Wyborcza mobilizacja

Prawie połowa uprawnionych poszła wczoraj do urn wyborczych. Frekwencja w naszej gminie wyniosła 49,54%, czyli nieco mniej niż średnia w powiecie – 52,89%.
Dla porównania – w II turze wyborów samorządowych w ubiegłym roku wzięło udział 37,60%.

Rekordziści to:
Suchy Las 63,56%
Puszczykowo 60,83%
Tarnowo Podgórne – 59,75%

Najniższa frekwencja:
Kostrzyn 42,18%
Stęszew 43,57%
Buk 44,15%

Gminni rekordziści:
20. SP nr 2 Mosina, ul. Sowiniecka – 59,69%,
18. ZS, Mosina, ul. Topolowa – 56,09%,
6. Świątniki – 53,85%
Najmniejsze zainteresowanie wyborami było:
w Krosinku 40,72%,
w Nowinkach 42,26%,
w Pecnej 42,62%

https://wybory.gov.pl/pe2019/pl/wyniki/gm/302110

W gminie Mosina wygrała Koalicja Europejska (49,02% miasto, 44,09% wieś). Zagłosowało na nią 5 633 osoby. Najwięcej głosów – 2 837 otrzymała Ewa Kopacz.
Na Prawo i Sprawiedliwość głosowało 3 909 mieszkańców (30,54% miasto i 33,58% wieś) Aż 2 034 głosów otrzymał prof. Zdzisław Krasnodębski.
Na Wiosnę Roberta Biedronia zagłosowało 1 221 osób, na Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy zebrali 590 głosów, Kukiz’15 – 587 głosów, a Lewica Razem 209 głosów.

22 Komentarze

 1. Należy oddać prowadzącym tę stronę, że zadbali o pokazanie wyników wyborów w naszej Gminie, co nie udało się mediom w wielu innych gminach powiatu poznańskiego. Między innymi dzięki ich pracy już wiemy, że przed społecznością Mosiny jeszcze długa droga w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. By rzeczywiści mówić o tym, że dziarsko zmierzamy w takim właśnie kierunku, należy zdecydowanie podnieść odsetek wyborców, którzy docierają do urn wyborczych po trudach dnia. Można zazdrościć gminnym rekordzistom. Pocieszającym jest to, że jednak liczba ludzi aktywnie biorących udział w wyborach choć wolno, jednakowoż rośnie.
  Czy oznacza to, że w takim właśnie tempie rośnie świadomość obywatelska mieszkańców naszej Gminy?

 2. Tak na osłodę po niedzielnych wyborach i przed wyborami jesiennymi:

  „Zadłużenie Polski jeszcze nigdy nie było tak duże. W ciągu trzech miesięcy zwiększyło się o ponad 27 mld zł i teraz dobija do biliona. Prawie jedną trzecią jesteśmy winni zagranicy.
  Jak raportuje money.pl, dług Polski osiągnął rekordowe wymiary. Pod koniec pierwszego kwartału zadłużenie sektora finansów publicznych przekroczyło 989 mld zł. Żeby spłacić taki dług, każdy obywatel musiałby zasilić z własnej kieszeni państwowy budżet o około 26 tys. zł.”
  https://innpoland.pl/144269,dlug-publiczny-polski-rekordowe-zadluzenie-polski-pkb-na-mieszkanca

 3. @MP święta racja, w końcu KE to tez ,,Zieloni,, a Ci zdaje się całkiem nieźle wypadli w UE. Trzeba zacząć myśleć o klimacie bo inaczej nasze dzieci (i karpie) będą dychać smrodem Mosińskim!
  Widzę jednak jesienne zagrożenie, Naród łasy na kasę i jakiś taki…przekupny!

 4. Moskiewski ZUS musi mieć problem z płatnościami, skoro Leszek Miller musi do Brukseli.Nie jestem przekonany czy wszystkie nasze eksportowe dobra narodowe przeżyją transport. Nawet jeśli się im uda, to w Brukseli czeka już pijany Juncker, który całuje lub wali z liścia. Europa to Luboń i Mosina, bo tu nikt nikogo na powitanie w gębę nie wali. Moje szczere kondolencje dla wszystkich wybranych. Breżniew był bardziej przewidywalny, bo tylko całował i bywał trzeźwy.

 5. Cieszy mnie to, że zarówno Puszczykowo jak i Mosina udowodniły, że należą do Wielkopolski nie tylko obszarowo, ale także mentalnie. Daje się zauważyć wpływ rozdawnictwa na ilość oddanych głosów na PIS, ale i tak zwyciężył rozsądek. Ustrój, który lekką ręką stosował podobne zasady, a przy okazji nie cierpiał aktywnych i przedsiębiorczych obywateli skończył swój żywot na tyle dawno, że nic obecnie nie powinno go przypominać. Tak jest w teorii, ale praktyka pokazuje coś zgoła innego. Mam nadzieję, że rozsądek przetrwa i da znać o sobie w kolejnych wyborach w Polsce na przełomie października i listopada bieżącego roku.

  • Rzeczywiście “dumna” a raczej “durna” wielkopolska wybrała do PE komunistyczne zombi do dziś nie rozliczone za zbrodnie komuny , kobitkę o małym rozumku ale bezczelnie kłamiąca w polskim parlamencie w żywe oczy o przekopaniu lotniska na bodajże metr wgłąb (a gdzie spełnienie deklaracji o emigracji), byłą asystentke lewackiego RPO….Takie wyroki demokracji w państewku budowanym na okragłostołowym klamstwie.
   590 głosów rozsądku w Mosinie smutna rzeczywistość.

   • Polityka, to sztuka głoszenia kłamstw. Polityka okrągłego stołu nie odbiega od tego schematu. Nasza rodzima polityka także trzyma się tych schematów zatem nie przesadzaj “paw” i nie obrażaj ludzi, których nie znasz…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.