Zabudowa usługowa w zieleni

Na terenie dawnego lasku u zbiegu ulic Jarzynowej i Bukowej w Mosinie powstaje budynek trzykondygnacyjny wyróżniający się na tle istniejącej zabudowy jednorodzinnej typu wysoki parter.
To okazja do refleksji nad planowaniem przestrzennym. Na zdjęciach widać jeszcze sporo drzew. Ostateczny efekt poznamy po zagospodarowaniu działki nr 3078/25.
Trudno ocenić na tym etapie czy zapisy planu zostaną uwzględnione w 100%. Jedno jest pewne, że budynek ten nie wpisuje się w otoczenie i sygnalizowane w komentarzu mieszkańca trudności z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsc parkingowych będą zapewne w przyszłości negatywnie oddziaływać na komfort życia mieszkańców.
Gmina sprzedała w II połowie 2016 r. 3 działki w tym rejonie. Obowiązywał wtedy mpzp z 2013 r. Działka nr 3078/25 nadal pozostaje w zasobach gminy i jest w wykazie nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż.
Po nabyciu działek właściciel prawdopodobnie wniósł uwagi do planu, który był opracowywany i jego oczekiwania miały wpływ na ostateczny
kształt planu, który został uchwalony przez Radę Miejską 27. lutego 2017 r.
Załącznik graficzny

10 myśli na temat “Zabudowa usługowa w zieleni

 • 08/02/2021 o 11:17
  Permalink

  Gdzie jest odpowiedź na moje pytanie co z opłatą planistyczną? Promocja czy co?

  Odpowiedz
 • 04/02/2021 o 10:19
  Permalink

  No ale art.36 ustęp 4 Ustawy o planowaniu ktoś nie wziął pod uwagę. Kiedyś pan radny Marciniak oburzył się na mnie kiedy kwestionowałem jakość nadzoru nad uchwałami…
  Jak widać leszcze się jednak w nadzorze zdarzają.
  Tak w ciemno obstawię, że formułkę “komisja pozytywnie opiniuje projekt uchwały” wygłosił radny Wiązek jako biegły w temacie zabudowy w zieleni. Piszą o tym na GMP.

  Odpowiedz
 • 03/02/2021 o 21:59
  Permalink

  Jestem pod wielkim wrażeniem szybkości Pani działania. Ale nie dają mi spokoju zamieszczone zdjęcia. Te “sporo drzew” widoczne na zdjęciach to drzewa rosnące na sąsiednich działkach (na działce na sprzedaż i na drodze). Tak, tak w Mosinie jest tak, że na drogach rosną drzewa a na działkach “z zielenią” wycina się zieleń. Zdjęcia nie ukazują ogromu spustoszenia. Nie widać jak wiele drzew wycięto na tej działce. A budynek ma cztery kondygnacje, jakby się przyjrzeć to widać jeszcze piwnicę.
  Karpiu też się zastanawiam co to będzie za “usługa w zieleni” w tym “bloku”?

  Odpowiedz
  • 04/02/2021 o 10:01
   Permalink

   Kiedyś jechałem do Kórnika i tam przy drodze były usługi w zieleni. Nie skorzystałem i mam nadzieję, że w tym przypadku nie o to chodzi. Tak się zastanawiam czy na tej konkretnej działce jest 50 % terenu biologicznie czynnego i czy będzie po zakończeniu budowy oraz czy ten budynek to mniej niż 25 % terenu działki.

   Odpowiedz
 • 03/02/2021 o 19:42
  Permalink

  Ludzie, czego się czepiacie budynku. Cała architektura Mosiny i okolic od czasu rządów p. Zofii to jeden wielki wstyd. Teraz już nie ma czego naprawiać. Burmistrz ma problem z zatrudnianiem fachowców od planowania. Ład przestrzenny w Mosinie to zapewne uczeń szkoły podstawowej zaproponowałby lepszy niż szacowny pan kierownik referatu. Wywołany do tablicy uczeń takiego budynku w tym miejscu by nie zaplanował. Problem moim zdaniem leży w czym innym. Może któryś z radnym zapoznałby się z analizą urbanistyczną do wuzetki. Dam głowę, że wiele ciekawych rzeczy tam znajdzie. Warta ta analizę by opublikować. To w ramach informacji publicznej. Ciekawe jaki została zastosowany współczynnik powierzchni biologicznie czynnej oraz współczynnik parkingowy. I to warto by porównać w kontekście wydanych równolegle innych wuzetek. Wyjdą może dziwne rzeczy.

  Puki decyzje będą uznaniowe puki nic się nie zmieni. A plan, co z nim się dzieje? Tyle było szumnych zapowiedzi, wywiadów, oświadczeń i nic.

  Odpowiedz
  • 03/02/2021 o 22:24
   Permalink

   Ciekawe jak ,,gminni planiści” poradzili sobie z:

   Podstawą poprawnej analizy urbanistycznej, która jest kluczem do wydania prawidłowej decyzji o warunkach zabudowy, jest właściwe określenie granic obszaru analizowanego. Obiekty budowlane i funkcje, które są uwzględniane w analizie, muszą się mieścić w obszarze analizowanym.

   Co istotne, przepisy prawa określają minimalną granicę obszaru analizowanego – wyznacza się ją w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów.

   Ciekawe w jaki sposób analiza ,,wygięła się „ pod ten budynek. Warto byłoby ten dokument upublicznić, tak aby porównać go z innymi wydanymi dla przysłowiowego Kowalskiego.

   Odpowiedz
   • 03/02/2021 o 22:44
    Permalink

    Mnie też się wydaje, że ,,kluczem do zrozumienia” sprawy jest opracowana analiza urbanistyczna.
    Ale nie sądzę, aby ten dokument prędko ujrzał światło dzienne.
    Moim zdaniem takie dokumenty powinny być ogólnie dostępne.

    Odpowiedz
   • 03/02/2021 o 23:31
    Permalink

    Tu nie było decyzji o WZ. Pozwolenie na budowę zostało wydane na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z 2017 r.

    Odpowiedz
 • 03/02/2021 o 18:16
  Permalink

  Ciekawe jakie będzie przeznaczenie tego budynku. Tak mi się rzuciło w oczy, że w tym mpzp nie ma opłaty planistycznej. To w praktyce pewnie fikcja, ale chyba wymagana.

  Odpowiedz
  • 07/02/2021 o 21:27
   Permalink

   Odpowiedź jest w tytule wątku i zapisach mpzp.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.