Statystyczny mieszkaniec gminy wytwarza o 52% odpadów więcej niż statystyczny mieszkaniec Polski?
Zakończył się pierwszy rok samodzielnego gospodarowania odpadami. Po raz pierwszy burmistrz musiał opracować Analizę stanu gospodarki odpadami komunalnymi za terenie gminy Mosina.
Czy to możliwe, że statystyczny mieszkaniec gminy wytwarza o 52% odpadów więcej niż statystyczny mieszkaniec Polski? Moim zdaniem nie.
W tym dokumencie jest wiele informacji, ale i też sporo niedopowiedzeń i niejasności i co najważniejsze nie do końca trafne wnioski.
Pod zestawieniem, w którym wyszczególniono ilość odebranych odpadów z podziałem na frakcje, napisano:
Bilans dochodów i wydatków w gospodarce odpadami w 2017 roku zamknął się dużym deficytem. Gmina musiała dołożyć ponad 2 mln zł.
To pieniądze, które mogły być przeznaczone na kolejne inwestycje. Dla wyrobienia sobie poglądu w tej sprawie – gminny “cennik” z 2017 r.
W gminach samodzielnie gospodarujących odpadami deficyt jest zdecydowanie niższy.
Analiza gospodarki odpadami w mieście Luboń
Analiza gospodarki odpadami w gminie Rokietnica
Analiza gospodarki odpadami w gminie Tarnowo Podgórne
Poniżej informacje z Selektu:

Minęły niemal 2 tygodnie i jak widać nikt nie odniósł się do przedstawionego materiału. Nie wdając się w szczegóły chciałbym przejść od razu do analizy odpadów, wytwarzanych przez statystycznego mieszkańca w Związku Międzygminnym Selekt w 2017 roku. Z danych ZM Selekt dowiadujemy się kilku istotnych danych:
liczba mieszkańców na koniec 2017 roku – 228742 osoby,
ilość odpadów zmieszanych – 73 491 710 kg,
ilość odpadów ulegających biodegradacji – 5 307 620 kg,
Ilość selektywnie zebranych odpadów – 17 596 128 kg.
Dane te pozwalają ustalić łączną ilość odpadów zebranych w ramach ZM Selekt: 96 395 458 kg, co przy liczbie mieszkańców równej 228742 osoby, daje 421 kg odpadów na 1 statystycznego mieszkańca. Statystyczny mieszkaniec gminy w obrębie ZM Selekt wytwarza więc 421 kg wszystkich odpadów.
Korzystając ze schematu nr 4 zamieszczonego w opracowaniu pt: Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – Selekt” za 2017 rok można wyznaczyć z bardzo dobrym przybliżeniem ilości odpadów dostarczanych przez statystycznego mieszkańca takich gmin jak Dopiewo, Granowo, Komorniki, Kościan Miasto, czy Opalenica.
Jakie to liczby?
Dopiewo – 538 kg/1 mieszkańca,
Granowo – 423 kg/1 mieszkańca,
Komorniki – 467 kg/1 mieszkańca,
Kościan miasto – 397 kg/1 mieszkańca,
Opalenica – 444 kg/1 mieszkańca.
Średnia wartość z przedstawionej grupy pięciu gmin wynosi 454 kg/1 mieszkańca, czyli wartość niemalże taką samą, jak uzyskaną w 2017 roku w gminie Mosina.
Ach ta statystyka…