Różne sprawy

Miejsce na inne tematy… Tu można zgłaszać propozycje, zadawać pytania, dzielić się spostrzeżeniami i opiniami. Można napisać o wszystkim, ale należy pamiętać o tym, że tutaj także regulamin obowiązuje.

Będą usuwane wpisy:

  1. wulgarne,
  2. zawierające groźby karalne,
  3. epitety, których celem jest obrażenie czy sprowokowanie innej osoby,
  4. bezsensowne, itp.

162 Comments
karp 22/06/2020
| |

Mam pytanie, dlaczego Mosina potrzebuje 2x pół audytora, zamiast jednego całego?
https://www.mosina.pl/filemanager/photos/uploads/nabor_audytor.pdf

karp 25/04/2020
| |

Wybory to obowiązek obywatelski. Dla mnie to tak brzmiało, kiedy nie byłem świadomy i to była przyjemność.
Pewnie jeszcze większa dla tych, którzy korzystają z mojego głosu . Teraz nie wezmę udziału , obojętnie w jakiej formie się odbędą i to bez względu na konsekwencje. Wezmę może kiedyś kiedy Wojewoda z opcji Y, zobaczy coś złego w działaniach przestępców samorządowych z opcji X i wśród swoich. Czyli pewnie nigdy. Jeśli moje warunki zostaną spełnione, to się mile ździwię.

karp 25/04/2020
| |

W przeciwieństwie do wójtów i burmistrzów ja nie traktuję tego tematu zbytnio politycznie.
Niech sobie będą wybory korespondencyjne, ale nie podoba mi się przekazanie do jakiejś spółki mojego Peselu. To baza danych, która pozwala na zaciąganie pożyczek. Jak wolałbym sam ją zaciągnąć, kiedy będę miał potrzebę. Kiedy baza będzie krążyć, to ktoś ją kupi i skasuje konkretne pieniądze.
Jeszcze raz, mój pogląd jest taki, że jak muszą być to niech sobie będą.
1.Niech mi tylko ktoś tylko zagwarantuje, że po przekazaniu mojego Peselu do PP(i innych danych), ktoś spłaci pożyczki zaciągnięte na podstawie bazy danych.
2. Materiały wyborcze trafią do mojej skrzynki pocztowej (z naciskiem na własność) i ja sobie wybiorę dogodny moment, kiedy je wyjmę. Jeśli niewyjęcie grozi konsekwencjami prawnymi, to na pewno nie wyjmę.

RIO unieważnia uchwały śmieciowe niezgodne z ustawą 24/04/2020
| |

Pamiętacie jeszcze o Andrzeju z ZUK/PUK i Mirku W.?

Zdaniem RIO, zgodnie z ustawą, na nieruchomościach niezamieszkałych obowiązek zgłoszenia do systemu zorganizowanego przez gminę, ale właścieciel MA PRAWO podpisać umowę z innym odbiorcą odpadów komunalnych, natomiast na nieruchomościach częściowo zamieszkałych właściciel OBOWIĄZKOWO należy do systemu zorganizowanego przez gminę. FIRMY TEŻ OBOWIĄZKOWO należą do systemu zorganizowanego przez gminę.
Wszystkich w/w, należących do systemu zorganizowanego przez gminę obowiązuje ustawowy limit opłaty za opróżnienie pojemnika.
W przypadku poj. 1100 litrów jest to 3% dochodu rozporządzalnego, czyli obecnie ok. 54 zł z groszami, a za mniejszy pojemnik opisany w ustawie 1% dochodu rozporządzalnego, czyli 16 zł.
Wszystkie umowy podpisane przez w/w z innymi firmami odbierającymi odpady komunalnne, niż wybrana w przetargu, w ramach systemu zorganizowanego przez gminę są nieważne, bo są sprzeczne z ustawą.
Również dotyczy to firm na nieruchomościach niezamieszkałych, jeżeli wyboru nie dokonały dobrowolnie, tylko przymuszone wprowadzającymi w błąd, nieważnymi z mocy prawa uchwałami podjętymi przez Radę Gminy, jeżeli te uchwały są sprzeczne z ustawą.
Niestety w gminie Wronki uchwały “śmieciowe” są w istocie śmieciowe, bo naruszają regulacje ustawowe i są z ustawą sprzeczne.
Czego się jednak spodziewać, kiedy gminą rządzą osoby dokonujące powtarzających się naruszeń prawa, a burmistrzem jest przestępca?
Co do niektórych wronieckich uchwał RIO już stwierdziło i ogłosiło nieważność, ze względu na niezgodność z prawem i ustawą o odp. kom. a nieważność pozostałych istniejąca od ich uchwalenia zostanie niebawem ogłoszona. Dotyczy to m.in. uchwał jak dobrze pamiętam nr: XIII/133/2019 i XVII/174/2020.

Będzie konieczność zwrotu opłat pobranych niezgodnie z ustawą?

Czy stare ceny odbioru odpadów z 2019 roku nadal obowiązują?

karp 21/04/2020
| |

Ja szanuję pytania, bo zawsze są lepsze niż ich brak. W obecnej sytuacji miałbym inne?
1. Czy karnety rozeszły się już jak świeże bułki?
2. Czy prognoza zysków z basenu jest ciągle aktualna?
3. Czy podczas pływania w basenie będzie można zdjąć maseczkę i kiedy?
Na pytanie nr 3 proszę o odpowiedź ministra Szumowskiego.

karp 21/04/2020
| |

http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja2018-2023/interpelacje_i_zapytania/zapytanie_320-2020_r_(1).pdf
Pytanie ciekawe i zapewne zasadne, bo temat zapewne jest pilotowany przez dwóch pływaków.
Ja miałbym tylko prośbę o wyłączenie capslocka, bo jak czytam to mnie głowa boli.

karp 19/04/2020
| |

Dlaczego Mosina z własną spółką PUK zawiera umowę na odbiór odpadów do końca lipca 2020?
Czyżby na sierpień był przewidywany koniec świata?
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/przetargi/zamowienia_2020/9._in_house/info_bip.pdf
Jeśli dobrze pamiętam wcześniej zawierała umowy krótkoterminowe i w/g mnie z tego wyniknął wielbłąd z wyodrębnieniem frakcji odpadów kuchennych, za co słono zapłaciliście.No ale na parę miesięcy -to nie jest zrozumiałe…

Chomik 16/04/2020
| |

Zgadzam się z karpiem. Chciałbym zauważyć drobną przypadłość, prawie wszyscy przez covida 19 przenieśli się w sieć,ale tam wałki jest trudniej dostrzec a wałkarze lepiej się ukrywają niż w świecie realnym. Pozdrawiam wałkarzy lipczyków!

Cenzor 16/04/2020
| |

jeszcze trochę a napiszą : karp ty zmoro, ……. jak Aldo Moro !

karp 09/04/2020
| |

Całkiem niedawno oburzenie spowodował mój wpis o pałkach, które zapraszają do zamkniętego urzędu w celu zapoznania się z aktami w postępowaniu środowiskowym. Pałki, nie pałki, ale trochę pałkowej konsekwencji…
http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/informacje-o-srodowisku-i-jego-ochronie/obwieszczenie-o.6220.29.2019.mt-z-dnia-8-kwietnia-2020-r.-w-sprawie-odmowy-wydania-decyzji-o-rodowiskowych-uwarunkowaniach.html
Jedno postępowanie musi się toczyć bez względu na wszystko, a inne nie może?
Ile …. przebywa obecnie w koszarach?

marek 04/04/2020
| |

Mam pytanie nastąpił kryzys dla wielu osób prowadzących działalność gospodarczą, umniejszone są wypłaty pracownikom, jak to się ma dla pracowników Mosińskiego Ośrodka Kultury, Ośrodku Sportu i Rekreacji, Galerii Sztuki, którzy na obecną chwilę nie mają wystaw, zawodów sportowych, różnych zajęć itp. Czy za nic robienie otrzymują pensję 100% z naszych podatków, które wpłacamy na rzecz gminy na ich utrzymanie a mają skrócony czas pracy Bo to co proponują w/w instytucje on-line jest żałosne po prostu zaciągnięte z internetu przez kopiuj-wklej, wykonane w ciągu 15 minut. Czy Burmistrz, Rada jest w stanie coś z tym zrobić?

02/04/2020
| |

Burmistrz zaleca jeść kiszoną kapustę by nie zarazić się wirusem ale gdzie ją kupić jak Targowisko Zamknięte 🙂

karp 02/04/2020
| |

W Buku też zamknęli targowisko, ale tylko po to by je przeorganizować i tamtejszy burmistrz obiecał szybkie otwarcie.
W Mosinie podobno emeryci się będą schodzić na ploty. Ktoś chyba nie zauważył zmian, bo ja ostatnio emeryta na ulicy widziałem tydzień temu. Wszystko można zorganizować tak, by było bezpieczniej niż w sklepach.
Burmistrz do premiera pisze… W następnym odcinku będzie premier odpisujący burmistrzowi. Ludzie mają odlot.

02/04/2020
| |

Mnożenie problemów z targowiskiem to zwykłe lenistwo władzy która w Mosinie woli piętrzyć problemy niż je rozwiązywać. Jak niema Burmistrz potencjału organizacyjnego niech sięgnie po pokłady pracowników Domu Kultury , Ośrodka Sportu itd. którzy pobierają pensje czekając na lepsze czasy. Zresztą sam Burmistrz również mało co robi więc na pewno wygospodaruje 2 godziny dziennie by pilnować porządku na placu.

karp 01/04/2020
| |

Targowisko nie będzie otwarte, bo 8 marca w Hiszpanii były manifestacje. Głowa karpia jest za mała, by szybko objąć tak głęboką myśl. Może zrozumiem za jakiś czas. Moim zdaniem nieracjonalnych zachowań nie trzeba szukać w Hiszpanii. Byli tacy samorządowcy, którzy bez potrzeby jeździli do Niemiec, a Marszałek Struk sobie pojechał do Włoch.
https://www.tvp.info/47340019/marszalek-struk-przyznaje-wrocilem-z-wloch-8-marca-i-nie-poddalem-sie-kwarantannie

karp 31/03/2020
| |

Zgadza temat targowiska był tu szeroko omawiany i to nie było w temacie. Pani Przewodnicząca, o ile na tej stronie był omawiany szeroko, to przez Radę raczej wąsko.W roku 2016 zauważyłem dysonans między długą dyskusją o strefie i brak dyskusji o targowisku. Jakby to było dziecko innej matki. Teraz przeskoczę do roku 2020, do ostatniej sesji i znowu Rada omawia zamknięcie strefy, a o zamknięciu targowiska cicho. Jakby to było jakieś tabu. No to pan burmistrz zamknął 27 marca z datą wsteczną. Mimo, że od dyskusji minęło sporo czasu nikt w Polsce jeszcze nie powielił czegoś takiego, jak opłata targowiskowa. O ile odkrycie Ameryki przez Kolumba w roku 1492 jest mocno wątpliwe, to bezsprzecznie odkrycie opłaty targowiskowej nastąpiło w Mosinie. Myślę, że temat zasługuje na omówienie przez decydentów, bo my tu przecież o niczym nie decydujemy.

karp 28/03/2020
| |

Jako zwykły karp chciałbym poprosić o przywrócenie Chomika na stronę. To pierwsza ofiara pandemii nieuczciwości.

karp 25/03/2020
| |

Obwieszczenie o możliwości zapoznania się z materiałami w godzinach pracy urzędu, w sytuacji kiedy urząd jest zamknięty, to przegięcie pałki.
http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/informacje-o-srodowisku-i-jego-ochronie/obwieszczenie-burmistrza-gminy-mosina-o.6220.54.2019.nr-z-dnia-23-marca-2020-r.-o-zebranych-materiaach.html
Koronawirus robi same złe rzeczy i jedną dobrą. Utrudnia wałkarzom wałkowanie.
W dotkniętym 10 lat temu ręką wałkarza Dopiewie, wałkarz odszedł, a duch pozostał.Wy będziecie go mieli przez następne 10 lat w ZUK.
Tam nie jest możliwe zapoznanie się z projektem mpzp(w Mosinie to działa), bez przychodzenia do urzędu. Wysyp wyłożeń mają przed świętami, podczas urlopów, by mieć większą pewność , że nikt nie przyjdzie i się nie zapozna z aktami. Podczas wyłożeń projekty są już pozytywnie opiniowane przez komisję, bo wałkarska taśma musi działać. Jeden z radnych złożył petycję by z projektami mpzp można było zapoznać się w internecie i został potraktowany odmownie. Wirus trochę przyhamował produkcję i krociowe zyski.
Urzędnicy mosińscy( od środowiska , wraz z szefem) powinni przemyślać sprawę i zastanowić się jak ktoś ma przyjść kiedy zamknięte.

karp 20/03/2020
| |

Tak informacyjnie, uchwała Kolegium RIO w sprawie unieważnienia uchwały 163/20- w sprawie zwolnienia
w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
http://bip.poznan.rio.gov.pl/?a=26245

karp 12/03/2020
| |

Wczoraj RIO stwierdziło nieważność w części mosińskiej uchwały w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ocena lubońskich uchwał wypadła gorzej i już dziś RM będzie się starała to poprawić.

karp 10/03/2020
| |

Pan burmistrz to chyba coś krótko był za Odrą, bo zdążył już powołać nową Komisję Mieszkaniową.
http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/rejestr-zarzadzen/zarzdzenia-2020/zarzdzenie-nr-172020-burmistrza-gminy-mosina-z-dnia-10-lutego-2020-r.-w-sprawie-powoania-komisji-mieszkaniowej.html
Kto przydzielał lokale od maja ubiegłego roku?

karp 09/03/2020
| |

Selekt otwierał koperty przetargowe dla Dopiewa i 2 małych gmin (po raz piąty).Znowu kwoty przeznaczone przez związek rozjechały się z ofertami.

realista 08/03/2020
| |

Słyszałem, że burmistrz w piątek wyjechał do Niemiec, ale nagrania vloga sobie nie darował. A nic by się nie stało, gdyby sobie odpuścił, bo to co miał ludowi mosińskiemu do zakomunikowania mógł zrobić urzędnik z referatu promocji. Powiedział, że Szkoła w Czapurach kosztowała 11 mln zł, w parku przy Kanale Mosińskim zakwitły krokusy, zapowiedział koncert IRA i festiwal muzyki pasyjnej.
Mam pytanie – jeżeli burmistrz zastępuje pracowników od promocji, to kto zastępuje burmistrza?
Widać, że ciągnie wilka do lasu. Pan Mieloch przez kilka lat wydawał gazetę, a potem pracował w Komornikach w promocji. Wychodzi na to, że w samorządzie właśnie ten obszar jest mu szczególnie bliski. Tu się odnajduje. Reszta najwyraźniej go nudzi. To się raczej dobrze nie skończy

marek 06/03/2020
| |

Pan Jakub do kolejny cwaniaczek w urzędzie za panowania tej władzy, co doi kasę z nas podatników, ale pamiętajmy było wielu cwaniaków w UM a zostało już ich mało, jeszcze 3 lata i pomału kończy się panowanie najgorszej władzy po 90 roku.

marek 06/03/2020
| |

Z dniem 1 kwietnia ZUK podnosi ceny za wywóz odpadów dla przedsiębiorców, firm pojemnik:
120l o 10 zl od pojemnika było 20zl i 10zl za segregowaną frakcję teraz 30zł i 20 zl
Ceny wywozu odpadów

Odpady komunalne segregowane
/cena brutto/

1 Pojemnik 120 l 30,00 20,00 45,00
2 Pojemnik 240 l 57,00 34,00 82,00
3 Pojemnik 1.100 l 210,00 140,00 360,00
4 Pojemnik KP 7 1100,00 700,00 1400,00

karp 03/03/2020
| |

Wczoraj Wojewoda unieważnił Regulamin utrzymania czystości dla Tarnowa Podgórnego.
Wcześniej spotkało to ZM Selekt. Prawdę mówiąc, nie wiem jakie są tego skutki, ale na pewno trzeba powtórzyć, co zabiera trochę czasu i pieniędzy.

karp 29/02/2020
| |

We Wronkach odbył się szybko audyt w PK, bo burmistrz chciał udowodnić, że poprzedni prezes był zły. Na tym takie audyty polegają. W Mosinie wbrew szumnym zapowiedziom się nie odbył, bo były prezes haker ma haka na burmistrza.
Nawet jeśli zostanie przeprowadzony, to najwyżej wykaże drobne uchybienia.Zastępca z poprzedniej kadencji przymknął oko na źródełko na targowisku miało tendencję wysychającą i nie może zbytnio pyskować na poprzedniego prezesa, bo obecnie jest burmistrzem. Każdy głos się liczy, nawet jest to głos kogoś kto jumał.

ryba 29/02/2020
| |

Około półtora tygodnia wstecz z Zakładu Usług Komunalnych zostały zwolnione dwie osoby.Pierwszą jest pani która, zajmowała się strefą płatnego parkowania, drugą jest pan,który zajmował się targowiskiem miejskim od 2018 roku. Obie te osoby z tego co udało się ustalić były zatrudnione od kilku lat,co ciekawe pracownicy zostali zwolnioni podczas trwania kontroli w gminnych spółkach czyli Zakład Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.Z informacji uzyskanych inspektorzy PiP nie wiedzieli, że w trakcie kontroli pracownicy są zwalniani. Jest to ciekawa bardzo sytuacja, która budzi niepokój.
Co tak naprawdę się tam dzieje? Pracownik targowiska według informacji uzyskanych wpłacał do gminnej kasy sto procent więcej utargu jak jego poprzednik. Zwolniona pani pracowała na strefie parkowania 10 lat. I tu nasuwa się pytanie,co wydarzyło się takiego, że jednocześnie zwalnia się dwóch fachowców?

karp 29/02/2020
| |

W temacie jakości pracy radnych. U nas jest jeden, który ma silną zajawkę na teleturnieje. Ostatnio bez sukcesu wystąpił
w Vabanku. Kiedyś chyba nawet coś wygrał w Miliardzie w rozumie. W RM Luboń nie może wykorzystać swojego potencjału, bo nikt nie zadaje mu pytań, więc jak większość pobiera tlen z powietrza i dietę. Gdyby mu ściągnąć Przemysława Babiarza, który by mu zadał jakieś pytania, to mógłby lepiej wykorzystać swój potencjał.

Maria 28/02/2020
| |

W Informatorze przydałaby się informacja o konieczności płatności w przypadku przyłącza kanalizacyjnego za korzystanie z pasa drogowego. Są to małe kwoty, ale mieszkańcy często o tym nie wiedzą, potem gdy się dowiedzą, to boją się obciążeń z tytułu kar, odsetek karnych etc.

karp 28/02/2020
| |

Wczoraj Mosina miała konkurencję, bo Wronki też miały sesję i też było o śmieciach.Muszę obejrzeć całość, bo tam iskrzyło a głównymi bohaterami przedstawienia byli Sczupły, Zimny i prezes Endrju, który czyni tam dobro.
W roku 2020 błysnął znowu znajomością nowego słówka-etyka.
Jeśli wziąć pod uwagę poczynania prelegenta, to ta cała etyka, to musi być takie coś co pozwala być zatrudnionym jednocześnie w Rokietnicy i w Mosinie i łupić bezlitośnie te samorządy na kasie, będąc poza Mosiną i Rokietnicą.

karp 27/02/2020
| |

Coś niewypał z tą transmisją z sesji.

karp 26/02/2020
| |

Korzystając z okazji chciałbym pozdrowić moich faworytów:prezesa Endrju i pana Pyzę. 🙂

marek 25/02/2020
| |

Przepraszam że nie w temacie: powinna być rubryka “wolne głosy, zapytania”
Mam pytanie dlaczego osoby które roznoszą podatki za dom pytają się o kanalizację ? Przecież miałem już kilka lat temu kontrolę straży miejskiej potem urzędnika, czy taki jest bałagan w urzędzie ? A kanalizację mam od 15 lat.