Straż Miejska na rowerach

To nie jest primaaprilisowy żart. Strażnicy miejscy (jest ich dziewięciu) przesiądą się na rowery (mają 4 rowery, jeden skuter i 3 samochody).
Burmistrz i radni mają nadzieję, że wtedy zobaczą więcej niż z okien samochodu.

Na wczorajszej sesji wielokrotnie mówiono o straży. Radny A. Cebulski ubolewał, że straż nie pracuje wieczorem i w weekendy, kiedy jest najwięcej zdarzeń wymagających interwencji. Mówił m. in. o libacjach młodzieży na Zielonym Rynku.
Mówiono też, że ostatnio miało miejsce w różnych częściach miasta wiele aktów wandalizmu. Radny Łukowiak informował o niszczeniu boisk szkolnych w rejonie Sowinieckiej i Topolowej.
Burmistrz tłumaczył, że straż nie może interweniować w niebezpiecznych sytuacjach, gdyż nie ma środków zapewniających im bezpieczeństwo. Przypomnijmy, że Straż Miejska w Mosinie jest wyposażona tylko w pałki i kajdanki.
Wiele krytycznych głosów padało w związku z panującym w mieście bałaganem. Straż Miejska w wielu sytuacjach nie podejmuje stosownych działań.

Kiedy mówimy o straży miejskiej warto wiedzieć, że takie jednostki działają tylko  w  ok. 580 gminach. Wszystkich gmin w Polsce jest 2 479.
Straż miejska/gminna nie jest więc jedynym rozwiązaniem służącym realizacji zadań gminy.

Straże miejskie zaczęły powstawać od 1990 roku, kiedy to uchwalono dwie ustawy: wprowadzającą samorząd terytorialny oraz o policji. Ta druga ustawa  umożliwiła gminnym władzom samorządowym tworzenie „umundurowanych straży miejskich”, zaznaczając jednocześnie, że „funkcjonariusze straży miejskich wykonują wyłącznie czynności administracyjno-porządkowe”. Całościowego uregulowania prawnego dotyczącego strażników doczekaliśmy się w 1997 roku wraz z ustawą o strażach gminnych, w której dokładnie wymieniono zadania straży (jednym z nich była kontrola ruchu drogowego). W lipcu 2015 r. Sejm przyjął ustawę odbierającą strażom fotoradary.

Z danych MSWiA za 2014 rok (nowych jeszcze nie ma) wynika, że w Polsce działało 588 oddziałów straży miejskich i gminnych. W stosunku do 2013 roku ubyło ich pięć. w 2015 i w 2016  zlikwidowano 10 jednostek.
więcej – TUTAJ

 

5 Comments
rower 12/04/2016
| |

A jednak to był żart. Straż Miejska na rowerach, czy ktoś to widział? Bo ja nie.

Nexers 31/03/2016
| |

@mm

Kierowcą przeszkadzają widzę wszyscy piesi, rowerzyści, psy, koty, dzieci, rośliny i wszystko co żyje i oddycha.

mm 31/03/2016
| |

Biega się po lesie a nie po ulicach miasta jak większość oszołomów poobwieszanych komputerami i baniakami z piciem, jesteście żałośni

stingerx 31/03/2016
| |

Niejako przy okazji zwracam uwagę na inny problem, na który powinna zwrócić uwagę Policja i być może Straż (jeśli zacznie pracować ‘po godzinach’), zaczyna się robić ciepło i już rozpoczęły się wieczorne/nocne “rajdy” motocyklowe i samochodowe po ulicy strzeleckiej aż do piaskowej. Straszny hałas…ale i niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla osób biegających wieczorami.