TRZY SZKOŁY

Czy radny Michał Kleiber jest aż tak wysoki, że sięga do kosza, stojąc na parkiecie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rogalinie im. Prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego?


Nie, radny Michał Kleiber nie jest aż tak wysoki. Tak niska jest sala. Jest również mała, bo zaimprowizowano ją ze zwykłej sali lekcyjnej.
I w takich warunkach kolejne pokolenia dzieci z Rogalina uczą się gier zespołowych. Gdy jadą na turnieje sportowe do innych szkół, zaczynają od podziwiania prawdziwych sal gimnastycznych.

W Krosinku jest gorzej. Nawet takiej quasi-sali nie ma. Wykluczenie z edukacji sportowej jest smutną rzeczywistością Szkoły Podstawowej “Pod Lipami” w Krosinku. Szkoła, choć została nie tak dawno rozbudowana, już z powodu niekontrolowanej rozbudowy okolicy martwi się przeludnieniem.

Szkoła Podstawowa im. Prof. Adama Wodziczki w Rogalinku salę gimnastyczną posiada, ale stara część, w której uczą się dzieci jest w tak fatalnym stanie technicznym, że powinna być wyłączona z użytkowania. Zapach stęchlizny, niebezpieczna instalacja elektryczna, zniszczona podłoga towarzyszą dzieciom w nauce każdego dnia.

Czy jest jeszcze usprawiedliwienie dla takiego stanu? Podczas posiedzenia wspólnego trzech komisji Rady Miejskiej, podczas którego dyrektorzy tych trzech szkół opowiedzieli o problemach, po radnych przeszedł dreszcz przerażenia 😱😱.

“Sala gimnastyczna” w Szkole Podstawowej w Rogalinie

Burmistrz Gminy Mosina swoje nowe otwarcie komunikowania się z mieszkańcami w postaci vlogu rozpoczął od dróg. Drugi odcinek również poświęcił drogom. Trzeci odcinek ma być o śmieciach  i moście. Kiedy będzie o edukacji 👨‍🎓👩‍🎓?

Marcin Ługawiak
Radny Rady Miejskiej

36 thoughts on “TRZY SZKOŁY

 • 03/02/2020 o 23:47
  Permalink

  Dobrze że widać podpisy tych pseudo Radnych .Będzie przynajmniej wiadomo do kogo wysłać prasę i zadać kilka niewygodnych pytań np: dlaczego sala jest taka ważna a dom komunalny który kilka lat temu został ocieplony i wymieniono w nim drzwi i okna na nowe jest już niepotrzebny ,a brak wody i kanalizacji , gazu i innych mediów im nie przeszkadza .

  Odpowiedz
  • 08/02/2020 o 13:23
   Permalink

   @ nnn nie możesz mieć pretensji, mieszkając na garnuszku gminy nieważny jest fakt czy lokal socjalny czy komunalny. Jak to kiedyś było trzeba się liczyć ze zmianami jak ktoś chce mieć roszczenia to proponuje własny kawałek kupić taki to urok systemu mieszkania w gminnych i nie tylko lokalach. TBS Mosina są o wysokim standardzie, więc się dziwie takiego oporu tym bardziej, że kawałek drogi i jest dostęp do sklepu wielkopowierzchniowego z prawie całym asortymentem. Jest przychodnia lekarza rodzinnego dla kobiety w podeszłym już wieku to wielki plus. Proponuje spojrzeć z większej perspektywy i spojrzeć oczami innych ludzi na przykład rodziców dzieci, co się uczą w szkole w Rogalinie. Dziecko musi mieć salę gimnastyczną żeby się rozwijało fizycznie, takiej sali na przekład w Krosinku nie ma. Przez zaniedbania! Natomiast w Krośnie jeszcze kilka lat temu dzieci miały zajęcia na holu i @nnn uważasz, że to jest ok. Gdzie te dzieci mają się rozwijać? W tym przypadku się nie dziwię. To jest dobry kierunek w którym gmina idzie, sala gimnastyczna jest potrzebna nie tylko w czasie zajęc, ale też różnego fakultetów czy zajęcia pozalekcyjnych.

   Odpowiedz
   • 08/02/2020 o 14:08
    Permalink

    Ty kompletnie nie rozumiesz o co chodzi .Po pierwsze , żaden garnuszek gminy . Ta Pani swój dług wobec gminy i Państwa już dawno spłaciła swoją pracą . Ja nie mam również pretensji o to że powstanie w Rogalinie sala gimnastyczna , chociaż taka już jest i uważam że wystarczająca , ale standardy się zmieniają i to też mogę zrozumieć .To że gmina ma prawo robić ze swoimi mieszkaniami co chce okey ich sprawa . Mieszkania TBS wysoki standard może i tak jest , ale nie tak wysoko . Ja mam rozumieć rodziców i ich dzieci , czyli starych ludzi mam rozumieć wywalić do śmietnika bo swoje już zrobili więc wypad ze społeczeństwa . Taka to jest ta perspektywa obywatelu . Jeszcze raz powtórzę , tak wysoko 72 letni emeryt z endoprotezą w biodrze z zakupami nie wejdzie choćby nie wiem jaki standard mieszkania gmina oferowała. Zastanów się jeszcze nad tą perspektywą , bo ja uważam że Rogalin potrzebuje przede wszystkim kanalizacji i wody której już wam brakuje i to są priorytety . Twoje słowa cyt: własny kawałek kupić , to nic innego jak czysta hipokryzja . To jest koniec moich wpisów tutaj bo decyzja już zapadła , a moje pisanie tego już nie zmieni . Szkoda tylko że niektórzy mieszkańcy Rogalina mają tak wąską perspektywę widzenia tego co tak naprawdę jest potrzebne tej wsi . Żegnam

    Odpowiedz
 • 03/02/2020 o 23:40
  Permalink

  Jak widać na zdjęciu sala gimnastyczna w Rogalinie nie jest taka mała skoro mieści się tam tylu ludzi ,ale nie oto chodzi . Problemem jest to że nowa sala powstanie na miejscu budynku mieszkalnego który jest nadal zamieszkany i wszyscy Radni mają to gdzieś . Mieszka tam 72 letnia nauczycielka którą Gmina chce po prostu wyrzucić na bruk bo nie ma nic do zaoferowania w zamian . To jest świństwo najgorszej kategorii . Gmina nie posiada mieszkań komunalnych ale w imię jakiś chorych ambicji wąskiej grupy ludzi będzie burzyć dwa mieszkania i wyrzucać człowieka na bruk.

  Odpowiedz
  • 04/02/2020 o 12:33
   Permalink

   Burmistrzowie w albach nie powinni tak działać. Myślę, że mają na uwadze dobro emerytowanej nauczycielki i zajmą się tym tematem w sposób ludzki.

   Odpowiedz
   • 06/02/2020 o 12:56
    Permalink

    Obyś miał rację . Na razie kiepsko to wygląda bo sam sposób poinformowania tej pani był poniżej krytyki . Otrzymała po prostu telefon od nieznajomej urzędniczki z informacją że gmina zamierza ją przenieść w inne miejsce w związku z inwestycją i do końca 2019 r dostanie ofertę na mieszkanie gdzieś w Mosinie . I dostała na 4 piętrze bez windy . Bomba .

    Odpowiedz
    • 06/02/2020 o 14:36
     Permalink

     @ nnn a gdzie w Mosinie są mieszkania na 4 piętrze bez windy ? Bo chyba wirtualnych budynków Mosinie niema

     Odpowiedz
     • 06/02/2020 o 18:42
      Permalink

      Dokładnie w Krosinku . To jest niby 3 piętro ale tak na prawdę to 4 bo to jest wysoki parter . Przepraszam za niedokładność . Będziemy teraz dyskutować ile to jest schodów?

     • 06/02/2020 o 19:03
      Permalink

      Załóżmy obywatelu że mieszkasz w mieszkaniu komunalnym i nie masz kanalizacji i gazu , drogi dojazdowej do posesji i szeregu innych normalnych rzeczy które powinieneś już mieć w tym wieku . Nagle dostajesz info że masz się wynosić bo będą tu budować salę gimnastyczną . Kolejny przykład . W Rogalinku robią nową salę i super tylko że sama szkoła jest w fatalnym stanie i dzieci nie powinny się tam uczyć bo jest grzyb i wilgoć . I wracam do wirtualnych mieszkań w Mosinie . Dobrze to ująłeś – nie ma ich .

     • 06/02/2020 o 20:54
      Permalink

      Nie ma mieszkań?To zbudować. Skorzystać z rządowego programu i z dobrych kontaktów burmistrza z Wojewodą. Nie ktoś się pofatyguje na sesję i o tym powie. Jak była mowa o basenie to radny ściągnął 2 pływaków komików i oni mówili,że muszą się bachać. Mogą być nawet ci sami i niech powiedzą że mieszkanie jest co najmniej równie ważne jak bachanie.

     • 06/02/2020 o 21:04
      Permalink

      @nnn Powiedz gdzie w Krosinku jest niby wieżowiec, podaj proszę przynajmniej ulice lub zdjęcie z google maps, bynajmniej ja takiej wirtualnej budowli nigdy nie widziałem a jestem częstym gościem w tamtejszych okolicach. Pachnie mi albo żalem ,albo podpuchą. Jeżeli to jest żal pan pani lub państwo to rozumiem. Jeżeli jest to podpucha to był bym ostrożny ma krótkie nogi. Zakładam że ta pierwsza wersja!

     • 06/02/2020 o 21:42
      Permalink

      @ nnn Jeżeli mogę coś podpowiedzieć to proponuje napisać skargę do Burmistrza i rady miejskiej. Adres mailowy można na stronie UM Mosina do radnych poszukać. Osobiście uważam, że w tym kierunku bym poszedł ,chociaż oficjalne pismo potrafi czynić cud! Jeżeli Burmistrz nie odpowie to skarga i skarga do SKO

     • 07/02/2020 o 10:34
      Permalink

      Przepraszam za pomyłkę to nie jest Krosinko tylko Krosno i np ul Boczna . Tam są takie budynki .

     • 07/02/2020 o 18:33
      Permalink

      @nnn w krosnie też takich budynków niema proponuje zapoznać sie § 55 ustęp-1. linkhttps://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/nowe-warunki-techniczne-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie-dzial-iii-aa-QhxP-aKuN-T4Gs.html Tak przy okazji bardzo ciekawa literatura!

     • 07/02/2020 o 21:50
      Permalink

      Bardzo zabawne . Podziwiam i aż mnie zatkało . Tak jak myślałem chodzi o te schody . Pojadę je tam policzyć i zmierzyć miarką wysokość budynku . Nie rozumiesz problemu bo wydaje Ci się że jak udowodnisz że to nie są przepisowe 4 piętra to zarzucisz mi kłamstwo i podważysz wszystko to co tu napisałem . Prawda jest taka że jesteś kolejnym gościem który próbuje skierować główny temat na lewe tory . BRAWO prawie Ci się udało , ale tylko prawie , na razie….

 • 27/01/2020 o 17:07
  Permalink

  Na pływalnię i do szkoły trzeba jakoś dojechać. Ale jak???. Dojazd do Mosiny cały w korkach. Na moje to najpierw drogi, Czerwonka i most na kanale, potem most na Mocka, a potem rozbudowa szkoły czy budowa pływalni. Kto przy zdrowych zmysłach będzie sie pchał z Czapur i okolic do Mosiny, jak ma pływalnię z dobrym dojazdem w Korniku czy Poznaniu.

  Odpowiedz
  • 27/01/2020 o 17:28
   Permalink

   mieszkaniec@ – burmistrz stawia na Mosinę. Cwoki z Zawarcia są mu niepotrzebni.Ważne że dają kasę i głosują tak jak szef klubu ,,Dla dobra czapurskiego bobra,,

   Odpowiedz
 • 26/01/2020 o 22:13
  Permalink

  A gdzie byli radni jak budzet uchwalali? Teraz nagle lament, że potrzebna sala. Oczywiście, ze potrzebna. Jak drogi, przedszkola, basen i wiele innych. Nie róbcie teraz sensacji.

  Odpowiedz
  • 26/01/2020 o 22:32
   Permalink

   Radni w czasie sesji budżetowej głosowali za przeznaczeniem 1,8 mln zł na te inwestycje – na budowę sali gimnastycznej w Rogalinie 1,3 mln zł i 500 tys. zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Rogalinku
   http://mosina.esesja.pl/glosowanie/283026/07dc179a0f094d3
   Wniosek uzyskał poparcie 15 radnych i sprawił, że zadania te znalazły się w budżecie, ale z niewystarczającymi środkami.
   Była to modyfikacja wniosku radnego Romana Kolankiewicza, który proponował aby 1,8 mln zł przeznaczyć na budowę sali gimnastycznej w Rogalinie.
   ten wniosek nie uzyskał większości: http://mosina.esesja.pl/glosowanie/279703/8c7226daeabc4f5

   Odpowiedz
   • 27/01/2020 o 08:51
    Permalink

    Wystarczy zamienić 16 podpisów na 11 głosów. Nie ma większego znaczenia czy radny X jest czarnoskórym koszykarzem o wzroście 2,20, bo wysokość kosza i wielkość sali się od tego nie zmieni.
    Sale będą jeśli w przyypadku kilku radnych spotkają się razem ich rozdwojone osobowości i ustalą wspólnie, że należy głosować za tymi inwestycjami. Ta sprawa nie wymaga heroizmu, by w ramach protestu radni odmówili przyjmowania diety. Wystarczy, że będzie 11 takich którzy są zdeterminowani, by te inwestycje powstały.
    Pamiętam sesję w sprawie basenu gdy człowiek Czapurski mówił, że od basenu jest ważniejsza woda na Zawarciu,
    a potem poprosił o przerwę w tym celu, by burmistrz go przekonał, że myśli odwrotnie. Obecnie obywatelom przysługuje inicjatywa uchwałodawcza i nic mi nie wiadomo by cofnięto ją radnym.

    Odpowiedz
    • 27/01/2020 o 10:12
     Permalink

     Art. 233 ust. 3 ustawy o finansach publicznych:
     Inicjatywę w sprawie sporządzenia projektu uchwały o zmianie uchwały budżetowej przysługuje wyłącznie zarządowi jednostki samorządu terytorialnego.
     W naszej sytuacji Burmistrzowi.

     Odpowiedz
     • 27/01/2020 o 10:43
      Permalink

      Racja. Pod pismem podpisali się jednak radni, którzy w głosowaniach często manifestują postawę “przy tobie panie stoję i stać chcę”. Są nawet tacy pupile, których komórka burmistrza wybiera nader często i powołuje do wszystkiego do czego można. To może niech ich komórki połączą się teraz z burmistrzem i przekonają go do wniesienia inicjatywy.

     • 27/01/2020 o 11:15
      Permalink

      Radna z Rogalinka jest na szczycie listy powołań świeckich burmistrza. Powołał ją do komisji mieszkaniowej i do komisji powołującej dyrektorkę przedszkola. W obu przypadkach bezprawnie.
      Może więc wystarczy delikatna sugestia, że jak nie będzie sali, to nie będzie stania koło burmistrza na placu 20
      października w czasie rekonstrukcji historycznej w roku 2020 i będzie sala.

    • 27/01/2020 o 17:00
     Permalink

     karp@- co tam pływalnia, Waligórski chce budować w Czapurach Operetkę. Obsadę podobno już ma.

     Odpowiedz
     • 27/01/2020 o 18:27
      Permalink

      Był u mnie jeden fachowiec z Czapur, którego bardzo szanuję. Mówi, że podobno Luboń nie chce się zgodzić na most. Ja na to, że ja bym się chętnie zgodził, bo bym nie musiał na pana tak długo czekać, ale jaką mam gwarancję, że ten wasz Walduś z Pyzą nie przyjadą za panem? Jeszcze z operetką…

     • 27/01/2020 o 19:30
      Permalink

      Faktycznie, Czapury idą na potęgę:
      https://www.youtube.com/watch?v=WBVGryzFUYU
      Trochę jestem rozczarowany, że sołtys nie zaprezentował swoich niebanalnych możliwości wokalnych i nie zatańczył politycznego kankana, jak to robi zwykle na sesjach.

     • 27/01/2020 o 20:20
      Permalink

      Trzech solistów i duet tancerzy! Koncert na bogato, ale kto bogatemu zabroni? Zrobił sobie Burmistrz galę noworoczną, to i sołtys nie może pozostać w tyle.
      Cenzorze, znasz przecież powiedzenie, że sołtys na zagrodzie równy wojewodzie…

 • 26/01/2020 o 20:44
  Permalink

  W temacie inwestycji oświatowych: 16 radnych Rady Miejskiej podpisało się pod interpelacją w tej sprawie. Interpelację w imieniu podpisanych złożył na ostatniej sesji radny Roman Kolankiewicz.
  Fotokopia pod artykułem.

  Odpowiedz
  • 26/01/2020 o 21:06
   Permalink

   w niecały miesiąc po uchwaleniu budżetu takie odkrycie ? Szkoda, że w interpelacji radni nie wskazali zadań z których należałoby zrezygnować na rzecz tych inwestycji oświatowych. Tacy np. radni Waldemarowie najpierw są za basenem a teraz za salami i rozbudową szkoły w Rogalinku. Pomieszanie z poplątaniem. W tej udawanej grze dobroczyńców gminy ci Panowie są wyjątkowo śmieszni.

   Odpowiedz
   • 26/01/2020 o 21:15
    Permalink

    Ja wskazywałam jako źródło w 2020 r. – 6 mln obligacji wyemitowanych w grudniu 2019 r. To jest od lat rezerwa burmistrza i źródło finansowania innych zadań niż te ujęte w budżecie. Oczywiście na te trzy inwestycje 6 mln nie wystarczy, ale radni oczekują realizacji do końca roku 2021 r. W tym roku nie rozpocznie się budowa sali gimnastycznej w Krosinku, bo jeszcze nie jest gotowy plan miejscowy i trwa zmiana projektu. Oprócz sali gimnastycznej mają w nowym obiekcie powstać 2-3 sale lekcyjne.
    W związku z intensywnym rozwojem obszaru Mosina-Krosno-Krosinko (wydane decyzje o warunkach zabudowy + 2 plany miejscowe) szkoła przy ul. Krasickiego i nowo rozbudowana szkoła w Krosinku nie zdołają pomieścić uczniów z tamtego rejonu.

    Odpowiedz
    • 26/01/2020 o 21:32
     Permalink

     to może zaciągnijmy na te cele jakieś 20 mln obligacji, no i pamiętajmy, że budowa sali w Krosinku to inicjatywa Waldemara ze żwirowni. Nie ma już burmistrza Rysia więc my musimy o inicjatywach dobroczyńcy Krosinka pamiętać.

     Odpowiedz
     • 27/01/2020 o 15:06
      Permalink

      Nie budowa sali, ale rozbudowa szkoły w Krosinku – to po pierwsze. Po drugie, inicjatorem tej rozbudowy podobnie jak rozbudowy szkoły w Czapurach była burmistrz Zofia Springer, która zadbała o przygotowanie koncepcji projektowych rozbudowy tych szkół. Radny Waldemar Wiązek, a później także radni zabiegali o sporządzenie projektów szkół w Krosinku i Czapurach i jak najszybsze ich realizacje. Oczywiście, jako pierwszą radny Wiązek wskazał szkołę w Krosinku. Podobnego zdania był burmistrz Ryś, który znał sytuację lokalową szkoły w Krosinku i który wiedział, że rozbudowana wcześniej szkoła w Krośnie nie zabezpieczy potrzeb dla terenu Krosna i Krosinka. Szkoła miała powstać z salą gimnastyczną, a teren pod rozbudowę miał być przygotowany formalnie przez referat planowania. Część terenu, na którym miała być rozbudowana szkoła w Krosinku wymagał zmiany jego użytku w taki sposób, by można było realizować budować na nim placówkę oświatową. Odpowiedzialny za przekształcenie referat nadzorowany przez ówczesnego zastępcę burmistrza niestety nie popisał się. Nadzorujący zapomniał o wywołaniu tematu przez podległy sobie referat i mówiąc kolokwialnie “dał ciała”, przez co nie można było realizować rozbudowy z salą gimnastyczną, której lokalizacja wypadała w części na mieszkaniówce… W kolejnych podejściach do tego arcytrudnego tematu, ten sam człowiek zarówno jeszcze jako zastępca burmistrza, później już burmistrz obecnej kadencji zagmatwał się w różnych rozwiązaniach tak bardzo, że dzieci ze szkoły w Krosinku ćwiczą w pomieszczeniu niewiele większym od obórki, jaką na te cele dysponowała szkoła przed rozbudową. Na szczęście takiego losu nie doznała szkoła w Czapurach.

     • 27/01/2020 o 18:22
      Permalink

      Tak,tam w Krosinku zdaje stanął na przeszkodzie duży mpzp z pominiętym skarbem na działce radnego i
      zdaje się wywołano mały mpzp, tak?
      Radny jest wyspecjalizowany w dilowaniu głosami i sobie poradzi. Koleżanka nie ma chyba jeszcze takiego doświadczenia.

 • 26/01/2020 o 20:01
  Permalink

  Zuzia@ – przerażony radny to żaden radny. I co zamierzają radni w tej sprawie zrobić? Trzeba znaleźć środki w budżecie no i oczywiście odstawić budowę basenu. Czy ma ktoś lepszy pomysł ?

  Odpowiedz
  • 06/02/2020 o 23:10
   Permalink

   Zaczyna być ciekawie, a co z tymi obietnicami p. posła Wróblewskiego, już zapomniał o tym co obiecał. Po drugie będą baseny, tylko wody nie będzie, o czym zaczyna być głośno. Wszystko stanie się jasne w czerwcu, wtedy pewnie ta chlorowana wodę sprzedadzą ogrodnikom, więc póki czas zamienić to na salę sportowe i szkoły. W sali sportowej można zaplanować dział rehabilitacji wraz z odpowiednimi urządzeniami. Tego mieszkańcy bardziej potrzebują.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.