Zwalczmy smog. Do zimy 2021 roku!

Rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce (wg różnych szacunków) od 45 do 60 tys. Polaków – przyjmijmy zatem bezpiecznie 48 tys. osób. To dość abstrakcyjna liczba, prawda? To może inaczej – średnio, w każdej gminie umrze przez smog w najbliższym roku 19 osób. Prawdopodobieństwo, że będziemy to my albo nasi bliscy już nie jest żadne.

Walka z tzw. “niską emisją” (dym z kominów, spaliny z rur wydechowych), która jest przyczyną powstawania smogu, nie jest łatwa, gdyż przeważnie jest to walka z naszymi przyzwyczajeniami i brakiem wrażliwości na innych.

Obiektywnie należy ocenić, że starania podejmowane przez Gminę Mosina nie dają spodziewanego efektu. Tutaj rzut oka na wczorajsze wykresy – normy przekroczone od 5 do nawet 10 razy!

Dlaczego ciągle jest tak źle?
Bo nie adresujemy działań precyzyjnie, punktowo, tylko realizujemy działania informacyjne skierowane do ogółu. Przy okazji – nic tak nie denerwuje świadomych ekologicznie mieszkańców jak ulotka w skrzynce na temat smogu. Pudło.

Co trzeba zrobić?
Dokładnie poznać problem, wypracować zestaw skutecznych działań i nagradzać za sukces, jakim jest pozbycie się dymiącego pieca, i kolejnego, i kolejnego. To nie jest nieskończona liczba. To kilkadziesiąt domów. Pomóżmy im, a pozbędziemy się problemu zabijającego nas powietrza.

Jak to zrobić?

W kroku 1 przygotować rzetelną bazę dymiących/smrodzących domów – to nie jest wiedza tajemna, to widok z ulicy, można to zrobić w kilka dni!
W kroku 2 porozmawiać z każdym właścicielem i wnikliwie rozpoznać, dlaczego jest jak jest – czy to kwestia braku świadomości, braku pieniędzy, problemów właścicielskich czy zwykłej znieczulicy i lekceważenia tematu. Powody mogą być różne, nie należy oceniać ludzi bez takiej rozmowy.
W kroku 3 wypracować zestaw skutecznych rozwiązań = indywidualne rozmowy edukacyjne z osobami nieświadomymi, dopasowane instrumenty wsparcia finansowego dla gospodarstw bez możliwości zakupu nowego pieca (jeśli nie ma dotacji rządowych, stwórzmy program np. z bankami spółdzielczymi), ale też system regularnych kontroli i kar dla właścicieli, którzy mają wszystkich innych w nosie (zatruwanie powietrza nie jest czyjąś prywatną sprawą, jest sprawą nas wszystkich i powinniśmy to w końcu zrozumieć).
W kroku 4 stworzyć system premii i nagród dla urzędników za załatwienie tematu: wymiana pieca = gratyfikacja finansowa. Biznes od zawsze płaci za efekty, dlaczego administracja nie miałaby zastosować takiego podejścia? Tym bardziej, że chodzi o nasze życie.

Odwagi Gmino Mosina! Jest wielu mieszkańców, którzy pomogą, jeśli zobaczą determinację urzędników i chęć poradzenia sobie ze smogiem. Inaczej niż dotąd.

dr inż. Jakub Jasiczak
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
mieszkaniec Rogalinka

Pomiary z czujników znajdujących się w najbardziej zadymionych obszarach miasta
Zadymienie w centrum miasta – przekroczenie norm przez całą dobę 21/22.12.2020
Wyniki z tego samego czujnika, na którym nastąpiło największe przekroczenie normy w dniu 21 grudnia 2020 r.
godz. 21:46 i godz. 23:16
12 Comments
Skryba 16/11/2021
| |

Szumne zapowiedzi i co ? I wyszło jak zwykle czyli wielkie NIC. Dlaczego? Bo gadanie nic nie kosztuje. Prawda?

23/12/2020
| |

O ktorego kandydata chodzi ?
Może by się podjął juz teraz działań? My pomozemy!
Każdy poza nielicznymi wyjątkami chce oddychać czystym powietrzem!

Jakub Jasiczak 23/12/2020
| |

Panie Marku,
bardzo dziękuję za komentarz.
1. Zdjęcie boiska nie ja wstawiłem. Ma Pan rację.
2. Podaję poniżej wiarygodne źródła dziennikarskie, które powołują się na źródła naukowe. Tak będzie łatwiej dla czytelnika. Zakładam jednak, że nie neguje Pan wpływu smogu na zdrowie.
(1) https://www.medonet.pl/zdrowie,smog-zabija—badania,artykul,1735147.html
(2) https://polskatimes.pl/jak-smog-zabija-ponad-40-tysiecy-polakow-rocznie/ar/c14-12622424
(3) https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24240062,smog-zabija-50-tysiecy-polakow-rocznie-nagle-wymiera-cale.amp
3. Co do przewagi zakazów i kar nad edukacją – w tym wypadku zgadzam się, ale zaproponowałem działania możliwe na szczeblu gminy. Lepsze takie niż… czekanie na rządowe regulacje prawne i mechanizmy ich skutecznego egzekwowania. Co do mieszkańców – uważam, że są tacy, których postawy da się zmienić w indywidualnym kontakcie oraz tacy, którzy przestaną truć, ale trzeba za nich zająć się procesem zakupu i wymiany pieca (bo choćby z racji wieku ich to przerasta). I o tym był mój tekst.
Zachęcam do wspólnego wsparcia Rady Miejskiej i nowej Komisji Ochrony Środowiska.
Z wyrazami szacunku,
Jakub Jasiczak

Marek 23/12/2020
| |

Z całym szacunkiem, ale zdjęcie, które zostało wstawione do treści artykuły nie przestawia smogu, a po prostu mgłę. Dlaczego wprowadza Pan ludzi w błąd?
Wracając do treści artykułu to nie do końca się zgadzam. Po pierwsze podając statystyki umieralności fajnie byłoby podać realne źródło pozyskania takich informacji. Statystyki w Internecie to największa propaganda jaka jest możliwa. Niestety społeczeństwo czytając artykuł nie docieka prawdziwych informacji tylko czyta i wchłania wiedzę po czym idzie głosząc tą teorię dalej. Ja osobiście chciałbym dowiedzieć się jaka instytucja wykonuje takie badania i móc to zweryfikować. Śmierć z powodu smogu brzmi conajmniej dziwnie – nie słyszałem o zgodnie z powodu smogu. Co najwyżej może on zwiększać ryzyko chorób, które docelowo prowadzą do śmierci, natomiast podpinanie całego zła pod banderolą smogu jest nie na miejscu. Można powiedzieć, że w zeszłym roku z powodu czadu zmarło tysiąc osób, ale na pewno nie, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 45k osób (czy osoby palące, które same zanieczyszczają wdychane powietrze również są do tego zaliczane?).
Co do samego rozwiązania. Niestety żyjemy w kraju, gdzie jakakolwiek decyzja czy prawo jest za każdym razem bezwzględnie omijana. W mojej ocenie Polska jest narodem, który od prawie stu lat musiał zawsze “kombinować”. Jest to tak głęboko zakorzenione, że praktycznie nie możliwe, aby się z tego wyleczyć. W Polsce jedyna sznasa to rygorystyczne wprowadzenie przepisów pod groźbą wysokich kar w przypadku nie zastosowania się. Dowolne prośby, próby edukacji nie powiodą się. Z dwóch powodów: większość osób, pomyśli “A co to znaczy, że ktoś będzie mi mówił jak mam palić? Jakim prawem ktoś wymaga ode mnie żeby zmienić piec i wydać 5k. Jak mu się nie podoba niech nie wychodzi na dwór”. Próby edukacji zostaną wyśmiane ponieważ żyjemy w społeczeństwie ludzi wykształconych w każdym fachu od budowlańca po prawnika.

Dodam tylko, że może krytycznie się wypowiadam, ale chciałbym, aby ludzie troszkę bardziej myśleli o innych i dbali o wspólne dobro. Nawet jeżeli ktoś uważa, że tak jest dobrze, ale dostaje sygnał z kilku stron, że jest to problematyczne, fajnie gdyby potrafił ustąpić i zrobić coś dla sąsiada, kolegi. Sam w zeszłym roku uczestniczyłem w takiej sytuacji, w której sąsiad prowadzący działalność gospodarczą ( nie będę zdradzać jaką) palił w śmieciuchu. To co wydostawało się komina to absurd. Rozmowa sąsiedzka nie pomogła. Została wezwana straż miejska. Po pierwszym razie nic się nie zmieniło. Potem drugi raz. A następnie trzeci. Przy trzecim pobrano próbkę z pieca. Teoretycznie badanie nic nie wykazało, ale mam obawy, że niestety właściciel żyje w bardzo dobrych relacjach z osobą decyzyjną w tej jednostce i wynik mógł być nie do końca poprawny. Ostatecznie skończyło się na poinormowaniu o zgłoszeniu do ochrony środowiska. Po tym wydarzeniu w ciągu kilku dni piec został wymieniony chyba na gazowy. Co ciekawe nagle pojawił się też kontener na wywóz odpadów (był praktycznie pusty), ale papier się zgadza prawda? Do tego nastąpiła jeszcze jedna zmiana. Sąsiad wystawiał kubeł na odpady zmieszane raz na miesiąc, a segregowane może z dwa worki. Po zmianie pieca zmieszane odpady są zawsze dwa, a segregowanych odpadów jest tona. Kilkanaście worków, po prostu góra wyższa od płotu. Wnioski pozostawiam Wam.
Tak jak wspominałem, prośba i rozmowa kompletnie nic nie dawała. Na podwórko nie dało się wyjść ponieaż z komina leciał gęsty, ciemno żółty dym, który opadał. Jak zawiało dobrze w moją stronę to nie widziałem płotu na końcu posesji. Niestety cwaniactwo i myśl zaoszczędzenia 50 zł na opale wygrywały długi czas. Dopiero poczucie odpowiedzialności w wysokich karach nałożych przez urząd, do którego nie ma dojścia był w stanie zmusić sąsiada do zmiany w paleniu.