Zwiększenie funduszu sołeckiego, BOGM po nowemu

Ponieważ 13 czerwca odbędzie się kolejna sesja, dzisiaj, tj. 11 czerwca 2019, godz. 17:00 zbierze się na dodatkowym posiedzeniu Komisja Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Mosinie.
Radni będą obradować w Sali Konferencyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie, ul. Krasickiego 16.
W porządku obrad dyskusja nad Raportem o stanie Gminy Mosina oraz opiniowanie 5 projektów uchwał:

📌Projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Mosina na lata 2019-2023
📌Projekt uchwały w sprawie zasad zwiększania środków funduszu sołeckiego
📌Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2019
📌Projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych na terenie gminy Mosina w sprawie Budżetu Obywatelskiego na rok 2020
📌Projekt uchwały w sprawie utworzenia jednoosobowej spółki prawa handlowego pod firmą Park Strzelnica Sp. z o. o. w Mosinie

ZWIĘKSZENIE ŚRODKÓW NA FUNDUSZ SOŁECKI

W naszej gminie fundusz sołecki został wydzielony już w 2010 r. Wielkość funduszu przypadająca na sołectwo zależy od liczby mieszkańców i wysokości budżetu gminy. Rady 70% gmin w Polsce zgodziły się na wydzielenie funduszu sołeckiego. W 30 % gmin takiego funduszu nie ma.
Rada Gminy Komorniki po raz kolejny nie wyraziła zgody na wydzielenie funduszu sołeckiego.Podobna sytuacja miała miejsce w Suchym Lesie, Stęszewie i w Tarnowie Podgórnym.Od 2017 r. sołectwa otrzymywały dodatkowe kwoty z budżetu obywatelskiego.
2017
2018

Burmistrz proponuje zwiększenie funduszu sołeckiego o 80%. Uważam, że jest to zbyt duży wzrost. 

Kolejną kontrowersyjną uchwałą jest powołanie spółki gminnej “Park Strzelnica” Sp. z o.o., która miałaby wybudować, a następnie administrować nowo wybudowanym krytym basenem wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

87 Comments
karp 18/06/2019
| |

Bardzo mnie rozbawił dziś Burmistrz Jarocina, który podziękował agentom CBA za zablokowanie ustawionego przetargu na sprzedaż 40 ha gruntów . Przez wrodzoną skromność nie podziękował sobie za ustawienie. Kiedyś w Mosinie p.Springer nie dostała szansy na podziękowanie agentom CBA, ale za to przedsiębiorcy wywożący nieczystości płynne mają w Czapurach Eldorado.

Chomik 17/06/2019
| |

Upał był do przewidzenia to po pierwsze prognozy jasno określały i pogoda tez,drugie jest to ze KAZIU ma racje obchody to wtopa Burmistrza – mógł to zorganizować w niedziele około 14 nie paraliżując pół miasta Mosina, tym bardziej ze targowisko było czynne i my sprzedający jesteśmy sfrustrowani. Po trzecie naskok KAZIA na KARPIA uważamy za celowe gdyż wiemy ze KARP jest niewygodny dla nie których chociażby dla KAZIA.

Kaziu 16/06/2019
| |

Ja z innej beczki. Od sobotniego poranka, także i dziś w niedzielę, a mówią, że i jutro, Rynek zamknięty. Burmistrz przebrany ze swoją także poprzebieraną świtą spaceruje po pustawym Rynku. Szkoda, że nie odwiedzi sklepikarzy, płacących podatki. U nich kompletny brak klienteli. Przejazd przez Rynek jest, ale tylko przejazd. Wjechać od strony ronda nie można. Burmistrz chyba nie widział, co się wczoraj w godzinach dopołudniowych działo. Korki, korki i jeszcze raz korki. Zainteresowanie zabawą Burmistrza? Wczoraj i dziś zerowe. Pytam się po co to wszystko. Być może kosztowało ze 20 tysiaków. Lepiej i szlachetniej przekazać mosińskiemu Stowarzyszeniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnym. Jestem osamotniony w tym apelu?

OJ 11/06/2019
| |

a w wiórku wydano podobną kwotę 2 lata temu i jest git a tu wszystko jest i kasa rosśnie w borkowicach widac ze cos sie zmieniło i to jest zrozumiałe

OJ 11/06/2019
| |

Prawie 38 tysiaków na krosna gdzie wszystko jest, to jest dopiero przekręt pana rysia ciekawe gdzie ta kaska pójdzie ja wiem gdzie

karp 11/06/2019
| |

No ale będziecie mieli Piękne zdjęcia.

Jacek S. 11/06/2019
| |

Podobno od 3 czerwca br. nowo wybrany prezes TBS pracuje w nowym miejscu pracy. Pojawia się pytanie, czy rzeczony prezes zatrudniony jest na pół etatu? Jak wieść gminna niesie, prezes pojawia się w pracy o godzinie 10 przed południem. Czy do godziny dziesiątej, osoba zatrudniona na stanowisku prezesa jest fotografem, a od dziesiątej prezesem TBS? A traktując sprawę poważnie. Były prezes TBS, rozpoczynał pracę o godzinie 7:00 i kończył o 15:00. Czy to oznacza, że nowy prezes kończy pracę o godzinie 18:00? Może warto to sprawdzić?
Teraz dowiadujemy się o propozycji powołania kolejnej, jednoosobowej spółki basenowej. Może nie czekając na to, co w tej sprawie będzie miała do powiedzenia Rada Miejska, zaproponować od razu powołanie spółki gliniankowej i wielu innych, pozwalających burmistrzowi na spokojne rozmyślania. Od razu proponuję utworzenie biura nadzoru właścicielskiego, by można było wszystkie te spółki ogarnąć i kontrolować bez niepotrzebnego zawracania głowy burmistrzowi.
Napatrzył się burmistrz na wszechogarniające ten kraj rozdawnictwo i proponuje podobny system dla gminy zapominając, że ma do czynienia z samorządem reprezentowanym także przez Radę Miejską, która będąc organem składającym się z 21 głów, powinna być reprezentantem Głosu Rozsądku.