Uporządkujmy temat śmieci – po 4 miesiącach doczekałam się odpowiedzi

W czasie wczorajszej debaty pytany o gospodarkę odpadami Przemysław Mieloch przyznał, że w 2017 r. Gmina dołożyła do gospodarki odpadami 1,9 mln zł, ale zapewnił, że w tym roku będzie to już tylko 1,3 mln zł, a w bliskiej perspektywie wyjdziemy na zero.
Jestem zaskoczona optymizmem P. Mielocha.  Skoro jest tak dobrze, to dlaczego tej dobrej informacji się nie przekazuje? Pan Mieloch mówił, że Urząd w przeciwieństwie do Selektu informuje o sytuacji.
Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, ponieważ jako radna od 5 lipca 2018 r. czekam na odpowiedź na moje pytania dotyczące  tej sprawy.

Wzywam publicznie Pana Przemysława Mielocha do udzielenia odpowiedzi w dniu dzisiejszym na te pytania.

Ponieważ minął już III kwartał interesuje mnie nie stan na koniec czerwca, tylko stan na 31 października 2018 r.

PS
Dziś o godz. 15.01 po 4 miesiącach oczekiwania otrzymałam odpowiedź.


Jako przykład konsultowania ważnych spraw z mieszkańcami Zastępca Burmistrza podał  sondę dotyczącą kryteriów, które powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu kolejności budowy dróg. Podobno tę sondę (była to jedyna sonda w czasie 4 lat) wypełniło 1,3 tys. osób. Nigdy jednak nie przedstawiono jej wyników. Dlaczego?

Na mój wniosek z marca 2016 r. o umieszczanie na stronie ankiet badających opinie mieszkańców dotyczące funkcjonowania urzędu oraz innych ważnych spraw otrzymałam odpowiedź w listopadzie 2017 r. , że burmistrz rozważy taką możliwość. Odnoszę wrażenie, że nadal rozważa, bo nic takiego się nie pojawiło.
Zaskoczyła mnie informacja, że program budowy dróg jest gotowy. Szkoda, że prezentując dorobek kadencji nie upubliczniono do tej pory tego dokumentu.
Może warto to dzisiaj zrobić?


Zaintrygowała mnie też odpowiedź na pytanie o funkcjonowanie Urzędu Miejskiego w Mosinie.

Ja wnioskowałem ustnie szereg razy i raz pisemnie w roku minionym co do pewnych zmian, co do pewnych reform, natomiast to nie zostało podjęte. Ja jako urzędnik nie miałem żadnych innych możliwości, żeby wpłynąć na mojego szefa, czyli pana burmistrza, aby tych zmian dokonał. W wielu aspektach praca urzędu jest dobra i bardzo dobra, natomiast są takie sfery, które wymagają poprawy. 4 lata pracowałem w urzędzie, wiem, które to sfery  i ja tego dokonam, jeżeli mnie Państwo wybiorą na funkcję burmistrza.

53 Comments
Z Leśnego 12/11/2018
| |

Przepraszam, że nie w temacie, ale nie znalazłam żadnego artykułu o deweloperze z Czapur. Jeszcze kilka lat temu była taka informacja na otwarciu przedszkola, że FH wybuduje szkołę w Czapurach. Z tego, co mi wiadomo nic z tego nie wyszło. Deweloper chyba ma jakieś kłopoty, bo pozbył się Warty, teraz sprzedaje przedszkole Familijne Skrzaty https://www.otodom.pl/oferta/sprzedam-lokal-uslugowy-przedszkole-ID3JLk8.html?fbclid=IwAR0zhNdTNyoZaquwosOlkvqMbAeWRdF0MIhMvYcnXF2Hh8C10D649itgRUQ a mówi się także o sprzedaży niedokończonej budowy Galerii Familijnej.
A nasze ulice na Leśnym nadal w błocie.

Joteyka 05/11/2018
| |

No to pokazaliśmy w jakiej czarnej ….. jesteśmy.
Wstyd….

marek 02/11/2018
| |

Oprócz śmieci interesuje mnie koszt wybudowania i utrzymania pływalni, utopione pieniądze, które mogły być przeznaczone na inne cele np. drogi. był przykład bezsensownych inwestycji poprzedniej władzy; zielony rynek, sypiąca się wieża widokowa, pseudo tężnia. Zapłacimy w ciągu tych pięciu lat za chore pomysły p. PM i jego nowego zastępcy p. TŁ my mieszkańcy, a nadal będziemy się topić w błocie na naszych ulicach.

mosiniak 02/11/2018
| |

Moim zdaniem Mosiniacy mają duży problem aby zrozumieć ,że Burmistrz to jest kij od miotły.Najważniejsi to Radni.Oni podejmują decyzję większością głosów.Obciążanie Burmistrza wszystkimi niepowodzeniami rozwoju Gminy to totalna głupota.Po to idziemy na wybory aby wybrać naszych przedstawicieli nie z zdjęcia na płocie ale z osobistego kontaktu wzrokowego ,z rozmowy osobistej która ma przekonać do linii rozwoju Gminy.Radny łaski nie robi nikt go nie zmusza do pracy na rzecz Gminy.Jako Radny nie ma załatwiać na boku swoje prywatne interesy,które łamią obowiązujące prawo obowiązujące w Polsce.Przykład to totalna klęska z ochroną przyrody.Pan Radny Uruchamia kopalnie odkrywkową w otulinie Parku Narodowego i co ?nic dalej będzie Radnym lokalnym wyborcą to nie przeszkadza.Następny ruch to od rolniczenie gruntów w otulinie i budowa szeregowców/Zwolennikiem Pan Burmistrz Mieloch/ Następny Radny zwolennik dzikiego budownictwa nad J Dymaczewskim ile jest wybudowanych obiektów setki.
I to za ten bałagan odpowiada?Wyborcą to odpowiada.A może nie wiedzą ,że można to zmienić wybierając odpowiedniego przedstawiciela i systematycznie go rozliczając.Ręce opadają mój Radny mówi co ja mogę,ale wynagrodzenie pobiera i BURMISTRZ popiera.To co administracja przygotuję wszystko przegłosuję.

Historyk 02/11/2018
| |

Trzeba dodać jeszcze trzeciego radnego. Przemysław Mieloch zaprosił do kandydowania że swojej listy Mariana Osucha, który przez 8 lat występował jako członek klubu Stowarzyszenia Nowoczesna Rzeczpospolita Mosinska.

Enter 01/11/2018
| |

Kiedy czytam ulotki Przemysława Mielocha to widzę, że wszystko dobre, co się w gminie przez kadencję wydarzyło to jego osobista zasługa. Jerzy Ryś nie istnieje. Jeżeli coś nie wyszło, to wtedy mówi: “Ja jako urzędnik nie miałem żadnych innych możliwości, żeby wpłynąć na mojego szefa, czyli pana burmistrza, aby tych zmian dokonał.”
To jak to naprawdę było? Skoro Ryś jest wyautowany, to trzeba było chociaż w materiałach podziękować za współpracę, za zaufanie. Burmistrz godny zaufania jako hasło wyborcze jest w tym przypadku chybione. Ja nie mam zaufania do ludzi nielojalnych, którzy wszystkie zaslugi sobie przypisują, a jak coś nie wyjdzie, to nie czują się za to odpowiedzialni.

01/11/2018
| |

Budujemy basen, kasa podatnika zostanie na lata utopiona, ale p. Ryś będzie miał szansę kąpieli!Jedni budowali zielony rynek,oczywiście bez odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, no ale jest w centrum miasta!Inni budują basen basen, reszta jest zbędna! Bajerowanie o budowie alternatywnej drogi z Czapur jest już tylko marzeniem. Droga, która mogła być alternatywna to droga z rozwidlenia Rogalinek przez Kubalin, Babki i dalej do ul Głuszyna i przy lotnisku doprowadza do Minikowa. Jednak na to były cztery lata i p. Ryś o tym miał wiedzę,ale dla niego był basen ważniejszy
!

!

citizen 31/10/2018
| |

wielka szkoda,że mieszkańcy nie mogli bezpośrednio zapytać kandydatów o nurtujące ich sprawy; pytania moderatorów były “lekkie łatwe i przyjemne” i niewiele wnosiły do dyskusji; dlaczego nie ma bezpośrednich spotkań kandydatów z mieszkańcami, czy to w Daszewicach było jedynym?? mam wrażenie że Pan Borkiewicz został kandydatem z braku innych chętnych i nie wyobrażam sobie, jak pogodziłby całkowity brak doświadczenia samorządowego z prowadzeniem firmy, czy dlatego pomysł na 2 wiceburmistrzów, domniemana kandydatka chyba nie cieszyła się popularnością wśród mieszkańców za kadencji Pani Burmistrz Springer, atmosfera tamtych czasów w ogóle była mało przyjazna mieszkańcom

Jerzy Ryś 31/10/2018
| |

Miało być o odpadach, a jak widać wczorajsza debata kandydatów na burmistrzów Mosiny przesłania wywołany temat odpadów.
Wielokrotnie powtarzałem, że budowa systemu gospodarki odpadami potrzebuje czasu. Podsumowując stan finansów tej gospodarki w okresie od początku roku do dnia 30 września 2018 mamy:
– przychody 3.397.102,53 zł,
– wydatki 4.321.386,21 zł.
– bilans -924.283,68 zł.
Jaki będzie wynik finansowy całego roku? tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Nowy właściciel firmy Toensmeier podobno zapowiada podwyżki, ale nie wspomniano o skali. Na koniec roku odpadną koszty odbioru odpadów zielonych, co także może wpłynąć na ostateczny wynik gospodarki odpadami w roku bieżącym.
Zobaczymy także, co przyniesie nowy rok w kontekście spodziewanych zmian cen opłat za odbiór odpadów.

Andrzej 31/10/2018
| |

Pan Borkiewicz nawet nie wie kto będzie zastępcą. Napewno bedzie ich dwóch i Małgorzata Kasprzyk? Powrót do lat straconych. Nigdy.

wyborca 31/10/2018
| |

Byłem na wczorajszej debacie i wysłuchałem jej dokładnie.
Wniosek jest jeden pana Roberta Borkiewicza dzielą lata świetlne od dnia w którym będzie gotowy piastować urząd burmistrza.
Tak więc mój głos w wyborach ma pan Przemysław Mieloch.

Adam 31/10/2018
| |

Nie mogłem być na debacie wczoraj, ale obejrzałem nagranie. Uważam, że obydwaj kandydaci są słabi. Nie wykorzystali możliwości jakie mieli kierując pytania do konkurenta. Mieloch jak zwykle manipulował. O strefie w Rogalinie wypowiadał się niejasno, mówił, że rozpatrzy uwagi do studium pozytywnie. Ludzie składają uwagi wykluczające się, więc cokolwiek Mieloch potem zrobi, będzie że słowa dotrzymał. Borkiewicz jest zielony w każdym calu – nie zna wszystkich problemów gminy, ale kierunek, który chce obrać jest zgodny z moim, więc zagłosuję na niego. Borkiewicz jest nastawiony na analizowanie, a tego w naszej gminie brakuje. Zwraca uwagę na rozwój gminy zgodnie z uwarunkowaniami w kierunku wykorzystania potencjału przyrodniczo-kulturalnego, a Mieloch industrializacja na przekór tam, gdzie logika nakazywałaby inny kierunek. Zadaje pytania, co jest lepsze dla gminy – budować dużo małych mieszkań w szeregowcach, które przyciagną ludzi na krótko, czy lepiej postawić na zabudowę, która przyciągnie zamożniejszych mieszkańców. To są sprawy fundamentalne, więc postawię na Borkiewicza.

Joteyka 31/10/2018
| |

Pan Mieloch zachowuje się jak diabełek, (tfuuuu..ministrant?;)) i mówi, chyba o dobrych chęciach, którymi jak wiadomo piekło jest wybrukowane 😉
[ burmistrz godny zaufania]

Jan 31/10/2018
| |

Nie wiem jakie są dokładne ustalenia dotyczące informowania o finansach itp., ale wiem, że Pan Borkiewicz nie nadaje się na burmistrza i wczoraj wypadł bardzo słabo. Niestety nie posiada doświadczenia i jeśli wygra, będzie tylko ustawiany przez innych.