Zabezpieczenie terenów wodonośnych

Aquanet zamieścił ogłoszenie o zamówieniu pn.:
„Koncepcja ochronnego zagospodarowania terenów wodonośnych polany śródleśnej pomiędzy Baranówkiem i Krajkowem w gminie Mosina dla aktualnych i perspektywicznych potrzeb zaopatrzenia w wodę aglomeracji poznańskiej z ujęć infiltracyjnych”.

Aquanet chce opracować Koncepcję dla obszaru obejmującego powierzchnią 25,39 ha.

Krajkowo – Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina z 25.02.2010 re.

Celem opracowania Koncepcji jest wskazanie możliwości zabezpieczenia na przyszłość perspektywicznych terenów wodonośnych dla ujęcia wody Mosina-Krajkowo poprzez zalesianie wskazanych terenów.
Postępująca na terenie ochrony pośredniej ujęcia wody Mosina-Krajkowo antropopresja powoduje, że ochrona zasobów wody dla przyszłych pokoleń ma znaczenie priorytetowe.
Teren ochrony bezpośredniej ujęcia wody, na którym znajduje się infrastruktura do ujmowania wody także stanowi kompleks leśny. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się teren perspektywiczny (tzw. Polana Śródleśna), którego powierzchnia jest obecnie zróżnicowana pod względem własnościowym oraz zagospodarowania terenu. W przeważającej części tego terenu znajdują się grunty rolne niskich klas bonitacyjnych. Z tego względu uprawy rolnicze na tym terenie wymagają nawożenia, co z kolei nie wpływa korzystnie na ujęcie wody. Tym bardziej grunty te stanowią potencjalny obszar do tworzenia obszarów zalesionych.

Wyłoniony wykonawca ma w ciągu 20 miesięcy:

 • zidentyfikować i opisać zagadnienia prawne, lokalizacyjne (terenowe), techniczne, finansowe,
 • zidentyfikować i opisać uwarunkowania społeczne, środowiskowe (z uwzględnieniem obszarów Natura 2000 i prawdopodobnego wpływu na zmiany klimatyczne) a także inne, jeśli mają wpływ na powodzenie realizacji,
 • wskazać ewentualne zagadnienia konieczne do uregulowania w prawie wraz z propozycją zmian (propozycją zapisów), które obecnie uniemożliwiają realizację Koncepcji,
 • wskazać wytyczne do zalesień oraz niezbędnych działań, w tym późniejszej pielęgnacji (oraz oszacowanie czasu ich realizacji i harmonogram), które doprowadzą do umożliwienia realizacji zalesień oraz wskazanie interesariuszy przedmiotowego terenu,
 • oszacować nakłady finansowe niezbędne do realizacji Koncepcji, a w szczególności związane z wykonaniem zalesień,
 • wskazać ewentualne możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł dofinansowania (dla rolników, dla właścicieli prywatnych nie będących rolnikami, dla samorządów i dla Aquanet),
 • wskazać instytucje zewnętrzne, z którymi należy uzgodnić realizację planowanego przedsięwzięcia oraz uzyskanie wymaganych, a także korzystnych dla przedmiotowego przedsięwzięcia opinii na temat możliwości realizacji.

Zagrożenia i ochrona zasobów i ujęć wód podziemnych w Metropolii Poznań Kolizje w zagospodarowaniu przestrzennym – Józef Górski, Jan Przybyłek, Zakład Hydrogeologii i Ochrony Wód.
Zaprezentowana na Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania w dniu 11.03.2015

19 komentarzy do “Zabezpieczenie terenów wodonośnych

 • 10/01/2022 o 20:51
  Permalink

  Wysokie pomiary jednostkowe PM10 latem mogły być wynikiem burzy pyłowej, które Wielkopolsce nie są rzadkością.

  Odpowiedz
  • 12/01/2022 o 19:04
   Permalink

   Nie wiem, ale wczoraj u was na Czereśniowej PM10 było na poziomie 340.Wątpię by gdziekolwiek w Polsce było więcej.

   Odpowiedz
   • 13/01/2022 o 11:54
    Permalink

    Karpiu! do kogo można pisać skargę na takie wysokie PM10. Gmina i ten cały referat Ochrony Środowiska to olewają, ale my mieszkańcy osiedla nr 4 i nasze dzieci wdychają to dziadostwo przekraczające normy. Dziwię sie burmistrzowi, ze jest mu obojętny stan zdrowia swojej rodziny.

    Odpowiedz
    • 13/01/2022 o 15:14
     Permalink

     Nie wiem do kogo pisać.
     Położenie Mosiny wszystkiego nie tłumaczy. Kiedy u was są te piki powyżej 300 na wykresach,
     sprawdzam na innych stacjach,także na Górnym Śląsku i tam nie ma takich gwałtownych skoków.

     Odpowiedz
     • 13/01/2022 o 15:37
      Permalink

      Karpiu! to musi być jakiś ukryty truciciel. Koniecznie trzeba by go było namierzyć. Pani Gosiu a co pani o tym sądzi?. Kogo by tym problemem zainteresować. Jakaś kanalia zmusza nas do wdychania rakotwórczych związków.

 • 11/12/2021 o 21:18
  Permalink

  Zaostrzając narrację, bo sprawa ujęcia kręci się w koło…
  Potrzebny jest wyjątkowo suchy rok i żeby w mieszkaniach (także gejów i lesbijek) zabrakło wody w kranach. Wtedy nawet Prezydent Poznania zrozumie, że (oprócz gejów i lesbijek) także przedstawiciele innych nacji także chcą wody….
  Kiedy zrozumie to Prezydent Poznania, to za 3 lata zrozumie to także zarząd Aquanetu.
  Za 20 miesięcy opracowanie, które ze względu na Covid może zostać przedłużone do 200 miesięcy i co dalej?

  Odpowiedz
 • 11/12/2021 o 20:06
  Permalink

  Od dłuższego czasu odnoszę wrażenie, że ochroną ujęcia dla Poznania i innych gmin zajmuje się pani Przewodnicząca Małgorzata Kaptur i dwóch profesorów. Proszę wybaczyć jeśli się mylę, ale to mi przypomina:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Termopilami
  Skoro Aquanet prowadzi wodociągi do terenów nie zamieszkanych przez ludzi (patrz:las w Pecnej),
  to może wody jest za dużo i nic nie trzeba chronić?
  Może Jacek Jaśkowiak mi odpowie?

  Odpowiedz
  • 12/12/2021 o 02:01
   Permalink

   Karpiu, nie spłaszczaj, nie motaj i nie nakręcaj jednych na drugich. Chwała im za to. Pomyśl zanim napiszesz kolejną bzdurę. Wody za dużo to my akurat nie mamy. Jest dokładnie odwrotnie, więc się powstrzymaj w swoim krytykanctwie i nie wal na oślep.

   Odpowiedz
   • 12/12/2021 o 09:43
    Permalink

    Jeśli wody za dużo nie mamy, to dlaczego do lasu ją doprowadzamy?Gdyby jakiś ciołek potrafił sprawdzić czy wniosek do WPRIM z jakiejś gminy spełnia wymogi “ludzkie”, to wody podziemne nie płynęłyby do lasów. Wystarczy trochę pomyślunku i sprawdzenie czy teren w Studium jest pod zabudowę.
    Widziałem już mnóstwo opracowań,które nie popchnęły żadnej sprawy naprzód i jeśli spłaszczam, to właśnie dlatego.Koncepcja koncepcją, ale moim zdaniem potrzebna jest też zmiana Rozporządzenia z
    2012 roku i opracowanie sensownego systemu odszkodowań.

    Odpowiedz
    • 22/12/2021 o 15:28
     Permalink

     Karpiu! Jak WYGLĄDA SPRAWA Z ZANIECZYSZCZENIEM POWIETRZA NA GAŁCZYŃSKIEGO I W OKOLICACH. COŚ OSTATNIO BOLI MNIE GŁOWA I CHCĘ WIEDZIEĆ, CZY FIRMY WYŁĄCZAJĄ WIECZOREM FILTRY.

     Odpowiedz
     • 24/12/2021 o 10:03
      Permalink

      Z ostatnich 30 dni najwyższą wartością pomiarową PM 10 było 187. Wygląda więc raczej nie wyłączają, jakby zaniechali tej praktyki. Ponad 300 zdarzało się czasami latem przy otwartych oknach, ale organy które mierzą, tylko mierzą i nie zastanawiają skąd takie skoki.
      Życzę wszystkim Wesołych Świąt.

 • 11/12/2021 o 09:29
  Permalink

  Aquanet w sferze deklaracji dobrze chroni tereny wodonośne, ale był rozjazd pomiędzy teorią i praktyką.
  Te działanie jest podjęte trochę późno i nie ma pewności czy opracowanie nie ugrzęźnie w jakimś biurku,
  czy nie wpadnie za jakąś szafę.Mam też nadzieję, że nie jest to tylko próba poprawy PR po niesławnym dociągnięciu wodociągu do lasu w Pecnej. Kanaliza lasu w Pecnej jeszcze chyba wciąź jest w WPRIM.
  Takie to były priorytety.

  Odpowiedz
  • 11/12/2021 o 12:42
   Permalink

   Masz racje Karpiu, ale należy pamiętać , ze w pobliżu ujęcia Aquanet chce wybudować zabudowę wysoką wielorodzinną. Tu zapewne działa zasada ja tobie pomogą a ty mi sie odwdzięczysz. Niestety wszyscy kolejni burmistrzowie po burmistrzu Kałuzińskim robią co mogą aby zniszczyć te tereny. Szczególnie w tym przoduje ten bezwłosy ostatni burmistrz. Moze tez nie wszyscy wiedzą, ale w tej części Mosiny jest tez największe zanieczyszczenie powietrza w całej aglomeracji poznańskiej. A pyły tez muszą kiedyś gdzieś opaść na ziemie i dostają sie do gleby, no i zatruwają ujecie.

   Odpowiedz
   • 11/12/2021 o 19:21
    Permalink

    No ale musi się pan zgodzić z tym, że z tymi pyłami, to trochę dziwne, że chwilowe pomiary w sierpniu wskazywały prawie dwukrotnie wartości, które przewyższają te, które macie teraz , a macie PMI0 -165, które też nie są fajne. Psa na spacer lepiej nie wyprowadzać.
    Jeśli to nie jakiś błąd pomiarowy, to ma pan szczęście, że te kumulacje nie trafiły w pana okno, kiedy pan zapewne spał, a okna w sierpniu mamy otwarte, bo zapewne byśmy teraz nie rozmawiali. Ktoś to mierzy i to dobrze, ale od termometru nikomu gorączka nie spadła. Nikogo poza mną te wystrzały pomiarowe nawet nie ździwiły.
    To tak jak gdyby lekarz stwierdził, że nieważne czy pacjent ma 35 stopni, 40, czy jest zamarznięty, ale wciąż ma jakąś temperaturę. Wracając do wody to wyprzedzająca budowa studzienek w strefie ochrony bezpośredniej to ochrona ujęcia oczami leszcza. Jeśli Aquanet dostrzegł inną formę ochrony ujęcia niż budowa studzienek, która przyjdzie za studzienkami, to przełom.
    Zapewne prezes wyszedł z wanny i krzyknął:Eureka.

    Odpowiedz
   • 11/12/2021 o 20:53
    Permalink

    Chciałbym pana ostrzec dzisiaj przed spacerem z psem. Zarówno dla pana,jak i dla psa lepiej będzie, gdy dzisiaj czworonóg zsika się na dywan.

    Odpowiedz
  • 12/12/2021 o 01:54
   Permalink

   Lepiej późno, niż wcale. Jeżeli wyciągnięto właściwe wnioski z wcześniejszych błędów, to dobrze, należy docenić. Pecna obnażyła kolesiostwo i proceder o charakterze korupcyjnym. Jeżeli to ujawnienie pchnęło decydentów w dobrą stronę, to jestem za.

   Odpowiedz
 • 10/12/2021 o 19:51
  Permalink

  Tereny te trzeba bezwzględnie chronić przed ingerencją człowieka, zalesiać, nie zabudowywać, zachować ich dotychczasowy chakater i dobrze zabezpieczyć na przyszłość. Urbanizacja to zagrożenie dla cennych zasobów wodnych. W obliczu niekorzystnych zmian klimatu, suszy hydrologicznej, stepowienia, tym bardziej należy o te miejsca należycie się troszczyć. Tak postąpi każdy odpowiedzialny i świadomy człowiek myślący nie o interesie własnym, lecz dobru ogólu.

  Odpowiedz
 • 10/12/2021 o 11:09
  Permalink

  Nareszcie krok w dobrym kierunku. Oczekujemy dalszego tworzenia terenów na zawsze chronionych, dla następnych pokoleń. Te tereny są skarbem dla Gminy Mosina i miejscem wypoczynku. Nie dla dalszej zabudowy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.