Strefa parkowania

Wstawiam ten temat, bo wzbudził zainteresowanie.
Strefa funkcjonuje w Mosinie od początku 2011 r.
Od 1 grudnia 2015 r. strefą administruje Zakład Usług Komunalnych. 

Szczegółowe informacje dotyczące nowych zasad SPPN Mosina dostępne są poniżej.

Uchwała

Granice SPPN

Cennik SPPN

Regulamin SPPN

Pisałam o strefie w 2011 r. – TUTAJ
i w 2017 r. przed wprowadzeniem zmian- TUTAJ
kilka miesięcy po wprowadzeniu zmian – TUTAJ

Poniżej komentarze przeniesione

 • pieszy – 18/10/2019 o 21:50
  Do Chomika – Mosina to stojąca, śmierdząca woda. Świat idzie do przodu, a tu żadnych zmian. Parkowanie na ul. Poznańskiej jest tego przykładem. Kasa Misiu, kasa. Ważne są wpływy z parkometru, a nie człowiek. Na rynku to samo. Samochody zaparkowane na przejściach dla pieszych. Radnych to nie interesuje. Burmistrza pewnie też. Szkoda, że odpowiednie służby się tym bezprawiem nie interesują. Jak na moje to cała strefa na Poznańskiej to nielegal, ale niech się mądrzejsi wypowiedzą.
  • karp 20/10/2019 o 10:19
   Zaśmiecacie temat odpadów, ale tylko pozornie. Jest jakiś związek, bo jeśli strefa wygeneruje choć złotówkę zysku, to ta złotówka pójdzie do PUK i dopłaci do odpadów.
   Ja już wielokrotnie wyrażałem swój sceptycyzm na temat legalności tego czegoś co nazywacie strefą. Mnie się wydaje, że to się odbywa na tej zasadzie, że są chętni do pobierania opłat i są chętni do płacenia. Strefy są tworzone na drogach publicznych, które są zaliczone do kategorii dróg gminnych uchwałami Rad. Przypominam, że w Mosinie nawet żaden Waldemar nie znajdzie takiej uchwały.
   UM Mosina powołuje się na uchwałę WRN z czasów końca nieboszczki komuny. Jest to o tyle słabe, że w tej uchwale jest wszystko co było w komunie złego.
   Tam można znaleźć wszystko własność państwową, prywatną, wszystko w jednym garze, taki gulasz. Co ciekawe Mosina nigdy nie powoływała się na to badziewie, jako podstawę wpisu w księgach wieczystych, bo doskonale wiedziała, że taki wniosek byłby odrzucony. Podstawą były decyzje Wojewody wydawane często kilkanaście lat później. Czy Mosina nie wypłacała odszkodowań właścicielom działek, które uchwała WRN ponoć przenosiła na jej własność?
   Czy ktokolwiek ma pewność że w momencie utworzenia strefy, działki nią objęte stanowią potwierdzoną wpisem w kw własność?
   To zostało przegłosowane, a głosowania rządzą się takimi prawami, jak w przypadku powołania spółki basenowej. Produkuje się jakiś Waldemar, że woda ważniejsza od basenu i prosi o przerwę w celu przekonania go przez burmistrza, że jednak basen niż woda. Jest przerwa, jest zmiana zdania, jest dno.
   • karp 20/10/2019 o 10:45
    Gdybym był zmuszony do parkowania w tej strefie i do płacenia, to bieganie z calówką czy miejsca są prawidłowo wyznaczone, byłoby ostatnie co bym zrobił. Raczej bym poprosił burmistrza o informację o to czy cały obszar strefy lub konkretne miejsce, w momencie utworzenia strefy było własnością Mosiny (wpis do kw) i co było podstawą do zaliczenia konkretnej ulicy do kategorii dróg gminnych. Nawet jeśli nie ma podstawy, to kasy raczej nikt nikomu nie zwróci jeśli kwitki nie są przechowywane w lodówce, bo albo ktoś je wyrzuca, albo szybko znikają z nich cyferki i chyba to jest podstawą działania tej strefy.
  • karp 20/10/2019 o 16:10
   W sprawie tej strefy, mam takie niestosowne pytanie. Czy państwo radni kiedy uczestniczą w sesjach lub komisjach też ponoszą przyjemność ponoszenia opłat. które sami skonstruowali, czy jest to strefa dla maluczkich? Zwykle łatwiej jest głosować za opłatami, których samemu nie trzeba ponosić.
   No to jeszcze spytam czy pan burmistrz musi parkować na płatnych miejscach i czy pracownicy UM kiedy pracują też ponoszą koszty postoju?
   W uzasadnieniu uchwały napisano, że chodzi o wymuszenie rotacji na miejscach postojowych.
   Tu też władza powinna wymusić to najpierw na sobie. Wystarczy wydać zarządzenie, że burmistrz i pracownicy muszą co godzinę przeparkować samochód. Rotacja się zwiększa i niepotrzebna do tego strefa.
  • Chomik 20/10/2019 o 18:25
   Taka jest prawda. Karpiu radni w większości są dla kasy, nie mają zielonego pojęcia co w gminie Mosina się dzieje. Wystarczy obejrzeć E SESJE. Może się powtórzę, ale dziękuję ustawodawcy za sesje ONLINE i uważam że komisję też powinny być ONLINE
  • karp 20/10/2019 o 18:44 No ale powtarzam pytanie:czy burmistrz i urzędnicy są zmuszeni do parkowania w płatnej strefie, czy też mają jakiś plac na którym parkują?
   W radzie dominują radni spoza Mosiny i pewnie są w mieście ze 2 razy w tygodniu.
   Bardzo łatwo jest im przegłosować dodatkowe opłaty lokalne, których sami nie muszą codziennie ponosić.W końcu ci mieszkańcy którzy muszą ponosić opłaty to nie ich elektorat. Dlaczego mieszkańcy tam płacą za to, że są mieszkańcami ? To dla mnie gruba przesada.
   Chyba stoi za tym wizja samorządu dla samorządowców i pracowników samorządowych.
   Nie rozumiem idei tworzenia współczesnych gett. Jak nie muru i strażników z psami, to ludzie kiedy będą mogli, to stamtąd uciekną,ucieknie handel. Kto będzie mieszkał w tych kamienicach: burmistrz z radnymi? Taka nieprzyjazna polityka wyludnia centrum Poznania.
  • Chomik20/10/2019 o 19:36
   Radni i burmistrz czy pracownicy SPPN nie są zwolnieni z opłaty, wręcz przeciwnie są zwykłymi obywatelami jak chodzi o ten system. Z wyjątkirm czynnosci służbowych przez operatora SPPN.W praktyce? Mam spore wątpliwosci. Regulamin dostępny na stronie ZUK Mosina trudno znaleźć. I na UM. Regulamin ma luki sito. Dlaczego mieszkaniec ma płacić za strefę? Dlaczego Burmistrz który mieszka 1.2 km od strefy nie płaci albo zastępca ten pierwszy albo drugi obecnie ma 2.7 km i nie płaci tam gdzie mieszka a obok TBS wolne parkingi.
  • karp 20/10/2019 o 20:15
   Jak mieszkańcy Stęszewa i Buku radzą sobie bez strefy? Przyjdzie jeszcze czas kiedy samorządy będą zmuszone dopłacać ludziom, by zechcieli zamieszkać w śródmieściach.
   Na razie dominuje ślepy pęd do wyganiania ludzi, między innymi poprzez stygmatyzowanie, że jak jeszcze kogoś nie stać na willę za miastem, to niech płaci za parkowanie samochodu na ulicy. Niektórzy być może uważają, że to skandal, że ktoś nie ma willi i ma samochód.Te opłaty roczne może nie są wysokie, ale mają wymiar symboliczny. Podział na rasę panów i podludzi już kiedyś się nie sprawdził.
   Jeszcze taki paradoks, że zarządcą bałaganu jest Endrju z Prątek, który do mosińskiej nie wpłaca, ale chętnie wypłaca. Pewnie roczny przychód ze strefy i jego dochód to dość zbliżone kwoty.
   Chomiku, ja wiem że są zwykłymi obywatelami, ale czy o tym wiedzą?
   Pytałem czy przy urzędzie jest jakiś plac do parkowania przez pracowników.
   Z drugiej strony jednak gdyby strefą objąć wioski, to podreperuje to ZUK.
   Jak sołtys będzie chciał zaparkować przed chałupą, to będzie musiał skoczyć do parkomatu lub wykupić abonament.

42 thoughts on “Strefa parkowania

 • 01/12/2019 o 20:35
  Permalink

  Za 200 złotych mandatu miałby 13,3 kebaba zakładając, że ten kosztuje 15 zł (mogę być nie na bieżąco z ceną kebabów). Mógłby dać matce co siedzi z tyłu, oraz obdarować jeszcze 11,3 radnych na sesji. Akurat starczy dla tych co głosowali za basenem.

  Odpowiedz
   • 01/12/2019 o 20:55
    Permalink

    Skrót myślowy. Lepiej mieć 200 zł niż nie mieć.

    Odpowiedz
    • 01/12/2019 o 21:04
     Permalink

     Tu się z tobą zgadzam. Właśnie dlatego wyreklamowałem kiedyś moją siostrę od 200 zł z GITD.
     Dotyczyło to przekroczenia prędkości sprzed 4 miesięcy. Napisałem w jej imieniu że nie pamięta kto kierował i ogólnie pytania zamiast odpowiedzi np. skąd w piśmie paragraf o obwinionym skoro
     obwiniony nie został ustalony itp. Kolejne pismo nie nadeszło, czas minął.

     Odpowiedz
    • 02/12/2019 o 08:49
     Permalink

     Kierowcy srebrnych aut są zdolniejsi od innych. Ten który blokował przejście dla pieszych przed UM, też był srebrny.

     Odpowiedz
  • 01/12/2019 o 20:45
   Permalink

   No i kiedyś będziemy mieli basen dziurę finansową i powiedzenie ja na to wpływu nie miałem. To nie ja ktoś tak zdecydował czyli kto? Radni. Już raz mi ktoś mówił o podobnej sytuacji i co I ZUK i PUK widzę i widzę dziurę.

   Odpowiedz
 • 19/11/2019 o 18:00
  Permalink

  Zacznijmy od podstawy prawnej: art. 47 ustęp 1 prawa o ruchu drogowym mówi tak: Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego
  boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
  1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
  2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

  Czyli mamy tu dwa niuanse. O ile ustęp 1 punkt jeden na Poznańskiej jest spełniony, to z ustępem 1 i punktem 2 jest poważny problem na części tej drogi. Paradoks drugi to ustęp 2 punkt 2! Na tej strefie w żadnym miejscu nie może zaparkować auto dostawcze oraz niektóre duże SUV-y! Nawet jak zapłaci za bilet 🙂
  Tutaj macie Ciekawy artykuł z Auto Świata: https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/parkowanie-na-chodniku-jakie-sa-zasady-i-czy-jest-sens-je-zmieniac/b1n79hk

  Odpowiedz
  • 19/11/2019 o 18:19
   Permalink

   Zdaje się, że jesteś oblatany w temacie, to napisz co myślisz co myślisz o tej sytuacji widocznej na zdjęciu
   przed UM Mosina. Przyznam, że nie jestem pewien czy w odległości mniejszej niż 10 metrów przed przejściem wyznaczono miejsce parkingowe. Jak to stowarzyszenie od ruchu grasowało po Mosinie,
   to podważało też to, że na jakiejś ulicy w strefie parkingowej, jest strefa zamieszkanie i chyba nie wszędzie są wyznaczone miejsca. Pan burmistrz rzekł wtedy coś niezwykle filozoficznego, że strefa jest oznakowana tak, jak przepisy rozumie starostwo. Tutaj można interpretować co poeta miał na myśli.

   Odpowiedz
  • 19/11/2019 o 19:09
   Permalink

   Art. 49 ustęp 1 prawo o ruchu drogowym:
   Zabrania się zatrzymania pojazdu:
   1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
   2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;
   Tyle cytatów. W praktyce trzeba zwrócić uwagę, że na rynku mosińskim mamy ruch tylko jednokierunkowy, czyli absolutnie nie parkujemy przed przejściem. Natomiast za przejściem teoretycznie możemy, ale spójrzmy ponownie na ustęp 1 punkt 1. Jeśli za przejściem jest skrzyżowanie to już parkować nie możemy 🙂

   Teraz patrzymy na google i co widzimy:
   https://www.google.pl/maps/@52.2460112,16.8496548,3a,74y,304.57h,71.05t/data=!3m6!1e1!3m4!1stj-wh96h5Tw6qjQ8p7tZBQ!2e0!7i13312!8i6656
   Peżot stoi mniej niż 10m od skrzyżowania, a ten beżowy nie wiem jaka marka stoi mniej niż 10 przed przejściem. Dalej srebrne kombi stoi poprawnie, bo jest już za przejściem na drodze jednokierunkowej.

   https://www.google.pl/maps/@52.245988,16.849213,3a,75y,272.97h,92.24t/data=!3m6!1e1!3m4!1ssdZqg4fQmcaW3x-BxsbRCw!2e0!7i13312!8i6656
   Fiat po lewej jest mniej niż 10 metrów przed przejściem, wiśniowe kombi na miejscu dla inwalidów tak samo. W tle czarne BMW mniej niż 10 metrów od skrzyżowania.

   https://www.google.pl/maps/@52.2456268,16.8489503,3a,75y,169.99h,59.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1sHmUTPgwtJXPizVAJTRKKuw!2e0!7i13312!8i6656
   Tutaj oba miejsca parkingowe w strefie mniej niż 10 metrów przed przejściem dla pieszych. Biały dostawczak w tle, mniej niż 10 metrów od skrzyżowania. Ci dwaj wpuszczeni w maliny przez ZUK i jego strefę.

   Odpowiedz
   • 19/11/2019 o 21:05
    Permalink

    No tak, na twoich zdjęciach widać wyraźnie, że miejsce przed przejściem, nie zostało wyznaczone prawidłowo. Co do innych rzeczy masz rację ale dla mnie parkowanie przed przejściem jest najbardziej rażące. Wątpię więc by poeta mówił prawdę, bo starostwo im raczej nie kazało malować stanowiska tak blisko pasów. Sprawia to wrażenie, jakby Prezes Samo Dobro osobiście malował, będąc jednocześnie na sesji w Dopiewie i w ROŚ Rokietnica. Zobaczymy co na to powie nowy artysta.
    W każdym razie przedmówca omówił sytuację i przydałby się sztraf dla ZUK za stworzenie niebezpieczeństwa. Jedna z komisji rady ma bezpieczeństwo w nazwie…

    Odpowiedz
  • 18/11/2019 o 09:19
   Permalink

   Achtung,achtung!Wnimanje,wnimanje!
   Kierowca samochodu zaparkowanego przed UM Mosina, w odległości mniejszej niż 10 m przed przejściem dla pieszych, proszony jest o dostosowanie się do przepisów ruchu drogowego, nawet jeśli jest burmistrzem. |

   Odpowiedz
   • 19/11/2019 o 08:51
    Permalink

    Z tym samochodem źle zaparkowanym przed urzędem, to dzisiaj też jest aktualne.
    Na Gałczyńskiego 7 jest wolne miejsce.

    Odpowiedz
    • 19/11/2019 o 09:51
     Permalink

     Gdyby kierowca srebrnego samochodu widocznego na zdjęciu, źle promującym Mosinę zaparkował
     na Gałczyńskiego 7 i nabył kijki, to z czasem nabyłby wprawy i czas dojścia do UM Mosina by się skrócił. Kijki się zamortyzują, bo na Gałczyńskiego 7 nie ma strefy.
     Wartość dodana polega na tym, że pieszy chcący przejść przez jezdnię przed siedzibą władz Mosiny, będzie miał większą szansę na przeżycie. Teraz może mu się udać jeśli jest szybki w nogach
     i ma zdolność przenikania wzrokiem przez źle zaparkowany samochód.

     Odpowiedz
  • 18/11/2019 o 19:12
   Permalink

   Karpiu, tak jest przy każdym przejściu dla pieszych na mosińskim rynku. Nie tylko pod urzędem. 10 metrów nie jest nigdzie respektowane. Regularnie auta parkują też na pasach jezdni wyłączonych z ruchu (wymalowane linie skośne). Od lat nikt z tym nic nie robi. Potwierdzam też to co ktoś tu napisał w komentarzach, niektóre miejsca parkingowe na Poznańskiej wyznaczono z naruszeniem przepisu o zachowaniu 150 cm przestrzeni chodnika dla pieszych. Bezprawie i nierząd mosiński.

   Odpowiedz
   • 18/11/2019 o 20:31
    Permalink

    Policjo mosińska, czytaj i wyciągaj wnioski.Zaznaczajcie te miejsca na Krajowej Mapie Zagrożeń z odpowiednim opisem. Jeśli nie będzie reakcji, to szczebel wyżej. Swoje wątpliwości co do legalności tej strefy już wyjaśniałem.

    Odpowiedz
 • 25/10/2019 o 13:08
  Permalink

  Jeśli RM Mosina wyznaczyła strefę między innymi plac 20 października, to wydaje mi się że miejsca
  przed urzędem są w strefie. Znak P powinien być po prawej stronie, czyli tam gdzie urząd.
  Jak robić kuku to wszystkim.

  Odpowiedz
 • 21/10/2019 o 19:36
  Permalink

  chomik@ – zróbmy zrzutkę dla ubogiego radnego na opłacenie parkowania.To jest elyta Gminy psiakrew!

  Odpowiedz
  • 22/10/2019 o 16:06
   Permalink

   Cenzor z Mysiej@ Raczej nie! Radny z Agrestowej do biednych nie należy.Choć zastanawiam dlaczego tak kombinuje?

   Odpowiedz
   • 22/10/2019 o 16:59
    Permalink

    Chomik@ – gdyby nie dieta radnego to nasz spryciarz musiałby brać zapomogę z OPS. Ponawiam apel o zrzutkę .

    Odpowiedz
 • 21/10/2019 o 19:18
  Permalink

  Chodnik po prawej i po lewej na Ul.Poznańskiej jest podobny. to dlaczego strefa jest po lewej stronie na zdjęciu?Albo po prawej, albo odwrotnie patrząc w stronę Puszczykowa? Bo cały ruch w Polsce jak i większości krajów jest prawostronny tylko jestem ciekaw czy gdzie kolwiek po zaparkowaniu samochodu czy to w płatnej czy nie płatnej przestrzeni zostaje dla przechodnia 70 cm lub mniej miejsca.

  Odpowiedz
 • 21/10/2019 o 18:57
  Permalink

  Oczywiście nie mam na myśli tego auta w tle tylko narożnik. Łamał właśnie przepisy ruchu drogowego.

  Odpowiedz
 • 21/10/2019 o 18:35
  Permalink

  Mosinskie parkomaty spełniają wymogi ? Jak tak to jakie? Ciągle są awarie i awarie. Czy strefa jest prawidłowo i zgodnie z przepisami wyznaczona? Radni uczciwie płacą za parkowanie? Tu odpowiem już teraz że niektórzy nie!

  Odpowiedz
  • 21/10/2019 o 19:40
   Permalink

   Tu była strefa płatnego parkowania, dlaczego niema? Link https://www.google.pl/maps/@52.246323,16.8502684,3a,75y,252.52h,82.56t/data=!3m6!1e1!3m4!1sChZpIWwRPhRWYMYRnAEs7w!2e0!7i13312!8i6656 Farbiarska Mosina okolice Targowiska kolejna lipa słupki już od dwóch lat nie istnieją potem były czarno żołte progi które sie nie sprawdziły i teraz niema nic samochód podjeżdża pod kraweżnik i mamy 60 cm przejścia. Link https://www.google.pl/maps/@52.2442653,16.8529153,3a,75y,343.36h,87.46t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTdm9yZKa4nlvvizgG_AWyg!2e0!7i13312!8i6656

   Odpowiedz
   • 21/10/2019 o 21:56
    Permalink

    Jaka jest wasza opinia, czy ta strefa jest konieczna?Ekonomicznego uzasadnienia nie ma.
    Czy w mieście wielkości Mosiny to nie jest zbyt restrykcyjne podejście?W Luboniu w niektórych miejscach też brakuje miejsc, ale wolałbym że nie wymuszano na mnie rotacji poprzez opłaty, bo to nie Poznań. Tak sobie głośno myślę czy nie zrobiliście sobie kuku.
    Natomiast jestem całkowicie przekonany że ludzie którzy tam mieszkają nie powinni płacić ani złotówki, bo za co ta kara?

    Odpowiedz
    • 22/10/2019 o 16:57
     Permalink

     Karp@ dlatego ta kara że skromnymi mieszkańcami sa . Nie stać ich na chaty wypasione.Ilu radnych mieszka w kamienicach lub w blokach? owszem nie oceniam wszystkich. Naprzykład patrząc na burmistrzów i elitę zuku to mam wątpliwości: karp 20/10/2019 o 18:44 urywek z twojej wypowiedzi-W radzie dominują radni spoza Mosiny i pewnie są w mieście ze 2 razy w tygodniu.
     Bardzo łatwo jest im przegłosować dodatkowe opłaty lokalne, których sami nie muszą codziennie ponosić.W końcu ci mieszkańcy którzy muszą ponosić opłaty to nie ich elektorat. Dlaczego mieszkańcy tam płacą za to, że są mieszkańcami ? To dla mnie gruba przesada.
     Chyba stoi za tym wizja samorządu dla samorządowców i pracowników samorządowych.
     Wystarczy rozmawiać.

     Odpowiedz
     • 22/10/2019 o 18:31
      Permalink

      Widocznie tam mieszkają sami heterycy. Gdyby to byli LGBT to byłaby dyskryminacja i hałas na całą Polskę.

 • 21/10/2019 o 13:02
  Permalink

  Przeniosłam komentarze na temat strefy płatnego parkowania do nowego tematu.
  Padały pytania, czy radni płacą za parkowanie w strefie.
  Odpowiedź: tak
  Czy burmistrz musi stać pod urzędem i mieć zarezerwowane miejsce? Dlaczego nie może zostawic samochodu na parkingu koło TBS?
  Odpowiedź: Bo czasem kilka razy w ciągu dnia wyjeżdża – do Aquanetu, na budowę, do notariusza, na zebranie. Gdyby tego zarezerwowanego miejsca nie miał, traciłby dużo czasu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.