Z odpowiedzi na wnioski radnych…

W ostatnim miesiącu radni pytali o wiele spraw, np o koszty gospodarowania odpadami, koszty komunikacji gminnej, ilość miejsc postojowych na nowym osiedlu w rejonie ul. Strzeleckiej. Składali wnioski, m.in. o wdrożenie systemu rejestracji rozmów telefonicznych w Urzędzie Miejskim, o zakup czujników mierzących jakość powietrza, o opracowanie programu wspierania seniorów, mapę pojemników na psie odchody,  o zainstalowanie na terenie gminy pojemników na elektroodpady, oraz wprowadzenie aplikacji mobilnej Eco Harmonogram na wzór dwóch usług wprowadzonych przez Selekt.

 • KOMUNIKACJA GMINNA – wpływy z biletów a koszty ogółem w I  półroczu 2017 r. – więcej TUTAJ Nie wszyscy wiedzą, że wpływy ze sprzedaży biletów w komunikacji gminnej pokrywają ok. 10% wszystkich kosztów. Świadczą też o liczbie korzystających z niej mieszkańców. Niewielu mieszkańców korzysta z linii 693 i 698.


Od 20 kwietnia 2016 do końca 2017 r. funkcjonuje też na terenie miasta bezpłatna linia zastępcza  na trasie: Mosina Dworzec PKP – Mosina Śremska/Jasna (przyczyna uruchomienia – budowa tunelu).
Koszt tej linii to 86 025 zł.

 • 1-1,5 miejsca postojowego
  W Mosinie przy ul. Chełmońskiego rozpoczęła się na działce 2700/31 budowa kolejnego osiedla z budynkami wielorodzinnymi. Na podstawie decyzji z 14.09.2014 r. deweloper zobowiązany jest do zapewnienia 1-1,5 miejsc postojowych lub garażowych dla każdego lokalu mieszkalnego. To kolejne osiedle w tym rejonie z deficytem miejsc postojowych.
  Wymóg 1-1,5 miejsca jest kuriozalny, bo:
  1. Deweloper i tak wybierze wariant korzystniejszy dla siebie, czyli 1.
  2. Gdyby ktoś chciał zrobić 2 miejsca postojowe, to nie może, gdyż burmistrz obliguje go do max. 1,5 miejsca!!! To już kolejna decyzja z takim zapisem.
  więcej TUTAJ
 • 527 nowych mieszkańców
  W dniu 30 listopada 2017 r. w gminie Mosina mieszkało 31 429 zameldowanych osób.
  Najwięcej, bo aż o 162 osoby zwiększyła się liczba zameldowanych mieszkańców Mosiny, o 137 w Czapur i 83 Krosna.
  Wykaz ilościowy mieszkańców – TUTAJ

10 Komentarze

 1. Spytam się bo na całe szczęście nie muszę korzystać z tych linii gminnych wydmuszek – jaką formę mają bilety – paragony z kasy fiskalnej?
  Jeżeli tak to od wpływów należałoby odjąć koszty utrzymania owych kas fiskalnych – i ciekawe jakie wtedy otrzymamy liczby….Czy naprawdę potrebny jest system biletowy ?

   • Panie Radny Dominiku, pozwolę sobie odnieść się do pana wpisu. Na wstępie uwaga ogólna – komunikacja, i ta w kierunku Poznania, jak i lokalna jest źle zorganizowana. Komunikację dotujemy, co rok coraz większymi kwotami. W 2018 roku będzie to kwota, jak się nie mylę ok. 2 mlnzł. Informacja, że wpływy z biletów pokrywają 10% wydatków nie precyzuje, czy te 10% dotyczy kursów do Poznania, które realizuje MPK Poznań oraz jazd lokalnych po gminie, czy tylko te ostatnie. Czy nie uważa pan, że należy ilość i trasy kursów zracjonalizować tak, aby zminimalizować deficyt, lub zlikwidować go całkowicie? Bardzo przepraszam, ale dlaczego mieszkaniec gminy, który nie korzysta z komunikacji ma dotować komunikację dla kilkuset osób. Czy o takiej racjonalności kursów radni, w tym pan myślicie. Najłatwiej lekką ręką stosować rozdawnictwo pieniężne niż pochylić się nad problemem. Tak na marginesie, z tych 10%, (powiedzmy, że jest to 150 tys.) pan by zrezygnował. Za tę kwotę naprawdę coś sensownego jednak można zrobić, choćby w pana okręgu wyborczym, vide Osiedle Sportowców.

    • Szanowny Mieszkańcu z Miasta, odniosłem się do tzw. komunikacji “gminnej” patrz tabela wyżej. (“KOMUNIKACJA GMINNA – wpływy z biletów a koszty ogółem w I  półroczu 2017 r.c(…)”). Komunikacja “gminna” jest źle zorganizowana z wielu powodów – począwszy od niskiej jakości taboru, braku działań zachęcających do korzystania z ww. linii – po wspomniany rozkład. Najprościej opracować jeden spójny dokument, który mówiłby o strategii rozwoju komunikacji gminnej -ale póki co cisza w tym temacie. Odnośnie komunikacji do Poznania – i w tym przypadku będzie potrzeba zabezpieczenia kolejnych środków związanych z Koleją Metropolitalną, do której każda Gmina będzie musiała się dołożyć (i tu też pojawi się problem + konieczność weryfikacji dotychczasowych działań). Ja korzystam z kilku linii “gminnych” i mam swoje zdanie na ten temat (wcale nie pozytywne). Jeśli mieszka Pan na sąsiednim Osiedlu Sportowców – dobrze się składa – wspólnie z Zarządem Osiedla nr 7 planujemy zorganizować otwarte spotkanie dla mieszkańców na terenie Stadionu – będzie okazja porozmawiać. Mój numer tel. , mail lub facebook jest również ogólnodostępny.
     PS. Pana argument “(..) dlaczego mieszkaniec gminy, który nie korzysta z komunikacji ma dotować komunikację dla kilkuset osób” – nie ma pełnego pokrycia w rzeczywistości – ale o tym możemy porozmawiać na spotkaniu. Pozdrawiam.

     • Dziękuję za odpowiedź. A czy może Pan rozwinąć kwestię zabezpieczenia kolejnych środków na Kolej Metropolitalną. Jakie gminy będą na nią się składać i w jakiej wysokości. Co do zaproszenia na spotkanie osiedlowe – dziękuję bardzo. Nie jestem mieszkańcem osiedla, mieszkam trochę niedaleko. Oczywiście nie przeszkadza, abym się pojawił. Zobaczymy, jak czas pozwoli. Co do zmiany nazwy ulicy 25 Stycznia – jestem przeciw. Ta data nie symbolizuje wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną, ani rozpoczęcie okresu komunizmu w Mosinie. To data związana z zakończenia okupacji niemieckiej. Mosinianie poczuli się wolni. To że losy Polski i Mosiny później potoczyły się, jak się potoczyły, było związanie z tragicznym, zdradzieckim porozumieniem z Jałty.

    • Uważam że internauta Jestem z miasta ma rację. Radni, urzędnicy i burmistrz nie mogą lekką ręką wydawać pieniędzy na linię autobusową, która przynosi gigantyczne straty. Średnie pokrycie wydatków 10 %, ale są dwie linie gdzie jest to 1%! Dlaczego radni przechodzą nad tym obojętnie? Wiem, że 3 mln dołożone do śmieci robi większe wrażenie, ale to “tylko” podwojenie wydatków.A stukrotne dokładanie do autobusu to mała kropelka tak?
     Niestety populizm zwycięża, ale na krótką metę. Gdzie są radni, którzy wnioskowali o otwieranie nowych linii? Chyba pan Ł. Kasprowicz o ile pamiętam składał wnioski o wydłużanie i otwieranie nowych linii. Nie pamiętam teraz kto dokładnie, ale widziałem takie na biuletynie informacji.

 2. Mam takie pytanie: Czy w Mosinie została zmieniona lub będzie zmieniana nazwa jakiejś ulicy, np. 25 Stycznia? W Czempiniu jest ulica o nazwie 24 Stycznia. Wojewoda wydał zarządzenie o zmianie nazwy tej ulicy na ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Tak ulica w Czempiniu jak i w Mosinie została nazwana dla upamiętnienia wyzwolenia miasta.

  • W związku z uzyskaną informacją odnośnie planowanej zmiany nazwy ulicy 25 Styczna na ul. J. Dowbora-Muśnickiego — zapraszam na krótkie spotkanie dla mieszkańców ww. ulicy – 6 stycznia (sobota) godzina 17:30 – narożnik ulicy 25 Styczna/ ul. Budzyńskiej. (przy stacji naprawy rowerów). PS. proszę wybaczyć, że spotkanie odbędzie się w święto – ale chciałbym poinformować Państwa jak najszybciej.

Dodaj komentarz