Sprawy różne – część III

W I części nasi czytelnicy wpisali 155 komentarzy. W części II zamieszczono 222 komentarze.
Widocznie jest potrzebne takie miejsce, miejsce na poruszanie różnych ważnych spraw…
Tu można zgłaszać propozycje, zadawać pytania, dzielić się spostrzeżeniami i opiniami.
Można napisać o wszystkim, ale należy pamiętać o tym, że tutaj także regulamin obowiązuje.

166 komentarzy do “Sprawy różne – część III

 • 28/11/2021 o 11:24
  Permalink

  Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że w poprzednim rozdaniu, społeczność lokalna na czele osiedla postawiła człowieka ze spółek. Co w tym dziwnego, że spółki rządziły na osiedlu?
  Ja to odbieram jako masochizm, porównywalny tylko z postawieniem Wiązka na czele KOŚ.
  Szambiarki podjeżdżały pod te otwarte zbiorniki znajdujące się na terenach zajmowanych przez spółki,
  a w mpzp, który nie przeszedł,zbiorniki miały się stać ppoż. Po co szambiarki przy zbiornikach p-poż?

  Odpowiedz
 • 28/11/2021 o 00:13
  Permalink

  Karp pyta po co wam zarząd osiedla, po co nam starostwo i Łubiński? Ja do tego żeby nikt nic nie robił nie potrzebuję Zarządu. Kiedy na mojej ulicy zgaśnie światło, to wymaga to zgłoszenia żeby to naprawić.
  Kiedyś myślałem, że może zrobi to pani burmistrz, kierowcy autobusów miejskich, SM, lub policja, ewentualnie inni mieszkańcy długiej ulicy. Raz nie zgłosiłem i eksperyment się nie powiódł. Po tygodniu stwierdziłem, że jest ciemność i wbrew innym mieszkańcom muszę to zgłosić. Społeczeństwo obywatelskie jest jak Yeti. Wszyscy o nim mówią, a nikt nie widział.
  Jeśli wam zgaśnie światło na ulicy, to nie dzwońcie do Mielocha lecz pod nr:
  https://www.enea.pl/pl/grupaenea/o-grupie/spolki-grupy-enea/oswietlenie/zglos-awarie-oswietlenia

  Odpowiedz
  • 28/11/2021 o 00:29
   Permalink

   Jak dla mnie zarządy osiedli, starosta Łubiński oraz jego szef po ginekologii to głupota w postaci czystej
   i niczym mądrym nie skalanej.

   Odpowiedz
 • 24/11/2021 o 09:40
  Permalink

  Jutro odbędzie się również sesja RM Luboń. W programie 2 duże niespodzianki. Jest projekt porozumienia z Poznaniem w myśl którego lubońskie odpady zmieszane mają trafiać do spalarni w Poznaniu. Lubońskie odpady mają tam wskoczyć na miejsce tych z Buku, który dostarcza je do Piotrowa
  Pierwszego,w związku z wejściem do Selektu. Dla Buku skończyło się to znaczną podwyżką stawek.
  Mam nadzieję, że zmiana dużo lepiej skończy się dla Lubonia i nie będzie podwyżek,lub będą minimalne.
  Jak dla mnie wszystko jest lepsze niż ustawowy przymus z 2013 roku:1 region=1 instalacja.
  Druga niespodzianka to to czego nie ma w programie sesji, czyli podwyżki dla pani burmistrz.

  Odpowiedz
  • 25/11/2021 o 16:56
   Permalink

   W Luboniu pojawiła się jednak propozycja podwyżki stawki za odpady do 33 zł.

   Odpowiedz
  • 27/11/2021 o 18:16
   Permalink

   Dzisiaj tj. 27.11.2021 r. o godz. 17.00 byłem na spacerze z psem na ul. Gałczyńskiego. Idąc w kierunku ulicy Lema zobaczyłem jadący z ogromna szybkością samochód osobowy, jadący w kierunku ul. Sobinieckiej. Na liczniku mogło być jakieś 150 km. Nie jest to dla nas mieszkańców ul. Gałczyńskiego jakiś niezwykły widok. Wieczorami na tej. ulicy urządzane sa od lat wyścigi. Każdy kto kupi nowy motocykl, samochód testuje jego prędkość na ul. Gałczyńskiego. Zgłaszaliśmy ten problem burmistrzom, Staroście, policji, radnym i SM. Dzielnicowy Maik pisał osobiście do Starosty(załączone były podpisy mieszkańców) o zamontowanie progów spowalniających, monitoringu. Nic z tego. Zadziwiła nas twarda odpowiedz wicestarosty odmawiającego zamontowania progów (poprzednio dwóch radnych: pan Cebulski i Tomczak tez o to wnioskowali, oczywiście spotkali się z odmową starostwa). Mieszkańcy zgłaszali tez (około 90 rodzin) swoje uwagi do ostatniego Planu zagospodarowania dla terenu pomiędzy ul. Sowiniecką, Gałczyńskiego, Śremską. Radni większością głosów odrzucili uwagi mieszkańców. Pytam sie dlaczego?, wszyscy są na nie. Dlaczego jest im obojętne bezpieczeństwo mieszkańców osiedla nr 4. Szaleniec, który dzisiaj prowadził samochod z tą ogromną szybkością uderzył w figurkę,( naprzeciwko Żabki) odbił sie od niej tracąc polowę silnika i został odrzucony w pŁot posesji znajdujacy sie po drugiej stronie ul. Sowinieckiej. Świadczy to z jaka ogromną szybkością jechał, ze został odrzucony na druga stronę jezdni. Był to juz kolejny wypadek w tym terenie. Na szczęści na razie nie ma ofiar śmiertelnych. A jak będą to my mieszkańcy będziemy wskazywać palcem tych wszystkich do których pisaliśmy bezskutecznie swoje prośby o poprawę bezpieczeństwa. 15 min. przed wypadkiem jechała tamtędy moja córka z dwójką bliźniaków. Pani Gosiu, proszę do mojej wypowiedzi załączy zdjęcia, które Pani przesłałem.

   Odpowiedz
   • 27/11/2021 o 19:19
    Permalink

    Panie Romualdzie, nie mogę się zgodzić z tym, że w tym planie radni odrzucili uwagi mieszkańców.
    Raczej nastąpił przełom i wiele uwag uwzględnili. Sprawa progów zwalniających nie ma związku z miejscowym planem.Na mojej ulicy też kiedyś zamontowano progi, a później miasto je zdemontowało kiedy puściło autobusy, które teraz są najszybciej jeżdżącymi pojazdami. Kiedy były progi to zwłaszcza jeden motocyklista lubił je testować. Widocznie już zatrzymał się na jakimś płocie, bo jest spokój.Kiedyś na mojej ulicy była dyskoteka i młodzież lubiła drzeć gęby i naciskać na przyciski, bo w grupie siła. Kiedyś będąc młodszym i wysiadając z taką grupą z autobusu zwróciłem im uwagę:Nie drzeć mordy, bo jesteście na mojej ulicy i to wystarczyło.
    To nie był środek przewidziany prawem, ale skuteczność się liczy. Możecie to zgłaszać na Policję, SM, wnioskować o zmianę organizacji ruchu, ale nie mieszajcie w to planu miejscowego.
    To nie zapewni ochrony przed szaleńcami.
    Ilu z was zgłosiło potencjalne zagrożenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa?
    https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

    Odpowiedz
    • 27/11/2021 o 19:52
     Permalink

     Przy okazji chciałbym wyrazić nadzieję, że coś się zmieniło w bezpieczeństwie naszych gmin po godzinie 22. Ja mam w głowie stan sprzed 2 lat. Wtedy chronił nas jeden patrol policji.
     Przód radiowozu chronił Luboń aż do rana, a tył całą gminę Mosina. Gdy ktoś biegał z siekierą po Mosinie, to raczej naturalne było, że przód o razu nie dojechał do tyłu.
     Większą wiedzę o bezpieczeństwie powinni mieć radni, bo jak mówi klasyk:bezpieczeństwo jest najważniejsze.

     Odpowiedz
    • 27/11/2021 o 19:57
     Permalink

     Zgłaszałem , zgłaszałem. Dostałem nawet taka informacje do ręki od dzielnicowego, który mnie poinformował, że tylko te służby dysponują radarem. Tutaj radar powinien być zamontowany na stałe jak i znaki ograniczające szybkość, tak jak jest to na drodze powiatowej Leszczyńskiej. Najbardziej boli to, ze penerstwo z miejscowości sąsiednich urządza sobie tu bezkarnie wyścigi, a nasze pisma i pisma radnych sa lekceważone przez wicestarostę mieszkającego chyba w Dąbrowce przy wewnętrznej ulicy. Tu odmowę zamontowania progów ten GENIUSZ uzasadnił tym , ze tędy dojeżdżają niemieckie tiry, a to trzeba uszanować (gdyby ten geniusz intelektu zajrzał do uwarunkowań środowiskowych to by zobaczył, że tiry jadące do tych firm maja dojeżdżać tylko i wyłącznie od strony ul. Sremskiej, gdzie specjalnie wybudowano dla nich wiadukt kolejowy). Gdyby zgłębił problem zobaczyłby , ze tzw. łapy nie są przeszkodą dla tirów i autobusów, ale dla motocyklistów i sam. osobowych. Pięknie jest to zrobione w Poznaniu na ul. chyba Przemysłowej jak jadę do Awenidy. Ludzie muszą tam zwolnic bo inaczej stracą zęby. Ten dzisiejszy wypadek, w którym bydlak prowadzący samochód przeleciał na druga stronę ulicy i wbił sie w płot posesji pana Nowickiego mógł tez trafić sie burmistrzom bo tamtędy dojeżdżaja do swoich domów. Karpiu, czy potrzebny jest wypadek śmiertelny, aby wybrańcy mieszkańców zrozumieli ten problem. Juz sie teraz boimy co będzie jak ul. Lema jak zostanie wybudowana.

     Odpowiedz
     • 27/11/2021 o 21:36
      Permalink

      Rozumiem, że geniusz to Łubiński.Ja mam podobne z nim doświadczenia. Jak wspominałem, kiedyś próbowałem mu bez skutku wytłumaczyć, że jedna studnia głębinowa nie może się rozciągać na 5 działkach i nie może mieć szerokości kilometra. Troglodyci tak mają.
      Wierzę że pan zgłasza, ale ziomkowie to tak raczej jak rycerze śpiący w Tatrach.
      Zarząd Osiedla pewnie też lekko zaspany…
      Przypominam sobie brak reakcji wyżej wymienionych, kiedy na Gałczyńskiego uchwalono wam jezioro. Jeśli w przypadku ostatniego mpzp było inaczej, to duża pana zasługa, ale tym razem zachowania radnych nie można potępiać w czambuł i nie można łączyć wypadku z mpzp.

     • 27/11/2021 o 23:12
      Permalink

      Łubinski to ten sam zuch co nam mieszkańcom dojeżdżającym do pracy w Poznaniu kazał zmienić mentalność i dojeżdżać do pracy pociągiem, a nie własnym samochodem. Sam natomiast na zebranie w Mosinie przyjechał samochodem ,a nie rowerem czy pociągiem. To było w tym czasie jak starosta leczył sie na oddziale w Puszczykowie. W naszym samorządzie osiedlowym zmienił sie zarząd i mam nadzieje, ze pomorze nam mieszkańcom rozwiązać problem zwiększenia bezpieczeństwa. Przecież Karpiu po ulicy Gałczyńskiego spacerują wycieczki z pobliskiej Szkoły Podstawowej i Szkoły Specjalnej. Tutaj kobiety spacerują z wózkami i spacerują ludzie z pobliskich bloków. To w przybliżeniu można nazwać no może nie zielonymi płucami osiedla nr 4, ale jakimiś terenami rekreacyjnymi, szczególnie jak zmniejszyła sie ilość upierdliwych tirów. Wieczorami natomiast władzę na tym terenie przejmują szaleńcy za kierownicami starych samochodów i motocykli. Policja natomiast stoi z radarem w godzinach jak jej pasuje, czyli w godzinach południowych, jak element pracuje, lub stoi po zasiłek. I tak po drodze rozmijają sie nasze interesy. Kamery pomiędzy ul. Żeromskiego i Tuwima oraz pomiędzy Tuwima i Staffa i sprawa załatwiona.

 • 23/11/2021 o 21:26
  Permalink

  @Singiel
  Źle zacząłeś. Przygotuj oświadczenie majątkowe, zaświadczenie o niekaralności i załącz wyniki głosowania Komisji Ochrony Środowiska w sprawie twojej kandydatury.

  Odpowiedz
 • 22/11/2021 o 10:15
  Permalink

  Po każdej sesji pojawiają się napisy dla osób niesłyszących. Nikt nie dba o prawo karpia do zrozumienia burmistrza. Być może matka-natura nie wyposażyła mnie w tak lotny umysł jaki posiada wasz burmistrz i
  dlatego za nim nie nadążam. Czy ktoś mógłby tłumaczyć jego wystąpienia na polski, żebym mógł zrozumieć jego słowa?

  Odpowiedz
 • 22/11/2021 o 09:55
  Permalink

  Sesja tuż, tuż, a na poprzedniej pan burmistrz raczył mówić niezrozumiałe dla karpia rzeczy, że samodzielnie wniesie projekt uchwały o obniżeniu kapitału spółki basenowej. Dziwne, bo taka uchwała została dawno przez radnych podjęta. Gdzie ten projekt burmistrza?

  Odpowiedz
  • 22/11/2021 o 13:47
   Permalink

   Karp ale czy będzie odlesienie działek 690/2 i 690/4 na rolne z dnia 28 X 21r. Starostwo przysłało pismo do Gminy znak WŚ.6164.120.2021.III . Oraz WŚ.6164.121.2021.III Wodociąg już jest [ a marychę trzeba podlewać ] Czy to nie temat na Sesje ?

   Odpowiedz
   • 22/11/2021 o 15:07
    Permalink

    Nie czytałem tego, ale myślę,że to prawdopodobne. Ruch w tym kierunku zapowiadał już jeden wniosek radnego Wiązka, który wykorzystał stanowisko radnego, by uzyskać jakiś uproszczony plan urządzania lasu.

    Odpowiedz
    • 22/11/2021 o 20:45
     Permalink

     Może warto się nad tym pochylić:

     Projekt uproszczonego planu urządzenia lasu wykłada się do publicznego wglądu na okres 60 dni w siedzibie urzędu gminy. O wyłożeniu projektu uproszczonego planu urządzenia lasu burmistrz informuje pisemnie właścicieli lasów, z zaznaczeniem, że uproszczony plan urządzenia lasu będzie podstawą naliczenia podatku leśnego.

     https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/lasy-16794405/roz-4

     Czy KR dokona remanentu KOŚ?

     Odpowiedz
    • 23/11/2021 o 13:28
     Permalink

     Karp ale właściciel lasu na Sosnowej już się pozbył działek .O odlesienie działki 690/4 wystąpił Patryk W. A o działkę 690/2 wystąpiła Wiktoria W. Tuuuuu się wywija !!! Nie chcę Ale muszę dopóki jestem RADNYM !!!!

     Odpowiedz
     • 23/11/2021 o 14:08
      Permalink

      No tak,woda w lesie to duża rodzinna wiktoria.

     • 23/11/2021 o 16:57
      Permalink

      Tam widzę problem na który powinien napotkać inwestor. W Studium jest las i nie ma mpzp.
      W myśl prawa nie ma więc możliwości odlesienia w tej chwili. Chyba, że w myśl lewa.
      W przeszłości już stał się cud i pani Springer klepnęła uzgodnienie dla pozwolenia na wydobycia żwiru w Krosinku mimo, że to było niezgodne ze Studium.

     • 23/11/2021 o 20:28
      Permalink

      Wiktoria to piękne imię. Ktoś wie czy jest wolna? Chętnie wkręcę się w tą zaradną rodzinkę.

 • 18/11/2021 o 15:18
  Permalink

  Karpiu, Pan Pyza chyba z rozrzewnieniem wspomina czasy, kiedy to na jego telefon urzędnicy w zębach przywozili mu pozytywne decyzje. Inny zagraniczny inwestor głośnym tupaniem w podłogę dyscyplinował radnych, kiedy głosowali nie po jego myśli. Były to złote czasy dla inwestorów, ale niekoniecznie dla mieszkańców, których ówczesna władza miała w zupie.

  Odpowiedz
  • 18/11/2021 o 15:20
   Permalink

   Jak wspomni panią Springer i pana Ambrożewicza, to ryczy jak bóbr.

   Odpowiedz
   • 18/11/2021 o 16:12
    Permalink

    No, chyba jak Żwirek ( posiadacz 26 ha) zostanie burmistrzem i dobierze sobie sprawdzoną w głosowaniach, zawsze na tak ekipę, to wrócą stare dobre czasy. No, bo komuś trzeba będzie sprzedać te wywalczone z mozołem hektary.

    Odpowiedz
  • 18/11/2021 o 16:18
   Permalink

   Na moje ta decyzja to kopalnia wiedzy. Czytam ją już drugi raz od dechy do dechy i zadaje sobie pytanie: dlaczego nie dał?
   Teoretycznie mógł bo to widać że mogła by być w tym zakresie uznaniowa. Cóś poszło nie tak.
   Z treści wynika wielce rzeczy ciekawych . Na przykład ta metryczka akt, dlaczego nie dali przed zapłatą? To już chyba przesada?
   Ta decyzja jest dobra na ćwiczenia dla studentów prawa i przyszłych urbanistów.
   Jeszcze ją warto przeczytać. Za każdym razem coś nowego. Ale bajer.

   Odpowiedz
  • 17/11/2021 o 15:31
   Permalink

   O ile dobrze rozumiem, to burmistrz nie dał zgodnie z oczekiwaniem inwestora. Lektura owszem bardzo ciekawa. Tak czy inaczej deweloperzy tez lekko nie mają. Istna walka na papiery.

   Odpowiedz
   • 17/11/2021 o 22:51
    Permalink

    Decyzja wygląda na rzetelną. Deweloper miał ciężko dlatego, że w latach 2014-2016 miał zbyt lekko.
    Wtedy to sprecyzowano że miejsca postojowe mają być tu lub tam, lub na księżycu.
    Tam są niezgodności co do działek pomiędzy wuzetką i decyzją środowiskową.Nie do końca rozumiem
    na argumentację organu,że decyzja z 2014 obowiązuje ponad 6 lat i można ją zmienić,bo aktualnie realizuje pozwolenie na budowę, ale to może moje braki wiedzy.
    Starosta w 2021 roku na razie odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego.Jako potencjalny parking została wpisana działka 134, która nie występuje w decyzji środowiskowej.
    Ponoć ta inwestycja w zakresie kilku działek nakłada się (lub gryzie) z mostem Luboń-Czapury.
    Działki 256/1,256/2 i 254 są objęte już postępowaniem Burmistrz Miasta Luboń w w/w sprawie
    Starostwo będzie miało ciężki orzech do zgryzienia.

    Odpowiedz
    • 18/11/2021 o 11:41
     Permalink

     Karpiu, tak długiej i wnikliwej decyzji jak mieszkam w Mosinie 50 lat jeszcze nie widziałem. Szkoda, że w latach 2002 -2012 , dla Story i Rohra wydawano decyzje z rażącym naruszeniem prawa NIE PRZEJMUJĄC SIE MIESZKAŃCAMI. Szkoda, że ostatnio jak Stora wniosła swoje wnioski do planu burmistrz odstąpił od wydania nowych decyzji środowiskowych, bo jak widać jak sie CHCE to można nakłonić inwestora do przestrzegania prawa.

     Odpowiedz
     • 18/11/2021 o 13:04
      Permalink

      No fakt, sprawa jest piętrowa. Pan Pyza chyba trochę z organami leci w kulki i przedkłada dokumenty różniące się co działek, inne w gminie,inne w starostwie.Gdyby most już był, to miejsca parkingowe pewnie wyznaczono by w Luboniu. Tak jeszcze oba organy może zaskoczyć nowymi skarpami.
      Co do Story, to ewentualna nowa decyzja środowiskowa będzie,gdy inwestor będzie chciał nowe zamierzenie budowlane. Z planem to nie jest związane.

 • 27/10/2021 o 11:18
  Permalink

  Od marca 2021 , oprócz mnie, ma już kto chronić stanowiska archeologiczne w Mosinie.
  http://bip.mosina.pl/zasoby/files/praca/2021/wynik_naboru_pp2021.pdf
  Mam nadzieję, że po zaprzysiężeniu nowej radnej będzie to ochrona podwójna.
  Chyba niepotrzebnie się przejmuję czy stanowisko AZP 56-26 nr 133 pojawi się w tekście planu:
  https://mosina.esesja.pl/zalaczniki/151419/projekt-uchwalu-w-sprawie-miejscowego-planu-zagospodarowania-przestrzennego-dla-terenow-czesci-wsi-krosinko-oraz-czesci-terenow-miasta-mosina-etap-iipdf_1428911.pdf

  Odpowiedz
 • 25/10/2021 o 20:24
  Permalink

  Na sesji stanie znowu mpzp dla Krosinka. Dla podtrzymania tradycji trochę pomarudzę o niewymienieniu w części tekstowej stanowiska archeologicznego 133 na najważniejszej działce gminy Mosina tj.132/3 obręb Krosinko. Do sesji już się chyba nie znajdzie, ale może na sesji, jak teren 4MN w planie dla Krosna? Gdyby skarb się nie znalazł, to ja spytam PKZ po uchwaleniu planu, na czym polega ochrona konserwatorska i kto zawalił w tej sprawie.
  Czy ten mpzp pozwoli na budowę stodoły, dla której pozwolenia odmówił ostatnio starosta?

  Odpowiedz
 • 18/10/2021 o 10:11
  Permalink

  Gdzie jest mosiński rejestr umów? Coś powoli odbudowuje się po ataku hakerskim. W roku 2022 mają zacząć obowiązywać przepisy na podstawie których wszystkie umowy powyżej 500 zł będą dostępne dla
  wszystkich. Niech się urzędy i ZUK-i/PUK-i przygotują na to, że umowy pomiędzy prezesem i blondynką, nie będą tylko dostępne dla prezesa i blondynki.

  Odpowiedz
 • 13/10/2021 o 14:46
  Permalink

  Wyżej pisałem oczywiście o pomiarach pyłu PM10, bo tylko to mierzy stacja GIOŚ w Mosinie.
  https://airly.org/pl/pyl-zawieszony-czym-jest-pm10-a-czym-pm2-5-aerozole-atmosferyczne/
  Te pomiary powinny służyć jakiemuś celowi i np.WIOŚ powinien przeanalizować z czym związane są te anomalie w Mosinie. Moim zdaniem nie jest to związane tylko z rozpoczęciem sezonu grzewczego, bo w Luboniu i na Śląsku też palą, a skoków do takich wartości nie było. Podobny skok w Mosinie zaobserwowałem w Mosinie już w sierpniu, choć do niższych wartości.
  Czyżby jakiś zakład od czasu do czasu folgował sobie z filtrami?

  Odpowiedz
 • 13/10/2021 o 14:10
  Permalink

  Od czasu do czasu wchodzę na stronę pomiaru jakości powietrza GIOS. Stacja pomiarowa przy Czereśniowej w Mosinie od czasu do czasu wskazuje wartości znacznie odbiegające od innych stacji w Wielkopolsce, a nawet na Górnym Śląsku. Wskazanie PMI w dniu 11.10.21 o godz.20:00 wynosiło 270.6.
  W godzinach wieczornych to zwykle rośnie,ale nie do takich wartości. Sprawdźcie sami.
  https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/chart/16495
  Na stronie UM Mosina też można śledzić bieżące wskazania czujników.
  https://mosina.aqi.eco/pl

  Odpowiedz
 • 11/10/2021 o 12:05
  Permalink

  Komisarz Wyborczy opublikował dziś w DUWW Postanowienie w myśl którego mandat w okręgu n4 w Mosinie obejmie pani Izabela Anna Demska-lista 16-KWW Wspólnie dla gminy.

  Odpowiedz
 • 08/10/2021 o 10:22
  Permalink

  Jest jeszcze art.170 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
  “Art. 170. [Zakres związania]
  Orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i inne organy państwowe, a w przypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby.”

  Odpowiedz
  • 08/10/2021 o 13:13
   Permalink

   Karpiu, to wyjaśnij wszystkim, którzy radni, żołnierze burmistrza już nie są oficjalnie radnymi i nie powinni pojawiać się na Sesji.

   Odpowiedz
   • 08/10/2021 o 13:31
    Permalink

    Radnego Tomczaka nie ma już nawet w spisie radnych na e-sesji. Jak wspominała p.Przewodnicząca
    co do radnego Waligórskiego są wątpliwości proceduralne, ale ja myślę, że nie jest już radnym.
    W świetle prawa mandat wygasa z chwilą uprawomocnienia się wyroku.
    https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/138CDB8421
    Pierwszy odszedł z godnością, a drugi wykonuje jakieś ruchy, jak pies ogrodnika.
    Sam nie jest już radnym, a tylko utrudnia objęcie mandatu następcy.

    Odpowiedz
    • 08/10/2021 o 16:22
     Permalink

     Piękne porównanie upierdliwego radnego. Ale ja myślę, że tu chodzi o kasę.

     Odpowiedz
     • 08/10/2021 o 18:29
      Permalink

      Przecież im szybciej stracą mandaty, tym szybciej mogą wznowić kontrakty z urzędem, Zukiem.
      Burmistrz nie da im umrzeć z głodu. Nie będą już musieli działać z partyzanta , ale legalnie będą mogli dostarczać towary do UM, żwir, przewijać silniki, dorabiać klucze. Większy kłopot ma burmistrz, bo z filarów pozostał chyba tylko Don Riccardo, ale to chłop krzepki i jakoś przez jakiś czas podtrzyma.

 • 07/10/2021 o 12:02
  Permalink

  Wydaje mi się, że w rozpatrywanej wczoraj sprawie skargi na uchwałę dotyczącą wygaśnięcia mandatu radnego, doszło do przekroczenia terminu 7 dni. Jeśli radny potwierdził doręczenie 24 września(piątek)
  to ostatnim dniem w którym skarga mogła wpłynąć do RM był 1 października (piątek). Skarga wpłynęła
  4 października. W każdym razie ja bym powierzył liczenie komuś kto biegle liczy do siedmiu.
  https://mosina.esesja.pl/zalaczniki/147957/skarga-z-dnia-30-wrzesnia-2021-r_1403305.pdf

  Odpowiedz
  • 07/10/2021 o 18:33
   Permalink

   Sąd osądzi. Przezorny nie ryzykuje niepotrzebnie. W przypadku p. Waldemara Waligórskiego pani adwokat (ta sama u A. Cebulskiego i W. Waligórskiego) przysłała skargę kasacyjną do WSA 16 dni po terminie z wnioskiem o przywrócenie terminu. Sąd rozpatrzy ten wniosek 12 października.
   WSA przysłał pismo, że wyrok jest prawomocny i nie uznał za stosowne poinformować Rady o zaistniałej sytuacji. Gdybym nie zadzwoniła do Sądu, mogło dojść zgodnie z prawem do obsadzenia mandatu.

   Odpowiedz
   • 07/10/2021 o 20:30
    Permalink

    Marnee szansee na przywrócenie terminu kiedy się działa przez profesjonalnego pełnomocnika.
    Ja uważam, że liczenie do 7, to zbyt poważna sprawa, by powierzyć ją prawnikom.
    Mnie do 10 liczyć nauczył dziadek i na tym bazuję.
    Szansy radnego upatrywałbym raczej w tym, że w II wydziale pracuje jeszcze sędzia Barbara,bo u niej z liczeniem też nie było najlepiej. Kiedyś nie stwierdziła bezczynności organu dopiewskiego w przedmiocie udzielenia informacji, kiedy informacji udzielono po 180 dniach. Później NSA ją wyprostował i od tej pory już wie, że 180 to więcej niż 14.
    Ma pani rację-sąd osądzi, ale jak to u was mówią niektórzy, natenczas wydaje mi się, że odwołujący się źle zainwestowali swoje pieniądze.

    Odpowiedz
   • 08/10/2021 o 10:05
    Permalink

    W przypadku p.Waligóskiego sytuacja jest rzeczywiście przedziwna.
    Artykuł 384 § 3 Kodeksu Wyborczego mówi :
    “Wygaśnięcie mandatu radnego następuje z dniem uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego oddalającego skargę, o której mowa w § 1.”
    Gdyby sąd w tej sytuacji przywrócił termin, to by się skompromitował. Dlatego wygląda to na chwytanie się brzytwy.

    Odpowiedz
  • 04/10/2021 o 17:39
   Permalink

   Wyrok w sprawie Waldemara Waligórskiego stał się prawomocny. Nie odwołał się, lub pełnomocnik zawalił termin na odwołanie. Nie wiem jaka jest dalsza droga. Pewnie Komisarz Wyborczy musi wykonać jakiś ruch. Niestety nie opublikowano treści wyroku w sprawie Waldemara Wiązka.

   Odpowiedz
  • 05/10/2021 o 10:05
   Permalink

   25 lutego 2021 r. Rada Miejska w Mosinie podjęła uchwałę nr XLI/349/21 w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Waldemara Waligórskiego z powodu naruszenia zakazu korzystania z mienia gminy w prowadzonej działalności gospodarczej.
   Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w dniu 15 lipca 2021 r.  oddalił skargę radnego w całości. Wyrok stał się prawomocny od dnia 14 września 2021 r.
   To oznacza, że mandat radnego wygasł.

   4 października 2021 r. Rada Miejska w Mosinie otrzymała Doręczenie prawomocnego orzeczenia i zwrot akt.

   Odpowiedz
   • 05/10/2021 o 13:40
    Permalink

    Coś w temacie liczenia 7 dni na odwołanie.
    WSA w Białymstoku uważa, że :
    “Z cytowanego wyżej art. 9 § 1 k.w. wynika, że o zachowaniu siedmiodniowego terminu do wniesienia skargi na uchwałę stwierdzającą wygaśnięcie mandatu radnego decyduje data złożenia skargi organowi gminy, a nie jej nadanie w urzędzie pocztowym. Przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 83 § 3 p.p.s.a. i z tego względu znajduje zastosowanie w rozpoznawanej sprawie.”
    https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/26AAAA5B39
    Life is brutal @full of zasadzkas.

    Odpowiedz
 • 04/10/2021 o 10:48
  Permalink

  W dniu 6 października odbędzie się sesja.
  https://mosina.esesja.pl/posiedzenie/d1875169-2d69-4
  Wraca temat planu miejscowego dla części Krosno i Krosinko.
  Może i jestem karpiem upartym jak osioł, ale nadal brakuje ustaleń dla 4 MN. W szkole uczyli, że pomiędzy 3 i 5 powinno być 4 i nic na to nie poradzę.
  Poza tym nurtuje mnie co z tym planem ma wspólnego Asia? Asia\Praca\Integra\Mosina.

  Odpowiedz
  • 04/10/2021 o 12:00
   Permalink

   @karp, dziękuję za tę uwagę. Rzeczywiście w części tekstowej (projekt uchwały) brak obszaru oznaczonego 4MN. Natomiast na rysunku taki obszar występuje. Zgłosiłam ten fakt kierownikowi Referatu Planowania Przestrzennego i Budownictwa. Przy okazji dowiedziałam się, że Asia, która zostawiła ślad w nazwie pliku to projektantka-współpracownica p. Ryszarda Kajetańczyka z firmy Integra.
   🙂

   Odpowiedz
   • 04/10/2021 o 17:32
    Permalink

    Ja pomyślałem, że Asia to właścicielka terenu 4mn. 🙂
    Pani Przewodnicząca, ja o tym 4MN nudzę już od lat.
    Podobnie jak o stanowisku archeologicznym 133, zwanym skarbem Waldemara, w mpzp dla Krosinka.

    Odpowiedz
 • 15/09/2021 o 10:34
  Permalink

  Wydaje mi się, że w związku licznymi niejasnościami i kontrowersjami dobrze się stało, że Rada na wniosek KOŚ zdjęła mpzp z porządku obrad.
  Karp ślepy, czy strefy ochrony konserwatorskiej w Mosinie mają tendencję do przemieszczania się?
  http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja_2014-2018/uchwaly/zalacznik_nr_1_do_uchwaly_nr_xxx-237-16.pdf
  https://mosina.esesja.pl/zalaczniki/145176/zalacznik-nr-1-do-projektu-uchwaly-w-sprawie-miejscowego-planu-zagospodarowania-przestrzennego-dla-terenow-przy-ulicy-sowinieckiej-galczynskiego-lesmiana-i-sremskiej-w-mosinie_1365869.jpg
  Gdzie się podziała ta z terenu 2 PU na pierwszym rysunku?

  Odpowiedz
  • 15/09/2021 o 10:37
   Permalink

   Zdaje się, że budowa Lema będzie wiązała się z nadzorami archeologicznymi. Przynajmniej powinna choć ostatni rysownik bardziej ją oszczędził.

   Odpowiedz
  • 15/09/2021 o 11:15
   Permalink

   Karpiu ,dobrze by było aby nasza KOS udała się na wycieczkę do Komornik i zobaczyła jak jest ZABEZPIECZONA FIRMA DHL PRZED HALASEM. Dlaczego Komorniki potrafią zadbać należycie o środowisko, a Mosina nie. Dlaczego w jednej gminie urzędnicy są zatroskani o zdrowie mieszkańców , a w drugiej nie. Są tego rezultaty, nasza Mosina ma pierwsze miejsce w aglomeracji poznańskiej pod względem zanieczyszczenia powietrza. Dobrze by było, aby Rada Mosiny zorganizowała spotkanie mieszkańców Mosiny, a szczególnie osiedla nr 4, na którym jest umieszczony miernik powietrza z przedstawicielką GIOS w Poznaniu panią Danutą Krysiak. Mieszkańcy mieliby możliwość dowiedzieć się od bezstronnej osoby co jest powodem tak silnego skażenia naszego środowiska. Czy winni są inwestorzy, czy mieszkańcy palący węglem. Chcemy się też dowiedzieć czy zakłady przemysłowe mające urządzenia wentylacyjne na dachach, STOSUJĄ ZALECANE FILTRY, i czy podlegają one okresowej kontroli. Czy kiedykolwiek nasza KOS kontrolowała i miała wgląd w dokumentację z tym związaną. Mamy przykład wałów ziemnych na ul. Gałczyńskiego. Podobno komisja stwierdziła w 2015 r. stan tych wałów ziemnych, okazało się , ze uległy degradacji o 1 m. i nie spełniają należycie swojej roli. Dlaczego po tej kontroli nic nie uczyniono w tej sprawie.

   Odpowiedz
   • 15/09/2021 o 12:20
    Permalink

    Przeglądałem pomiary 30 dniowe PM 10 stacji pomiaru powietrza na Czereśniowej i moją uwagę zwrócił wynik z 29. 08.21 z godziny 19:00. Było to 78.3, co stanowi znaczne przekroczenie normy i na wykresie jest to pionowa kreska. Dziwny skok. Pomiary powinny zostać wzbogacone o inne parametry.
    Wrócę jeszcze do archeologii, która mi się nie zgadza.
    Kiedyś strefa obejmowała całą szerokość Lema u zbiegu z Gałczyńskiego, teraz wchodzi na Lema tylko
    ciut, ciut. Mogło być tak, że burmistrz wezwał strefę do usunięcia się z Lema w związku z planowaną budową ulicy. Życzenie burmistrza było dla strefy rozkazem i dlatego zmieniła kształt i położenie.

    Odpowiedz
    • 15/09/2021 o 13:16
     Permalink

     To proste, pracownicy któregoś z zakładów w niedzielę 29. 08. 21r. wyłączyli filtry i LZO waliły w Mosinie, w powietrze bez ograniczeń. (tak się często dzieje, szczególnie w nocy, zakład zużywa mniej energii). W niedzielę wielu ludzi spaceruje po ul. Gałczyńskiego z dziećmi, aby nałykać sie świeżego powietrza, to sobie wyobraź Karpiu, czego się nałykali. Przecież w niedzielę nikt nie przyjedzie na kontrolę. Ta sprawa ciągle się pojawia w rozmowach mieszkańców z naszymi władzami. Niedawno sam byłem nakłaniany przez pewną komisję, aby to udowodnić, ale jak? W kieszeni przecież nie przyniosę skażenia czy hałasu. JESZCZE RAZ PONOWIE PROŚBĘ do pani Przewodniczącej Rady Gminy Mosina o doprowadzenie do spotkania z przedstawicielami GIOS , WIOS i zbadanie tego problemu.
     Karpiu UPUBLICZNIJ te wykresy, aby mieć co pokazać (udowodnić) w razie spotkania i PRZEKONAĆ RADNYCH by nie lekceważyli problemów, na które od lat skarżą się mieszkańcy.

     Odpowiedz
 • 12/09/2021 o 12:24
  Permalink

  Wasz Przemysław nie tylko sławi przemysł i robi mu dobrze, ale też od niego wymaga.
  Przedłożony RM Mosina plan jest jego żądaniem , by przemysł przeniósł się z kategorii przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko do kategorii o wyższej szkodliwości-przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Jest to taki krzyk o więcej smrodu dla Mosiny, więcej rakotwóczych LZO, więcej tirów.

  Odpowiedz
 • 11/09/2021 o 09:13
  Permalink

  Tych ekranów chyba rzeczywiście nie da się narzucić w mpzp. Te firmy w swoim dobrze pojętym, długofalowym interesie same powinny o nich pomyśleć. W Mosinie przyzwyczaiły się do jednostronnej współpracy z władzą. Analogie ze Stobnicą się same nasuwają, bo najpierw pozwalano im na wszystko,a później przyklepywano to lipnymi decyzjami środowiskowymi. Nawet jakichkolwiek działań, które zapisano w warunkach decyzji środowiskowych wasza władza nie jest w stanie wyegzekwować.
  Te opadające wały są symbolem zależności władzy od firm. Patrząc po kolejnych planach miejscowych, które firmy działające na tym terenie dostają na pstryknięcie palcem trzeba dojść do wniosku, że firmy nic nie muszą robić, poza utrzymywaniem wpływu na władze.
  W jednym planie uchwala się teren WS(jezioro, które sięga prawie chodnika na Gałczyńskiego), a w następnym jezioro znika i nikt nawet nie tłumaczy w uzasadnieniu dlaczego znikło.
  Inwestor, który był inicjatorem zmian w mpzp i tak wykazał wstrzemięźliwość , bo chce niższej niż zamek w Stobnicy. Gdyby chciał zamek przebić, to pan burmistrz by się szybko pochylił, a następnie jeszcze szybciej przychylił.

  Odpowiedz
  • 11/09/2021 o 11:13
   Permalink

   Niestety, ale tak jest jak piszesz Karpiu. Kolejni burmistrzowie dokładają starań, aby niewiele zostało z Zielonej Mosiny. O losie mieszkańców będą zapewne decydować radni, którzy nigdy nie byli na ul. Gałczyńskiego i nie widzieli utylizujących się wałów ziemnych, magazynów i ramp załadunkowych nie osłoniętych ekranami akustycznymi. Tak jest na Osiedlu nr 4 , z najbardziej skażonym powietrzem w Gminie Mosina.

   Odpowiedz
   • 11/09/2021 o 14:11
    Permalink

    Dzień przed sesją będzie obradowała przesławna KOŚ i musi mieć pan nadzieję, że zerwie z tradycją
    która nakazuje im pozytywnie opiniować każde badziewie. Jeśli KOŚ nie myślała w maju(regulamin dostarczania wody), by ze zdwojoną siłą pomyśleć we wrześniu, to dobrze dla pana.
    Chciałbym nawiązać jeszcze do uwag związanych z ochroną konserwatorską. To jest podobno uzgodnione z Powiatowym Konserwatorem Zabytków i ja nie mogę tego zakwestionować.
    Trudno jest nawet ustalić kto jest w tym procesie uzgodnień głupi, a kto głupszy.
    Symbolem tych uzgodnień jest stanowisko archeologiczne na działce żony sławnego radnego w Krosinku, oraz stanowisko częściowo zabudowane budynkiem Impaktu na działce 2167/13(mam nadzieję, że nie pomyliłem numeru, bo piszę z pamięci). Uwaga dotyczy zapewne stanowisk w okolicach Lema i one rzeczywiście się przemieszczają pod ziemią. Jeśli już burmistrz i PKZ są na tyle nieodpowiedzialni, by pozwolić stanowiskom na zmianę miejsca pobytu i obracanie się wokół własnej osi, to chociaż radni powinni dostrzec różnice w położeniu tych stanowisk w stosunku do poprzedniego planu. Nie powinno im być wszystko jedno to, że w jednym planie uchwalają jezioro przy Gałczyńskiego, które później. Tak już poza tymi uwagami, wydaje mi się, że w tajemniczych okolicznościach zniknęła archeologia na działce 2112/7. Przy okazji mam pytanie :co to za działka i co tam jest?

    Odpowiedz
    • 13/09/2021 o 11:04
     Permalink

     Jak czytałem to Radni w raporcie zobowiązali Panią Przewodniczącą do powiadomienia prokuratury o tym co się dzieje w Pecnie i roli jaką odegrali burmistrzowie. Tylko możemy mieć nadzieję, że w trakcie prowadzonego postępowania SPRAWA ZNIKANIA I PRZEMIESZCZANIA SIĘ STANOWISKA ARCHEOLOGICZNYCH zostanie poruszona przez prokuratora i dowiemy się Karpiu o tym jeziorze na Gałczynskiego i działce leżącej w granicach Impaktu na , której to znika, to się pojawia stanowisko archeologiczne. Gdyby Radni KOS zdążyli przed obradami dokonać wizji lokalnej na terenie osiedla nr 4 w Mosinie, zobaczyliby naocznie jak wygląda aparatura na ul. Czereśniowej do mierzenia poziomu zanieczyszczeń powietrza i jak wyglądają ekrany akustyczne zamontowane wzdłuż linii kolejowej. To właśnie takich samych ekranów my mieszkańcy ul. Gałczyńskiego domagamy się od dwudziestu lat.

     Odpowiedz
     • 13/09/2021 o 14:11
      Permalink

      O działce 2112/7 może mi pan coś powiedzieć?

   • 12/09/2021 o 11:18
    Permalink

    Swoją drogą, nie powinniście się specjalnie dziwić temu, że wybierając Przemysława na burmistrza, wybraliście sławienie przemysłu. Przemysław reaguje pozytywnie na każde zapotrzebowanie przemysłu i jeśli przemysł będzie chciał zabudowy 370 m to następny plan miejscowy pójdzie bardziej ku niebu. Taki jest naturalny wpływ imienia na życie człowieka.

    Odpowiedz
 • 08/09/2021 o 12:55
  Permalink

  Wojewoda Wielkopolski wezwał RM Mosina do podjęcia uchwał w sprawie wygaśnięcia mandatów Cebulskiego i Tomczaka.
  https://mosina.esesja.pl/zalaczniki/144798/wezwanie-wojewody-wielkopolskiego-dotyczace-radnego-arkadiusza-cebulskiego_1363285.pdf
  Zajęło mu to tyle czasu, że Speedy Gonzalesem administracji nazwać go nie można.
  Radni, którzy już dawno temu postanowili bronić swoich kolegów, będą mieli teraz zgryz. Fakty się od tego czasu się nie zmieniły.

  Odpowiedz
  • 08/09/2021 o 19:33
   Permalink

   Lepiej późno, niż wcale, chciałoby się powiedzieć albo przyjdzie kryska na Matyska. Co kto woli.

   Odpowiedz
   • 08/09/2021 o 22:04
    Permalink

    Dziwne zachowanie radnych w głosowaniach i nadmiernie wydłużony przewód myślowy Wojewody powodują, że sytuacja wróci do tej z 29 października 2020 roku.
    Może warto przypomnieć jak radni wtedy głosowali:
    https://mosina.esesja.pl/glosowanie/419129/4ce843db82f247d
    https://mosina.esesja.pl/glosowanie/419125/787fad011bef461
    Ciekaw jestem zwłaszcza tego, czy radni wówczas rozkraczeni, nadal pozostaną w rozkroku?
    Może ktoś wystąpi o przyznanie nagród za naruszenie at.24 f.

    Odpowiedz
    • 08/09/2021 o 22:49
     Permalink

     Wojewoda trzymał tych dwóch radnych w niepewności przez 9 miesięcy. Miałam wrażenie, że zrozumieli swój błąd, ale kiedy usłyszałam święte oburzenie kolegi Arka Cebulskiego w Polsacie, że firma z taką długą i świetną tradycją, która jeszcze naczelnikom dorabiała klucze, teraz dorabiać nie może, to zwyczajnie opadły mi ręce. Radny Arkadiusz Cebulski niczego nie zrozumiał, co gorsza dyrektorka dużej szkoły i zastępca kierownika OSiR w całej tej sprawie dostrzegli tylko to, że będą musieli wydać na klucz o 30 zł więcej, bo będą musieli jechać dalej. Cóż za oszczędność! Kto by pomyślał!
     Radny musi oceniać wykonanie budżetu, nie może go więc jednocześnie realizować wystawiając Gminie faktury. Nikt nie musi rezygnować z prowadzenia firmy, z którą się utożsamia. Bycie radnym to nie jest przymus, czy obowiązek, to świadomy wybór człowieka, który jako członek Rady ma nie tylko zgłaszać wnioski do budżetu, ale przede wszystkim stanowić prawo, a obowiązującego prawa przestrzegać.

     O zakazach i sytuacjach grożących utratą mandatu radni dowiadują się na początku kadencji na specjalnym szkoleniu. Pan Arkadiusz słysząc przestrogi prawnika, zadał pytanie, które słyszeli wszyscy:
     To ja nie mogę dorobić klucza do urzędu?
     Prawnik odpowiedział:
     Nie może pan. Nie może pan wziąć z budżetu ani złotówki.

     Większość naszego społeczeństwa ma mgliste pojęcie o samorządzie. Wielu osobom się wydaje, że radni pracują w urzędzie, nie widzą specjalnej różnicy między radnym a urzędnikiem. Radny uchwala budżet, potem analizuje i ocenia wykonanie budżetu, bo rada jest organem kontrolnym w stosunku do organu wykonawczego, czyli burmistrza. Radni wystawiali faktury Gminie i pobierali za swoje usługi/towary pieniądze z budżetu Gminy. Doszło do konfliktu interesów, ponieważ byli jednocześnie wykonawcami budżetu i oceniającymi jego wykonanie. Nic do rzeczy nie ma w tej sprawie to, że radny Arkadiusz jest człowiekiem sympatycznym, powszechnie lubianym, dobrym fachowcem, itp.

     Odpowiedz
     • 08/09/2021 o 23:10
      Permalink

      Ja bym odpowiedział inaczej. Jak najbardziej może dorobić klucz do urzędu i stracić dzięki temu mandat radnego. Po utracie mandatu można dorabiać klucze do urzędu na potęgę.
      Radni, którzy zagłosowali wtedy jak chłopaki z ferajny i ci co się wstrzymali potrzebowali chyba odcisków linii papilarnych na kluczach i opakowaniach od herbatników dostarczanych do urzędu…9 miesięcy Wojewody kojarzy mi się jednoznacznie:wreszcie urodził.
      Panie Prezesie z Żoliborza, nasz Wojewoda zasłużył na urlop macierzyński.

  • 08/09/2021 o 09:40
   Permalink

   Na L sesji stanie mpzp dla Sowinieckiej, Gałczyńskiego, Leśmiana i Śremskiej. Załącznik o sposobie rozpatrzenia uwag sugeruje, że Rada Miejska już rozstrzygnęła negatywnie wszystkie uwagi.
   To tak samo śmiałe przypuszczenie jakby założyć, że Leśmian i Gałczyński są za zabudową o wysokości 37 m.

   Odpowiedz
   • 09/09/2021 o 16:23
    Permalink

    Ciekawi mnie czy na tej Sesji zostanie wreszcie poruszona sprawa za niskich wałów ziemnych na terenie firmy ROHR od strony ul. Gałczyńskiego. Wały są źle usypane, niedbale i nie osłaniają parkingu dla tirów mieszczącego się obok portierni. Na tym parkingu parkuje zwykle około 20 tirów. Natomiast Stora powinna zostać zobowiązana do zainstalowania ekranów akustycznych na placu manewrowym przed magazynami, GDZIE JEST PROWADZONY ZAŁADUNEK I ROZŁADUNEK SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH tzw. HAKOWNIC. Radni powinni zobaczyć jak wzorowo jest zabezpieczona EKRANAMI AKUSTYCZNYMI, firma DHL w Komornikach.

    Odpowiedz
    • 10/09/2021 o 09:36
     Permalink

     Analiza zmian w zagospodarowaniu przestrzennym powinna zostać wykonywana raz w ciągu kadencji. Tymczasem w uzasadnieniu do tego mpzp powołano się na analizę z 2011 roku.

     Odpowiedz
     • 10/09/2021 o 10:41
      Permalink

      To właśnie w tym roku SKO uznało decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych podpisane przez Burmistrza Gminy za wydane z Rażącym Naruszeniem Prawa. Cały okres od 2002 – 2014r., budził wiele wątpliwości w Ministerstwie Ochrony Środowiska.
      Zakłady już działały, a decyzje o ochronie środowiska powstawały dopiero po kilku latach. To tak można zrozumieć, że kierowca autobusu, który wozi dzieci do szkoły, po podjęciu pracy zapisał się dopiero na prawo jazdy na autobus. Porównując wymogi o ochronie środowiska dla firm spedycyjnych w Komornikach z Mosiną mamy różnice powalające na kolana. W Komornikach wysokie 10 m. ekrany akustyczne (DHL) wokół całego zakładu, a w Mosinie 0. Dlaczego???. Czym się różni tir z Komornik od 350 tirów z Mosiny. Dopiero po 11 latach funkcjonowania firmy usypano w pośpiechu niskie wały ziemne 2,50 m., które dzisiaj mają wysokość 1,50 m., jak w 2015 r. zauważyła słusznie nasza KOŚ. STORA , firma pracująca w środku miasta na III zmiany 0 ekranów akustycznych. Gdyby nie remont linii kolejowej osłoniętej ekranami akustycznymi , do dzisiaj nasi Radni nie wiedzieli by jak wyglądają ekrany akustyczne z prawdziwego zdarzenia.

  • 08/09/2021 o 10:23
   Permalink

   Zajrzałem do wniesionych uwag i jedna z nich brzmi:wprowadzić zakaz dla inwestycji mogących zawsze negatywnie oddziaływać na środowisko. Koń by się uśmiał z rozstrzygnięcia, które brzmi:wprowadzenie takiego zakazu zablokowało by większość inwestycji w obszarze planu.
   Wedle mojej wiedzy działalność żadnego zakładu w obszarze planu nie jest kwalifikowana jako przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i nic nie wiadomo, by takowe były planowane. Przeniesienie do kategorii o wyższej szkodliwości jest więc niezrozumiałe.
   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001839/O/D20191839.pdf
   Może zablokować np. Instalację do produkcji materiałów wybuchowych. Wydaje mi się, że jakiś błądzący jak dziecko we mgle ciapciak pomylił kategorie oddziaływania na środowisko.
   Nie podejrzewam raczej o to specjalistów od ochrony środowiska z UM Mosina, którzy pewnie śmieją się z tego razem z koniem i ubolewają nad tym z jakim dyletantem muszą współpracować.

   Odpowiedz
 • 06/09/2021 o 12:55
  Permalink

  Myślę, że temat powietrza nie był zbyt szeroko omawiany na KOŚ. Natura dostarcza powietrze do licznych działek pani Beaty i nie wymaga to budowy infrastruktury przesyłowej, więc pan mąż raczej kierował KOŚ na tory wodne i w kierunku wyboru najładniejszego ogródka.

  Odpowiedz
  • 06/09/2021 o 13:13
   Permalink

   Jeżeli mamy nową przewodniczącą KOŚ, to przydałoby sie w Mosinie zorganizować takie spotkanie mieszkańców szczególnie osiedla ,,Za Barwa,, z przedstawicielką GIOS z Poznania.
   Z pierwszej ręki bez przekrętów i mataczenia dowiemy sie jakie powietrze wdychają nasze dzieci i jaki zakład funduje nam najwięcej zanieczyszczenia. Dowiemy się czy Gmina Mosina
   ma prawo reklamować się jako Zielona Gmina, w której warto zamieszkać i oddychać ,,świeżym powietrzem,,

   Odpowiedz
   • 07/09/2021 o 09:34
    Permalink

    Ja myślę, że gdybym spytał o nazwiska radnych, którzy mają świadomość zagrożeń, to lista byłaby krótka i wystarczyłyby palce jednej ręki. Radni zajęli się już sytuacją TVN i następnym naturalnym tematem wydaje się raczej sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, niż stan powietrza w Mosinie.
    Z tego co obserwuje to KOŚ stała się TKOŚ, czyli tajną komisją, która nie widzi już potrzeby informacji o temacie obrad. Mogę jedynie pana pocieszyć, że inni mają gorzej i dziś w Luboniu rządzonym przez prawników uchwalą mi, że mycie to przeżytek i mnie i mojej rodzinie powinno wystarczyć 6 m3 wody rocznie. Radni Lubonia dopuszczą łaskawie, że Aquanet może umieścić na swej stronie warunki umów, o ile się nimi posługuje. Jeśli nie posługuje się umowami, to zawsze może się posłużyć radnymi Lubonia…

    Odpowiedz
    • 07/09/2021 o 10:09
     Permalink

     To SMUTNE, Karpiu jak piszesz, że Radnych nie interesuje jakość powietrza w ,,Zielonej Mosinie,,, ale tak niestety jest.

     Odpowiedz
 • 05/09/2021 o 10:42
  Permalink

  Niestety nie mogę wam tego podlinkować, ale znajduje się to w protokole KOŚ RM Lubonia z 10 czerwca
  2021 roku( 44/2021.
  https://bip.lubon.pl/2021-protokoly-komisji-ochrony-srodowiska.html?
  “J. Cichoń dopytała także o punkt monitoringu powietrza w Mosinie. Dlaczego został zlokalizowany właśnie tam. D. Krysiak wskazała, że lokalizację wskazano na podstawie wyników modelowania i niestety w tym punkcie notowane są najgorsze wyniki, jeśli chodzi o stan powietrza w aglomeracji.”
  Pytała urzędniczka UM Luboń, a odpowiadała przedstawicielka GIOŚ.

  Odpowiedz
 • 03/09/2021 o 20:38
  Permalink

  Polsat raczył zauważyć mosińskie przekręty w sprawowaniu funkcji radnego i klucznika gminnego.
  Radny raczył się zbłaźnić okazując w całej krasie swoją głupotę i niewiedzę.
  Przewodnicząca Rady, Pani M. Kaptur, raczyła wyjaśnić w czym rzecz cała.
  Wojewoda raczy wypierdzielić radnego gdy Rada tego nie uczyni.
  Radny Cebulski raczy przyjąć do wiadomości, że nie ma musu bycia radnym gdy świadczy się dla Gminy, bo albo, albo. I to winien zrozumieć największy głupek – widocznie kompetencje intelektualne kilku radnych mocno szwankują – bo tego nie ogarniają.

  Odpowiedz
  • 04/09/2021 o 10:52
   Permalink

   Zaczynam już się martwić o radnego Wiązka, bo do tej pory nie ma uzasadnienia wyroku w jego sprawie.
   Mogą być 3 przyczyny: 1. Sąd miał taki kaprys, 2. Radny postanowił nie odwoływać się od wyroku, 3. Jego pełnomocniczka zaspała i nie wniosła o uzasadnienie w terminie.
   Don Riccardo może tylko pozazdrościć wyżej wymienionym, bo choć najbardziej umoczony, to bez żadnego wyroku i dalej będzie musiał męczyć siebie i naród. Za rok na sesji absolutoryjnej tego lub innego burmistrza znowu powie: bezpieczeństwo jest najważniejsze. Na świecie pewne są tylko 3 rzeczy:
   śmierć, podatki i to co powie Don Riccardo.

   Odpowiedz
   • 04/09/2021 o 12:38
    Permalink

    Karpiu, każdy ma jakieś zmartwienia. Nie wiem, czy wszyscy mieszkańcy Mosiny wiedzą, że na ul. Czereśniowej GIOS (dlaczego tam??) zainstalował urządzenie pomiarowe do mierzenia jakosci powietrza. Powodem jest fakt, ŻE CALA MOSINA LEŻĄCA POMIĘDZY WPN I UJĘCIEM WODY MA NAJBARDZIEJ SKAŻONE POWIETRZE W AGLOMERACJI POZNAŃSKIEJ. Dlaczego tak mało sie o tym mówi???. Nikt z mieszkańców Mosiny o tym nic nie wie, a zwłaszcza radni zwolennicy dalszego uprzemysłowienia centrum Mosiny. Uważam, ze drugie takie URZĄDZENIE DO MIERZENIA JAKOŚCI POWIETRZA POWINNO POJAWIĆ SIĘ NA UL. GAŁCZYŃSKIEGO W POBLIŻU STORY. Karpiu piszesz przecież ciągle ile to ton STORA wali pyłów w powietrze w ciagu roku (prosze przypomnij) i chce sie jeszcze bardziej rozbudować i zwiększyć ilość kopcących tirów. Ciekawi mnie stanowisko naszego referatu ochrony srodowiska.

    Odpowiedz
    • 04/09/2021 o 18:58
     Permalink

     Skąd karp ma wiedzieć dlaczego na Czereśniowej. Może mieszka tam jakiś Czereśniak?
     Ja też słyszałem o tym skażonym powietrzu. Niektórzy może by typowali Luboń, bo Luvena, a tymczasem to wy ponoć jesteście niechlubnym liderem. Ludzie palą, czym palą, podobnie w Mosinie i w Luboniu. Myślę więc, że różnicę robi ten przemysł w okolicach Gałczyńskiego i usytuowanie. Wasi decydenci myślą, że robią świetny interes, bo Stora emituje co prawda szkodliwe substancje w dużych ilościach, ale płaci podatek od nieruchomości. Mnie zadziwia takie myślenie, bo do mieszkańców, którzy płacą podatki i kopcą, wysyła się SM na kontrole .
     Jeśli 50 ton odpadów farb drukarskich rocznie, 4 tony szlamów farb drukarskich, 40 ton uwodnionych szlamów klejów, to samo zdrowie, to wasi decydenci mają rację. Jeśli nie, to się mylą. Decyzja Starosty Poznańskiego pozwala na emisję 10 ton węglowodorów alifatycznych na rok, 18 ton rakotwórczych LZO, 1.3 tony węglowodorów alifatycznych z procesu klejenia itd.
     To wszystko w majestacie prawa. Mieszkańca łatwiej ukarać, a na silnych,zwłaszcza zagranicznych, ręki się nie podnosi. Władze nie reagowały nawet kiedy przez kilka miesięcy spółka działała bez pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Pewnie nie miały nawet na ten temat wiedzy, lub nie chciały mieć.

     Odpowiedz
     • 04/09/2021 o 22:22
      Permalink

      Dzisiaj jakoś nie mogę sobie przypomnieć, gdzie słyszałem, że Mosina ma najgorsze powietrze w Aglomeracji. Jutro spróbuję uzupełnić lukę w mojej pamięci. To z mojej strony też gest kurtuazji, bo powinniście się tego raczej dowiedzieć od pani Zofii Springer, panów Jerzego Rysia i Przemysława Mielocha, bo to oni brali, lub biorą pieniądze za informację o sprawach ważnych.
      W mojej ocenie jest to sprawa ważniejsza niż dociągnięcie wody do lasu 1 z 21 radnych.
      To jest miejsce na głos pani Zofii, pana Jerzego, pana Przemysława. To szansa dla nich, żeby napisać, że karp pisze głupoty, bo…
      Może też coś na vlogu w przeciwwadze o tym, że w u was jest najlepsze powietrze, a Mosina stanie się wkrótce uzdrowiskiem?

    • 05/09/2021 o 11:11
     Permalink

     Z protokołu KOŚ RM Luboń wykumałem, że jeśli chodzi o lokalizację punktu w Mosinie, GIOŚ mógł się zwrócić do lokalnych władz i te mogły wskazać tę miejscówkę. Pewnie dlatego, że w okolicach Gałczyńskiego mogło być gorzej. To jednak tylko moja hipoteza.

     Odpowiedz
     • 06/09/2021 o 10:51
      Permalink

      Karpiu!, jeżeli dojdzie do ROZBUDOWY STORY I ROHRA, to można przypuszczać, że podwoi sie zanieczyszczenie powietrza w Mosinie o LZO. A co mogą zrobić rodzice małych dzieci wyprowadzanych na spacer w wózkach na ul. Gałczyńskiego (na świerze powietrze). Wkrótce ruszy rozbudowa ul. Lema na , której za plecami mieszkańców zlokalizowano parking w środku miasta dla 20 Tirów.,(ukłon w stronę STORY) jadących tranzytem przez Mosinę. Smród spalin i związków rakotwórczych sie podwoi jak przypuszczam. A co będzie jak nowy most na Warcie , pozwoli na tranzyt przez Mosinę tirom jadącym z magazynów w Gądkach do ROHRA i Stęszewa. Brak w Mosinie od 2002 r. myślącego burmistrza i radnych. Wszyscy na ten temat milczą. Może Twoje wpisy Karpiu obudzą Radnych opozycyjnych. Ktoś powinien zawiadomić o tych sprawach GMP i inne środki masowego przekazu np. Polsat. Karpiu, czekamy na twoje dalsze wpisy na ten temat. W razie uszczerbku na zdrowiu, będą służyły jako pomoc w domaganiu się odszkodowania za utratę zdrowia.

 • 22/08/2021 o 17:14
  Permalink

  Mosińskie obyczaje wyborcze wydają mi się nieco dziwne.
  Najpierw informują was kto wygra, a potem musicie na tę osobę głosować?
  http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja2018-2023/zarzadzenia_burmistrza/lista_kandydatow_na_przewodniczacego_zarzadu_osiedla_nr_6_(5.09.2021_r.).pdf
  Bardzo oryginalne jest przy tym, że władza powołuje się na ustęp 6 przepisu, który ma tylko 3 ustępy.
  http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja_2014-2018/uchwaly/uchwala_838.pdf

  Odpowiedz
  • 23/08/2021 o 21:55
   Permalink

   To jest wszystko nic, ja bym chciał zrozumieć, jak to jest, że 15 sierpnia jest świętem Wojska Polskiego, a parę dni później WP to: …

   Ciekawe jakby to przełożyć na Stany Zjednoczone.

   Odpowiedz
   • 24/08/2021 o 12:29
    Permalink

    Trzeba by się cofnąć do czasu kiedy Amerykanie pokazali Kwaśniewskiemu jakąś starą beczkę na dowód, że Saddam Husajn będzie używał broni chemicznej i ten wysłał wojsko do Iraku.
    Za długo by pisać. Jeśli był w swojej zwykłej formie. to mógł zobaczyć nawet dwie beczki.
    Gdyby mu nie pokazali beczki, to najprawdopodobniej też by ją widział.
    Przełożenie na Amerykę jest takie, że u nich i u nas jest w polityce sporo głąbów.
    Słowa o wojsku? Cóż, wygląda, że wolność słowa wywalczona na ostatniej sesji wymknęła się spod kontroli…
    Panu Ejchorstowi natomiast zbiły się w jedno statuty osiedli i wydaje dziwne zarządzenia wyborcze.
    Najlepiej przed popełnieniem obwieszczenia wyborczego z powołaniem na statut, zajrzeć wpierw do statutu.

    Odpowiedz
 • 12/08/2021 o 11:35
  Permalink

  Jest już dostępne uzasadnienie odrzucenia przez WSA skargi radnego Waligórskiego od uchwały w przedmiocie wygaśnięcia mandatu. Ten przypadek od początku był bez szans:
  “Nie jest w związku z tym istotne, że radny w czasie swojej kadencji wystawił jedynie […] faktury, przy czym jedną na zakup żarówek.”
  Jeśli ktoś idzie do sądu z argumentami dotyczącymi ilości żarówek, to mało wie, mało umie, a był przecież Przewodniczącym RM Mosina…
  https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/138CDB8421

  Odpowiedz
 • 10/08/2021 o 09:26
  Permalink

  Na sesji stanie też uchwała o przystąpieniu do sporządzenia mpzp dla północnej części wsi Rogalin.
  http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/141560/projekt-uchwaly-w-sprawie-przystapienia-do-sporzadzenia-miejscowego-planu-zagospodarowania-przestrzennego-dla-polnocnej-czesci-wsi-rogalinpdf_1332579.pdf
  Nasuwają mi się takie pytania: Dlaczego plan nie idzie po granicach działek i przechodzi przez chałupę lub jakiś inny budynek? Uchwała deklaruje teren pod rolnictwo.Dlaczego działki od 37/3 do 37/8 są poza granicami opracowania, a działki od 37/10 do 37/15 są w granicach? Dlaczego jednym i drugim UM Mosina przyporządkował punkty adresowe:po jednej stronie od 1 do 11, a po drugiej od 2 do 12?
  Jeśli tam nie ma wuzetek(zapewne są), to będą zanim będzie plan już będą. Jeśli właściciel nosi preferowane w gminie Mosina imię Waldemar, to będą zanim dokończę wpis. To pod rolnictwo, czy pod budownictwo?

  Odpowiedz
  • 10/08/2021 o 11:24
   Permalink

   Karpiu mam takie pytanie. Czy jak radny i burmistrzowie sa osobami podejrzanymi w sprawie , a raczej w sprawach to powinni być odsunięci od stanowisk do czasu wyjaśnienia sie sprawy, czy mogą nadal pełnić swoje funkcje? Jeżeli nadal mogą pełnić swoje funkcje to mogą wpływać na bieg sprawy i działać na swoją korzyść.. Mi się wydaje, że radny i burmistrzowie powinny zostać odsunięci w cień, aż sprawa sie wyjaśni. Albo będą pełnić swoje funkcje, albo będą siedzieć po 3 lata za działanie na niekorzyść gminy i mieszkańcow. Tak czy owak samo podejrzenie, na długie lata dyskredytuje te osoby na terenie gminy.

   Odpowiedz
   • 10/08/2021 o 14:15
    Permalink

    Mogą pełnić. Zdarzały się już przypadki, że władcy nie tracili kierownicy, kiedy przebywali w areszcie tymczasowym.Tak było kiedyś w Gorzowie. Z tego co pamiętam Prezydent Łodzi też miała prawomocny wyrok i nadal rządzi. Chociaż jej ten wyrok się chyba już zatarł. Z wyrokiem można też startować w kolejnych wyborach, ale moim zdaniem po objęciu urzędu powinien zadziałać wojewoda.

    Odpowiedz
    • 10/08/2021 o 16:02
     Permalink

     Gdyby do tego doszło, to jak powinni postąpić mieszkańcy? Nie każdy mieszkaniec sobie życzy , aby o jego losie decydował radny z wyrokiem, czy podejrzeniem o przestępstwa. Podobała mi sie wypowiedz komisji, aby cofnąć wszystkie glosowania i decyzje, w których brał udział radny podejrzany o działanie na niekorzyść gminy, chyba od 2002 r. Podobnie z burmistrzami. Mało to mamy komisarzy, czy inne osoby , które startowały w wyborach np. Jan Marciniak.

     Odpowiedz
     • 10/08/2021 o 19:06
      Permalink

      Rada ma możliwość rozpisania referendum, ale jest kwestia kandydata.
      Natomiast w referendum wywołane przez naród nie wierzę.

  • 10/08/2021 o 11:52
   Permalink

   Czy oni kiedykolwiek się opamiętają z tymi planami i wuzetkami. Rada może powinna coś z tym zrobic.
   To co pokazuje załącznik graficzny do uchwały toi jakiś cyrk z palnowania. Czy aby na pewno w tym biurze pracują planiści? Że się nie wstydzą takich bubli.

   Odpowiedz
 • 09/08/2021 o 09:39
  Permalink

  Regulamin dostarczania wody. Projekt, który będzie omawiany na sesji, to tylko projekt przekazywany do zaopiniowania przez Wody Polskie. Nie wydaje mi się, żeby uchwała w tym zakresie była aktem prawa miejscowego.Zapisy o wejściu w życie po 14 dniach od publikacji w DUWW znajdują się załączniku.
  Dziwne wydaje mi się, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, a załącznik ma inny termin wejścia
  w życie. Rozdział 11 załącznika wydaje się być kontrowersyjny(może wystarczy go skreślić?).
  Jeśli mecenasi na sesji dopiszą i etyka im pozwoli, to powinni wypowiedzieć się na ten temat.

  Odpowiedz
 • 06/08/2021 o 16:04
  Permalink

  W dniu 12 sierpnia szykuje się emocjonująca sesja RM Mosina. Zwłaszcza punkty obrad związane z budową wodociągu dla żony radnego, protokół Komisji Rewizyjnej i wnioski do prokuratury :
  http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/141560/protokol-pokontrolny-komisji-rewizyjnej-zanonimizowany_1332676.pdf
  Moim zdaniem protokół pokontrolny dobrze zobrazował udział poszczególnych aktorów w tym żenującym spektaklu.
  http://www.mosina.esesja.pl/posiedzenie/680de149-0ff6-4

  Odpowiedz
  • 09/08/2021 o 11:33
   Permalink

   Karpiu, może przy okazji wyjdzie tez sprawa ekspresowego pozwolenia na budowę stacji obsługi tirów, o ktorej wielokrotnie pisałeś,( znikania i pojawiania sie stanowisk archeologicznych) oraz bezkarnego wydawania decyzji z rażącym naruszeniem prawa w latach 2002 – 2014.

   Odpowiedz
   • 09/08/2021 o 12:00
    Permalink

    Jeśli chodzi o stanowisko archeologiczne, to już by było po sprawie, gdyby urzędnicy szybciej czytali.
    Ja już o tym piszę od roku 2018 i klawiatura już mnie boli, a oni przeczytają dopiero za jakiś czas i ze
    ździwieniem wprowadzą stanowisko 133 do mpzp.
    Wracając do projektu regulaminu dostarczania wody(do zaopiniowania)to obecnie przypomina mi
    dwugłowe cielę. Nie wydaje mi się, żeby 2 terminy wejścia w życie były zgodne z zasadami techniki prawodawczej. Po drugie nie wydaje mi się, żeby organ regulacyjny był zainteresowany czymś co nie wynika z ustawy. Po trzecie ten zapis o wejściu w życie w załączniku sprawia wrażenie, jakby niezależnie od opinii organu regulacyjnego, miał wejść w życie, a to kłuje boleśnie logikę karpia.
    Ponadto wydaje mi się, że mecenasi powinni podpisywać się na końcu, a nie w środku, bo można mieć podejrzenie, że czytają tylko to co przed podpisem, a pomijają to co za.

    Odpowiedz
    • 09/08/2021 o 15:44
     Permalink

     Zadziwia mnie ta opinia prawna na str. 13, która mówi o przedawnieniu sprawy. Dla funkcjonariusza publicznego umoczonego w niejasne machlojki nie ma przedawnienia. Wstyd dla osób, które na niego głosowały i radnych, którzy go wybrali na Przewodniczącego Komisji.

     Odpowiedz
     • 10/08/2021 o 06:32
      Permalink

      Puść linka do tej opinii

     • 10/08/2021 o 06:40
      Permalink

      Zależy jak liczyć, tj. data jego popełnienia. Gołym okiem widać że przedawnienia nie ma.

      1 i par. 3 ustawy Kodeks karny (nadużycie funkcji przez funkcjonariusza publicznego) ustaje, jeśli od czasu jego popełnienia upłynęło 5 lat, przestępstwa z art. 231 par. 2 k.k. – jeśli od czasu jego popełnienia upłynęło 10 lat.

  • 02/08/2021 o 19:25
   Permalink

   Pliki zostały podmienione i już jest pewność, że wykładającym się chodzi o mpzp dla Krosinka.
   Niniejszym chciałbym złożyć uwagę o następującej treści:
   Dopisać stanowisko 56-26/133 w §7.1.b projektu planu.
   Uzasadnienie: Z przepisów żadnej ustawy nie wynika podstawa do pomijania stanowiska archeologicznego znajdującego się na działce nadburmistrza, który nie ma żadnych działek (w oświadczeniu majątkowym).
   Zaćmę urzędniczą da się leczyć.

   Odpowiedz
   • 03/08/2021 o 12:40
    Permalink

    Nadburmistrz jak widać uczy sie od Żwirka. Ma nieruchomości, a w oświadczeniu majątkowym nie ma. Nieruchomości znikają podobnie jak stanowiska archeologiczne. Jeżeli to prawda, to Wstyd, urzędnik zarządzający Gminą i takie wałki.

    Odpowiedz
    • 03/08/2021 o 13:33
     Permalink

     Tylko, że w moim wpisie nadburmistrz to Żwirek. 🙂
     Podobno człowiek może przeżyć bez wody do 7 dni-nie wiem, nie próbowałem.
     Ktoś kto decyduje komu nie dać wody, a do jakiego lasu ją puścić, to pół-bóg.
     Jeszcze o takim bardzo kreatywnym zapisie w obwieszczeniu:
     “ponownym wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów wsi Krosinko oraz części terenów miasta Mosina wyłącznie w zakresie zmian wprowadzonych w uchwale (oznaczonych kolorem czerwonym) przez Radę Miejska w Mosinie.”
     Moim zdaniem takie ograniczenie wyłożenia i jego zakresu jest kontrowersyjne, o ile nie bezprawne. Gdyby mnie to bezpośrednio interesowało, to składałbym uwagi i to ograniczenie mało by mnie obeszło. Zastanawiam się nawet czy ktoś w Mosinie, nie wzoruje się na Dupiewie i i ustawa o zagospodarowaniu nie jest pisana na nowo, przez tego, który pierwszy wstanie. Nie spotkałem się nigdzie z takim ograniczeniem wyłożenia.
     To może krok dalej i wprowadzić taki zapis, że uwagi może składać każdy pod warunkiem,
     że jest Waldemarem?

     Odpowiedz
  • 29/07/2021 o 12:01
   Permalink

   O jak dobrze. Uff. Co prawda obaj pewnie pójdą do kolejnej instancjii. Miejmy nadzieję, że Żwirownik przejdzie na śmietnik historii. Co prawda od gminy dostał tyle, że z działek będzie ustawiony do końca życia. Niech to będzie przestroga dla pozostałych radnych.

   Odpowiedz
   • 29/07/2021 o 14:47
    Permalink

    Oby to nie była zachęta. Można nie mieć działek i jak słusznie pan pisze być z nich ustawiony do końca
    życie. Oświadczenia majątkowe to w niektórych przypadkach teksty satyryczne.

    Odpowiedz
    • 30/07/2021 o 20:57
     Permalink

     Karpiu to tylko pokazuje jak dobrze zorganizowany był biznes nieruchomościowy Żwirka. Ten proces poprzedzony był wieloletnimi przygotowaniami. Rozdzielność majątkowa, przerzucenie na żonę pieniędzy, nieruchomości, wszystkiego. Oficjalnie praca za grosze wykazana w oświadczeniu majątkowym. W tym czasie nękał każdego poprzedniego burmistrza by go zastraszyć. Jak widać skutecznie. Potem “dowód wdzięczności” czyli poprawne głosowanie na sesji. Pomiędzy nimi wuzetki, plany miejscowe, mniejsze i większe inwestycje jako transfer zwrotny z urzędu. Wiesz jak to się nazywa? Zorganizowana grupa przestępczą. Współudział w niej mają też radni kilku kadencji. Udawali że nic nie wiedzieli. Chyba, że byli tak głupi że faktycznie nie wiedzieli. Ale przecież wśród radnych są bardzo wykształcone osoby?

     Odpowiedz
     • 31/07/2021 o 11:03
      Permalink

      To ja mam pytanie do Pani Redaktor. Czy zostało złożone już zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Przemysława Mielocha w związku z budową tzw. leśnego wodociągu? Oraz czy Rada Miasta planuje podjęcie uchwały o wywołaniu referendum w sprawie odwołania burmistrza?

     • 31/07/2021 o 12:24
      Permalink

      Ja bym nie wrzucał wszystkich radnych do jednego wora. Niemniej dodali mu znaczenia i wybierali na przewodniczącego KOŚ. W tym konkretnym przypadku kręcenie się wokół władzy
      i głosowanie jak trzeba, przyniosło konkretne efekty finansowe. W Prątkach to funkcjonowało tak, że zaczynało się od rzucania kłód pod nogi właścicielom gruntów. Gdy odsprzedawali tanio,to bez wniosków deweloperów gmina rozpoczynała pracę nad mpzp pod zabudowę.
      Jeden radny, który będąc przewodniczącym komisji kultury i który prowadził często komisje wspólne w ciągu jednej kadencji, przy dochodach (poza dietą)ok.20 tys, stał się deweloperem.
      To jeszcze było oparte o piłkę nożną. Radny, kierownik referatu, mecenas mogli sobie ustalać komu dobrze, a komu źle , na boisku. Radny należał też do jednego stowarzyszenia sportowego z deweloperem, który buduje zamek w Stobnicy. U was jednak aż takiej patologii nie widzę.
      Jeszcze mam takie spostrzeżenie na gorąco, że referat ochrony środowiska, który ostatnio zdarzyło mi się pochwalić, znowu się opuścił i przestał publikować Karty Inwestycyjne Przedsięwzięć. Dotyczy to inwestycji Aquanetu w Krajkowie i budowy budynku wielorodzinnego w Mosinie z usługami, parkingami i infrastrukturą towarzyszącą na działkach
      1645/18, 1645/20, 1645/13. To cywilizacyjna cofka i nie wiem czy dotyczy to świętych krów, czy
      Przemysław I zabronił pracownikom publikacji.

     • 31/07/2021 o 19:30
      Permalink

      Widzę już początek ofensywy radnego “dla siebie, a co zostanie to dla miasta i wsi”.
      Trochę są mało czytelne i radzę wyłączyć silnik koparki w czasie sporządzania petycji, zapytań.
      Spodziewam się wniosku o zakup rękawic dla OSP Pecna, bo stare pewnie się zużyły.
      Jeśli złożyć osobno o zakup prawej i lewej, to będą 2 wnioski.
      Jeżeli nie ma żadnych hamulców, to może ponownie złozyć wniosek prowadzący do uzyskania planu urzadzania lasu w Pecnej. Swoją drogą pani żona mogłaby go uzyskać szybciej w trybie
      udip i wykorzystywanie męża, który następnie wykorzystuje swój mandat, by dogodzić żonie i sobie, jest mega słabe. Przy takich wnioskach zastosowanie powinna mieć niszczarka.
      Rada powinna mieć na stanie ostrego psa, który mógłby się dobrać radnemu składającemu
      wnioski w swojej sprawie, przynajmniej do nogawek. Z taką bezczelnością nie spotkałem się nawet w Dopiewie i dlatego każda RM powinna mieć do dyspozycji akwarium z piraniami, do których można wrzucić taki wniosek, wraz z radnym. Byłoby szybciej niż przez WSA i NSA.
      https://www.youtube.com/watch?v=96TJm82g_lQ

 • 24/07/2021 o 10:29
  Permalink

  Na WZ nie mam wpływu, ale mogę dorzucić niewykazywane w oświadczeniach majątkowych dopłaty bezpośrednie, oraz 540 metrów rury wodociągowej. Info pod tym samym numerem.

  Odpowiedz
  • 23/07/2021 o 11:12
   Permalink

   Ja to rozumiem, że skarga W.W. na Uchwałę Rady ,została oddalona w całości. Czyli, że radny W.W. traci mandat.

   Odpowiedz
   • 23/07/2021 o 11:32
    Permalink

    Nie. Przysługuje jeszcze skarga kasacyjna. Poza tym nie wiem czy chodzi o Czapurskiego czy Żwirskiego i kto wniósł skargę na uchwałę radny czy Wojewoda?
    Sądy posunęły się już do absurdu w anonimizacji i Wojewodę Wielkopolskiego też skracają do WW.

    Odpowiedz
    • 23/07/2021 o 17:08
     Permalink

     Szanowni czytelnicy czy ktoś wie co dalej z referendum w sprawie odwołania burmistrza? Czy rada ma tyle honoru by wywołać uchwałę w tej materii? Dwa wota nieufności rok po roku to jasna delegacja do działania. Nie wiem skąd ten letarg chyba sami radni boją się o swoje stołki i interesy.

     Odpowiedz
     • 23/07/2021 o 22:21
      Permalink

      Gratuluję, wygrał/a pan/i stanowisko archeologiczne 133 znajdujące się na działce Waldemara o
      którym zapomniał burmistrz i kierownik referatu planowania. Odbiór na miejscu.

     • 24/07/2021 o 08:48
      Permalink

      Zapomniałem podać namiary do odbioru nagrody w tegorocznej edycji konkursu Masochista
      roku za nick Lubię waldemara. Laureat -pan Przemysław z Mosiny jest proszony o uzgodnienie terminu odbioru nagrody ze strażnikiem obiektu -tel. 506038844.

     • 24/07/2021 o 09:10
      Permalink

      Dziękuję karpiu choć przyznam jako nagrodę wolałbym dostać WZ w otulinie parku narodowego. Potem sprzedałbym taka działkę za grube miliony jakiemuś bogatemu biznesmenowi, który nie ma zdolności sobie sam jej załatwić w magistracie. Tak się robi pieniążka w gminie Mosina (nie mylić z pieniążkami dla wsi o które apelował na jednej z sesji Don Ricardo).

 • 14/07/2021 o 09:33
  Permalink

  Wrócę do Regulaminu dostarczania wody. Ten projekt dostarczony do Mosiny wyglądał już na pierwszy rzut oka na niedbały.
  http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/131719/projekt-uchwaly-w-sprawie-przyjecia-projektu-regulaminu-dostarczania-wody-i-odprowadzania-sciekow-na-terenie-gminy-mosina-i-przekazania-go-do-zaopiniowaniapdf_1245224.pdf
  Mimo to komisja problemowa to klepnęła. Gdyby nie wystąpienie radnego Marciniaka, to Rada obciachowy projekt przyjęłaby jako własny. Proszę porównać to z projektem dostarczonym przez Aquanet do Dopiewa.
  druk 407
  https://bip.dopiewo.pl/?a=14683
  Ja bym wprowadził zapis , że do członków komisji, którzy opiniują bez czytania, wystarczy dostarczyć
  6 m3 wody rocznie.Kto mało wymagający, powinien mało dostać.

  Odpowiedz
  • 15/07/2021 o 21:35
   Permalink

   Ciekawi mnie dlaczego w Mosinie ta procedura jest przeprowadzana kilka lat po tym jak w innych gminach już dawno uchwalone zostały regulaminy dostarczania wody. Są znaczne różnice regulaminach. W Poznaniu nie ma zapisu ograniczającego rolę Aquanetu do dostawy 6 m3 rocznie. Niestety okazuje się, że lubońskie nieloty przegłosowały w 2019 regulamin w wersji dla niemądrych i mam zapis o 6 m3 rocznie.Potem ja będę dostarczał wodę do Aquanetu. Nie ma też zapisu, że spółka ma obowiązek informowania odbiorcy na 2 dni przed planowanymi wyłączeniami. W Poznaniu jednak na głupich nie trafiło.

   Odpowiedz
 • 12/07/2021 o 13:52
  Permalink

  Okazuje się, że Stewie Wonder rozumie jednak po polsku i czyta Czas Mosiny2.
  Wojewoda Wielkopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze i stwierdził nieważność punktu 10 w załączniku nr 1 do uchwały 386/21 o dodatku mieszkaniowym. Drukarnia już z tym badziewnym zwrotem o odpowiedzialności karnej wydrukowała? Podatnik zapłaci?
  Mówiłem żeby to wykreślać.

  Odpowiedz
 • 08/07/2021 o 10:41
  Permalink

  Nie rozumiem czemu ma służyć ponowna informacja o wyłożeniu do publicznego wglądu mpzp
  dla Sowinieckiej, Gałczyńskiego, Śremskiej i Leśmiana.
  http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/obwieszczenia-planistyczne/plany-miejscowe/obwieszczenie-o-wyoeniu-do-publicznego-wgldu-projektu-miejscowego-planu-zagospodarowania-przestrzennego-dla-terenw-przy-ulicy-sowinieckiej-gaczyskiego-lemiana-i-remskiej-w-mosinie.html
  Domniemuję, że to freudowska pomyłka, bo ktoś myśli już o następnym wyłożeniu.

  Odpowiedz
  • 08/07/2021 o 15:57
   Permalink

   Faktycznie, 8 lipca ukazała się informacja, o wyłożeniu planu mpzp, którego termin upłynął 30 czerwca.

   Odpowiedz
 • 05/07/2021 o 17:08
  Permalink

  Burmistrz może ten 37 metrowy budynek i parking dla tirów przesunąć w okolice radnego, który chciał więcej tirów w Mosinie. Jest tam jakieś miejsce na tiry?Jeśli ma duży ogród, to też można wykorzystać.

  Odpowiedz
 • 25/06/2021 o 13:36
  Permalink

  Doszły do mnie słuchy, że w mpzp którym można składać uwagi do 30 czerwca jest planowany parking zaporowy dla tirów. Głos zstępnych Rohra został zapewne przez burmistrza uwzględniony, a co na to mieszkańcy?
  Złóżcie uwagi, żeby sobie później nie pluć w brodę. Może panu burmistrzowi się odmieni i zacznie słyszeć głos zwykłych mieszkańców, bo co do tego, że głos za Odry słyszy świetnie.

  Odpowiedz
  • 25/06/2021 o 14:09
   Permalink

   TO ZNOWU KOLEJNY CHORY POMYSL BURMISTRZA. Chce zrobić dobrze STORZE i przechowywać Tiry na ulicy naprzeciwko osiedla mieszkaniowego na którym sam nie mieszka, ani nikt z jego głupich doradców. Parkingi zaporowe tylko na rogatkach miasta przy drogach 430, 431 (czerwonka, byłe ogródki działkowe) na szosie z Czempinia (tam za czasów Kałuzinskiego byla planowana strefa przemysłowa) Lokowac parkingi na 5 – 8 Tirów z łatwym dojazdem. My mieszkańcy od 2002 r.wiemy co to znaczy Tiry pod oknami w dzień i w nocy, pętające się po ulicach.
   Stora ma obowiązek wybudowac sobie parking dla Tirów i dojazd od strony GS (kolo komina).
   Niech ograniczy powierzchnie zabudowy, albo zrezygnuje z magazynu molocha na który nikt w Mosinie się nie zgadza. Inwestor ma taki obowiązek , bo tak stanowi prawo.

   Odpowiedz
  • 02/07/2021 o 12:43
   Permalink

   Czy ktoś coś wie , jaka jest atmosfera po ostatniej sesji?

   Odpowiedz
   • 02/07/2021 o 17:30
    Permalink

    Ja tylko wiem, że sołtys Krosna był ładnie ubrany.

    Odpowiedz
    • 06/07/2021 o 08:02
     Permalink

     zapuścił wąsa i brodę dla kamuflażu, żeby był nierozpoznawalny. Wszak na swoim koncie ma sporo nagrabione. I to dosłownie 🙂

     Odpowiedz
   • 02/07/2021 o 17:55
    Permalink

    Na okładce GMP jest zdjęcie na którym obok pani skarbnik siedzą były prezydent Poznania, obecny burmistrz Mosiny i nadburmistrz, czyli człowiek który ustala burmistrzowi listę priorytetów i mówi mu gdzie trzeba ciągnąć wodociągi. W tym ostatnim przypadku mam wątpliwości czy to nadburmistrz obecny czy były, ale to już wy lepiej wiecie. W każdym razie człowiek z okładki.

    Odpowiedz
    • 03/07/2021 o 01:16
     Permalink

     Brakuje na zdjęciu prawdziwego skarbnika gminy czyli Marii Borowiak. Ta pani nadal sprawuje faktyczną funkcje skarbnika. W dniach poprzedzających sesje absolutoryjną, ale także po niej była wielokrotnie widywana w urzędzie. Przywoziła też spore sterty dokumentów. Jak to możliwe że gmina zatrudnia dwóch skarbników i jeszcze jednego zastępcę skarbnika. Trwa to już półtorej roku. Kto płaci za te etaty?

     Odpowiedz
     • 03/07/2021 o 09:18
      Permalink

      Nadburmistrz za to nie jest materialistą i sprawuje swoją funkcję społecznie. Kopiąc też nie pobiera wynagrodzenia, więc się przyzwyczaił. Ciąży na nim wielka odpowiedzialność komu dać wodę, a kto ma sobie przyciągnąć sam zgrzewkę z Biedry, a człowiek nie wielbłąd i pić musi.

     • 05/07/2021 o 13:24
      Permalink

      Karpiu , ponad 90 rodzin zgłosiło swoje uwagi do mpzp rejonu ulic Gałczynskiego, Sowiniecka, Śremska i Lema. Jest to podobno rekordowa liczba zgłoszonych wniosków. Teraz od radnych zależy dalszy los tego planu. Czy radni staną po stronie mieszkańców nie chcących mieć 37 molocha pod oknami, zabierającego im słońce, czy po stronie korporacji, goniącej za maksymalnymi zyskami, której los mieszkańców jest obojętny.

 • 23/06/2021 o 11:46
  Permalink

  Anonim, tak powinno byc, aby Polak sam decydował o swoim losie w jakich warunkach chce mieszkać tym bardziej, że mieszkańcy ul. Gałczyńskiego i sąsiednich zamieszkują te tereny zanim pojawił się ROHR. Niestety w latach 2002 – 2014 rządzili w Mosinie nieodpowiedzialni, niekompetentni i niedouczeni ludzie działający na niekorzyść mieszkańców. To ONI tj. radni i burmistrzowie dopuścili do użytkowania firmę spedycyjną nienależycie zabezpieczoną przed hałasem. W Niemczech takie działanie władz skończyłoby sie w sądzie i odszkodowaniami. Proszę sobie zobaczyc w Komornikach firmę DHL jak jest wzorowo zabezpieczona wokół wysokimi ekranami akustycznymi i obsadzona zielenią. Firma ta ulokowana jest na obrzeżach miasta , a nie w środku jak ROHR czy STORA, zdala od trasy szybkiego ruchu czy autostrady. Musimy wybrac sobie myślącego, miejscowego kandydata na burmistrza nie kierującego sie interesami inwestorów , ale mieszkańców. Mosina w chwili obecnej jest w godzinach szczytu zakorkowana. Szosa 430 jest tak samo szeroka jak 50 lat temu, kiedy zamieszkałem w Mosinie. Teraz liczba mieszkańców sie potroiła, ciągle pojawiają sie nowi mieszkańcy i uciążliwe firmy. Jak długo to potrwa?. Dawniej firmy wykorzystywały rampę kolejową,( na którą ciagle powołuje sie Starostwo) miasto nie było zakorkowane.

  Odpowiedz
 • 22/06/2021 o 11:48
  Permalink

  Pan Pyza przekazał plenipotencje i działa jako nie pan Pyza.
  http://bip.mosina.pl/zasoby/files/ref_os/2021/obwieszczenia/os.6220.32.2020.nr_zabudowa_w_czapurach_obwieszczenie_o_opiniach.pdf
  Czy władze Mosiny odzyskały złotówkę z zaległych podatków?
  Może by tak wbrew opinii durnych organów jednak przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko? Może nadejszła historyczna chwila, by dać się wypowiedzieć społeczeństwu w tym postępowaniu? Zwłaszcza, że dawny lewoskrzydłowy dewelopera-Waldemar, unika jak ognia tego tematu.

  Odpowiedz
 • 19/06/2021 o 19:47
  Permalink

  Jeszcze taki problem zapodam. Wszyscy deklarują chęć ochrony środowiska itd. itp. Tu wydaje się, że Luboń i Mosina mają ten sam problem-rozjazd między deklaracjami i realizacją. Jeśli chodzi o OZE nie widzę chęci sięgnięcia po środki zewnętrzne.
  https://www.komorniki.pl/asp/pliki/aktualnosci/wyniki_naboru_uzupelniajacego_2021_oze.pdf
  Pół biedy Komorniki, ale jeśli nawet Prątki zrobiły jakiś krok w tym kierunku, to jest mi wstyd za lubońskie władze. Zastępca, który u nas tym się nieśpiesznie zajmuje sam miał przynajmniej szansę na dotację, bo mieszka w gminie Komorniki.

  Odpowiedz
 • 11/06/2021 o 14:11
  Permalink

  Wiem, wiem. Najważniejszy jest żwir.
  Wracając do tematu badania zgodności z prawem uchwał, mam piosenkę dla prawników pracujących na akord, którzy myślą, że każda uchwała jest urocza i nie trzeba jej czytać.
  https://www.youtube.com/watch?v=IVvkjuEAwgU

  Odpowiedz
   • 11/06/2021 o 15:58
    Permalink

    Chodzi o to, że branie kasy za podpisy pod projektami uchwał, bez ich czytania, jest dla prawników lovely.

    Odpowiedz
     • 11/06/2021 o 17:06
      Permalink

      To dowolne tłumaczenie, bo na języku lengłidż miałem częste przerwy na papierosa. Trochę słówek miało prawo mi uciec.

 • 07/06/2021 o 12:18
  Permalink

  Karpiu zgadza sie, radny, który ma na swoim kącie najwięcej przekrętów wypowiada sie na temat zwiększenia liczby Tirów na ciasnych ulicach Mosiny. My mieszkańcy zgłosimy swoje uwagi do planu tak, ze burmistrzowi i inwestorom gacie upadną.

  Odpowiedz
 • 06/06/2021 o 11:10
  Permalink

  Zerknąłem na to opracowanie i widzę, że katalog życzeń przedsiębiorców ma charakter otwarty i są one na pstryknięcie palcem spełniane. Jak rury dla radnego Wiązka zmierzają ku lasom, tak myśli przedsiębiorców z terenu wyłożonego mpzp dążą ku niebu i chcą oni wyżej i wyżej. Mieszkańcy okolic Gałczyńskiego też powinni puścić wodze fantazji i niczym nie ograniczać się w swoich uwagach.
  Gdybym mieszkał w tej okolicy, to zażądałbym przywrócenia jeziora, oznaczonego jako WS i tym prostym domowym sposobem, miałbym się gdzie wykąpać latem. Historia opracowań dla tego terenu pokazuje, że planiści potrafią wrysować w plan nawet najdziwniejsze prośby i mogą one nawet zostać pozytywnie przegłosowane.

  Odpowiedz
 • 06/06/2021 o 09:43
  Permalink

  Pani Przewodnicząca, a wcześniej UM Mosina informują o dyskusji publicznej.
  http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/obwieszczenia-planistyczne/plany-miejscowe.html?pid=18079
  Żeby się potem naród mosiński nie skarżył, że brak informacji nie pozwolił mu na zabranie głosu w dyskusji. Ja już widziałem tyle planów miejscowych dla tego terenu, że się w tym gubię.
  Dla mnie to taki przykład na to, że za pomocą słów wytrychów “władztwo planistyczne gminy” można zbiornik(na nie wiadomo co) na terenie Stora Enso, przemianować np. na WS-wody śródlądowe i wrysować go nawet poza ogrodzeniem zakładu. Władze Mosiny są bardzo wyczulone na głosy przedsiębiorców i nie znajduję lepszego słowa dla pozycji w której się znajdują i na to co robią, co 2 lata zmieniając plany, jak czołobitność. Widzę takie niebezpieczeństwo, że wasze kolejne władze bijąc czołem o nawierzchnię, mogą sobie je uszkodzić. Przedsiębiorcy wsłuchują się nie tyle w głosy mieszkańców, co ich przedstawicieli i np. Anton Rohr pozytywnie rozpatrzył podanie przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska z 2015 roku, który chciał więcej tirów. Antoni dobre panisko i da wam więcej tirów, zgodnie z życzeniem płynącym z lokalnego samorządu. W obecnym projekcie nie ma już jeziora na Gałczyńskiego, ale jeśli macie do niego jakieś uwagi, to powinniście je wreszcie jasno wyartykułować. Lepiej osobiście niż przedstawicieli, bo może któryś znowu coś przekręcić i zaapelować o więcej tirów na Gałczyńskiego.

  Odpowiedz
  • 22/06/2021 o 19:33
   Permalink

   Szanowny panie slodkowodny Pan Anton Rohr dawno nie zyje.!!jakies uwagi to proponowałbym do Hans Rohr lub Udo Roh r.!! albo najlepiej do radnego Łuk….. wydaje mi sie że on bedzie najbardziej poinformowany w sprawie .

   Odpowiedz
   • 22/06/2021 o 22:01
    Permalink

    Czyli że der Herr Hans albo der Herr Udo będzie ustalał, co ma być w Mosinie ? Puki co, to Mosina leży w Polsce i to my mieszkańcy będziemy decydować, co chcemy a czego nie. Co za tupet.

    Odpowiedz
   • 24/06/2021 o 17:23
    Permalink

    Kondolencje dla rodziny. Słodkowodny miał na myśli firmę, a nie osobę.

    Odpowiedz
    • 25/06/2021 o 12:38
     Permalink

     Karpiu! z łezką w oku wspominam Sesje, w których uczestniczył pan Anton. Działo to się za czasów pani Springer. Nie wiem czy był zapraszany, czy sam się zapraszał, ale pamiętam jego silną osobowość. Uczestniczył w Sesjach na , których omawiane były sprawy dotyczące jego firmy ROHR. Jak radni glosowali coś nie po jego myśli, czy sie niewlasciwie wypowiadali głośnym tupaniem w podłogę przywoływał ich do prządku.
     I tak powstała w środku miasta niemiecka firma spedycyjna obsługiwana przez kilkaset Tirów bez ekranów akustycznych i wewnętrznych parkingów dla Tirów. Tiry stały i stoją nadal przed wjazdem na teren firmy, co jest niezgodne z Polskim Prawem i Ustawą o Ruchu Drogowym, ale co tam. W Mosinie rządzoną przez kolejnych burmistrzów nieudaczników, kto by się przejmował Polskim Prawem , czy mieszkańcami, skarżącymi się na bałagan i hałas. Kolejne firmy naśladują ROHRA, bo kto im zabroni, czy nakłoni do przestrzegania prawa. Liczy się tylko mamona i robienie dobrze inwestorowi.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.