Zapowiada się ciekawie
- Jutrzejsza sesja rozpocznie się o godz. 16.00 od wręczenia Stypendiów Gminy Mosina. Otrzyma je 15 uczniów klas VII i VIII szkól podstawowych. Następnie zostaną wręczone Nagrody Burmistrza dla nauczycieli i dyrektorów.
- Pierwszym punktem po przerwie będzie rozpatrzenie pierwszego w dziejach mosińskiego samorządu projektu uchwały w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Dotyczy on prawidłowego spalania. Pod projektem złożonym w Biurze Rady podpisało się 708 mieszkańców. Zbieranie podpisów trwało jednak dalej i jutro na sesje mieszkańcy przyniosą kolejne listy. Łącznie będzie więc około tysiąc głosów poparcia.
We wtorek na posiedzeniu Komisji Inwestycji, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa odbyła się burzliwa dyskusja w tej sprawie. Liczba radnych popierających projekt była taka sama jak liczba przeciwników.
Adam Moskal – pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej – nakręcił dziś film i zadedykował go radnym. Pokazał, jak rozpala w swoim piecu.
https://www.youtube.com/watch?v=BaIy-9pEbys&feature=youtu.be - Po podjęciu decyzji w tej sprawie Rada zajmie się Programem Ochrony Środowiska dla Gminy Mosina na lata 2019-2022 z perspektywą na lata 2023 – 2026.
- Rada wybierze także ławników do Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Poznaniu
- Kolejnym ciekawym punktem obrad będzie ustalenie wysokości podatków. Radni – członkowie Komisji Budżetu i Finansów wnieśli do burmistrzowskiego projektu poprawki.
Prawdopodobnie dojdzie do niewielkiego podwyższenia stawek podatku od nieruchomości.
Nie zmieni się najpewniej opłata targowa i podatek od środków transportowych. - Rada ustali także zasady korzystania ze świetlic wiejskich.
- Burmistrz przedstawi Radzie harmonogram sporządzania aktów planistycznych.
- Zapewne dłuższa dyskusję wywoła protokół pokontrolny Komisji Rewizyjnej w kompleksowej kontroli gospodarki odpadami komunalnymi.
porządek obrad wraz z projektami uchwał i innymi materiałami
komentarze:




Szczyt obłudy naszej władzy: https://www.mosina.pl/aktualnosci/mosina-walczy-ze-smogiem
Z tego co się dowiedziałem oglądając transmisję z sesji to walczy grupa mieszkańców. Retoryka tego artykuliku z oficjalnej strony jest taka, że przeciętny Kowalski może mieć złudzenie, że robi to przede wszystkim burgmajster, a w drugiej kolejności radni. Chyba za dużo TVP nasz włodarz ogląda i mu się metody Kurskiego spodobały.
Jest napisane, że inicjatywa wyszła od mieszkańców:
“Uchwała jest inicjatywą obywatelską mieszkańców Gminy Mosina, która ma na celu zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i na środowisko w granicach administracyjnych Gminy Mosina, wprowadzić ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.”
Sprawa idzie dwutorowo – inicjatywą obywatelską oraz działaniami Urzędu.
Jedno drugiego nie wyklucza.
Gdyby szła tylko inicjatywą, to były by pretensje, że Urząd nic nie robi.
Urząd się włączył w akcje, są pretensje, że robi, bo to przecież miało być inicjatywą obywateli
Oglądając z boku sprawę, widząc filmik można było odnieść wrażenie, że na prawdę tym ludziom zależy na walce ze smogiem. Przekonali mnie o słuszności działania w sprawie.
Czytając komentarze w tym temacie, sugerujące, że piszą je osoby zaangażowane w sprawę – odnosi się wrażenie, że chodzi o nakręcenie afery, a nie walki ze smogiem.
Że celem działania nie jest czyste powietrze, a nakręcanie afery.
Szkoda, bo czyste powietrze by nam się przydało…
Tak na mojego nosa przeceniasz trochę wkład urzędu i szerzej samorządu.
Radny Jan Marciniak przyznał że wszyscy w tej sprawie są winni i chwała mu za to.
Cofnij się o kilka sesji do tyłu i łatwo dostrzeżesz, że była spora grupa radnych która starała się opóźnić nie tylko tę, ale każdą inną inicjatywę obywatelską. Robili to ci którzy są gotowi bezmyślnie przegłosować każdą uchwałę przygotowaną przez burmistrza. Tak te środki na wymianę kotłów samorządy kapią, jakby im zależało by kapać przez 100 lat.U nas w pierwszym roku dotację dostali tylko ci którzy stali w kolejce w nocy. Reszta odrzucona i musi aplikować od nowa. Znam jednego z tych odrzuconych, którzy założył sobie gaz za własną kasę i zostawił kopciucha. Na co dzień kopciuch,niedziela i święta gaz . Gdyby luboński samorząd myślał, to byłby tylko gaz.
karp@ – radny Marciniak obwinił wszystkich rządzących poczynając od Mieszka I.Szkoda że nie zaaplikował sobie kilka rózg.
No wydaje mi się że zaaplikował. Gdyby nie zaaplikował, to karp by nie pochwalił.
Oby twe ostatnie zdanie przeczytał Starosta, który chętnie widzi w mosińskim powietrzu 18 ton LZO z procesu drukowania czy węglowodory alifatyczne z procesu klejenia-1,3 tony, czy amoniak. To tylko jedna jego decyzja skutkująca tym, że bez kominów z prawdziwego zdarzenia, jest to niska emisja.
Pod strzechę na Jackowskiego jeszcze wiedza nie dotarła.
Tytuł artykułu w Głosie też sugeruje, że gminy uczą mieszkańców, a nie mieszkańcy uczą gminy.
https://plus.gloswielkopolski.pl/gminy-ucza-swoich-mieszkancow-jak-palic-w-piecach-taka-walke-ze-smogiem-krytykuje-wiceprezydentka-poznania-jestem-przeciwnikiem/ar/c1-14538233