Sesja nadzwyczajna

W czwartek 9 lipca o godz. 17.00 rozpocznie się sesja nadzwyczajna zwołania na wniosek burmistrza. Będzie się odbywała w trybie zdalnym. W porządku obrad sesji znajdują się dwa projekty uchwał:

 1. Uchwała w sprawie udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

  28 maja Rada podjęła uchwałę w sprawie udzielania dotacji do wymiany pieców. Rozpoczął się juz nabór wniosków. Okazało się jednak, że Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę w całości. Z tego powodu Burmistrz wstrzymał przyjmowanie wniosków od mieszkańców i przygotował nowy projekt uchwały.
 2. Uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Puszczykowo.

29 kwietnia Rada wyraziła zgodę na udzielenie pomocy finansowej w wysokości 70 865,83 zł (50% kosztów) Miastu Puszczykowu na remont drewnianego mostu przez Kanał Mosiński, który znajduje się na przedłużeniu ulicy Nadwarciańskiej na terenie należącym do Puszczykowa. Most ten został zbudowany, by rolnicy z Rogalinka, którzy posiadają łąki po mosińskiej stronie Warty nie musieli dojeżdżać przez centrum miasta.
Po otwarciu ofert okazało się, że łączny koszt remontu mostu wynosi 173 598,51 zł i udział naszej gminy wzrósł do 86 799,26 zł.

W uzasadnieniu czytamy, że most służy mieszkańcom gminy Mosina ułatwiając komunikację z południowo-wschodniej części Mosiny w kierunku gminy Kórnik.

W tym zdaniu wątpliwości moje budzi to, że:

 • Ruch samochodowy przez most odbywa się głownie w odwrotnym kierunku. Kiedy na drodze 431 w popołudniowych godzinach tworzy się korek mieszkańcy Osiedla nr 4 skręcają na mostek i polnymi drogami próbują szybciej dotrzeć do domu.
 • Osiedle nr 4 to raczej północno-wschodnia część miasta. Południowo-wschodnia część miasta to Osiedle nr 5.
 • Autor sugeruje, że mieszkańcy będą mogli nadal tamtędy przejeżdżać. Z przedmiaru robót, będącego załącznikiem do ogłoszenia zamówienia wynika, że most ten będzie wyłączony z ruchu samochodowego. Będzie tam stał znak – zakaz wjazdu B2 z tabliczką nie dotyczy ciągników. Dodatkowo będzie tam barierka z kłódką uniemożliwiająca przejazd. Władze Puszczykowa widocznie założyły, że most ma służyć tylko pieszym, rowerzystom i rolnikom.

17 thoughts on “Sesja nadzwyczajna

 • 20/08/2020 o 18:28
  Permalink

  Ktoś zarzucił, że spółka basenowa nie ma biznes planu. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej go nie ma?
  Spytam niedelikatnie na jakiej podstawie przewidział zyski?

  Odpowiedz
  • 20/08/2020 o 19:27
   Permalink

   karp@- słucham tego festiwalu i słyszę same zgrane przeboje.Nie mogę doczekać się głosu Waldemarów bo ich wypowiedzi są zawsze twórcze i aspirują do miana przebojów.

   Odpowiedz
   • 20/08/2020 o 20:29
    Permalink

    Karp@ – nie doczekałem się głosu Waldemarów, którzy bądź co bądź okazali się jak zawsze lojalni i byli ,,za,,. Ot mołodcy !

    Odpowiedz
   • 20/08/2020 o 20:32
    Permalink

    Ja włączyłem kiedy głos w sprawie dróg zajął radny Kleiber i w skrócie podzielam jego opinię.
    Na końcu swojej wypowiedzi burmistrz odniósł się do tej wypowiedzi i powiedział, że radny pomylił
    drogi wewnętrzne z ulicami wewnętrznymi. Zareagowała na to przewodnicząca i skwitowała to tym, że burmistrz stworzył nową jakość. Moim zdaniem może to być wstęp do stworzenia nowej ustawy o ulicach publicznych. Pan burmistrz jest ciągle przed lekturą Ustawy o drogach publicznych i pewnie
    dlatego za publiczne środki kupuje działki pod drogi wewnętrzne i nie wnosi żadnych projektów o zaliczeniu do kategorii dróg gminnych. To dopiero etap poznawania słówek.
    Nie będę krytykował waszego Raportu, bo jeszcze ciągle palę się ze wstydu za nasz raport.

    Odpowiedz
    • 20/08/2020 o 20:40
     Permalink

     karp@ – tyle, że Wasz raport został napisany Waszymi rękami, natomiast Mosinie napisał jakiś …..WOKiSS oczywiście nie za darmo. Tego z radnych nikt nie skrytykował. Ale jak urzędnicy potrafią tak pisać jak radni to i może lepiej.

     Odpowiedz
     • 20/08/2020 o 20:50
      Permalink

      Jednak wasi radni wymusili ramy raportu. U nas radni nie mieli żadnych wymagań i dostali nic.
      Trudno jest omawiać nic i zadawać pytania do niczego i dlatego nie było dyskusji.
      Jakiś …. wyskoczył nawet z tezą, że dyskusja jest niewskazana, bo już była na komisji.
      Nawet nie muszę sprawdzać, bo już trochę znam taką rzeźbiarską retorykę i tak zwykle mówią uzależnieni od władzy dworzanie w przypadku kiedy nie ma żadnej dyskusji na komisjach.
      Tak się zastanawiam czy ulicą publiczną nie jest przypadkiem ulica przy której stoi co najmniej jeden dom publiczny? Muszę głęboką myśl waszego burmistrza przetrawić.
      Tak wstępnie, należy mu się miano prekursora w drogownictwie.

     • 20/08/2020 o 21:18
      Permalink

      Panie z klubu zagłosowały inaczej niż Waldemary. Nie wiem czy ci im to wybaczą.

    • 21/08/2020 o 09:51
     Permalink

     karp@- spotkałem rano w sklepie znajomego i ten – nawiązując do wypowiedzi radnego Ługawiaka w dyskusji nad raportem, o słabej aktywności uczniów spoza mosińskich w różnego rodzaju konkursach – twierdzi, że również z winy Burmistrza przestały mu nieść kury w 2019 roku i z tego powodu musiał zlikwidować całe stadko i zainwestować w zakup młodych niosek.

     Odpowiedz
 • 18/08/2020 o 18:28
  Permalink

  Kilka słów o sesji nadzwyczajnej, ale tej z raportem o stanie gminy i absolutorium za wykonanie planu budżetowego. Mam szklaną kulę w szafie i dużo fusów po kawie to powróżę. Widzę na dwa dni przed sesją wynik głosowania! Cała partia Czas Ziemi Mosińskiej oczywiście jest przeciw, tu sprawa oczywista. 6 głosów. Partia rządząca też bez niespodzianek, głosy kupione, świetlice odmalowane, siłownie zewnętrzne zainstalowane. Wyjątek to jeden radny co ma zaparcia i wstrzymuje się od głosu zawsze, czyli 7 za, 1 wstrzymał się. Bez emocji na razie, ale teraz będą wisienki na torcie. Nowoczesna Rzeczypospolita Gmina pod wezwaniem Waldemarów. Na pewno będzie długa ruga burmistrza po czym nieoczekiwanie Waldemary oraz ekonomista zagłosują za udzieleniem absolutorium. Takie to spryciarze. Są przeciw, a nawet za. Szczekanie, warczenie, a ręce wyciągamy po wodociąg w lesie w Pecnach. 4 głosy za: od Waldemarów, ekonomisty oraz pani z Żabinka. 3 głosy przeciw. Raport przyjęty, absolutorium kupione.

  Odpowiedz
  • 18/08/2020 o 20:04
   Permalink

   Taktyka Waldemarów jest tak łatwa do rozszyfrowania, że już nudna. Może wpadną wreszcie na pomysł na zmianę wizerunku i każdy z nich wygłosi pean ku czci burmistrza, a następnie bach i głosowanie przeciw?Od tej sztampowej taktyki muchy zdychają na sali sesyjnej. Jednak jestem pod wrażeniem pokazu gniecenia butelki pet. Jeśli wasz radny nie objął tego prawami autorskimi, to ja też sobie zgniotę.
   Waszego raportu nie czytałem, ale szybko przerzuciłem i jednak widzę zmianę. Uchwała Rady narzucająca ramy jednak coś dała.
   Radni Lubonia nie mieli żadnych wymagań i dostali nic nazwane Raportem. Żeby poznać liczbę mieszkańców Lubonia musiałbym się włamać do urzędu.

   Odpowiedz
  • 19/08/2020 o 05:50
   Permalink

   Wirus mosiński powiedz proszę czy w szklanej kuli i szklance fusów po kawie widzisz może naszego włodarza osobiście na sali sesyjnej jak odpowiada pokornie na pytania najwyższej rady. Czy może wielki nasz w balona wszystkich zrobi zasłaniając się kwarantanną albo covidem. Obstawiam, że będą zastępcy i kilku urzędników okręcając tak na pytania radnych, żeby zadużo nie odpowiadać.

   Odpowiedz
   • 19/08/2020 o 16:32
    Permalink

    Według tego co pisał wasz burmistrz, miał być na kwarantannie do 12 sierpnia, a sesja bez jego udziału odbyła się 13 sierpnia.

    Odpowiedz
 • 06/07/2020 o 20:06
  Permalink

  Co do uchwały z maja uważam, że RIO czepiło się słusznie. Człowiek, który składa wniosek i spełni wymogi powinien wiedzieć ile dostanie. Jednak to co RIO uznało za niezgodne z prawem, jest obecne w rządowym programie Moja woda. Tam też dotację określono “do 80%”. Zero procent dotacji mieści się w tym do 80 %.Podobno prawo powinno być równe dla wszystkich.
  “Dotacjido 80% kosztów kwalifikowanychinstalacji wchodzących w skład zadania, nie więcej niż 5000,00zł na jedno przedsięwzięcie”
  https://www.wfosgw.poznan.pl/wp-content/uploads/2020/06/Regulamin-Moja-Woda-2020_06_20.pdf

  Odpowiedz
 • 06/07/2020 o 17:19
  Permalink

  “28 maja Rada podjęła uchwałę w sprawie udzielania dotacji do wymiany pieców. Rozpoczął się juz nabór wniosków. Okazało się jednak, że Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę w całości.”
  Skoro RIO unieważniła, a Mosina się nie odwołała, to uchwały nie ma.
  Jeśli nie ma, to nie powinna być przywoływana w treści nowej uchwały.
  http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/93087/projekt-uchwaly-w-sprawie-udzielania-dotacji-celowej-na-dofinansowanie-kosztow-inwestycji-w-zakresie-ochrony-srodowiska-i-gospodarki-wodnej_851472.pdf
  Podstawa:logiczne myślenie.

  Odpowiedz
   • 07/07/2020 o 08:33
    Permalink

    Rakiem czy nie rakiem, ale źle widzę kropelkowanie dotacji przez samorządy. Niby wszystkim chodzi o czyste powietrze, ale zakrada się do tego polityka i w efekcie powietrze jest nieczyste.
    W Luboniu ludzie stoją w nocy w kolejce. żeby złożyć wniosek. Nie skorzystałem z prostego powodu-w nocy śpię. W zeszłym roku co prawda jeden radny złożył wniosek żeby zwiększyć kwotę na dotację, ale został przegłosowany bo był z opozycji. Chyba wygodniej niektórym walczyć o czyste powietrze przez najbliższych 1000 lat niż zrobić to szybko.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.