Warto wiedzieć


Problem smogu przez większość jest lekceważony. Niesłusznie, bo zanieczyszczone powietrze jest przyczyną wielu chorób.
W naszej gminie powoli rośnie liczba osób, które starają się działać na rzecz poprawy czystości powietrza.
Nikt nie może zrobić rzeczy niemożliwych, ale każdy powinien zrobić to, co od niego zależy.

1. Należy podnieść świadomość – dlatego czujniki są potrzebne. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Polub Mosiński Alarm Smogowy na facebooku. To źródło wielu cennych informacji.
2. Trzeba tam, gdzie to możliwe, palić od góry. To nic nie kosztuje, a efekt jest widoczny gołym okiem.
3. Termomodernizacja – to mniej zużytego opału, czyli mniej szkodliwego dymu.

Rozwija się obywatelski monitoring powietrza w gminie Mosina. Obecnie mamy 8 czujników: 5 w Mosinie: na Morelowej, Łaziennej, Wawrzyniaka, Kalinowej i od dziś u mnie na Kasztanowej oraz po jednym w Krosinku (Western City), w Krośnie (os. Miodowe) i w Drużynie.
Dzisiaj wiosenna aura i do 15.00 było stosunkowo czyste powietrze. Zbliża się jednak godzina próby – zaczyna się rozpalanie w piecach. Najwcześniej jak widać z odczytów czujników zaczęli palić mieszkańcy w rejonie ulicy Kalinowej.


O godz. 19.00 zanieczyszczenie powietrza osiągnęło stopień wysoki (3 czujniki) i bardzo wysoki (5 czujników)
Sprawdź na mapie:
https://opensensemap.org/explore/5c501547358095001948fbdb

17 Komentarze

  • Uchwała Sejmiku Wojewódzkiego zwana antysmogową nakłada na mieszkańców Wielkopolski obowiązek wymiany kotła, pieca wysokoemisyjnego do końca roku 2023.

 1. Mieloch dotrzymuje słowa// o zgrozo co wy tu piszecie przeciezokłamał nas co do Czerwonki w kampani mamy juz dokumentacje a teraz co nic nie ma kłamaml śmieci zyskamy na tym jak wyjdziemy z SElektu kłamał a teraz co – mamy dopłacić z własnej kieszeni bo to jego wymysł/ klamal w sprawie Aquanetu oszukiwał aby wygrac wybory

   • Nie przegap Halina okazji do złożenia uwag w sprawie tirowania.
    Urząd powinien poddać weryfikacji pod kątem zgodności z prawem wszystkie decyzje środowiskowe w fyrtlu Śremskiej.
    Powinien zbadać też kwestię wykonania tych decyzji tj.czy ich beneficjenci wywiązują się z warunków i jaki to ma wpływ na życie mieszkańców.

    • Karpiu, na Urząd to my nie mamy co liczyć. Burmistrz mimo posiadanej wiedzy w pełni akceptuje łamanie prawa przez inwestora. Liczymy, że wreszcie Rada, jak minie okres ochronny dla burmistrza, podejmie czynności wyjaśniające przy pomocy Wojewody i innych instytucji spoza Mosiny.

  • Iwona@ – w pierwszej kolejności należy zrezygnować z samochodów i chodzić pieszo lub jeździć rowerem. Smog to jest m.in. efekt rozwoju cywilizacji i wzrostu zamożności obywateli.Na Osiedlu Miodowym nie ma dymiących kominów a jest najwyższy stopień zanieczyszczenia. Dziwne.

   • Kolego chodź na os Miodowe i zobacz kto dymi, właśnie idzie na nas chmura dymu z ulicy Polnej, czujniki pokazują o 17.21 średni poziom pyłu za 5 min będzie wysoki. Kopci jeden budynek! Mam zdjęcie tylko nie wiem gdzie to wysyłać. Nie chciałbym być kapusiem ale może warto

    • AntySmok@- pewno tubylcy chcą Was wykurzyć.Idź do tego co dymi i zapytaj mu się czym pali i dlaczego sam się truje? Możesz również wezwać Straż Miejską !

 2. xyz@ – raczej burmistrz Mieloch zastanawia się, nad zakresem obowiązków dla kolejnego zastępcy. Prawdopodobnie powierzy mu współpracę z salką parafialną.

 3. Cenne są inicjatywy waszych radnych mających na celu pomoc mieszkańcom programu Czyste powietrze.Jest sporo rzeczy których nie mogę rozkminić.
  Na razie jestem na etapie rozkminiania po co w polu kraj (czy coś podobnego)jest lista rozwijalna i jak coś źle kliknąłem to wyskoczyła mi Sahara Zachodnia.Wydaje mi się, że mieszkańcy Sahary nie będą aplikować w celu wymiany piecy.

  • Miało być pomoc mieszkańcom w celu przybliżenia programu Czyste powietrze.
   Brakuje mi Burmistrza Rysia. Teraz muszę się sam poprawiać.

   • Burmistrz Przemysław Mieloch nie powołał jeszcze drugiego zastępcy, więc prawdopodobnie zastanawia się, czy jednak nie powierzyć tej funkcji swojemu byłemu przełożonemu. Byłoby to logiczne i uczciwe. Znam Mielocha i wiem, że dotrzymuje słowa.

    • @xyz
     Nadal trwasz przy tej opinii?
     Może już najwyższy czas na zweryfikownie tego stanowiska. Często rzeczy (i ludzie) nie są takimi, jakimi wydają się być…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.