Szarża ułańska przed pomnikiem Kościuszki

Obchody Święta 3 Maja mają w Mosinie stałe punkty programu. Rano władze gminy złożyły hołd Prezydentowi RP na Uchodźstwie Edwardowi Raczyńskiemu, który kazał wyryć na swoim sarkofagu w Rogalinie słowa: Nie zmarnujcie Niepodległości. To miejsce szczególne dla nas wszystkich.

Później złożono wiązanki kwiatów na mogile Rozstrzelanych i w w innych Miejscach Pamięci Narodowej.
Po południu na placu przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki zebrały się poczty sztandarowe, delegacje instytucji i organizacji oraz mieszkańcy.
Dużą atrakcją był pokaz musztry ułańskiej i szarża Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich pod dowództwem rtm. kaw. och. Romana Kusza.
Po okolicznościowym wystąpieniu Burmistrza Jerzego Rysia i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki zgromadzeni udali się na Mszę św. w intencji Ojczyzny do kościoła parafialnego p.w. św. Mikołaja.
W tym samym czasie w Spichlerzu Majątku Rogalin uczczono Święto Narodowe Trzeciego Maja śpiewem pieśni patriotycznych (zdjęcia ze spotkania)
Na zdj. obok członek  Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Mosinie w polskim stroju narodowym.

3 Komentarze

  1. Taki pokaz to doskonały pomysł na świętowanie. Grupy rekonstrukcyjne, pokazy historyczne to przyciąga ludzi. Też bym chętnie pokaż ułanów zobaczył. Takie rzeczy trzeba reklamować.

  2. Szkoda że jest relacja po wydarzeniu,a nie było za to tu zaproszenia przed 3 maja. Gdybym wiedział pewnie bym wziął maluchy by ułanów z obaczyły….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.