Na czym polega praca radnego
Zbliżają się wybory. 25 tys. mieszkańców gminy Mosina jest uprawnionych do głosowania. W ostatnich wyborach samorządowych frekwencja wyniosła 47,31 %.
W nadchodzących wyborach o 21 mandatów w Radzie Miejskiej w Mosinie ubiega się 110 osób.
Wśród kandydatów jest 19 obecnych i 9 byłych radnych. 15 osób nie było jeszcze radnymi, choć o mandat już się raz, czy dwa ubiegało. Większość kandydatów to debiutanci, dla nich start w wyborach to zupełnie nowe doświadczenie.
Warto sobie zadać kilka pytań. Czy bycie radnym to zwykłe p…. w stołek, jak pisze @marek? Co to znaczy być radnym?
Moim zdaniem bycie radnym to skomplikowane i odpowiedzialne zajęcie. Trzeba podejmować decyzje – rozstrzygać, czy jest się za, czy przeciw. Żeby to zrobić, trzeba wiedzieć, poczytać, sprawdzić, zastanowić się. Ile czasu trzeba poświęcić na przygotowanie? Najlepiej cały swój wolny czas. Niezależnie, ile się go poświęci, zawsze to jest za mało. Dobrze, żeby radny miał swoje zdanie, żeby był asertywny.
Ile potrzeba czasu na wypełnianie obowiązków radnego?
W tej kadencji odbyły się 74 sesje, statystycznie 1, 5 sesji miesięcznie, czyli ok. 8 godzin.
Do tego dochodzą posiedzenia 2-3 komisji, czyli ok 7 – 10 godzin miesięcznie. Posiedzenia odbywają się zazwyczaj w II połowie miesiąca.
Jeżeli radny, chce się zapoznać dokładnie z projektami uchwał, przeanalizować jakiś problem, poszukać informacji, sprawdzić, jak dany problem jest rozwiązywany gdzie indziej, to czasu potrzeba drugie tyle. Jeżeli odbiera telefony, maile od mieszkańców, uczestniczy w spotkaniach, pisze wnioski, to potrzebuje na to jeszcze więcej czasu.
W tej kadencji 4 radnych napisało 53% wszystkich wniosków. 1 radny nie napisał żadnego, inny skreślił 1 wniosek, a jeszcze inny zaledwie 8. Ilość to nie wszystko, bo zapytanie, czy wniosek może być wyrażony jednym zdaniem i dotyczyć np. ustawienia kosza na śmieci, ale może też dotyczyć spraw bardziej skomplikowanych. Trudno więc pochopnie wyciągać wnioski kierując się jedynie liczbą wniosków. Informacje o działalności radnych w tym zakresie – dostępne TUTAJ, po kliknięciu w nazwisko radnego.
Jakie znaczenia ma fakt, że radny otrzymuje dietę? Ilu byłoby chętnych, gdyby tej diety nie było?
Radny w gminie Mosina otrzymuje ok. 1000 zł, jeżeli jest na wszystkich posiedzeniach. Przy niewielkim zaangażowaniu, to duża kwota, przy dużym rekompensuje poświęcony czas.
Rada Miejska w Mosinie odbyła 74 sesje (do 1 września 2018 r.), w tym
15 nadzwyczajnych i 8 uroczystych. Podjęła podczas nich 882 uchwały,
W ramach Rady Miejskiej w Mosinie w kadencji 2014-2018 pracowało 8 komisji stałych –
KOMISJA:
- Budżetu i Finansów (9 osób) – przewodnicząca Wiesława Mania,
- Ochrony Środowiska i Rolnictwa (8 osób) – Waldemar Wiązek,
- Edukacji, Kultury i Sportu (7 osób) – Roman Kolankiewicz,
- Inwestycji, Mienia Komunalnego i Ładu Przestrzennego (9 osób) – Tomasz Łukowiak,
- Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa (6 osób) – Ryszard Rybicki,
- Komisja Promocji Gminy i Współpracy Samorządowej (4 osoby)-Dominik Michalakiem,
- Rewizyjna (6 osób) – Michał Kleiber,
- Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (4 osoby) – Jolanta Szymczak
oraz - jedna komisja doraźna: 4-osobowa Statutowa z przewodniczącym Marianem Jabłońskim (od lutego 2016 r. do marca 2017 r. komisja liczyła 5 osób).
Mam pytanie do Pana Mielocha aktualnego wice/burmistrza Gminy Mosina a mianowicie, gdzie są nasze huśtawki albo kasa na nasz plac zabaw? (nasz czyli w Daszewicach:))
A może jako KANDYDAT NA BURMISTRZA udzieli mi pan odpowiedzi ?
Taki duży a jeszcze się huśta.
20 lat później. Stary Joteyka nie otrzymał jeszcze odpowiedzi,ale nie traci nadziei. Pan kandydat jest trochę mniej komunikatywny niż Burmistrz Ryś.
Jednak nawet dla tego ostatniego istnieją tematy, których nie powinno się poruszac. Niemile widziane jest używanie takich słów jak żwir, podatki,
zbitka podatki od żwirowni jest zakazana. Teraz dopiszą jeszcze huśtawki.