Różne sprawy

Miejsce na inne tematy… Tu można zgłaszać propozycje, zadawać pytania, dzielić się spostrzeżeniami i opiniami. Można napisać o wszystkim, ale należy pamiętać o tym, że tutaj także regulamin obowiązuje.

Będą usuwane wpisy:

 1. wulgarne,
 2. zawierające groźby karalne,
 3. epitety, których celem jest obrażenie czy sprowokowanie innej osoby,
 4. bezsensowne, itp.

87 myśli na temat “Różne sprawy

 • 28/03/2020 o 22:23
  Permalink

  Jako zwykły karp chciałbym poprosić o przywrócenie Chomika na stronę. To pierwsza ofiara pandemii nieuczciwości.

  Odpowiedz
 • 25/03/2020 o 12:37
  Permalink

  Obwieszczenie o możliwości zapoznania się z materiałami w godzinach pracy urzędu, w sytuacji kiedy urząd jest zamknięty, to przegięcie pałki.
  http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/informacje-o-srodowisku-i-jego-ochronie/obwieszczenie-burmistrza-gminy-mosina-o.6220.54.2019.nr-z-dnia-23-marca-2020-r.-o-zebranych-materiaach.html
  Koronawirus robi same złe rzeczy i jedną dobrą. Utrudnia wałkarzom wałkowanie.
  W dotkniętym 10 lat temu ręką wałkarza Dopiewie, wałkarz odszedł, a duch pozostał.Wy będziecie go mieli przez następne 10 lat w ZUK.
  Tam nie jest możliwe zapoznanie się z projektem mpzp(w Mosinie to działa), bez przychodzenia do urzędu. Wysyp wyłożeń mają przed świętami, podczas urlopów, by mieć większą pewność , że nikt nie przyjdzie i się nie zapozna z aktami. Podczas wyłożeń projekty są już pozytywnie opiniowane przez komisję, bo wałkarska taśma musi działać. Jeden z radnych złożył petycję by z projektami mpzp można było zapoznać się w internecie i został potraktowany odmownie. Wirus trochę przyhamował produkcję i krociowe zyski.
  Urzędnicy mosińscy( od środowiska , wraz z szefem) powinni przemyślać sprawę i zastanowić się jak ktoś ma przyjść kiedy zamknięte.

  Odpowiedz
  • 26/03/2020 o 14:31
   Permalink

   Zapoznanie się z materiałami w czasie epidemii może się okazać trudne do wyegzekwowania, bo burmistrz zamknął urząd przed mieszkańcami. Respektowania tego zakazu broni przy drzwiach wejściowych strażnik w długa bronią (tzn. z długa pałką) . To wydaje mi się dziwaczne z pałka na mieszkańca, czy może na wirusa?
   Szczęśliwy ta gmina, jeżeli strażnik nie ma innych wazniejszych zajęć, jak trzymanie straży przed magistratem.
   Teraz jest “dobry” czas, by pójść na skróty w niektórych sprawach. Radni nie śpijcie!

   Odpowiedz
   • 27/03/2020 o 07:50
    Permalink

    Pałka może skutecznie wyperswadować chęć zapoznania się z materiałami.
    Pałkami są też pracownicy urzędów, którzy wykorzystują sytuację, by wypełnić ustawowy wymóg.
    Powinni zrobić testy na przydatność w samorządach.

    Odpowiedz
  • 27/03/2020 o 21:33
   Permalink

   Karp@ Nie tak dawno dowiedziałem się o tym forum. Z reguły nie wdaję się w dyskusje z Anonimami, ale w uzasadnionych przypadkach odpowiadam, kiedy służy to jakości życia publicznego. W Pańskiej wypowiedzi pojawiła się informacja nieprawdziwa o tym, że Urząd Miejski w Mosinie jest zamknięty. W rzeczywistości urząd jest otwarty, ale wdrożono procedury ograniczające bezpośrednie kontakty z interesantami. Możliwe jest więc zapoznanie się z dokumentacją sprawy, o której mowa w zamieszczonym obwieszczeniu.
   Druga ważna kwestia to podana w obwieszczeniu informacja, żeby w razie chęci skorzystania z uprawnienia do zapoznania się z aktami sprawy, odbyło się to po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Pozwoli to pracownikowi na przygotowanie stosownych dokumentów do wglądu i udostępnienie ich zainteresowanemu z zachowaniem obecnie obowiązujących wymagań sanitarnych przy kontaktach osobistych. Na żądanie strony możemy udostępnić dokumenty również drogą elektroniczną.
   Pomimo stanu epidemii nikt na razie nie zawiesił działania KPA, a jego przepisy wymagają od urzędników zawiadomienia stron postępowania o możliwości zapoznania się z aktami sprawy przed wydaniem decyzji. Zamieszczone obwieszczenie adresowane jest właśnie do stron przedmiotowego postępowania.
   Kończąc pozwolę sobie stwierdzić, że ani moi współpracownicy w referacie, którym obecnie kieruję, ani ja osobiście nie podzielamy Pańskiej opinii, że “… to przegięcie pałki.” i zapewniam, że nasze działania nie są nieprzemyślane.
   Zachęcam w wypowiedziach do zachowania szacunku wobec innych, nawet kiedy nie podzielamy ich poglądów czy przekonań. Spierajmy się na argumenty i z zachowaniem rzetelności.

   Odpowiedz
   • 28/03/2020 o 15:03
    Permalink

    Jak widzę/czytam jak urzędnicy wchodzą w polemizację z jakimś tam anonimem/karp to przekonuje się, że coś w Mosinie jest nie tak! Bardzo tu nieładnie pachnie. Z informacji które krążą na mieście to burmistrz pozbywa się wszystkich niewygodnych dla jego chorej władzy. Burmistrz jako Historyk powinien wiedzieć, że takie praktyki z czasem źle się kończą. Jednak odnoszę wrażenie, że to nie jest brak kompetencji, tylko celowe działanie Burmistrza. Powie pan jak to jest? Kto za panem stoi? Działa pan na rzecz jakiej grupy? Widzę tu biznes!

    Odpowiedz
    • 28/03/2020 o 18:41
     Permalink

     Ty zajmij się gąską Balbinką. Piszę jak krowie na rowie żem karp, to proszę mi nie ubliżać, że Anonim.
     Gdybym się każdemu za bardzo podkładał, to w swoim urzędzie nie załatwiłbym dowodu.
     Jak piszę, że mnie dziwi, że starosta leży na ginekologii, to wiem że starosta wie, kto pisze.
     Poprzedni burmistrz Mosiny wiedział, a jego ówczesny zastępca nie wie?
     Jeśli poprzedni prezes ZUK żądał usunięcia moich wpisów, to też dobrze wiedział. Za dużo podałem szczegółów jego wałków, by mieć jakiekolwiek wątpliwości.Niech się Ptyś czepi gąski.

     Odpowiedz
     • 28/03/2020 o 20:44
      Permalink

      Przez małe p.karp

     • 28/03/2020 o 21:48
      Permalink

      No się cieszę, ze zrozumiałeś, że żeby mnie namierzyć wystarczy przejechać się drogą 2402P.
      Od lat apeluję do złodziei, żeby mi zajumali studnię głębinową i stanowisko archeo, które mi wkopali jumacze powiatowi pod 70 m studnią i nic. Apeluję do złomiarzy żeby sobie wykopali dwa rodzaje wodociągów i słup energetyczny. W sumie słup sam bym sobie wykopał, ale się trochę słabo znam na prądzie i mam obawy przed pokopaniem. Prezydent zajęty, Wojewoda zajęty, Rada na fejsbuku( a myszy harcują).Wolałbym,żeby w tym kraju nie były czynne tylko karpie…
      Nie wiem czy dobrze pamiętam ostatnią sesję RM Mosina i nie wiem czy dobrze pamiętam dobrze nazwiska radnych( więc nie wymieniam), którzy pytali skąd zmiana terminów wejścia w życie aktów prawa miejscowego. Wydaje mi się, że padł kontrargument burmistrza, że prawnik się podpisał. Chyba z podobnego założenia wyszedł sąd, który wypuścił Hossa, który oszukiwał na wnuczka. Pewnie ktoś podpisał się pod zeznaniami.

   • 28/03/2020 o 17:50
    Permalink

    Doceniam wpis. Wolę najpierw przeprosić za przegięcie pałki, tych których posądziłem za przegięcie. Przepraszam.
    Później sprawdzę, czy sam pałkę przegiąłem.
    https://www.mosina.pl/aktualnosci/urzad-zamkniety-dla-interesantow-zamkniete-rowniez-targowisko
    Może być tak, że inaczej rozumiemy słowo zamknięty.
    Jeszcze raz doceniam wpis i życzę nie schodzenia do poziomu poprzedników tj. sadzenia drzew w siatkach i przed poprzedników z czasów p. Springer. Proszę sobie w wolnym czasie sprawdzić, dlaczego w owym czasie UM Mosina nie wydawał postanowień o odsunięciu społeczeństwa od postępowań środowiskowych i bez tego w żadnym społeczeństwo nie uczesticzyło. Całkowita zgoda co do tego, że nikt nie zawiesił KPA. Kiedy nie ma sytuacji koronawirusowej, urzędy traktują go jak prezes PK Wronki, póki jest dla nas korzystny, to go stosujemy. Ze względu na skomplikowany charakter sprawy, konieczność uzupełnienia dokumentów-przewlekać można w nieskończoność. Teraz kiedy jest ograniczony dostęp do urzędu państwo musicie wydać decyzję? Jednak zauważam i doceniam, że nie straszy mnie pan art.212 kk,bo urzędnicy i ich szefowie którzy mają wałki na koncie zwykle to robią i żądają usunięcia wpisów.
    Ja nie podpisałem się Anonim, tylko karp i nie zmieniam nicków co chwila. Jeśli przegnę pałkę, to łatwo mnie namierzyć i poniosę za to odpowiedzialność. Z drugiej strony, gdyby wszyscy urzędnicy ponosili odpowiedzialność przed prawem, to już siedziałbym pewnie razem z nimi w jednej celi o wielkości powiatu.
    W sumie rozumiem cały przekaz, ale to czy urząd jest zamknięty czy otwarty, muszę jeszcze przemyśleć.
    Pan burmistrz Mosiny chyba też. Podobnie powinien przemyśleć wraz ze swoim genialnym prawnikiem jakim cudem 27 marca można zarządzeniem zamknąć targowisko, bodajże od 13? Jeśli tak można, to na telefon można zawiesić KPA. Pozdrawiam, sukcesów w pracy w niezamkniętym czy zamkniętym dla interesantów urzędzie i proszę nie brać przykładu z poprzedników .

    Odpowiedz
    • 28/03/2020 o 18:13
     Permalink

     Jeszcze słów kilka. Proszę sprawdzić od kiedy mieszkańcy Mosiny mogą się zapoznać z Kip-ami w bazaoos.
     Podlegli panu urzędnicy już chyba wiedzą, że mają obowiązek to wprowadzić, a 2 lata temu nie wiedzieli, lub rżnęli głupa, że nie wiedzą. Oczywiście to nie pana okres.
     Czy to że mieszkańcy obecnie mogą, nawet jeśli się nie zapoznają jest| “winą” burmistrzów, urzędników, czy upierdliwych karpi? Mogą sobie sprawdzić czy koło ich domu Dudek i Kostek nie zbudują jutro zakładu pirolizy czy czegoś tam, koło ich domu. Jak im się nie chce zapoznawać to już ich sprawa. Proszę docenić, że dzięki tym.którzy informują urząd, że nie wypada sadzić drzew w siatkach i także w malutkiej części wujkowi samo zło karpiowi , nie trafił pan na całkowity ugór. 🙂

     Odpowiedz
   • 28/03/2020 o 19:37
    Permalink

    Przegięciem pałki nie jest, że referat ochrony itd. nie publikuje nigdy decyzji środowiskowych i zaprasza nawet w lepszej sytuacji zdrowotnej, żeby ci którzy pracują niejednokrotnie dłużej niż urząd, musieli się zapoznać taką decyzją w urzędzie pracy urzędu. Nie jest to przekroczenie prawa, KPA , OOŚ. Jest sprzeczne z przyzwoitością.
    Brak miejsca na stronie, w internecie?
    Ten który je chleb z ręki podatnika, nie powinien pluć na suwerena. Krytykowany często referat planowania, za krytykowanej jeszcze częściej pani Szeligi, publikował na stronie UM Mosina projekty mpzp. Nie ma takiego wymogu,w Dopiewie nie zrobili tego nawet na wniosek radnego. Czy referat ochrony czegoś, kiedyś z własnej woli opublikował treść decyzji środowiskowej? We wspomnianym wcześniej Dopiewie (w/g mojej własnej oceny stolicy powiatowego wałkarstwa) też nigdy nie publikowali aż do czasu głośnej akcji przed urzędem. Teraz uczeń prezesa PK Wronki nie tai już decyzji środowiskowych.
    Dziś nie czas na takie zgromadzenia, ale wszystko przed wami.

    Odpowiedz
    • 28/03/2020 o 20:02
     Permalink

     Tak mnie wszyscy dziś przezywają od Anonimów, a gdybym był dla wszystkich taki anonimowy, to ZDP nie zadałby sobie tyle trudu, by właśnie przy działce należącej do mojej rodziny, nie wysypać kamyczków na poboczu drogi powiatowej 2402P. Mam z tego powodu wiele radości.
     W poprzedniej kadencji tłumaczyłem p. burmistrzowi Rysiowi, który dał do zrozumienia, że wie kim jestem, że on ma większą pewność, bo ma wywiad, a ja nie mam żadnej pewności, że nie nie rozmawiam z gepardem. Człowiek inteligentny, więc zrozumiał.

     Odpowiedz
   • 28/03/2020 o 20:47
    Permalink

    W sumie poczuwam się do niekonsekwencji. Chyba w tym samym dniu na stronie bip UM Mosina było coś ze starostwa i oni też zapraszali do zamkniętego starostwa w celu zapoznania z aktami. Duże niedopatrzenie z mojej strony, że nie nazwałem ich pałkami. Z drugiej strony, ich nie trzeba o tym informować, bo już to robiłem, kiedy starostwo było całkowicie otwarte i kogo z Zarządu uważam za pałkę i to z podaniem wszelkich danych adresowych.
    Kiedyś już pisałem, że jak poprosili o 5.40 opłaty za informację o środowisku, to zaproponowałem, że tylko w ostateczności i proponuję, żeby po 2.70 zapłacili Andrzej Strażyński i Jan Grabkowski, bo to ich wałki były przyczyną mojego pytania. Moja propozycja nie została uwzględniona i za informację o ich wałkach zapłaciłem 5.40, ale nie żałuję -warto było. Niech każdy wałkarz wie, że kiedyś jakiś karp spyta.

    Odpowiedz
 • 12/03/2020 o 12:02
  Permalink

  Wczoraj RIO stwierdziło nieważność w części mosińskiej uchwały w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ocena lubońskich uchwał wypadła gorzej i już dziś RM będzie się starała to poprawić.

  Odpowiedz
  • 12/03/2020 o 14:00
   Permalink

   Z przerażeniem wyczytałam dzisiaj w internecie, ze SZAFARZ z Czapur miał koronowirusa i rozdawał komunie. Jego cala rodzina ma koronowirusa. I co teraz. Czy ktos cos wie wiecej o tej sprawie.

   Odpowiedz
   • 12/03/2020 o 14:03
    Permalink

    W tym przypadku system nieco zawiódł, bo podobno była jakaś konsultacja telefoniczna(jak pokazało życie zawodna) i pani trafiła na SOR w Puszczykowie.

    Odpowiedz
   • 12/03/2020 o 14:51
    Permalink

    Ostatni komunikat Burmistrza:
    Z przekazanych przez Wojewodę informacji wiemy, że osoby z pierwszego kontaktu, które miały związek z osobami poddanymi hospitalizacji, są objęte kwarantanną. Zostaną także pobrane od nich próbki na obecność koronawirusa. Cała procedura jest prowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Ponadto Wojewoda Wielkopolski prowadzi rozmowy z Kurią Metropolitarną Archidiecezji Poznańskiej na temat funkcjonowania świątyni w Czapurach. Bardzo proszę wszystkie osoby objęte kwarantanną o stosowanie się do zaleceń i niewychodzenie z domu. Tylko odpowiedzialna postawa z zachowaniem zasad higieny może pomóc nam wszystkim zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

    Apeluję także o niepoddawanie się panice. Dementuję informację na temat działań wojska na terenie Czapur oraz odcięcia ze względów sanitarnych tej miejscowości od pozostałych sołectw.
    Potwierdzam także, że Wojewoda uruchomił ambulans do poboru próbek na obecność koronawirusa. Ambulans przyjeżdża do osób objętych kwarantanną, aby zminimalizować czas oczekiwania na badanie.
    Odpowiadając także na pytania dotyczące funkcjonowania targowiska w Mosinie, z dniem 13.03.2020 r. zostaje ono zamknięte do odwołania. Robimy to profilaktycznie, wszelkie zalecenia w tej kwestii wydaje Główny Inspektor Sanitarny.

    Odpowiedz
    • 12/03/2020 o 15:40
     Permalink

     Pani Gosiu, a czy burmistrz czegoś nie przywiózł z Niemiec. Mam na myśli koronowirusa. Każdy w czasie zarazy powinien siedzieć na dupie w miejscu swojego zamieszkania. Mamy przykład żony szafarza, a burmistrz wyjechał do zapowietrzonych Niemiec w czasie jak ona już była w szpitalu.

     Odpowiedz
  • 12/03/2020 o 20:00
   Permalink

   karp@ – a mnie interesuje skład delegacji. Napewno był Kuba ksywa ,,Engels,, a dalej …..

   Odpowiedz
   • 12/03/2020 o 20:32
    Permalink

    To i tak nieźle. Kiedyś jeden Kuba miał ksywę Rozpruwacz. Jego jednak nie mogło być w delegacji, bo by po prostu nie wróciła.

    Odpowiedz
 • 09/03/2020 o 21:39
  Permalink

  Selekt otwierał koperty przetargowe dla Dopiewa i 2 małych gmin (po raz piąty).Znowu kwoty przeznaczone przez związek rozjechały się z ofertami.

  Odpowiedz
  • 10/03/2020 o 12:51
   Permalink

   A co tak się karp ciągle tego selektu czepiasz? Może lepiej skup się na swojej gminie: ? Kogo obchodzi z Mosiny, co u sąsiadów? No chyba, że burmistrza , aby przy każdej okazji wtrącać selekt to, selekt tamto. Prawda taka, że selektowi do pięt nie dorastacie.

   Odpowiedz
   • 10/03/2020 o 13:42
    Permalink

    odpadowiec. Kogo obchodzi? Mnie obchodzi! Dlaczego?Ponieważ uważam, że obecny Burmistrz w kulki leci,zaś były zastępca Burmistrza Rysia leciał w bambuko z mieszkańcami a także z byłym prezesem spółek komunalnych.

    Odpowiedz
   • 10/03/2020 o 14:58
    Permalink

    Trzeba obserwować co się dzieje na rynku. Jeśli chodzi o dorastanie do pięt, to pisz za siebie.
    Ja dorastam, bo staram się dobrze segregować i jeszcze za to płacę.Spełniam wszystkie wymogi stawiane zbieraczom odpadów, które niedługo przerosną te stawiane prezesom spółek komunalnych. Na następnej sesji w Komornikach prezes Lew-Pilarska będzie miała speach na temat sytuacji na rynku.

    Odpowiedz
 • 08/03/2020 o 18:46
  Permalink

  Słyszałem, że burmistrz w piątek wyjechał do Niemiec, ale nagrania vloga sobie nie darował. A nic by się nie stało, gdyby sobie odpuścił, bo to co miał ludowi mosińskiemu do zakomunikowania mógł zrobić urzędnik z referatu promocji. Powiedział, że Szkoła w Czapurach kosztowała 11 mln zł, w parku przy Kanale Mosińskim zakwitły krokusy, zapowiedział koncert IRA i festiwal muzyki pasyjnej.
  Mam pytanie – jeżeli burmistrz zastępuje pracowników od promocji, to kto zastępuje burmistrza?
  Widać, że ciągnie wilka do lasu. Pan Mieloch przez kilka lat wydawał gazetę, a potem pracował w Komornikach w promocji. Wychodzi na to, że w samorządzie właśnie ten obszar jest mu szczególnie bliski. Tu się odnajduje. Reszta najwyraźniej go nudzi. To się raczej dobrze nie skończy

  Odpowiedz
  • 08/03/2020 o 19:40
   Permalink

   Burmistrz wyjechał do Niemiec… Ciekawe, jak się tam czuje nasz Bürgermeister? Nie bez powodu pytam, gdyż w kraju tym szaleje paskudny wirus grypy, a dodatkowo mosiński włodarz ma alergię na wszystko, co na zachód od Odry. Myślę sobie, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Może czegoś się od Niemców nasz włodarz nauczy?

   Odpowiedz
 • 06/03/2020 o 14:50
  Permalink

  Pan Jakub do kolejny cwaniaczek w urzędzie za panowania tej władzy, co doi kasę z nas podatników, ale pamiętajmy było wielu cwaniaków w UM a zostało już ich mało, jeszcze 3 lata i pomału kończy się panowanie najgorszej władzy po 90 roku.

  Odpowiedz
  • 06/03/2020 o 16:56
   Permalink

   Nie jestem PEWIEN, ŻE SIE SKOŃCZY. Nie pozwolą na to ludzie kościoła.

   Odpowiedz
 • 06/03/2020 o 14:45
  Permalink

  Z dniem 1 kwietnia ZUK podnosi ceny za wywóz odpadów dla przedsiębiorców, firm pojemnik:
  120l o 10 zl od pojemnika było 20zl i 10zl za segregowaną frakcję teraz 30zł i 20 zl
  Ceny wywozu odpadów

  Odpady komunalne segregowane
  /cena brutto/

  1 Pojemnik 120 l 30,00 20,00 45,00
  2 Pojemnik 240 l 57,00 34,00 82,00
  3 Pojemnik 1.100 l 210,00 140,00 360,00
  4 Pojemnik KP 7 1100,00 700,00 1400,00

  Odpowiedz
 • 03/03/2020 o 12:23
  Permalink

  Wczoraj Wojewoda unieważnił Regulamin utrzymania czystości dla Tarnowa Podgórnego.
  Wcześniej spotkało to ZM Selekt. Prawdę mówiąc, nie wiem jakie są tego skutki, ale na pewno trzeba powtórzyć, co zabiera trochę czasu i pieniędzy.

  Odpowiedz
  • 03/03/2020 o 14:17
   Permalink

   Dzisiaj w radio podawano wiadomość ukrywaną przez gminy, że osoby starsze mające emerytury do 1700 zl netto maja prawo ubiegać sie o znizki za opłatę za śmieci. Nie wiadomo dlaczego jest to ukrywane i zatajane przed ludźmi. Malo kto o tym wie z osób zainteresowanych.

   Odpowiedz
   • 03/03/2020 o 15:08
    Permalink

    Prawdę mówiąc nic o tym nie słyszałem.
    Nie żebym czepiał się specjalnie mosińskiej uchwały, bo tak jest we wszystkich, ale dziwny system windykacji mi się nie podoba. Ktoś późno uchwalił ustawę, ktoś późno przedłożył projekty uchwał i w majestacie prawa odbywa się ściąganie opłat do tyłu. Tak wynika z uzasadnień uchwał. Powinno być cięcie i przejście z dopłat na nowy system.
    Uchwały mają obowiązywać od kwietnia, ale wyższą stawkę trzeba płacić od stycznia, bo ktoś dał ciała.
    Nawet emeryt, który ma do 1700 emerytury, musi dopłacić za to, że dotychczasowa wyznaczona opłata nie wystarczyła. Jaki on miał wpływ na ustalanie wysokości stawki? Jeszcze w zeszłym roku burmistrz mu wciskał kit, że to obojętne czy pieniądze są z budżetu, czy z opłat. Burmistrz się pomylił, to jakiś bank na pewno mu udzieli kredytu i do końca kadencji to spłaci. W radzie ma kilkunastu żyrantów, więc nie ma problemu z zabezpieczeniem.
    Znowu łatwiej ściągnąć kasę wstecz od tych co uczciwie płacą.

    Odpowiedz
     • 03/03/2020 o 16:46
      Permalink

      Później pojawi się 20 anten, jak w Mosinie na kominie. Obecne orzecznictwo i wytyczne
      ministerstwa jest takie, że oddziaływania się nie sumują i każda będzie miała osobne quasi postępowanie środowiskowe w starostwie, a gmina może nawet nic o tym nie wiedzieć.

    • 03/03/2020 o 17:50
     Permalink

     W kwestii odpadów wytworzyło się takie zamieszanie, że nawet karp ma mętlik w głowie. 😉
     Nie ma mowy o płaceniu wstecz.
     Styczeń-luty-marzec – stawka 13 zł, od kwietnia 27 zł.
     Gdyby podwyżka była wprowadzona od stycznia stawka wynosiłaby 24 zł. Koszty całorocznej gospodarki odpadami skalkulowano na 8 936 315,41 zł

     Odpowiedz
     • 03/03/2020 o 19:38
      Permalink

      …aczkolwiek nie na pewno. Uchwały są od marca lub kwietnia, a wcześniejsze miesiące są w kalkulacjach.
      Dlaczego nie pokrywać strat z ostatnich 5 lat ?Żeby nie oberwać po głowie przejdę dla bezpieczeństwa na grunt luboński.Co ja biedny żuczek mam do tego, że nie uchwalono mi 24 zł od stycznia? Zapłaciłem ile mi uchwalono, a teraz wyliczenia są takie, że mam dopłacać za stratę w systemie w pierwszych miesiącach roku.
      U nas zresztą radni są gorzej pogubieni niż ja. Pani Przewodnicząca ma duże doświadczenie z uchwałami.
      Proszę zerknąć do lubońskiej uchwały i spróbować odpowiedzieć ile u nas powinna zapłacić osoba niesegregująca odpadów w okresie marzec-maj?Ci którzy to coś uchwalili, nie znają odpowiedzi.

   • 03/03/2020 o 17:39
    Permalink

    Nic mi o tym nie wiadomo, aby była jakaś ulga obowiązująca w całym kraju. Za gospodarowanie odpadami odpowiada samorząd, więc w danej gminie obowiązują tylko takie ulgi, jakie wynikają z uchwał miejscowej rady.
    W gminie Mosina będą obowiązywały następujące ulgi: http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja2018-2023/uchwaly/uchwala_163.pdf
    zwolnienie w wysokości 3 zł miesięcznie od osoby, jeśli:
    1. dochód osoby samotnie gospodarującej nie przekracza 701 zł ma osobę, a dla osoby w rodzinie – 528 zł.
    2.osoba posiada Kartę Dużej Rodziny.
    zwolnienie w wysokości 5 zł od nieruchomości w przypadku kompostowania.
    http://mosina.esesja.pl/zalaczniki/77817/projekt-uchwaly-w-sprawie-zwolnienia-w-czesci-z-oplaty-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi-wlascicieli-nieruchomosci-zabudowanych-budynkami-mieszkalnymi-jednorodzinnymi-kompostu_716963.pdf

    Odpowiedz
    • 03/03/2020 o 21:43
     Permalink

     Uchwała o metodzie i wysokości stawki w Luboniu została podjęta 11 lutego, opublikowana została 12 lutego, czyli weszła w życie 26 lutego, czyli od 1 marca jest nowa stawka 26 zł.
     Luboń wyliczył, że gospodarka odpadami będzie kosztowała w 2020 r. 9 144 206,49 zł
     Dla porównania w Mosinie 8 936 315,41 zł
     Luboń:
     Nowa stawka 26 zł x 10 miesięcy (od marca do grudnia) x 30 571 mieszkańców = 7 948 460 zł
     Stara stawka 14 zł x 2 (styczeń i luty) x 30 571 mieszkańców = 855 988 zł
     To daje razem 8 804 448, czyli brakuje 339 758,49 zł.
     Wychodzi na to, że w Luboniu wkradł się do kalkulacji błąd i Luboń powinien mieć także od marca stawkę 27 zł, żeby system się zbilansował.
     https://prawomiejscowe.pl/UrzadMiastaLubon/document/607290/Uchwa%C5%82a-XIX

     Odpowiedz
     • 03/03/2020 o 22:43
      Permalink

      Coś urząd jednak nie kwapi się z wysyłką zawiadomień, jakby sam w podwyżkę zwątpił.
      No właśnie mam pytanie: Co z uchwałą która weszła w życie, a nie przeszła przez RIO.
      Co się stanie jeśli RIO ją podważy?. U nas w ostatniej chwili wprowadzono 2 terminy wejścia w życie poszczególnych zapisów i do tego mam zastrzeżenia. Obowiązek segregacji jest od maja, a od marca do maja wychodzą mi absurdalnie niskie opłaty dla niesegregujących. Co do kalkulacji, to nie podważam, ale u was to lepiej zostało wytłumaczone. U nas z tabelki wynika 2.4 deficytu, niżej jest 3.6 i nie wytłumaczono skąd się bierze ta różnica.

     • 04/03/2020 o 09:39
      Permalink

      Najbardziej nieodgadnionym zjawiskiem przyrodniczym jest dla mnie, że przy zbliżonych stawkach w Luboniu podobno system się zbilansował, a Mosina odnotowała dużą stratę. W roku 2020 wszystko nagle ma tak się walcem wyrównać, że miało się w obydwu samorządach zbilansować przy stawce 26 zł. To już trudno objąć rozumem.

     • 05/03/2020 o 14:55
      Permalink

      W jednej z wielkopolskich gmin, znanej głównie z tego, że wójt rzadko trzeźwieje, ustalono stawkę na 17 zł, a dla kompostujących 16.99 zł.Nie spotkało się to ze zrozumieniem RIO.
      Podobno wczoraj miały u was miejsce nadzwyczajne wydarzenia. Głośno o tym w mediach.

 • 29/02/2020 o 20:24
  Permalink

  We Wronkach odbył się szybko audyt w PK, bo burmistrz chciał udowodnić, że poprzedni prezes był zły. Na tym takie audyty polegają. W Mosinie wbrew szumnym zapowiedziom się nie odbył, bo były prezes haker ma haka na burmistrza.
  Nawet jeśli zostanie przeprowadzony, to najwyżej wykaże drobne uchybienia.Zastępca z poprzedniej kadencji przymknął oko na źródełko na targowisku miało tendencję wysychającą i nie może zbytnio pyskować na poprzedniego prezesa, bo obecnie jest burmistrzem. Każdy głos się liczy, nawet jest to głos kogoś kto jumał.

  Odpowiedz
  • 29/02/2020 o 22:14
   Permalink

   Mosina to jedna wielka mafia.Jeden kryje drugiego! Wstyd!I to ludzie na stanowiskach,którym my mieszkańcy w jakiś sposób zaufalismy!A najgorsze jest to ,że zwalniają uczciwych ludzi!Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd!!!

   Odpowiedz
   • 01/03/2020 o 20:32
    Permalink

    Mam pomysł na następny odcinek samorządowego vloga, nie wiem jednak czy pan Jakub się przychyli, a pan burmistrz się pochyli. Powinien nosić tytuł “Jak kazałem kryć złodzieja i ile ofiar w ludziach to przyniosło”.
    Na razie w Mosinie w meczu złodzieje kontra uczciwi, prowadzą 2:0 ci pierwsi. Mam nadzieję, że jest to rezultat do przerwy i po niej losy spotkania się odmienią. PIP to za mało. Represje, które spotkały osobę, która ujawniła nieprawidłowości na targowisku, to sprawa dla prokuratury. Lokalne prokuratury często jednak sprzyjają lokalnym układom, więc postępowanie powinno podlegać kontroli Prokuratora Generalnego.

    Odpowiedz
    • 02/03/2020 o 22:08
     Permalink

     Burmistrz ma swój scenariusz, bo walnął sobie kolejny odcinek. Czasem mi się wydaje, że PM nie jest burmistrzem, tylko w promocji pracuje. Promocja to jest jak widać jego ulubione zajęcie. Ciągnie wilka do lasu. Czy do opowiadania o jakimś szkolnym konkursie nie ma innych osób w urzędzie? Radny Michalak zadał dziś pytanie o koordynatora do spraw mediów http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja2018-2023/interpelacje_i_zapytania/zapytanie_288-2020_r..pdf

     Odpowiedz
     • 03/03/2020 o 09:44
      Permalink

      To szkoda, bo mój scenariusz mógłby zwiększyć oglądalność do poziomu benefisu Zenka Martyniuka.
      Może inna stacja niż burmistrz.tv to podchwyci, bo ja za scenariusz nie wezmę złotówki.
      Nasz kraj jest w niedoczasie jeśli chodzi o implementację unijnego prawa dotyczącego ochrony osób, które sygnalizują nieprawidłowości. Do tej pory takie osoby nie mają ochrony prawnej. Ja nie znam szczegółów, ale szukanie haków na osoby, które widzą wałki jest na razie u nas typowe. Za to ochronę mają ci, którzy jumali z publicznej kasy, bo u nas kasa publiczna to trochę jak dom publiczny. Każdy może korzystać, ale ci związani z właścicielem domu mają zniżki.
      Osoba poszkodowana/osoby poszkodowane nie są jednak całkowicie bez szans, bo jeśli jest przekonanie że zarzuty na nich są szyte, to można się odwołać. Do takich spraw przystępuje Rzecznik Praw Obywatelskich i pomocy mogą udzielić też organizacje pozarządowe.

     • 03/03/2020 o 11:06
      Permalink

      Czy komuś coś wiadomo o ulgach za opłatę za śmieci segregowane dla emerytów samotnie mieszkających w domach.

     • 03/03/2020 o 11:17
      Permalink

      Przyszedł mi do głowy taki problem.
      Niby system musi się bilansować i trzeba dopłacać od początku roku.
      Proste pytanie brzmi:dlaczego? Niech mnie ktoś poprawi i wskaże przepis,, który mówił w roku 2013, że nie musi się bilansować. Jeśli ktoś uważał, że nie musi i nagle się zerwał jak burek z łańcucha, to on powinien dopłacać. Jeśli nie było podwyżek od początku roku, to dlaczego trzeba się cofać z dopłatami. W Polsce prawo nie działa wstecz i obywatele nie powinni dopłacać wstecz, bo nagle się RIO i burmistrzom się coś przypomniało .

     • 03/03/2020 o 16:52
      Permalink

      Jakiś czas temu w mosińskiej przestrzeni publicznej krążyły dezinformacje o audycie w gminnych spółkach i konkursie na prezesa.
      Zamiast tego są 2 osoby “spalone” jak kozły ofiarne na ołtarzu lokalnego układu.
      Nie mam wątpliwości, że te decyzje prezes ZUK zostały klepnięte przez władze, pani prezes zaliczyła punkty dodatnie u burmistrza, a układ osiągnął znowu błogi spokój.
      Myślę, że w tej sprawie powinny przemówić liczby. One powiedzą czy bąki zbijał zwolniony ostatnio pracownik, czy może jego poprzednik-pupil układu i władzy.

    • 03/03/2020 o 11:54
     Permalink

     Odcinek 10 nie jest zrozumiały dla karpi.
     Stawka wychodzi 27.50 i została ustalona na 27 zł i naszym wspólnym zadaniem jest się w niej zmieścić, to przekaz politbiura. Dlaczego jeśli wychodziło 25.45 to burmistrz nie mówił, że wspólnym zadaniem nie jest zmieszczenie się w 25 zł? Może odpowiedź uzyskam w odcinku 11. Czekam z drżeniem klawiatury.

     Odpowiedz
  • 05/03/2020 o 18:07
   Permalink

   Nadzwyczajnych wydarzeń w gminie jest dużo jak w każdej, tylko ile zobaczymy dziwnych niewytłumaczalnych,niejasnych sytuacji które mają miejsce? Na przykład brak wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego na prezesa ZUK i PUK,o kontroli finansowej nie warto pisać,o zwolnieniach w ZUK i dziwnych ruchach w Urzędzie.

   Odpowiedz
   • 05/03/2020 o 19:11
    Permalink

    Tym razem miałem na myśli, te wydarzenia bardziej gwałtowne z udziałem siekiery. Atak szaleńca może zdarzyć się wszędzie, ale przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na problem, że są komisariaty,każdy ma komendanta, ale brakuje policjantów.W Komornikach jedna radna sygnalizowała, że mieszkańcy próbują dzwonić, a nikt nie odbiera telefonów. Jak ktoś jest zdesperowany i pojedzie na posterunek, to mu nie otwierają, bo mają zepsuty domofon.
    Komendant nie może zlecić naprawy, bo najpierw musi mieć akceptacje przełożonych. Jak ktoś nagra złodzieja, to jest problem, bo nie mają na co zgrać i nie mają na czym odczytać ze względu na różne formaty plików, a sami z netu nie mogą ściągnąć. W Luboniu też tragedia, bo kiedyś musiałem zadzwonić na nasz wielki i nowy komisariat i cała obsada 30 tys. miasta, to była jedna pani dyżurna, która chętnie by wysłała radiowóz, ale dopiero za godzinę jak przyjedzie z Mosiny.
    Sprawa ZUK i zwolnionych pracowników-mam nadzieję, że nie da się jej tak łatwo wyciszyć.
    Są liczne organizacje pozarządowe które przystępują do takich spraw.

    Odpowiedz
    • 05/03/2020 o 22:07
     Permalink

     karp@- siekierezada to jedno ale ustąpienie trzech członkiń Zarządu Osiedla Nowe Krosno to drugie. Pozostał tylko Jakub vel Vlog.

     Odpowiedz
     • 05/03/2020 o 22:28
      Permalink

      Rozwiej trochę mgłę tajemnicy, bo ja się w tej rzeczywistości osiedlowej nie orientuję.

     • 05/03/2020 o 22:29
      Permalink

      Mówi się na mieście, że Pan Kuba odkąd robi karierę w Urzędzie jako spin doktor burmistrza stracił zapał do pracy u podstaw, czyli na osiedlu nr 5.

     • 05/03/2020 o 22:38
      Permalink

      karp@ – ,,ciekawy,, wyłożył to czytelnie.Jestem ciekaw jaki będzie rezultat wyborów uzupełniających, które zostały wyznaczone na 20 marca br.

     • 06/03/2020 o 09:23
      Permalink

      Natenczas zapał do burmistrza jest lepiej wynagradzany. Wątpię czy OSP jest w stanie go ugasić.

     • 06/03/2020 o 10:25
      Permalink

      Przyszło mi nawet do głowy, że gdyby panu Jakubowi zgasł zapał do kręcenia, to burmistrz musiałby kręcić selfie komórką.

     • 06/03/2020 o 11:04
      Permalink

      To smutne, co obecny burmistrz zrobił z Mosiną.

 • 29/02/2020 o 17:04
  Permalink

  Około półtora tygodnia wstecz z Zakładu Usług Komunalnych zostały zwolnione dwie osoby.Pierwszą jest pani która, zajmowała się strefą płatnego parkowania, drugą jest pan,który zajmował się targowiskiem miejskim od 2018 roku. Obie te osoby z tego co udało się ustalić były zatrudnione od kilku lat,co ciekawe pracownicy zostali zwolnioni podczas trwania kontroli w gminnych spółkach czyli Zakład Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.Z informacji uzyskanych inspektorzy PiP nie wiedzieli, że w trakcie kontroli pracownicy są zwalniani. Jest to ciekawa bardzo sytuacja, która budzi niepokój.
  Co tak naprawdę się tam dzieje? Pracownik targowiska według informacji uzyskanych wpłacał do gminnej kasy sto procent więcej utargu jak jego poprzednik. Zwolniona pani pracowała na strefie parkowania 10 lat. I tu nasuwa się pytanie,co wydarzyło się takiego, że jednocześnie zwalnia się dwóch fachowców?

  Odpowiedz
  • 29/02/2020 o 17:38
   Permalink

   Jak to co? Byli niewygodni!Za dużo wiedzieli,za dużo widzieli i dlatego ich się pozbyli.

   Odpowiedz
  • 29/02/2020 o 19:22
   Permalink

   Mnie też to ciekawi. Zwłaszcza jeśli chodzi o targowisko. Czy została zwolniona osoba sygnalizująca nieprawidłowości?
   To już byłby głupi ruch. Swoją drogą z pewnością znajdzie się prywatny pracodawca, który potrafi docenić uczciwość.
   Nie tylko burmistrz, ale radni którzy chronili kogoś ze swojej kasty powinni się zawstydzić. Ktoś padł ofiarą układu.
   W tej sytuacji pani prezes powinna zostać tylko panią.

   Odpowiedz
   • 29/02/2020 o 21:46
    Permalink

    Członkowie kasty mają w takich sprawach niebywałą wprawę i żadnych zahamowań. Wstydzić się, to mało powiedziane. Ruch jest zapewne głupi, bo wykonany w czasie, kiedy fetor zaczął się dopiero rozchodzić po Mosinie. Należało poczekać, trochę przewietrzyć szuflady, także alby.

    Odpowiedz
    • 29/02/2020 o 22:38
     Permalink

     Ja nie wiem na ile to jest wiarygodne, ale w takiej sytuacji nie tylko pani prezes powinna zostać panią, ale pan burmistrz powinien zostać tylko panem.Natenczas.

     Odpowiedz
  • 29/02/2020 o 21:36
   Permalink

   Wirus zwolnień całkowicie taki sam jak w UM Mosina i zapewne rozsiewany przez tego samego nosiciela. Oj, znana piosenka Młynarskiego byłaby tutaj całkowicie na miejscu…

   Odpowiedz
   • 12/03/2020 o 17:58
    Permalink

    Pani przewodnicząca. Czy Inspektorat Sanitarny wiwielopowierzchniowe sklepy znanych marek też wyłącza z użytku? Prosze podać dokładne zarządzenie dlaczego w sobote niemoge handlować na tatatgowisku.A sklepy są czynne. Przecież my z tego żyjemy. Sieciówki na nas będą karierie robić bo ktoś ma jakieś widzimisie. Prosze podać art. Prawny.

    Odpowiedz
    • 12/03/2020 o 20:35
     Permalink

     Wydaje mi się, że to kwestia decyzji właściciela. W Luboniu padło podobne pytanie, a burmistrz odpowiedziała, że miasto nie jest właścicielem i nie ma na to wpływu.

     Odpowiedz
     • 12/03/2020 o 21:30
      Permalink

      Na podstawie jakich wytycznych targowisko jest zamknięte?

 • 29/02/2020 o 13:30
  Permalink

  W temacie jakości pracy radnych. U nas jest jeden, który ma silną zajawkę na teleturnieje. Ostatnio bez sukcesu wystąpił
  w Vabanku. Kiedyś chyba nawet coś wygrał w Miliardzie w rozumie. W RM Luboń nie może wykorzystać swojego potencjału, bo nikt nie zadaje mu pytań, więc jak większość pobiera tlen z powietrza i dietę. Gdyby mu ściągnąć Przemysława Babiarza, który by mu zadał jakieś pytania, to mógłby lepiej wykorzystać swój potencjał.

  Odpowiedz
 • 28/02/2020 o 20:10
  Permalink

  W Informatorze przydałaby się informacja o konieczności płatności w przypadku przyłącza kanalizacyjnego za korzystanie z pasa drogowego. Są to małe kwoty, ale mieszkańcy często o tym nie wiedzą, potem gdy się dowiedzą, to boją się obciążeń z tytułu kar, odsetek karnych etc.

  Odpowiedz
 • 28/02/2020 o 09:38
  Permalink

  Wczoraj Mosina miała konkurencję, bo Wronki też miały sesję i też było o śmieciach.Muszę obejrzeć całość, bo tam iskrzyło a głównymi bohaterami przedstawienia byli Sczupły, Zimny i prezes Endrju, który czyni tam dobro.
  W roku 2020 błysnął znowu znajomością nowego słówka-etyka.
  Jeśli wziąć pod uwagę poczynania prelegenta, to ta cała etyka, to musi być takie coś co pozwala być zatrudnionym jednocześnie w Rokietnicy i w Mosinie i łupić bezlitośnie te samorządy na kasie, będąc poza Mosiną i Rokietnicą.

  Odpowiedz
  • 27/02/2020 o 21:49
   Permalink

   karp@ – cała ta sesja to niewypał.Infantylność niektórych radnych mnie przeraża.Powtarzają się, pierdzielili ( to z Kiepskich a więc nie powinni mnie usunąć) 25 godzin i nic nie wymyślili i nie wymyślą. Słaby potencjał ale ten prestiż !

   Odpowiedz
   • 27/02/2020 o 22:09
    Permalink

    Ja mam taką refleksję, że propozycje stawki na I sesję śmieciową i na III przygotowały osoby, które chodziły
    do różnych podstawówek. Druga była sobie a muzom, bo i tak stawka 26 by nie weszła od marca ze względu na terminy. Na pierwszej 25.48 zaokrąglono w górę, na trzeciej 27.40 zaokrąglono w dół.
    Nauczyciel pierwszej z osób powinien oddać swoje wieloletnie pobory, bo wpoił złe zasady zaokrągleń.
    Gdyby 6 lutego zaokrąglono prawidłowo, to prawdopodobnie radni zaakceptowaliby stawkę 25 zł.
    System musi się bilansować, ale też gmina nie powinna na nim zarabiać, a na zero nie wyjdzie nigdy.
    Burmistrz Mieloch się chyba przestraszył, że jak przekroczy o 100 tys. to prezes Wróblewska z RIO nagra vloga w którym pogrozi mu palcem i powie :panie burmistrzu tak się nie godzi. Jak już pisałem do matematyki się nie przykładałem, ale jak 25.48 zaokrągla się do 26 to ja jestem leszcz.

    Odpowiedz
    • 27/02/2020 o 22:30
     Permalink

     Dodam jeszcze, że na sesji 10 lutego tzw.pozostałe koszty wzrosły o ponad 100 %, ale stawkę określono o 3 grosze niżej tj.25.45 i znowu zaokrąglono w górę do 26 zł.Nasuwa się pytanie czy przy naborach są sprawdzane świadectwa ukończenia podstawówek?

     Odpowiedz
 • 26/02/2020 o 09:00
  Permalink

  Korzystając z okazji chciałbym pozdrowić moich faworytów:prezesa Endrju i pana Pyzę. 🙂

  Odpowiedz
  • 26/02/2020 o 11:46
   Permalink

   Chciałbym ich nominować do nagrody rekiny biznesu. Pierwszy zna się wod-kan i odpadach i tysiącu innych rzeczy.
   Jeszcze nie przewiózł z Mosiny do Wronek wszystkich fakultetów,ale jest w trakcie.Koncertowo potrafi wpuścić burmistrzów w kanał i we Wronkach Mirek Szczupły musiał się sporo natrudzić, by instalacja MBP mu wybaczyła i zachciała odebrać Mirkowe odpady.
   Wcześniej wyprowadził Mosinę z Selektu, co według mnie nie było błędem. Błędem był wybór momentu i sposób wykonania,ale Endrju potrafi przemilczeć sytuację na rynku (lub jej nie znać) i bezlitośnie wykorzystać to, że decydenci nie znają jej tak jak on. Nieważne czy drzewko w siatce czy bez, ważne że sztuka posadzona.To on sprowadził do Mosiny WUKO i jak Kazimierz Wielki zostawił Polskę murowaną, tak Endrju zostawił Mosinę przepchaną.i bez nadpłynności finansowej.
   Pan Pyza jest prekursorem w dziedzinie ochrony środowiska, bo potrafił skutecznie eliminować tiry, które nie spełniały norm spalania i poprzez rozładunek (zwłaszcza tych z papierosami) ograniczał ich emisję do środowiska.
   Nikt tak jak on nie potrafi wykorzystać łąk nadwarciańskich pod budownictwo i kosztami obarczyć samorząd.
   Jeśli spojrzeć na gminę Mosina z kosmosu, to nie ma problemu ze znalezieniem, bo po szambach w Czapurach łatwo zlokalizować. W gorącym ostatnio temacie odpadów opracował nowatorską metodę zagospodarowania styropianu w ogródkach.
   To tylko moi kandydaci, ale mam nadzieję że wasz burmistrz da im jakiegoś liścia.

   Odpowiedz
   • 26/02/2020 o 11:51
    Permalink

    Ponadto, serdeczne pozdrowienia dla Zuzi, która nie czyta moich postów oraz dla Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego-Siódmego. Temu drugiemu życzę rychłego uwolnienia spod jarzma okupanta.
    “ZACZAROWANA DOROŻKA
    ZACZAROWANY DOROŻKARZ
    ZACZAROWANY ROHR
    (Gałczyński +trochę karp)
    http://www.kigalczynski.pl/wiersze/zaczador.html.

    Odpowiedz
 • 25/02/2020 o 22:29
  Permalink

  Przepraszam że nie w temacie: powinna być rubryka “wolne głosy, zapytania”
  Mam pytanie dlaczego osoby które roznoszą podatki za dom pytają się o kanalizację ? Przecież miałem już kilka lat temu kontrolę straży miejskiej potem urzędnika, czy taki jest bałagan w urzędzie ? A kanalizację mam od 15 lat.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.