Zmiany w Gminnej Ewidencji Zabytków
Już szósty rok trwa opracowywanie gminnego programu opieki nad zabytkami i aktualizacji Gminnej Ewidencji Zabytków. Uchwalony w 2011 r. program sięgał roku 2014. Mimo moich licznych wniosków – część odpowiedzi na nie poniżej – do pozytywnego zakończenia ciągle daleko. Zajmuje się już tym tematem druga firma. Gmina poniosła koszty, a efektu końcowego brak.
GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW z 2009 r. – na zdjęciu powyżej jedna z kart ewidencji przedstawiająca nieistniejacy już wiatrak w Daszewicach.
19 października 2019 r. weszły w życie nowe zasady funkcjonowania ewidencji zabytków, w tym również gminnej. Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 10. września 2019 r. wprowadziło zmiany, które poprawiają sytuację właścicieli nieruchomości. Nakładają na wójta/burmistrza obowiązek zawiadomienia właściciela o zamiarze włączenia lub wyłączenia nieruchomości z gminnej ewidencji zabytków, a także o sporządzeniu nowej karty adresowej zabytku.
Te informacje będą musiały być również podane w Biuletynie Informacji Publicznej.
Do tej pory często było tak, że właściciel nie miał wiedzy o tym, że jego budynek figuruje z ewidencji zabytków i że z tego tytułu wynikają dla niego określone konsekwencje.
Powyższa zmiana spowoduje zapewne kolejne lata zwłoki w przyjęciu programu opieki nad zabytkami w naszej gminie.
- 8 listopada 2018 podpisano umowę z nowym wykonawcą z terminem realizacji na 31 maja 2019 r. o wartości 19 803 zł.
- kwiecień – 2018 trudności w komunikowaniu się z firmą ANANTO
- styczeń 2017 – blisko celu
- 8.12.2014 Gmina zawarła umowę z firmą ANANTO na sporządzenie gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2015 – 2018, który miał zawierać informację o realizacji Programu za lata 2011-2014. Elementem zamówienia było także opracowanie aktualizacji gminnej ewidencji zabytków, opracowanie gminnej ewidencji zabytków małej architektury oraz opracowanie gminnej ewidencji zabytków archeologicznych, sporządzenie mapy dziedzictwa kulturowego miasta i gminy z naniesioną lokalizacją obiektów i obszarów chronionych oraz stref ochrony stanowisk archeologicznych.
Pani Przewodnicząca, po co pracować nad Gminna Ewidencją Zabytków ? Czy nie lepiej poczekać aż ich nie będzie ? Wiatraka w Daszewicach nie ma podobno już od 10 lat !