Urząd to rozregulowany zegarek
Mimo że od 2014 r. roku zatrudnienie w Urzędzie Miejskim w Mosinie wzrosło o 20 etatów trudno o optymizm. Jakość zarządzania i pracy Urzędu pozostawia wiele do życzenia.
Rejestr umów -> rejestr zobowiązań
4 miesiące zamiast 14 dni zajęło burmistrzowi udostępnienie mi informacji publicznej. Sposób podejścia do tej sprawy spowodował, że moje zaufanie do Burmistrza i Urzędu zostało poważnie nadwątlone.
Jako radna Rady Miejskiej potrzebuję rzetelnej informacji udzielanej w ustawowym terminie.
Wiele urzędów udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej rejestr umów. To wzbudza zaufanie i wpływa mobilizująco na decydentów, by każdy wydatek był przemyślany.
Luboń udostępnia rejestr umów od 2014 roku.
Po dwóch miesiącach otrzymałam pewien zbiór danych, który nie był rejestrem umów, o którym mówi obowiązujący do dzisiaj Regulamin Organizacyjny Urzędu Miejskiego – str. 44.
Kiedy poprosiłam o taki rejestr, Burmistrz 23 października 2019 r. odpowiedział mi, że Urząd już od 1 września 2018 r. go nie prowadzi.
Teraz w systemie SPEKTRUM tworzony jest rejestr zobowiązań.
Burmistrz dodał, że podjął już działania zmierzające do aktualizacji dokumentów regulujących funkcjonowanie Urzędu Miejskiego w Mosinie.
Napisałam kolejny wniosek, tym razem o udostępnienie rejestru zobowiązań.
Skoro jest taki rejestr w systemie, to pomyślałam, że jedno kliknięcie i informacja będzie gotowa.
Niestety znów się okazało, że “z uwagi na złożoność zagadnień będących tematem wniosku” 14 dni nie wystarczy, potrzeba miesiąca…
To, co kilka dni temu otrzymałam, jest zdecydowanie lepsze od zakwestionowanego przeze mnie zbioru informacji. Są m.in. podane wartości poszczególnych umów/zobowiązań.
Zastanawiam się, na czym polegała złożoność tego zadania…
- Być może urząd jest tak rozregulowany, że urzędnicy nie przekazują w sposób ciągły informacji do osoby prowadzącej rejestr i trzeba było ten rejestr dopiero tworzyć.
- Być może rejestr jest prowadzony rzetelnie, ale na część wydatków nałożone jest embargo, może Burmistrz chce część wydatków ukryć i stąd tyle czasu na ocenę tego, co można udostępnić, a co należy z rejestru usunąć.
Tylko tak mogę sobie wytłumaczyć brak ponad 400 umów, co stanowi 20% ogółu i tyle czasu na przygotowanie informacji do udostępnienia.
Zarządzenia wójta/burmistrza
Skoro Burmistrz wydał w drodze zarządzenia regulację w sprawie rejestru umów, a jest ono martwe, to należy sobie zadać pytanie, czy wydawanie zarządzeń ma sens.
Skoro nie trzeba stosować się do obowiązujących zarządzeń burmistrza, to może lepiej ich nie wydawać? Efekt będzie taki sam.
Odnoszę wrażenie, że zarządzenia są wydawane, ale już nie ma kto i kiedy ich podawać do publicznej wiadomości.
To kolejny obszar funkcjonowania naszego Urzędu, pozostawiający wiele do życzenia.
Problemy mamy zdecydowanie większe niż inne gminy. Tarnowo Podgórne – tyle samo zarządzeń a brakuje tylko jednego. U nas co czwarte nie trafia tam, gdzie powinno.
Nawet sposób wstawiania informacji na BIP jest anachroniczny i chaotyczny.
W czterech losowo wybranych gminach ten rejestr wygląda inaczej. Zachęcam do kliknięcia i porównania.
Luboń – na 91 ogółem brak 6
Puszczykowo – na 88 brak 8
Kórnik – na 177 brak 3
Tarnowo Podgórne – na 200 brak 1
Mosina – na 200 brak 56


8 osobowy referat ochrony urzędu przed nadmiarem oszczędności na koncie. 1,5 miliona na park na uboczu dla dzików, sadzenie dużych i drogich drzewek razem z doniczkami, park w kształcie ptaka. Ja bym to sama wymyśliła po butelce mocnego akloholu. Koszt butelki < 100 zł.
@jaga sadzenie dużych i drogich drzewek razem z doniczkami? To sadzenie dużych i drogich drzewek razem z siatkami to jest obciach małe pytanie tylko miałe
Ktoś poniósł odpowiedzialność.Ciekawe kto za taki bonus w Mosinie zapłaci? ZUK czy UM Mosina