Sesja nadzwyczajna

W czwartek 9 lipca o godz. 17.00 rozpocznie się sesja nadzwyczajna zwołania na wniosek burmistrza. Będzie się odbywała w trybie zdalnym. W porządku obrad sesji znajdują się dwa projekty uchwał:

 1. Uchwała w sprawie udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

  28 maja Rada podjęła uchwałę w sprawie udzielania dotacji do wymiany pieców. Rozpoczął się juz nabór wniosków. Okazało się jednak, że Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę w całości. Z tego powodu Burmistrz wstrzymał przyjmowanie wniosków od mieszkańców i przygotował nowy projekt uchwały.
 2. Uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Puszczykowo.

29 kwietnia Rada wyraziła zgodę na udzielenie pomocy finansowej w wysokości 70 865,83 zł (50% kosztów) Miastu Puszczykowu na remont drewnianego mostu przez Kanał Mosiński, który znajduje się na przedłużeniu ulicy Nadwarciańskiej na terenie należącym do Puszczykowa. Most ten został zbudowany, by rolnicy z Rogalinka, którzy posiadają łąki po mosińskiej stronie Warty nie musieli dojeżdżać przez centrum miasta.
Po otwarciu ofert okazało się, że łączny koszt remontu mostu wynosi 173 598,51 zł i udział naszej gminy wzrósł do 86 799,26 zł.

W uzasadnieniu czytamy, że most służy mieszkańcom gminy Mosina ułatwiając komunikację z południowo-wschodniej części Mosiny w kierunku gminy Kórnik.

W tym zdaniu wątpliwości moje budzi to, że:

 • Ruch samochodowy przez most odbywa się głownie w odwrotnym kierunku. Kiedy na drodze 431 w popołudniowych godzinach tworzy się korek mieszkańcy Osiedla nr 4 skręcają na mostek i polnymi drogami próbują szybciej dotrzeć do domu.
 • Osiedle nr 4 to raczej północno-wschodnia część miasta. Południowo-wschodnia część miasta to Osiedle nr 5.
 • Autor sugeruje, że mieszkańcy będą mogli nadal tamtędy przejeżdżać. Z przedmiaru robót, będącego załącznikiem do ogłoszenia zamówienia wynika, że most ten będzie wyłączony z ruchu samochodowego. Będzie tam stał znak – zakaz wjazdu B2 z tabliczką nie dotyczy ciągników. Dodatkowo będzie tam barierka z kłódką uniemożliwiająca przejazd. Władze Puszczykowa widocznie założyły, że most ma służyć tylko pieszym, rowerzystom i rolnikom.

4 myśli na temat “Sesja nadzwyczajna

 • 06/07/2020 o 20:06
  Permalink

  Co do uchwały z maja uważam, że RIO czepiło się słusznie. Człowiek, który składa wniosek i spełni wymogi powinien wiedzieć ile dostanie. Jednak to co RIO uznało za niezgodne z prawem, jest obecne w rządowym programie Moja woda. Tam też dotację określono “do 80%”. Zero procent dotacji mieści się w tym do 80 %.Podobno prawo powinno być równe dla wszystkich.
  “Dotacjido 80% kosztów kwalifikowanychinstalacji wchodzących w skład zadania, nie więcej niż 5000,00zł na jedno przedsięwzięcie”
  https://www.wfosgw.poznan.pl/wp-content/uploads/2020/06/Regulamin-Moja-Woda-2020_06_20.pdf

  Odpowiedz
 • 06/07/2020 o 17:19
  Permalink

  “28 maja Rada podjęła uchwałę w sprawie udzielania dotacji do wymiany pieców. Rozpoczął się juz nabór wniosków. Okazało się jednak, że Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę w całości.”
  Skoro RIO unieważniła, a Mosina się nie odwołała, to uchwały nie ma.
  Jeśli nie ma, to nie powinna być przywoływana w treści nowej uchwały.
  http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/93087/projekt-uchwaly-w-sprawie-udzielania-dotacji-celowej-na-dofinansowanie-kosztow-inwestycji-w-zakresie-ochrony-srodowiska-i-gospodarki-wodnej_851472.pdf
  Podstawa:logiczne myślenie.

  Odpowiedz
   • 07/07/2020 o 08:33
    Permalink

    Rakiem czy nie rakiem, ale źle widzę kropelkowanie dotacji przez samorządy. Niby wszystkim chodzi o czyste powietrze, ale zakrada się do tego polityka i w efekcie powietrze jest nieczyste.
    W Luboniu ludzie stoją w nocy w kolejce. żeby złożyć wniosek. Nie skorzystałem z prostego powodu-w nocy śpię. W zeszłym roku co prawda jeden radny złożył wniosek żeby zwiększyć kwotę na dotację, ale został przegłosowany bo był z opozycji. Chyba wygodniej niektórym walczyć o czyste powietrze przez najbliższych 1000 lat niż zrobić to szybko.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.