Warto wiedzieć


Problem smogu przez większość jest lekceważony. Niesłusznie, bo zanieczyszczone powietrze jest przyczyną wielu chorób.
W naszej gminie powoli rośnie liczba osób, które starają się działać na rzecz poprawy czystości powietrza.
Nikt nie może zrobić rzeczy niemożliwych, ale każdy powinien zrobić to, co od niego zależy.

1. Należy podnieść świadomość – dlatego czujniki są potrzebne. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Polub Mosiński Alarm Smogowy na facebooku. To źródło wielu cennych informacji.
2. Trzeba tam, gdzie to możliwe, palić od góry. To nic nie kosztuje, a efekt jest widoczny gołym okiem.
3. Termomodernizacja – to mniej zużytego opału, czyli mniej szkodliwego dymu.

Rozwija się obywatelski monitoring powietrza w gminie Mosina. Obecnie mamy 8 czujników: 5 w Mosinie: na Morelowej, Łaziennej, Wawrzyniaka, Kalinowej i od dziś u mnie na Kasztanowej oraz po jednym w Krosinku (Western City), w Krośnie (os. Miodowe) i w Drużynie.
Dzisiaj wiosenna aura i do 15.00 było stosunkowo czyste powietrze. Zbliża się jednak godzina próby – zaczyna się rozpalanie w piecach. Najwcześniej jak widać z odczytów czujników zaczęli palić mieszkańcy w rejonie ulicy Kalinowej.


O godz. 19.00 zanieczyszczenie powietrza osiągnęło stopień wysoki (3 czujniki) i bardzo wysoki (5 czujników)
Sprawdź na mapie:
https://opensensemap.org/explore/5c501547358095001948fbdb
18 Comments
smok 19/02/2019
| |

Chciałem wymienić piec lecz jak mam płacić za nowy z własnej kieszeni pozostanę przy kopciuchu.

zuzia 19/02/2019
| |

Mieloch dotrzymuje słowa// o zgrozo co wy tu piszecie przeciezokłamał nas co do Czerwonki w kampani mamy juz dokumentacje a teraz co nic nie ma kłamaml śmieci zyskamy na tym jak wyjdziemy z SElektu kłamał a teraz co – mamy dopłacić z własnej kieszeni bo to jego wymysł/ klamal w sprawie Aquanetu oszukiwał aby wygrac wybory

karp 18/02/2019
| |

Smog,hałas-macie znakomitą okazję do składania uwag.
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/ref_os/2019/os.601.3.2018.os.601.1.2019_zarzadzenie_obwieszczenie_konsultacje_spoleczne_ponowne.pdf
Tak się trochę czy nie popełniono drobnego błędu i nie stworzono możliwości składania uwag drogą mailową, bez potwierdzonego podpisu.
W innych postępowaniach związanych ze środowiskiem, taka forma jest dopuszczalna.

Iwona 16/02/2019
| |

Jeśli te czujniki dobrze pokazują, to jakiś koszmar. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Opanujcie się i zróbcie z tym coś.

Cenzor z Mysiej 16/02/2019
| |

xyz@ – raczej burmistrz Mieloch zastanawia się, nad zakresem obowiązków dla kolejnego zastępcy. Prawdopodobnie powierzy mu współpracę z salką parafialną.

karp 15/02/2019
| |

Cenne są inicjatywy waszych radnych mających na celu pomoc mieszkańcom programu Czyste powietrze.Jest sporo rzeczy których nie mogę rozkminić.
Na razie jestem na etapie rozkminiania po co w polu kraj (czy coś podobnego)jest lista rozwijalna i jak coś źle kliknąłem to wyskoczyła mi Sahara Zachodnia.Wydaje mi się, że mieszkańcy Sahary nie będą aplikować w celu wymiany piecy.