Zagrożenie bezpieczeństwa – Piaskowa/Lipowa

Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już półtora roku. Została uruchomiona po to, by mieszkańcy zgłaszali zagrożenia. Policja miała na nie reagować. Wszystko z myślą o poprawie bezpieczeństwa. Jak się okazuje nasi mieszkańcy zaznaczyli wiele miejsc ich zdaniem niebezpiecznych.

Co wynika z aktywności mieszkańców naszej gminy? W ich ocenie niewiele.

Najwięcej zagrożeń (32) zaznaczono na ulicy Piaskowa/Lipowa – drodze łączącej Krosno z Krosinkiem.
Mieszkańcy sąsiadujących z tą drogą osiedli nie czują się bezpiecznie. Dowodem na brak rozwagi kierowców poruszających się tą ulicą był groźny wypadek na ul. Piaskowej w Krośnie na początku marca.
Jeden z mieszkańców tego rejonu tak pisze:

Na co dzień, a szczególnie w weekendy drogą rowerową i ścieżką dla pieszych wzdłuż tej ulicy przemieszczają się całe rodziny z dziećmi. Droga ta to jednak lokalna “autostrada”, gdzie kierowcy za nic mają przemieszczających się tuż przy krawędzi pieszych. Swoją drogą zastanawia mnie fakt, dlaczego bliżej jezdni została najpierw zlokalizowana ścieżka dla pieszych, a dopiero potem dla rowerów. pieszy idzie zaledwie kilkanaście cm od jezdni i pojazdów. 

Średnia prędkość każdego z pojazdów to sporo ponad 50 km/h. Sam niejednokrotnie tamtędy się przemieszczam z małym dzieckiem, wiele razy musiałem się zatrzymać w obawie, że auto pod wpływem prędkości i utraty panowania przez kierowcę wjedzie wprost na ścieżkę. Ze względu na strach zastanawiam się, czy jest sens korzystać z tej ścieżki. W mojej ocenie jest kwestią czasu, kiedy na tej drodze dojdzie do nieszczęśliwego potrącenia przez pojazd rowerzystów lub pieszych.

Niedawno jeden pojazd wypadł z tej drogi uderzając w budynek przy drodze. Nie chcę nawet myśleć co by było gdyby przemieszali się tamtędy jacyś piesi.
Czy my jako mieszkańcy jesteśmy w stanie w jakiś sposób realnie wpłynąć na bezpieczeństwo na tej drodze? Do kogo się najlepiej zgłaszać? Krajowa Mapa Bezpieczeństwa w tej lokalizacji jest wypełniona zgłoszeniami przez mieszkańców, jednak jak widać Policja nic z tym nie robi: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Piszę na ten temat, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch dni w naszym kraju wydarzyły się wypadki ze śmiertelnym potrąceniem pieszych i rowerzystów, w związku z czym od razu pomyślałem o tej drodze.


Dużo zgłoszeń, jak widać na mapie poniżej, jest także w rejonie Wiórka, Czapur, Babek i Daszewic.

 

1 Komentarz

  1. Opisany tutaj problem braku reakcji to wierzchołek góry lodowej. Widoczne na mapie “czerwone punkty” to te zgłoszenia, które zostały potwierdzone przez Policję. Cokolwiek to “potwierdzenie” znaczy… Niestety, nikt nie zwraca uwagi na fakt, że wiele zgłoszeń z mapy zagrożeń jest ignorowanych i nie potwierdzanych przez Policję i te “punkty” znikają z mapy po kilku dniach. Sam zgłosiłem kilka miejsc, gdzie dochodzi do notorycznego parkowania w miejscach niedozwolonych. Zgłoszeń nie potwierdzono, Policji nie widziałem, problem trwa. Niestety aplikacja mapa zagrożeń jest zasłoną dymną Policji. Problemem jest, że radni chętnie biją w burmistrza, a Policją nikt się nie interesuje. Ta służba jest w tym kraju nietykalna. Zresztą ilość skandali jaka ostatnio miała miejsce sama o tym świadczy.

Dodaj komentarz