Różne sprawy

Miejsce na inne tematy… Tu można zgłaszać propozycje, zadawać pytania, dzielić się spostrzeżeniami i opiniami. Można napisać o wszystkim, ale należy pamiętać o tym, że tutaj także regulamin obowiązuje.

Będą usuwane wpisy:

 1. wulgarne,
 2. zawierające groźby karalne,
 3. epitety, których celem jest obrażenie czy sprowokowanie innej osoby,
 4. bezsensowne, itp.

162 komentarze do “Różne sprawy

  • 23/06/2020 o 07:25
   Permalink

   Wielu zadaje sobie to pytanie. Ja również. Czas pokaże, co było powodem.

   Odpowiedz
   • 23/06/2020 o 08:39
    Permalink

    To sobie pospekuluję. Może pan burmistrz chciałby korzystać z usług dotychczasowej pani audytor po godzinach nowej pracy? Historia Mosiny zna takie przypadki, że prezes ZUK był też prezesem w Rokietnicy i najczęściej był osiągalny gdzieś pomiędzy tymi miejscowościami.
    Nie znam przepisów w tym zakresie, ale trzeba mieć nadzieję, że pół-audytor to nie to samo co półgłówek.

    Odpowiedz
    • 23/06/2020 o 10:06
     Permalink

     Tak na chłopski rozum, to zatrudnia się drugiego, gdy jeden zatrudniony na pełen etat nie wystarcza.
     “Pani Prezes SAW IIA Polska omówiła 7 audytorskich „grzechów głównych” wskazanych przez NIK, przedstawiając do każdego swoje stanowisko:

     „Wyznaczanie dużej liczby obszarów ryzyka – długi cykl audytu w relacji do kadencji bezpośredniego beneficjenta usług”. Pani Prezes wskazała, iż wg ustaleń NIK w większości przypadków (62%) w kraju audyt prowadzony był jednoosobowo. Według poradników IIA cykl audytu powinien wynosić od 3 do 5 lat. I tak dla przykładu 1 audytor zatrudniony na pełny etat robiąc 5 zadań rocznie, potrzebuje 4 lat i 4 miesięcy na zamknięcie cyklu audytu. Przy założeniu, że samorządy zatrudniają na 1/2, 1/4, 1/8 etatu cykl wydłuża się nawet do 27 lat, ponieważ audytor realizuje tylko 1 zadanie rocznie. Gdyby zatem zatrudnienie w jednostkach było pełne (na cały etat), nie występowałoby to zjawisko.”
     https://mf-arch2.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/finanse-publiczne/kontrola-zarzadcza-i-audyt-wewnetrzny/audyt-wewnetrzny-w-sektorze-publicznym/spotkania-audytorow/-/asset_publisher/JMj0/content/notatka-z-xxi-spotkania-audytorow-wewnetrznych-jednostek-sektora-finansow-publicznych-w-dniu-26-stycznia-2012-r/pop_up?_101_INSTANCE_JMj0_viewMode=print
     Poza tym łatwiej mi znaleźć procedury kontroli zarządczej w gminie Nędza niż w Luboniu czy Mosinie. No i dlatego u nas w Luboniu ciągle budżetowa nędza.
     W Braniewie znajduję oświadczenie burmistrza o stanie kontroli zarządczej, a w Luboniu i Mosinie się władzy poluzowało. To nie powinno chyba być tak, że działają tylko samorządy, które mają blisko do Rosji.
     https://samorzad.infor.pl/temat_dnia/693391,Oswiadczenia-o-stanie-kontroli-zarzadczej-nowy-obowiazek.html

     Odpowiedz
    • 23/06/2020 o 10:35
     Permalink

     W gminach powiatu poznańskiego audytor często nie ma pełnego etatu, np. w większym od naszej gminy Swarzędzu audytor jest zatrudniony na pół etatu, w gminie Kórnik na 3/4 etatu, w gminie Komorniki na 1/4 etatu, w Luboniu na 1/5, w Suchym Lesie 3/5 etatu.
     Ogłoszenie naboru na 1/2 etatu dałoby się wytłumaczyć tym, że Burmistrz chce zatrudnić kogoś, kto ma doświadczenie zdobyte w innej gminie i nadal w tej drugiej gminie pracuje, aby mieć możliwość porównania. To akurat uważam za cenne.
     Po co audytorów dwóch? Tego nie rozumiem. Ale kto bogatemu zabroni?

     Odpowiedz
     • 23/06/2020 o 11:41
      Permalink

      Za to biednemu Luboniowi też nikt nie zabroni zatrudnienia na 1/5. Wpadnie, kawę wypije, coś przekąsi i fajrant.

 • 25/04/2020 o 22:51
  Permalink

  Wybory to obowiązek obywatelski. Dla mnie to tak brzmiało, kiedy nie byłem świadomy i to była przyjemność.
  Pewnie jeszcze większa dla tych, którzy korzystają z mojego głosu . Teraz nie wezmę udziału , obojętnie w jakiej formie się odbędą i to bez względu na konsekwencje. Wezmę może kiedyś kiedy Wojewoda z opcji Y, zobaczy coś złego w działaniach przestępców samorządowych z opcji X i wśród swoich. Czyli pewnie nigdy. Jeśli moje warunki zostaną spełnione, to się mile ździwię.

  Odpowiedz
 • 25/04/2020 o 20:57
  Permalink

  W przeciwieństwie do wójtów i burmistrzów ja nie traktuję tego tematu zbytnio politycznie.
  Niech sobie będą wybory korespondencyjne, ale nie podoba mi się przekazanie do jakiejś spółki mojego Peselu. To baza danych, która pozwala na zaciąganie pożyczek. Jak wolałbym sam ją zaciągnąć, kiedy będę miał potrzebę. Kiedy baza będzie krążyć, to ktoś ją kupi i skasuje konkretne pieniądze.
  Jeszcze raz, mój pogląd jest taki, że jak muszą być to niech sobie będą.
  1.Niech mi tylko ktoś tylko zagwarantuje, że po przekazaniu mojego Peselu do PP(i innych danych), ktoś spłaci pożyczki zaciągnięte na podstawie bazy danych.
  2. Materiały wyborcze trafią do mojej skrzynki pocztowej (z naciskiem na własność) i ja sobie wybiorę dogodny moment, kiedy je wyjmę. Jeśli niewyjęcie grozi konsekwencjami prawnymi, to na pewno nie wyjmę.

  Odpowiedz
  • 25/04/2020 o 21:29
   Permalink

   Nieufność motywuję tym, że odkąd część działki zajął mi baran z PO-PSL, to nie chciałbym by inne barany zawładnęły
   mi Peselem, nawet barany z PSL. Opcja polityczna barana jest mi obojętna. W PIS też kilku mógłbym znaleźć kilku.

   Odpowiedz
   • 25/04/2020 o 22:14
    Permalink

    Ja poprzez prywatę dostrzegam, że przeciętnemu obywatelowi nie robiło w przeszłości różnicy czy robiła mu krzywdę mafia pruszkowska czy wołomińska.Mnie też nie robi.
    Wolałbym jednak, by następny starosta z PIS nie znajdował kolejnych stanowisk archeologicznych pod 70 m studnią głębinową dla kumpla Andrzeja S. dlatego, że jakiś Andrzej zmienił opcję polityczną. Warunki dla Polaków powinny być w miarę stałe niezależne od tego czy Hutu lub Tutsi są u władzy. Pesel obywatela nie powinien trafiać do jakichś spółek, nawet jeśli jest to Poczta Polska, która budzi moje ciepłe uczucia, głównie poprzez brak zgrzytów z listonoszami. Mnie się dobrze trafiło, ale dawno w jednym rejonie jeden wyrzucał korespondencję do Szachtów, bo po tym było mu lżej. Nie chcę być od tego uzależniony, niezależnie czy w kraju rządzi jakaś partia, Covid-19 lub 20.

    Odpowiedz
 • 24/04/2020 o 02:39
  Permalink

  Pamiętacie jeszcze o Andrzeju z ZUK/PUK i Mirku W.?

  Zdaniem RIO, zgodnie z ustawą, na nieruchomościach niezamieszkałych obowiązek zgłoszenia do systemu zorganizowanego przez gminę, ale właścieciel MA PRAWO podpisać umowę z innym odbiorcą odpadów komunalnych, natomiast na nieruchomościach częściowo zamieszkałych właściciel OBOWIĄZKOWO należy do systemu zorganizowanego przez gminę. FIRMY TEŻ OBOWIĄZKOWO należą do systemu zorganizowanego przez gminę.
  Wszystkich w/w, należących do systemu zorganizowanego przez gminę obowiązuje ustawowy limit opłaty za opróżnienie pojemnika.
  W przypadku poj. 1100 litrów jest to 3% dochodu rozporządzalnego, czyli obecnie ok. 54 zł z groszami, a za mniejszy pojemnik opisany w ustawie 1% dochodu rozporządzalnego, czyli 16 zł.
  Wszystkie umowy podpisane przez w/w z innymi firmami odbierającymi odpady komunalnne, niż wybrana w przetargu, w ramach systemu zorganizowanego przez gminę są nieważne, bo są sprzeczne z ustawą.
  Również dotyczy to firm na nieruchomościach niezamieszkałych, jeżeli wyboru nie dokonały dobrowolnie, tylko przymuszone wprowadzającymi w błąd, nieważnymi z mocy prawa uchwałami podjętymi przez Radę Gminy, jeżeli te uchwały są sprzeczne z ustawą.
  Niestety w gminie Wronki uchwały “śmieciowe” są w istocie śmieciowe, bo naruszają regulacje ustawowe i są z ustawą sprzeczne.
  Czego się jednak spodziewać, kiedy gminą rządzą osoby dokonujące powtarzających się naruszeń prawa, a burmistrzem jest przestępca?
  Co do niektórych wronieckich uchwał RIO już stwierdziło i ogłosiło nieważność, ze względu na niezgodność z prawem i ustawą o odp. kom. a nieważność pozostałych istniejąca od ich uchwalenia zostanie niebawem ogłoszona. Dotyczy to m.in. uchwał jak dobrze pamiętam nr: XIII/133/2019 i XVII/174/2020.

  Będzie konieczność zwrotu opłat pobranych niezgodnie z ustawą?

  Czy stare ceny odbioru odpadów z 2019 roku nadal obowiązują?

  Odpowiedz
  • 24/04/2020 o 02:57
   Permalink

   Zgłoszenie do systemu zorganizowanego przez gminę jest konieczne po wytworzeniu pierwszych odpadów.
   Nieważne, czy na nieruchomości ktokolwiek mieszka.
   Opłat nie można zwiększać w trakcie roku, jeżeli ilość odpadów w gmninie stanowiąca podstawę ustalenia opłaty dla mieszkańców zostanie przekroczona.

   Tak uważa RIO, bo tak stanowi ustawa.
   Wieczór i rada we Wronkach uchwalili co innego, więc uchwały są nieważne.

   https://www.facebook.com/428029323970435/posts/2558526004254079/

   Ciekawe, czy firma odbierająca odpady komunalne z nieruchomości częściowo zamieszkałych zwróci opłaty pobrane niezgodnie z ustawą, z naruszeniem prawa, nielegalnie!
   Kto odpowie za łamanie prawa?

   Odpowiedz
  • 24/04/2020 o 03:48
   Permalink

   Pamiętamy andrzejka bo takiego ćwoka wałkarza trudno zapomnieć!

   Odpowiedz
  • 24/04/2020 o 08:18
   Permalink

   Widziałem że swojego czasu RIO coś we Wronkach zakwestionowało.Nie widziałem natomiast, by z rozstrzygnięciami RIO w sprawach śmieciowych jakaś gmina szła do WSA, a lokalny imperator chyba tak zrobił.
   Muszę wniknąć, bo nie wiem dokładnie od czego się odwołał. Wronki pozyskały z Mosiny speca od odpadów oraz od Wod-Kan i zapewne tamtejszy burmistrz jest pod jego śmieciowym wpływem…
   Inna rzecz to organizacja sesji.W Luboniu była wczoraj (on-line)i udział czynnika społecznego został zapewniony przez telefon. Nikt nie skorzystał, ale możliwość była. Mosina zapowiada możliwość udziału w telekonferencji.
   We Wronkach, jak czytałem, nie było takiej możliwości i gdyby ktoś się uparł, to władca mógłby mieć kłopot z ważnością całej sesji. Z drugiej strony, we Wronkach odmrozili targowisko, a Mosina ciągle na makaronie.

   Odpowiedz
    • 24/04/2020 o 09:41
     Permalink

     Gdyby wasz burmistrz przegrał, to poza Afryką i Grenlandią, Wronki będą miały najniższe stawki za odpady.
     Czas chyba pomyśleć o przeprowadzce i złożeniu u was deklaracji. Poza tym prezes cmentarza odmroził wam cmentarz, więc swobód obywatelskich wam przybywa .

     Odpowiedz
     • 25/04/2020 o 08:32
      Permalink

      a jak na udostępnienie danych wyborczych zapatruje się Przemysław Mieloch zwany Burmistrzem ? Czy udostępni moje – ponad 70. – letnie – dane z dopiskiem,, element wywrotowy,, w przeszłości bikiniarz, postawiony w kącie przez nauczyciela wychowania obywatelskiego za przedrzeźnianie Władysława Gomułki ? Czy P.M. dołączy do grona samorządowców protestujących przeciwko nocnym mailom ? Zamiast ględzić na vlogu o pierdołach niech Przemysław powie czy jest za wyborami czy przeciw .

 • 21/04/2020 o 10:20
  Permalink

  Ja szanuję pytania, bo zawsze są lepsze niż ich brak. W obecnej sytuacji miałbym inne?
  1. Czy karnety rozeszły się już jak świeże bułki?
  2. Czy prognoza zysków z basenu jest ciągle aktualna?
  3. Czy podczas pływania w basenie będzie można zdjąć maseczkę i kiedy?
  Na pytanie nr 3 proszę o odpowiedź ministra Szumowskiego.

  Odpowiedz
  • 22/04/2020 o 09:06
   Permalink

   Jeżeli chodzi o basen, to po wczorajszej komisji (mnóstwo problemów technicznych i brak transmisji) można stwierdzić, że:
   1. Burmistrz nadal zamierza go budować. Twierdzi, że w kryzysie ceny usług spadają, więc koszty budowy będą niższe niż przed epidemią.
   2. Pierwszy konkurs na prezesa nie został rozstrzygnięty, http://bip.mosina.pl/zasoby/files/praca/2020/park_strzelnica_-_protokol.pdf
   ogłoszono kolejny: http://bip.mosina.pl/zasoby/files/praca/2020/ogloszenie_-_konkurs_prezes_zarzadu_park_strzelnica__20.04.2020.pdf
   3. Radni, w tym Andrzej Raźny uważają, że budowę trzeba odłożyć na później, a działanie spółki basenowej zawiesić.
   4. Tylko radny Arkadiusz Cebulski otwarcie opowiada się nadal za budową pływalni.

   Odpowiedz
   • 22/04/2020 o 10:37
    Permalink

    Czy prezesem spółki basenowej nie miał być pan, który dał atrakcyjny występ na sesji?

    Odpowiedz
    • 22/04/2020 o 10:54
     Permalink

     Miał być, ale Rada Nadzorcza uznała, że oprócz umiejętności zarządzania gotowym obiektem, trzeba go jeszcze umieć wybudować i warto by jeszcze znać się na rachunkowości.

     Odpowiedz
 • 19/04/2020 o 10:50
  Permalink

  Dlaczego Mosina z własną spółką PUK zawiera umowę na odbiór odpadów do końca lipca 2020?
  Czyżby na sierpień był przewidywany koniec świata?
  http://bip.mosina.pl/zasoby/files/przetargi/zamowienia_2020/9._in_house/info_bip.pdf
  Jeśli dobrze pamiętam wcześniej zawierała umowy krótkoterminowe i w/g mnie z tego wyniknął wielbłąd z wyodrębnieniem frakcji odpadów kuchennych, za co słono zapłaciliście.No ale na parę miesięcy -to nie jest zrozumiałe…

  Odpowiedz
  • 19/04/2020 o 11:39
   Permalink

   Troche mnie to nie dziwi. Jednego jestem pewien gmina jest skorumpowana.Tak twierdziłem i twierdzę,a wałkarzy jest więcej .Jakby posadzili jednego to reszta też poleci na dno.dlatego niekoniecznie sie lubią ale sie chronią. Zajrzałem w niekompletny rejestr zobowiązań i zaczynam sobie przeglądać pierwszą strone i co widze ?Firme ROTOR sprawdzam i co wyskakuje Waldemar Czapurski (Naprawa wiertarki) ciekawe! Dla Urzędu? Boje sie przeglądać pozostałe 69 stron ,bo coś mi sie wydaje że nad rejestrem zobowiązań Prokurator powinien sie pochylić.

   Odpowiedz
 • 16/04/2020 o 20:49
  Permalink

  Zgadzam się z karpiem. Chciałbym zauważyć drobną przypadłość, prawie wszyscy przez covida 19 przenieśli się w sieć,ale tam wałki jest trudniej dostrzec a wałkarze lepiej się ukrywają niż w świecie realnym. Pozdrawiam wałkarzy lipczyków!

  Odpowiedz
  • 16/04/2020 o 22:04
   Permalink

   Świat wałkarski robi się trochę nerwowy, bo ma spadek dochodów. Kryzys dotyka już złodziei okradających domy, bo wszyscy w nich siedzą, co nie ułatwia roboty. To jednak margines.
   Gorzej, gdy normalne organy państwa załapały już covida i akceptują covidowe rozwiązania prawne.
   Wojewoda, który robił całkiem dobre wrażenie, ze zrozumieniem traktuje dziwne terminy wejścia w życie.
   Zarządzenie burmistrza Mosiny ze wsteczną datą zamknięcia targowiska, to taka covidowa perełka…

   Odpowiedz
 • 16/04/2020 o 16:57
  Permalink

  jeszcze trochę a napiszą : karp ty zmoro, ……. jak Aldo Moro !

  Odpowiedz
  • 16/04/2020 o 18:32
   Permalink

   Ja wolę mieć na piśmie, a nie przez telefon.Tam strach przed lokalnym watażką odbiera ludziom rozum.
   W Mosinie audyt w miejskich spółkach też się coś przedłuża. Niektórzy woleli wyjechać covidovi naprzeciw, niż go zrobić. Chyba z podobnej przyczyny.

   Odpowiedz
   • 16/04/2020 o 19:42
    Permalink

    karp@ – trzeba zorganizować wyprawę krzyżową do Dupiewa i Pukazuka i pozbyć się niewiernych.

    Odpowiedz
 • 09/04/2020 o 15:30
  Permalink

  Całkiem niedawno oburzenie spowodował mój wpis o pałkach, które zapraszają do zamkniętego urzędu w celu zapoznania się z aktami w postępowaniu środowiskowym. Pałki, nie pałki, ale trochę pałkowej konsekwencji…
  http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/informacje-o-srodowisku-i-jego-ochronie/obwieszczenie-o.6220.29.2019.mt-z-dnia-8-kwietnia-2020-r.-w-sprawie-odmowy-wydania-decyzji-o-rodowiskowych-uwarunkowaniach.html
  Jedno postępowanie musi się toczyć bez względu na wszystko, a inne nie może?
  Ile …. przebywa obecnie w koszarach?

  Odpowiedz
  • 10/04/2020 o 19:02
   Permalink

   Życzę Wszystkim przede wszystkim zdrowia!Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary, nie tylko dla czytających ale również piszących.Wesołych Świąt Wielkanocnych

   Odpowiedz
   • 11/04/2020 o 21:03
    Permalink

    W sobotę trafiłem na ciekawy artykuł w necie. KORONAWIRUS i 5G. Autor artykułu twierdzi, ze 5G przyczynia sie do zachorowań . Co o tym sądzicie?. Czy nasz komin na byłych terenach po SFM jest bezpieczny dla mieszkańców Mosiny i okolic. Nie tak dawno jeden z radnych wielu kadencji twierdził, że mu od promieniowania z komina, pszczoły zdychają. Co teraz myśli nie wiadomo, ale podobno żyje i domaga sie od ROHRA zwiększenia liczby tirów jak twierdzi Karp. Może to jest objaw napromieniowania?.

    Odpowiedz
    • 14/04/2020 o 17:40
     Permalink

     Nie wiem czy chce 5G, ale Rura wysłuchał próśb, a pan burmistrz się pochylił i się przychylił.
     http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/informacje-o-srodowisku-i-jego-ochronie/obwieszczenie-o.6220.45.2019.mt-z-dnia-10-kwietnia-2020-r.-o-wydanej-decyzji-o-rodowiskowych-uwarunkowaniach.html
     Waldemar Środowiskowy tirów chciał, a mieszkaniec pod nosem będzie je miał.
     Niepublikowanie treści decyzji środowiskowej to kultywowanie lokalnej tradycji. Takie chamstwo, ale zgodne z prawem. Gdyby ktoś chciał się zapoznać, to może pocałować klamkę w urzędzie. Dzięki temu nie są znane warunki decyzji. Chociaż żadna mosińska władza nigdy nie wymagała warunków decyzji środowiskowych przez suwerena zagranicznego. Bała się nawet nieśmiało zasugerować, że Rura ich nie przestrzega.
     Nie będzie więc musiał przestrzegać też żadnych warunków decyzji środowiskowej wydanych dla budowy centrum logistycznego Mosina III.

     Odpowiedz
     • 14/04/2020 o 19:57
      Permalink

      Zgadzam się z tobą Karpiu. Takie mosińskie chamstwo z ukrywaniem decyzji środowiskowych narodziło się w Mosinie w 2002 r. Większość twórców tego chamstwa odeszła z UM. Jednak chamstwo mocno się w UM zakorzeniło i jak widać nadal jest kultywowane, ale nigdy nic nie wiadomo. Życie jest pełne niespodzianek.

     • 14/04/2020 o 22:18
      Permalink

      Dany urzędnik myśli, że chodzi o nową rurkę, kranik przelotowy i wyjście do baterii. Zmieniło się, że teraz nie muszą kazać petentowi opuścić pomieszczenia pracowniczego, bo ten nie ma do nich dostępu.Uczyli się od najlepszych hydraulików.
      https://www.youtube.com/watch?v=z4dMWaI6MBY

 • 04/04/2020 o 09:27
  Permalink

  Mam pytanie nastąpił kryzys dla wielu osób prowadzących działalność gospodarczą, umniejszone są wypłaty pracownikom, jak to się ma dla pracowników Mosińskiego Ośrodka Kultury, Ośrodku Sportu i Rekreacji, Galerii Sztuki, którzy na obecną chwilę nie mają wystaw, zawodów sportowych, różnych zajęć itp. Czy za nic robienie otrzymują pensję 100% z naszych podatków, które wpłacamy na rzecz gminy na ich utrzymanie a mają skrócony czas pracy Bo to co proponują w/w instytucje on-line jest żałosne po prostu zaciągnięte z internetu przez kopiuj-wklej, wykonane w ciągu 15 minut. Czy Burmistrz, Rada jest w stanie coś z tym zrobić?

  Odpowiedz
  • 04/04/2020 o 10:41
   Permalink

   podobnie rzecz się ma z aktywnością (bez) radnych.

   Odpowiedz
   • 04/04/2020 o 13:15
    Permalink

    Całe społeczeństwo znalazło się w trudnej sytuacji. Samorząd czeka wiele wyzwań. Głównym z nich oprócz walki z koronawirusem będzie zaciskanie pasa.
    Obecnie w wyniku specustawy z 31 marca 2020 r. zostały zwiększone uprawnienia burmistrza, który będzie mógł bez udziału Rady dokonywać wszelkich zmian w budżecie w zakresie działań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
    Wprowadzono także w okresie stanu epidemii możliwość zdalnego obradowania organów stanowiących jst – dotyczy to zarówno sesji jak i komisji. W tym trybie będą mogły być podejmowane uchwały. Rada Miejska w Mosinie jest przygotowana do odbywania zdalnych posiedzeń. Prawdopodobnie 15 kwietnia odbędzie się pierwsze posiedzenie w formie wideokonferencji. Transmisje z posiedzeń odbywanych w tym trybie będą dostępne online oraz w formie nagrań.
    Obecnie radni dyskutują o sprawach gminy w zamkniętej grupie na fejsbuku, włączają się też w różne akcje pomocowe. Analizujemy wykonanie budżetu, zadajemy pytania burmistrzowi, składamy wnioski i interpelacje.
    Analizując wykonanie budżetu za miniony rok mam całkowitą świadomość, że to był ostatni taki dobry rok w finansach gminy. Tym bardziej szkoda, że nie wszystkie plany udało się zrealizować.
    W gminie będą musiały być wprowadzone oszczędności. Dla mnie jest oczywiste, że powinno to dotyczyć także diet radnych.

    Odpowiedz
    • 04/04/2020 o 18:54
     Permalink

     “W gminie będą musiały być wprowadzone oszczędności. Dla mnie jest oczywiste, że powinno to dotyczyć także diet radnych.” Szanowna Pani Przewodnicząca – pozwalam się z Panią absolutnie nie zgodzić. Zupełnie oczywiste jest, że kiepskie diety to “woda na młyn” lenistwa, bylejakości i posiadanie – za przeproszeniem – wszystkiego w dupie, w myśl mało oryginalnej maksymy: jaka płaca taka praca. I obojętnie jaka, nawet “społeczna”. Pozdrawiam Panią serdecznie kłaniając się do stópiczek.

     Odpowiedz
     • 04/04/2020 o 20:24
      Permalink

      Szanowny Wiórecki,
      Ja się z tobą absolutnie nie zgadzam. Ta dieta w normalnych warunkach powinna być większa i to dużo.
      Radny z prawdziwego zdarzenia powinien dużo pracować w domu, także bez pandemii.
      Jeśli radny głosuje za bzdurnym projektem, który zostaje unieważniony, to na początek powinno być minus sto.
      Drugie głupie głosowanie to minus 200. Trzecie to utrata mandatu i wchodzi na boisko następny.
      Jeśli następny będzie też niekumaty, to może za 3 razem wejdzie kumaty wnuk.
      Sprawiedliwości nie osiągniemy nigdy. Jest to stan do którego należy dążyć. Samorządy mają taką drogę, że przed epidemią zwolniły pracowników, którzy im całkiem słusznie zarzucali, że ktoś tam juma, ktoś jest nieuczciwy. Szczepionką były zwolnienia.

     • 04/04/2020 o 20:30
      Permalink

      Gdyby pani Przewodnicząca nie udostępniła fragmentu dyskusji radnych, którzy dyskutują na zamkniętej grupie, to bym nie uwierzył, że to możliwe.
      Do tej pory z życia czerpałem takie informacje, że jak puszka z rybami jest zamknięta, to po otwarciu też nie ma pomiędzy rybami dyskusji. Bardzo przepraszam za porównanie, ale są pewne podobieństwa.

     • 04/04/2020 o 20:50
      Permalink

      Samorządowi władcy rywalizowali w pisaniu listów o małych dochodach i jednocześnie między sobą, kogo stać na Zenka,, Dodę-Elektrodę na dniach gmin. Cena nie grała roli. Teraz zacznie mieć znaczenie.
      Czy trzeba było pandemii, że niektóre cepy to zrozumiały? Czy tego było trzeba, że my wyborcy wreszcie zrozumiemy, że nie ma nic za darmo. Chcesz mieć basen, musisz za niego zapłacić.

     • 04/04/2020 o 21:18
      Permalink

      Nie wtryniam się czy u was diety radnych powinny być obniżone. Nomen omen,specjalistą w sprawie Covid
      -19 w mediach uznawanych za rządowe, jest profesor od zamku w Stobnicy i od kornika w Puszczy Białowiejskiej. Sytuacja ewaluuje. Wiem, że u mnie w Luboniu powinny być obniżone.
      W styczniu w Luboniu radni pożarli torta. W lutym komisje pozytywnie zaopiniowały projekt, który jeszcze nie powstał i tę samą bzdurę powtórzyli na sesji . Rozgarnięty inaczej zastępca burmistrza napisał do narodu, że to wina RIO i jeszcze głupolowi za to płacą, z lubońskich podatków. Kiedy jakaś pandemia spowoduje, że głupka zwolnią?

     • 04/04/2020 o 21:43
      Permalink

      Wirusowe zachowania w gminach są różne. W Mosinie radny wywołany przez burmistrza prezentuje basenikową prognozę zysków. W Luboniu radna współtworzy z zastępcą burmistrza raport o stanie miasta, na poziomie ucznia 6 klasy szkoły podstawowej, choć wykłada na wyższej uczelni. Ja nie dowiaduję się z niego ile osób mieszka w Luboniu. Szkoda forsy na coś takiego, niech dzieci to zrobią w ramach ćwiczeń.
      Samorządy muszą się zreformować…

   • 04/04/2020 o 17:02
    Permalink

    Jeśli to potrwa długo, tak jak przewidują specjaliści, to te armie urzędników, które są w każdej gminie, będą świadczyć pracę z domu, przy zamkniętych urzędach?Niektóre rzeczy można robić zdalnie, inne nie.
    Rozwiązania prawne które teraz obowiązują, bardzo idą po bandzie. Najmniej dotyczy to interesantów.
    Powinno zostać załatwione wszystkiego co można mailem, bez potwierdzonego podpisu. Potwierdzeniem może być telefon do interesanta. Wszyscy siedzą w domach, ale nie pomyśleli o tych dla których pracują.
    Jak ktoś nie dał rady wprowadzić danych do rejestru umów, przed pandemią, to i zdalnie nie da.

    Odpowiedz
    • 04/04/2020 o 23:21
     Permalink

     Nie poznasz wartości placówki leczniczej, zanim nie odmówi twojej mamie, tacie lub tobie.
     Mam nadzieję, że od dzisiaj żaden starosta(płci męskiej) nie zostanie przyjęty nigdy na ginekologię.
     Niezależnie od opcji politycznej.
     Może w ramach pokuty coś z 10 mln na pałac w Skrzynkach, na pandemię?

     Odpowiedz
     • 05/04/2020 o 01:46
      Permalink

      22 godzina. Covid 19 już ustępuje.w znanych dyskontach.

     • 05/04/2020 o 10:45
      Permalink

      Obecnie najlepszą fuchę w Mosinie ma pan Jakub. Wyszkolił sobie burmistrza w obsłudze kamery i może siedzieć w domu. Panu burmistrzowi wielce się nowa sprawność spodobała i korzysta z klawisza coraz częściej. Ma nieco gorzej, bo kiedy podpisuje list do Premiera, to musi przyjść do urzędu.
      Dla mnie to co najciekawsze w tych relacjach jest to co między wierszami. Będziecie jeść makaron, dopóki nie zniknie ryzyko manifestacji w Hiszpanii. Obrazek z Lubonia, z soboty.
      Wszędzie kolejki, a jedynym miejscem bez nich było kilka stanowisk przy Orlenie, gdzie można kupić pyry i jaja. Morał jest taki, że w dobie zarazy, dobrze funkcjonują tylko miejsca gdzie władza filozofów nie sięga.

     • 05/04/2020 o 11:56
      Permalink

      Widzę lukę na rynku nagrań samorządowych. Który z burmistrzów będzie pierwszy , ustawi kamerę przy łóżku i nagra swój sen?
      To mogłoby być ciekawe, a zwłaszcza przejście ze snu wolno-falowego w fazę rem.
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_REM
      Kto krzyczy przez sen, że chciałby zostać Prezydentem?

     • 05/04/2020 o 12:58
      Permalink

      Ograniczenia wolności mają sens i ja się do nich stosuję.
      Jednocześnie przez pryzmat koronawirusa dostrzegam braki naszej demokracji.
      Nadal brakuje testów dla służby zdrowia, kierowców w ruchu międzynarodowym.
      Zaczynają docierać do domów opieki społecznej i wyniki wskazują, że może być tragedia.
      Dwa tygodnie temu testy były dostępne tylko dla nieroztropnych samorządowców, wracających z Seelze.

 • 02/04/2020 o 20:17
  Permalink

  Burmistrz zaleca jeść kiszoną kapustę by nie zarazić się wirusem ale gdzie ją kupić jak Targowisko Zamknięte 🙂

  Odpowiedz
 • 02/04/2020 o 12:11
  Permalink

  W Buku też zamknęli targowisko, ale tylko po to by je przeorganizować i tamtejszy burmistrz obiecał szybkie otwarcie.
  W Mosinie podobno emeryci się będą schodzić na ploty. Ktoś chyba nie zauważył zmian, bo ja ostatnio emeryta na ulicy widziałem tydzień temu. Wszystko można zorganizować tak, by było bezpieczniej niż w sklepach.
  Burmistrz do premiera pisze… W następnym odcinku będzie premier odpisujący burmistrzowi. Ludzie mają odlot.

  Odpowiedz
  • 02/04/2020 o 21:24
   Permalink

   karp@ – jak się Burmistrz rozpędzi do napisze do Putina i Trumpa oczywiście podając do wiadomości ólubionego posła.

   Odpowiedz
   • 03/04/2020 o 12:15
    Permalink

    Ja bym napisał do Łukaszenki, bo on powiedział dziennikarzom, że nie widzi wirusa i w związku z tym, nie ma problemu.Kiszona kapusta może być, ale nie z targowiska, tylko z Biedry, bo na targowisku Hiszpanie urządzają demonstracje (chyba, że źle zrozumiałem przekaz).
    Wczoraj widziałem w Luboniu taki obrazek. Stoją ludzie przed wejściem do Netto, jak rząd przykazał, w stosownych odległościach. Na przystanek podjechał autobus (taki wycieczkowy)ze stłoczonymi obywatelami Ukrainy. Część wysiadła i tyralierą przeszła przez parking, między kolejkowiczami.Kilku się dokleiło do kolejki, ale na plecach, bez odległości. Nie chcę wzniecać żadnych waśni narodowych, ale oni mają chyba inne wytyczne.

    Odpowiedz
    • 03/04/2020 o 12:39
     Permalink

     Są już gminy świadczące pomoc dla przedsiębiorców i choć ciężko mi to przechodzi przez klawiaturę, to taką gminą jest Dopiewo. Wyjaśnień w sprawie tej pomocy dla RIO udzielił UOKIK.
     http://bip.poznan.rio.gov.pl/?a=26313

     Odpowiedz
     • 03/04/2020 o 12:54
      Permalink

      Jest akcja #RatujBiznes.
      Rzecznik MSP pośredniczy pomiędzy przedsiębiorcami a prawnikami, którzy nieodpłatnie pomagają wypełniać wnioski związane z pomocą rządową.
      https://rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes/
      https://rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes/#1585654480777-86d5b39d-df0a
      Niektórzy samorządowcy zachowują się tak, jakby nie wiedzieli skąd biorą się podatki.
      Miesiąc temu nie wiedzieli, że Covid-19 już tam całkiem nieźle grasował, po powrocie zamknęli targowisko, a teraz piszą listy.

     • 03/04/2020 o 12:55
      Permalink

      Już tam-znaczy w Niemczech.

     • 03/04/2020 o 19:11
      Permalink

      Noi posprzątane karpiu miałeś racje.

 • 02/04/2020 o 10:21
  Permalink

  Mnożenie problemów z targowiskiem to zwykłe lenistwo władzy która w Mosinie woli piętrzyć problemy niż je rozwiązywać. Jak niema Burmistrz potencjału organizacyjnego niech sięgnie po pokłady pracowników Domu Kultury , Ośrodka Sportu itd. którzy pobierają pensje czekając na lepsze czasy. Zresztą sam Burmistrz również mało co robi więc na pewno wygospodaruje 2 godziny dziennie by pilnować porządku na placu.

  Odpowiedz
 • 01/04/2020 o 21:22
  Permalink

  Targowisko nie będzie otwarte, bo 8 marca w Hiszpanii były manifestacje. Głowa karpia jest za mała, by szybko objąć tak głęboką myśl. Może zrozumiem za jakiś czas. Moim zdaniem nieracjonalnych zachowań nie trzeba szukać w Hiszpanii. Byli tacy samorządowcy, którzy bez potrzeby jeździli do Niemiec, a Marszałek Struk sobie pojechał do Włoch.
  https://www.tvp.info/47340019/marszalek-struk-przyznaje-wrocilem-z-wloch-8-marca-i-nie-poddalem-sie-kwarantannie

  Odpowiedz
  • 01/04/2020 o 22:06
   Permalink

   Coś czuję, że w tym roku burmistrz już wam nie otworzy targowiska, bo na Białorusi grają w piłkę, a sam Łukaszenka gra w hokeja. Powoli zaczynam łapać tę nieco specyficzną logikę.

   Odpowiedz
 • 31/03/2020 o 21:23
  Permalink

  Zgadza temat targowiska był tu szeroko omawiany i to nie było w temacie. Pani Przewodnicząca, o ile na tej stronie był omawiany szeroko, to przez Radę raczej wąsko.W roku 2016 zauważyłem dysonans między długą dyskusją o strefie i brak dyskusji o targowisku. Jakby to było dziecko innej matki. Teraz przeskoczę do roku 2020, do ostatniej sesji i znowu Rada omawia zamknięcie strefy, a o zamknięciu targowiska cicho. Jakby to było jakieś tabu. No to pan burmistrz zamknął 27 marca z datą wsteczną. Mimo, że od dyskusji minęło sporo czasu nikt w Polsce jeszcze nie powielił czegoś takiego, jak opłata targowiskowa. O ile odkrycie Ameryki przez Kolumba w roku 1492 jest mocno wątpliwe, to bezsprzecznie odkrycie opłaty targowiskowej nastąpiło w Mosinie. Myślę, że temat zasługuje na omówienie przez decydentów, bo my tu przecież o niczym nie decydujemy.

  Odpowiedz
  • 31/03/2020 o 21:43
   Permalink

   Zgadzam sie z karpiem i pewnie nie ja jeden, że temat targowiska mosinskiego cuchnie na odległość! Może warto sie temu bliżej przyjrzeć ? Zwłaszcza, że ciotka mówiła, że zwolniji inkasenta co dwa razy tyle wpłacał utargu do gminy i spółki gminnej czyli ZUK.

   Odpowiedz
  • 31/03/2020 o 22:34
   Permalink

   Powtarzanie po kilkadziesiąt razy tych samych argumentów jest bezcelowe. Każdy temat można w ten sposób”zmęczyć”, a niekiedy nawet “zamęczyć”. Zazwyczaj uzyskuje się efekt przeciwny od zamierzonego.

   W tej chwili trwa dyskusja między radnymi i burmistrzem na temat targowiska. Otworzyć, czy nie?

   Roman Kolankiewicz Moim zdaniem głównym argumentem ZA jest fakt, że można zamiast w sklepie zrobić zakupy na świeżym powietrzu.

   Marcin Ługawiak Jeśli mówimy o takim targowisku, jakie funkcjonowało przed zamknięciem, to jestem przeciwny, ale dlaczego miałoby tak funkcjonować jak przed zarazą. Oto moje propozycje wypracowane z żoną :):
   1) dopuścić handel cały tydzień,
   2) zdecydowanie rozrzedzić stanowiska,
   3) zobowiązać sprzedawców do podawania towaru i niedopuszczenia do samodzielnego wybierania,
   4) zobowiązać sprzedawców do pilnowania odstępów między klientami (i tu nie podzielam obaw o zbytnie tłoczenie się ludzi, społeczeństwo samo się dyscyplinuje i robi to bardzo rzetelnie, wystarczy spojrzeć na kolejki na pocztę i do sklepów)
   5) Wprowadzić obostrzenia jak w sklepach, czyli godziny zakupów dla osób starszych.
   Nie podzielam Pana wielu obaw w poście. Poczucie zagrożenia jest obecnie na tyle duże, że społeczeństwo w zdecydowanej większości, a na pewno ta część, która robi zakupy na targowisku, doskonale się dyscyplinuje bez udziału służb porządkowych.

   Małgorzata KapturArgumenty za otwarciem targowiska:
   1. Na targowisku nie ma klamek i wózków, a to największe siedlisko wszelkich zarazków.
   2. Wpływy do budżetu (ten argument podnosili radni przy dyskusji w sprawie zniesienia opłat za parkowanie)
   3. W innych gminach będą otwarte, więc dlaczego u nas miałoby być inaczej.

   Inkasent będzie mógł tak wyznaczyć miejsca, aby zachować odstępy. Po przybyciu określonej ilości handlujących można postawić informacje przy wjeździe – BRAK WOLNYCH MIEJSC DLA HANDLUJĄCYCH.
   To wymagałoby ustalenia w drodze zarządzenia nowego regulaminu.
   Popieram argumenty Marcina

   Ewelina Dudek Podobnie jak Marcin Ługawiak nie wyobrażam sobie funkcjonowania targowiska w kształcie sprzed epidemii. Ustawa o zaostrzeniach wyraźnie wskazuje 1 stanowisko/max 3 kupujących. Co do sprzedających, to zagospodarować co drugie stanowisko. Szlabany na wjazdach. Codzienna i całodzienna sprzedaż, żeby ludzie się nie gromadzili. Trzeba stworzyć nowy regulamin i powtarzam jak mantrę: komunikaty przez megafon straży miejskiej, żeby ludziom zakodowały się w głowach.

   Odpowiedz
   • 31/03/2020 o 23:09
    Permalink

    To teoria szanownych radnych. Nie twierdzę, że zagrożenia nie ma. Jest. Ale jeść też trzeba! Idzie zorganizować handel choćby dla jakiejś grupy sprzedających tak? Na marginesie toaleta na zielonym rynku jest zdewastowana. Dlaczego? Zapytajcie się Burmistrza, ciekawe co odpowie.

    Odpowiedz
    • 31/03/2020 o 23:28
     Permalink

     Jako już były ale jeszcze obecny pracownik.Powiem tak niechodzi o targowisko. Sporo czasu spędziłem na mieniu komunalnym i wiem co pisze. Im bardziej odkopuje archiwum kture posiadam tym bardziej jestem przeażony. Radni niemają pojęcia co tu sie wyprawiało.Nobo skąd mieli wiedzieć? Nikt ich nieinformował otym czy o tamtym.Chyba skasuje to archiwum bo tam jest tyle nieprawidłowosci że głowa mnie zaczyna rozbolewać

     Odpowiedz
   • 31/03/2020 o 23:29
    Permalink

    To są rzeczowe argumenty. Ja się spotkałem z takim argumentem, że powinny zostać zamknięte, bo sprzedawcy rąk nie myją. Teraz wszyscy w Polsce myją ręce, ja mam umyte na 2 lata do przodu. O ile na targowisku sprzedający nie dopuści do macania towaru, to w sklepach wielkopowierzchniowych macanci mają na stoiskach pełne pole do popisu.
    Nie padło jednak pytanie dlaczego jedno jest zamykane pod byle pozorem , a drugie (strefa)trafia na sesję “z szacunku dla Rady”. Ten dualizm powoduje, że może być problem z ustaleniem kto ma otworzyć.
    Szkoda, że pan burmistrz nie opracował propozycji z żoną, jak radny Ługawiak, tylko walnął z grubej rury.

    Odpowiedz
    • 31/03/2020 o 23:40
     Permalink

     Jeszcze fragment uzasadnienia zarządzenia:
     “W związku z obowiązującym aktualnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii ( Dz.U. poz. 491) i otrzymanym od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego pisemnym nakazem zamknięcia wszystkich miejsc z punktów otwartych ( pismo z dnia 23 i 25 marca 2020 r.), wydanie niniejszego zarządzenia jest obowiązkowe”
     Pogratulować, że 13 marca wasz burmistrz znał już treść Rozporządzenia z 20 marca, ale na jego mocy mógłby raczej zamknąć basen, gdyby już stał.

     Odpowiedz
     • 01/04/2020 o 18:53
      Permalink

      Oglądałem najnowszego vloga burmistrza i wkurzył mnie jak p Nowak!Mówi ,że 105 handlujących rezerwuje miejsc .Autorem listy byłem ja osobiscie i po zwolnieniu mnie ją zostawiłem ,żeby następcy nie utrudniać pracy ,ale będe sie czepiać !Nikt sie niespytał czy można wykorzystać moje prawo autorskie! Cały szablon i dane sam osobiście zdobywałem!

 • 28/03/2020 o 22:23
  Permalink

  Jako zwykły karp chciałbym poprosić o przywrócenie Chomika na stronę. To pierwsza ofiara pandemii nieuczciwości.

  Odpowiedz
  • 01/04/2020 o 19:22
   Permalink

   Nawet dane którę podał burmistrz na vlogu na temat rezetwacji niezgadzają się!Tak jak wyliczenia na zapytanie i odp dla pani przewodniczącej! Ładnie! A wystarczy pojechać na targ i przeliczyć!Bez listy jest to możliwe ha ale wtopa!!!

   Odpowiedz
   • 01/04/2020 o 19:58
    Permalink

    Powiem więcej za taką liste rezerwacji nikt nigdy mi niezapłacił ,to było wyłącznie moje zaangażowanie i wkład w prace za którą nikt nigdy mi nie zapłacił!!!Wręcz przeciwnie!!!!!

    Odpowiedz
 • 25/03/2020 o 12:37
  Permalink

  Obwieszczenie o możliwości zapoznania się z materiałami w godzinach pracy urzędu, w sytuacji kiedy urząd jest zamknięty, to przegięcie pałki.
  http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/informacje-o-srodowisku-i-jego-ochronie/obwieszczenie-burmistrza-gminy-mosina-o.6220.54.2019.nr-z-dnia-23-marca-2020-r.-o-zebranych-materiaach.html
  Koronawirus robi same złe rzeczy i jedną dobrą. Utrudnia wałkarzom wałkowanie.
  W dotkniętym 10 lat temu ręką wałkarza Dopiewie, wałkarz odszedł, a duch pozostał.Wy będziecie go mieli przez następne 10 lat w ZUK.
  Tam nie jest możliwe zapoznanie się z projektem mpzp(w Mosinie to działa), bez przychodzenia do urzędu. Wysyp wyłożeń mają przed świętami, podczas urlopów, by mieć większą pewność , że nikt nie przyjdzie i się nie zapozna z aktami. Podczas wyłożeń projekty są już pozytywnie opiniowane przez komisję, bo wałkarska taśma musi działać. Jeden z radnych złożył petycję by z projektami mpzp można było zapoznać się w internecie i został potraktowany odmownie. Wirus trochę przyhamował produkcję i krociowe zyski.
  Urzędnicy mosińscy( od środowiska , wraz z szefem) powinni przemyślać sprawę i zastanowić się jak ktoś ma przyjść kiedy zamknięte.

  Odpowiedz
  • 26/03/2020 o 14:31
   Permalink

   Zapoznanie się z materiałami w czasie epidemii może się okazać trudne do wyegzekwowania, bo burmistrz zamknął urząd przed mieszkańcami. Respektowania tego zakazu broni przy drzwiach wejściowych strażnik w długa bronią (tzn. z długa pałką) . To wydaje mi się dziwaczne z pałka na mieszkańca, czy może na wirusa?
   Szczęśliwy ta gmina, jeżeli strażnik nie ma innych wazniejszych zajęć, jak trzymanie straży przed magistratem.
   Teraz jest “dobry” czas, by pójść na skróty w niektórych sprawach. Radni nie śpijcie!

   Odpowiedz
   • 27/03/2020 o 07:50
    Permalink

    Pałka może skutecznie wyperswadować chęć zapoznania się z materiałami.
    Pałkami są też pracownicy urzędów, którzy wykorzystują sytuację, by wypełnić ustawowy wymóg.
    Powinni zrobić testy na przydatność w samorządach.

    Odpowiedz
  • 27/03/2020 o 21:33
   Permalink

   Karp@ Nie tak dawno dowiedziałem się o tym forum. Z reguły nie wdaję się w dyskusje z Anonimami, ale w uzasadnionych przypadkach odpowiadam, kiedy służy to jakości życia publicznego. W Pańskiej wypowiedzi pojawiła się informacja nieprawdziwa o tym, że Urząd Miejski w Mosinie jest zamknięty. W rzeczywistości urząd jest otwarty, ale wdrożono procedury ograniczające bezpośrednie kontakty z interesantami. Możliwe jest więc zapoznanie się z dokumentacją sprawy, o której mowa w zamieszczonym obwieszczeniu.
   Druga ważna kwestia to podana w obwieszczeniu informacja, żeby w razie chęci skorzystania z uprawnienia do zapoznania się z aktami sprawy, odbyło się to po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Pozwoli to pracownikowi na przygotowanie stosownych dokumentów do wglądu i udostępnienie ich zainteresowanemu z zachowaniem obecnie obowiązujących wymagań sanitarnych przy kontaktach osobistych. Na żądanie strony możemy udostępnić dokumenty również drogą elektroniczną.
   Pomimo stanu epidemii nikt na razie nie zawiesił działania KPA, a jego przepisy wymagają od urzędników zawiadomienia stron postępowania o możliwości zapoznania się z aktami sprawy przed wydaniem decyzji. Zamieszczone obwieszczenie adresowane jest właśnie do stron przedmiotowego postępowania.
   Kończąc pozwolę sobie stwierdzić, że ani moi współpracownicy w referacie, którym obecnie kieruję, ani ja osobiście nie podzielamy Pańskiej opinii, że “… to przegięcie pałki.” i zapewniam, że nasze działania nie są nieprzemyślane.
   Zachęcam w wypowiedziach do zachowania szacunku wobec innych, nawet kiedy nie podzielamy ich poglądów czy przekonań. Spierajmy się na argumenty i z zachowaniem rzetelności.

   Odpowiedz
   • 28/03/2020 o 15:03
    Permalink

    Jak widzę/czytam jak urzędnicy wchodzą w polemizację z jakimś tam anonimem/karp to przekonuje się, że coś w Mosinie jest nie tak! Bardzo tu nieładnie pachnie. Z informacji które krążą na mieście to burmistrz pozbywa się wszystkich niewygodnych dla jego chorej władzy. Burmistrz jako Historyk powinien wiedzieć, że takie praktyki z czasem źle się kończą. Jednak odnoszę wrażenie, że to nie jest brak kompetencji, tylko celowe działanie Burmistrza. Powie pan jak to jest? Kto za panem stoi? Działa pan na rzecz jakiej grupy? Widzę tu biznes!

    Odpowiedz
    • 28/03/2020 o 18:41
     Permalink

     Ty zajmij się gąską Balbinką. Piszę jak krowie na rowie żem karp, to proszę mi nie ubliżać, że Anonim.
     Gdybym się każdemu za bardzo podkładał, to w swoim urzędzie nie załatwiłbym dowodu.
     Jak piszę, że mnie dziwi, że starosta leży na ginekologii, to wiem że starosta wie, kto pisze.
     Poprzedni burmistrz Mosiny wiedział, a jego ówczesny zastępca nie wie?
     Jeśli poprzedni prezes ZUK żądał usunięcia moich wpisów, to też dobrze wiedział. Za dużo podałem szczegółów jego wałków, by mieć jakiekolwiek wątpliwości.Niech się Ptyś czepi gąski.

     Odpowiedz
     • 28/03/2020 o 20:44
      Permalink

      Przez małe p.karp

     • 28/03/2020 o 21:48
      Permalink

      No się cieszę, ze zrozumiałeś, że żeby mnie namierzyć wystarczy przejechać się drogą 2402P.
      Od lat apeluję do złodziei, żeby mi zajumali studnię głębinową i stanowisko archeo, które mi wkopali jumacze powiatowi pod 70 m studnią i nic. Apeluję do złomiarzy żeby sobie wykopali dwa rodzaje wodociągów i słup energetyczny. W sumie słup sam bym sobie wykopał, ale się trochę słabo znam na prądzie i mam obawy przed pokopaniem. Prezydent zajęty, Wojewoda zajęty, Rada na fejsbuku( a myszy harcują).Wolałbym,żeby w tym kraju nie były czynne tylko karpie…
      Nie wiem czy dobrze pamiętam ostatnią sesję RM Mosina i nie wiem czy dobrze pamiętam dobrze nazwiska radnych( więc nie wymieniam), którzy pytali skąd zmiana terminów wejścia w życie aktów prawa miejscowego. Wydaje mi się, że padł kontrargument burmistrza, że prawnik się podpisał. Chyba z podobnego założenia wyszedł sąd, który wypuścił Hossa, który oszukiwał na wnuczka. Pewnie ktoś podpisał się pod zeznaniami.

   • 28/03/2020 o 17:50
    Permalink

    Doceniam wpis. Wolę najpierw przeprosić za przegięcie pałki, tych których posądziłem za przegięcie. Przepraszam.
    Później sprawdzę, czy sam pałkę przegiąłem.
    https://www.mosina.pl/aktualnosci/urzad-zamkniety-dla-interesantow-zamkniete-rowniez-targowisko
    Może być tak, że inaczej rozumiemy słowo zamknięty.
    Jeszcze raz doceniam wpis i życzę nie schodzenia do poziomu poprzedników tj. sadzenia drzew w siatkach i przed poprzedników z czasów p. Springer. Proszę sobie w wolnym czasie sprawdzić, dlaczego w owym czasie UM Mosina nie wydawał postanowień o odsunięciu społeczeństwa od postępowań środowiskowych i bez tego w żadnym społeczeństwo nie uczesticzyło. Całkowita zgoda co do tego, że nikt nie zawiesił KPA. Kiedy nie ma sytuacji koronawirusowej, urzędy traktują go jak prezes PK Wronki, póki jest dla nas korzystny, to go stosujemy. Ze względu na skomplikowany charakter sprawy, konieczność uzupełnienia dokumentów-przewlekać można w nieskończoność. Teraz kiedy jest ograniczony dostęp do urzędu państwo musicie wydać decyzję? Jednak zauważam i doceniam, że nie straszy mnie pan art.212 kk,bo urzędnicy i ich szefowie którzy mają wałki na koncie zwykle to robią i żądają usunięcia wpisów.
    Ja nie podpisałem się Anonim, tylko karp i nie zmieniam nicków co chwila. Jeśli przegnę pałkę, to łatwo mnie namierzyć i poniosę za to odpowiedzialność. Z drugiej strony, gdyby wszyscy urzędnicy ponosili odpowiedzialność przed prawem, to już siedziałbym pewnie razem z nimi w jednej celi o wielkości powiatu.
    W sumie rozumiem cały przekaz, ale to czy urząd jest zamknięty czy otwarty, muszę jeszcze przemyśleć.
    Pan burmistrz Mosiny chyba też. Podobnie powinien przemyśleć wraz ze swoim genialnym prawnikiem jakim cudem 27 marca można zarządzeniem zamknąć targowisko, bodajże od 13? Jeśli tak można, to na telefon można zawiesić KPA. Pozdrawiam, sukcesów w pracy w niezamkniętym czy zamkniętym dla interesantów urzędzie i proszę nie brać przykładu z poprzedników .

    Odpowiedz
    • 28/03/2020 o 18:13
     Permalink

     Jeszcze słów kilka. Proszę sprawdzić od kiedy mieszkańcy Mosiny mogą się zapoznać z Kip-ami w bazaoos.
     Podlegli panu urzędnicy już chyba wiedzą, że mają obowiązek to wprowadzić, a 2 lata temu nie wiedzieli, lub rżnęli głupa, że nie wiedzą. Oczywiście to nie pana okres.
     Czy to że mieszkańcy obecnie mogą, nawet jeśli się nie zapoznają jest| “winą” burmistrzów, urzędników, czy upierdliwych karpi? Mogą sobie sprawdzić czy koło ich domu Dudek i Kostek nie zbudują jutro zakładu pirolizy czy czegoś tam, koło ich domu. Jak im się nie chce zapoznawać to już ich sprawa. Proszę docenić, że dzięki tym.którzy informują urząd, że nie wypada sadzić drzew w siatkach i także w malutkiej części wujkowi samo zło karpiowi , nie trafił pan na całkowity ugór. 🙂

     Odpowiedz
   • 28/03/2020 o 19:37
    Permalink

    Przegięciem pałki nie jest, że referat ochrony itd. nie publikuje nigdy decyzji środowiskowych i zaprasza nawet w lepszej sytuacji zdrowotnej, żeby ci którzy pracują niejednokrotnie dłużej niż urząd, musieli się zapoznać taką decyzją w urzędzie pracy urzędu. Nie jest to przekroczenie prawa, KPA , OOŚ. Jest sprzeczne z przyzwoitością.
    Brak miejsca na stronie, w internecie?
    Ten który je chleb z ręki podatnika, nie powinien pluć na suwerena. Krytykowany często referat planowania, za krytykowanej jeszcze częściej pani Szeligi, publikował na stronie UM Mosina projekty mpzp. Nie ma takiego wymogu,w Dopiewie nie zrobili tego nawet na wniosek radnego. Czy referat ochrony czegoś, kiedyś z własnej woli opublikował treść decyzji środowiskowej? We wspomnianym wcześniej Dopiewie (w/g mojej własnej oceny stolicy powiatowego wałkarstwa) też nigdy nie publikowali aż do czasu głośnej akcji przed urzędem. Teraz uczeń prezesa PK Wronki nie tai już decyzji środowiskowych.
    Dziś nie czas na takie zgromadzenia, ale wszystko przed wami.

    Odpowiedz
    • 28/03/2020 o 20:02
     Permalink

     Tak mnie wszyscy dziś przezywają od Anonimów, a gdybym był dla wszystkich taki anonimowy, to ZDP nie zadałby sobie tyle trudu, by właśnie przy działce należącej do mojej rodziny, nie wysypać kamyczków na poboczu drogi powiatowej 2402P. Mam z tego powodu wiele radości.
     W poprzedniej kadencji tłumaczyłem p. burmistrzowi Rysiowi, który dał do zrozumienia, że wie kim jestem, że on ma większą pewność, bo ma wywiad, a ja nie mam żadnej pewności, że nie nie rozmawiam z gepardem. Człowiek inteligentny, więc zrozumiał.

     Odpowiedz
   • 28/03/2020 o 20:47
    Permalink

    W sumie poczuwam się do niekonsekwencji. Chyba w tym samym dniu na stronie bip UM Mosina było coś ze starostwa i oni też zapraszali do zamkniętego starostwa w celu zapoznania z aktami. Duże niedopatrzenie z mojej strony, że nie nazwałem ich pałkami. Z drugiej strony, ich nie trzeba o tym informować, bo już to robiłem, kiedy starostwo było całkowicie otwarte i kogo z Zarządu uważam za pałkę i to z podaniem wszelkich danych adresowych.
    Kiedyś już pisałem, że jak poprosili o 5.40 opłaty za informację o środowisku, to zaproponowałem, że tylko w ostateczności i proponuję, żeby po 2.70 zapłacili Andrzej Strażyński i Jan Grabkowski, bo to ich wałki były przyczyną mojego pytania. Moja propozycja nie została uwzględniona i za informację o ich wałkach zapłaciłem 5.40, ale nie żałuję -warto było. Niech każdy wałkarz wie, że kiedyś jakiś karp spyta.

    Odpowiedz
 • 12/03/2020 o 12:02
  Permalink

  Wczoraj RIO stwierdziło nieważność w części mosińskiej uchwały w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ocena lubońskich uchwał wypadła gorzej i już dziś RM będzie się starała to poprawić.

  Odpowiedz
  • 12/03/2020 o 14:00
   Permalink

   Z przerażeniem wyczytałam dzisiaj w internecie, ze SZAFARZ z Czapur miał koronowirusa i rozdawał komunie. Jego cala rodzina ma koronowirusa. I co teraz. Czy ktos cos wie wiecej o tej sprawie.

   Odpowiedz
   • 12/03/2020 o 14:03
    Permalink

    W tym przypadku system nieco zawiódł, bo podobno była jakaś konsultacja telefoniczna(jak pokazało życie zawodna) i pani trafiła na SOR w Puszczykowie.

    Odpowiedz
   • 12/03/2020 o 14:51
    Permalink

    Ostatni komunikat Burmistrza:
    Z przekazanych przez Wojewodę informacji wiemy, że osoby z pierwszego kontaktu, które miały związek z osobami poddanymi hospitalizacji, są objęte kwarantanną. Zostaną także pobrane od nich próbki na obecność koronawirusa. Cała procedura jest prowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Ponadto Wojewoda Wielkopolski prowadzi rozmowy z Kurią Metropolitarną Archidiecezji Poznańskiej na temat funkcjonowania świątyni w Czapurach. Bardzo proszę wszystkie osoby objęte kwarantanną o stosowanie się do zaleceń i niewychodzenie z domu. Tylko odpowiedzialna postawa z zachowaniem zasad higieny może pomóc nam wszystkim zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

    Apeluję także o niepoddawanie się panice. Dementuję informację na temat działań wojska na terenie Czapur oraz odcięcia ze względów sanitarnych tej miejscowości od pozostałych sołectw.
    Potwierdzam także, że Wojewoda uruchomił ambulans do poboru próbek na obecność koronawirusa. Ambulans przyjeżdża do osób objętych kwarantanną, aby zminimalizować czas oczekiwania na badanie.
    Odpowiadając także na pytania dotyczące funkcjonowania targowiska w Mosinie, z dniem 13.03.2020 r. zostaje ono zamknięte do odwołania. Robimy to profilaktycznie, wszelkie zalecenia w tej kwestii wydaje Główny Inspektor Sanitarny.

    Odpowiedz
    • 12/03/2020 o 15:40
     Permalink

     Pani Gosiu, a czy burmistrz czegoś nie przywiózł z Niemiec. Mam na myśli koronowirusa. Każdy w czasie zarazy powinien siedzieć na dupie w miejscu swojego zamieszkania. Mamy przykład żony szafarza, a burmistrz wyjechał do zapowietrzonych Niemiec w czasie jak ona już była w szpitalu.

     Odpowiedz
  • 12/03/2020 o 20:00
   Permalink

   karp@ – a mnie interesuje skład delegacji. Napewno był Kuba ksywa ,,Engels,, a dalej …..

   Odpowiedz
   • 12/03/2020 o 20:32
    Permalink

    To i tak nieźle. Kiedyś jeden Kuba miał ksywę Rozpruwacz. Jego jednak nie mogło być w delegacji, bo by po prostu nie wróciła.

    Odpowiedz
 • 09/03/2020 o 21:39
  Permalink

  Selekt otwierał koperty przetargowe dla Dopiewa i 2 małych gmin (po raz piąty).Znowu kwoty przeznaczone przez związek rozjechały się z ofertami.

  Odpowiedz
  • 10/03/2020 o 12:51
   Permalink

   A co tak się karp ciągle tego selektu czepiasz? Może lepiej skup się na swojej gminie: ? Kogo obchodzi z Mosiny, co u sąsiadów? No chyba, że burmistrza , aby przy każdej okazji wtrącać selekt to, selekt tamto. Prawda taka, że selektowi do pięt nie dorastacie.

   Odpowiedz
   • 10/03/2020 o 13:42
    Permalink

    odpadowiec. Kogo obchodzi? Mnie obchodzi! Dlaczego?Ponieważ uważam, że obecny Burmistrz w kulki leci,zaś były zastępca Burmistrza Rysia leciał w bambuko z mieszkańcami a także z byłym prezesem spółek komunalnych.

    Odpowiedz
   • 10/03/2020 o 14:58
    Permalink

    Trzeba obserwować co się dzieje na rynku. Jeśli chodzi o dorastanie do pięt, to pisz za siebie.
    Ja dorastam, bo staram się dobrze segregować i jeszcze za to płacę.Spełniam wszystkie wymogi stawiane zbieraczom odpadów, które niedługo przerosną te stawiane prezesom spółek komunalnych. Na następnej sesji w Komornikach prezes Lew-Pilarska będzie miała speach na temat sytuacji na rynku.

    Odpowiedz
 • 08/03/2020 o 18:46
  Permalink

  Słyszałem, że burmistrz w piątek wyjechał do Niemiec, ale nagrania vloga sobie nie darował. A nic by się nie stało, gdyby sobie odpuścił, bo to co miał ludowi mosińskiemu do zakomunikowania mógł zrobić urzędnik z referatu promocji. Powiedział, że Szkoła w Czapurach kosztowała 11 mln zł, w parku przy Kanale Mosińskim zakwitły krokusy, zapowiedział koncert IRA i festiwal muzyki pasyjnej.
  Mam pytanie – jeżeli burmistrz zastępuje pracowników od promocji, to kto zastępuje burmistrza?
  Widać, że ciągnie wilka do lasu. Pan Mieloch przez kilka lat wydawał gazetę, a potem pracował w Komornikach w promocji. Wychodzi na to, że w samorządzie właśnie ten obszar jest mu szczególnie bliski. Tu się odnajduje. Reszta najwyraźniej go nudzi. To się raczej dobrze nie skończy

  Odpowiedz
  • 08/03/2020 o 19:40
   Permalink

   Burmistrz wyjechał do Niemiec… Ciekawe, jak się tam czuje nasz Bürgermeister? Nie bez powodu pytam, gdyż w kraju tym szaleje paskudny wirus grypy, a dodatkowo mosiński włodarz ma alergię na wszystko, co na zachód od Odry. Myślę sobie, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Może czegoś się od Niemców nasz włodarz nauczy?

   Odpowiedz
 • 06/03/2020 o 14:50
  Permalink

  Pan Jakub do kolejny cwaniaczek w urzędzie za panowania tej władzy, co doi kasę z nas podatników, ale pamiętajmy było wielu cwaniaków w UM a zostało już ich mało, jeszcze 3 lata i pomału kończy się panowanie najgorszej władzy po 90 roku.

  Odpowiedz
  • 06/03/2020 o 16:56
   Permalink

   Nie jestem PEWIEN, ŻE SIE SKOŃCZY. Nie pozwolą na to ludzie kościoła.

   Odpowiedz
 • 06/03/2020 o 14:45
  Permalink

  Z dniem 1 kwietnia ZUK podnosi ceny za wywóz odpadów dla przedsiębiorców, firm pojemnik:
  120l o 10 zl od pojemnika było 20zl i 10zl za segregowaną frakcję teraz 30zł i 20 zl
  Ceny wywozu odpadów

  Odpady komunalne segregowane
  /cena brutto/

  1 Pojemnik 120 l 30,00 20,00 45,00
  2 Pojemnik 240 l 57,00 34,00 82,00
  3 Pojemnik 1.100 l 210,00 140,00 360,00
  4 Pojemnik KP 7 1100,00 700,00 1400,00

  Odpowiedz
 • 03/03/2020 o 12:23
  Permalink

  Wczoraj Wojewoda unieważnił Regulamin utrzymania czystości dla Tarnowa Podgórnego.
  Wcześniej spotkało to ZM Selekt. Prawdę mówiąc, nie wiem jakie są tego skutki, ale na pewno trzeba powtórzyć, co zabiera trochę czasu i pieniędzy.

  Odpowiedz
  • 03/03/2020 o 14:17
   Permalink

   Dzisiaj w radio podawano wiadomość ukrywaną przez gminy, że osoby starsze mające emerytury do 1700 zl netto maja prawo ubiegać sie o znizki za opłatę za śmieci. Nie wiadomo dlaczego jest to ukrywane i zatajane przed ludźmi. Malo kto o tym wie z osób zainteresowanych.

   Odpowiedz
   • 03/03/2020 o 15:08
    Permalink

    Prawdę mówiąc nic o tym nie słyszałem.
    Nie żebym czepiał się specjalnie mosińskiej uchwały, bo tak jest we wszystkich, ale dziwny system windykacji mi się nie podoba. Ktoś późno uchwalił ustawę, ktoś późno przedłożył projekty uchwał i w majestacie prawa odbywa się ściąganie opłat do tyłu. Tak wynika z uzasadnień uchwał. Powinno być cięcie i przejście z dopłat na nowy system.
    Uchwały mają obowiązywać od kwietnia, ale wyższą stawkę trzeba płacić od stycznia, bo ktoś dał ciała.
    Nawet emeryt, który ma do 1700 emerytury, musi dopłacić za to, że dotychczasowa wyznaczona opłata nie wystarczyła. Jaki on miał wpływ na ustalanie wysokości stawki? Jeszcze w zeszłym roku burmistrz mu wciskał kit, że to obojętne czy pieniądze są z budżetu, czy z opłat. Burmistrz się pomylił, to jakiś bank na pewno mu udzieli kredytu i do końca kadencji to spłaci. W radzie ma kilkunastu żyrantów, więc nie ma problemu z zabezpieczeniem.
    Znowu łatwiej ściągnąć kasę wstecz od tych co uczciwie płacą.

    Odpowiedz
     • 03/03/2020 o 16:46
      Permalink

      Później pojawi się 20 anten, jak w Mosinie na kominie. Obecne orzecznictwo i wytyczne
      ministerstwa jest takie, że oddziaływania się nie sumują i każda będzie miała osobne quasi postępowanie środowiskowe w starostwie, a gmina może nawet nic o tym nie wiedzieć.

    • 03/03/2020 o 17:50
     Permalink

     W kwestii odpadów wytworzyło się takie zamieszanie, że nawet karp ma mętlik w głowie. 😉
     Nie ma mowy o płaceniu wstecz.
     Styczeń-luty-marzec – stawka 13 zł, od kwietnia 27 zł.
     Gdyby podwyżka była wprowadzona od stycznia stawka wynosiłaby 24 zł. Koszty całorocznej gospodarki odpadami skalkulowano na 8 936 315,41 zł

     Odpowiedz
     • 03/03/2020 o 19:38
      Permalink

      …aczkolwiek nie na pewno. Uchwały są od marca lub kwietnia, a wcześniejsze miesiące są w kalkulacjach.
      Dlaczego nie pokrywać strat z ostatnich 5 lat ?Żeby nie oberwać po głowie przejdę dla bezpieczeństwa na grunt luboński.Co ja biedny żuczek mam do tego, że nie uchwalono mi 24 zł od stycznia? Zapłaciłem ile mi uchwalono, a teraz wyliczenia są takie, że mam dopłacać za stratę w systemie w pierwszych miesiącach roku.
      U nas zresztą radni są gorzej pogubieni niż ja. Pani Przewodnicząca ma duże doświadczenie z uchwałami.
      Proszę zerknąć do lubońskiej uchwały i spróbować odpowiedzieć ile u nas powinna zapłacić osoba niesegregująca odpadów w okresie marzec-maj?Ci którzy to coś uchwalili, nie znają odpowiedzi.

   • 03/03/2020 o 17:39
    Permalink

    Nic mi o tym nie wiadomo, aby była jakaś ulga obowiązująca w całym kraju. Za gospodarowanie odpadami odpowiada samorząd, więc w danej gminie obowiązują tylko takie ulgi, jakie wynikają z uchwał miejscowej rady.
    W gminie Mosina będą obowiązywały następujące ulgi: http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja2018-2023/uchwaly/uchwala_163.pdf
    zwolnienie w wysokości 3 zł miesięcznie od osoby, jeśli:
    1. dochód osoby samotnie gospodarującej nie przekracza 701 zł ma osobę, a dla osoby w rodzinie – 528 zł.
    2.osoba posiada Kartę Dużej Rodziny.
    zwolnienie w wysokości 5 zł od nieruchomości w przypadku kompostowania.
    http://mosina.esesja.pl/zalaczniki/77817/projekt-uchwaly-w-sprawie-zwolnienia-w-czesci-z-oplaty-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi-wlascicieli-nieruchomosci-zabudowanych-budynkami-mieszkalnymi-jednorodzinnymi-kompostu_716963.pdf

    Odpowiedz
    • 03/03/2020 o 21:43
     Permalink

     Uchwała o metodzie i wysokości stawki w Luboniu została podjęta 11 lutego, opublikowana została 12 lutego, czyli weszła w życie 26 lutego, czyli od 1 marca jest nowa stawka 26 zł.
     Luboń wyliczył, że gospodarka odpadami będzie kosztowała w 2020 r. 9 144 206,49 zł
     Dla porównania w Mosinie 8 936 315,41 zł
     Luboń:
     Nowa stawka 26 zł x 10 miesięcy (od marca do grudnia) x 30 571 mieszkańców = 7 948 460 zł
     Stara stawka 14 zł x 2 (styczeń i luty) x 30 571 mieszkańców = 855 988 zł
     To daje razem 8 804 448, czyli brakuje 339 758,49 zł.
     Wychodzi na to, że w Luboniu wkradł się do kalkulacji błąd i Luboń powinien mieć także od marca stawkę 27 zł, żeby system się zbilansował.
     https://prawomiejscowe.pl/UrzadMiastaLubon/document/607290/Uchwa%C5%82a-XIX

     Odpowiedz
     • 03/03/2020 o 22:43
      Permalink

      Coś urząd jednak nie kwapi się z wysyłką zawiadomień, jakby sam w podwyżkę zwątpił.
      No właśnie mam pytanie: Co z uchwałą która weszła w życie, a nie przeszła przez RIO.
      Co się stanie jeśli RIO ją podważy?. U nas w ostatniej chwili wprowadzono 2 terminy wejścia w życie poszczególnych zapisów i do tego mam zastrzeżenia. Obowiązek segregacji jest od maja, a od marca do maja wychodzą mi absurdalnie niskie opłaty dla niesegregujących. Co do kalkulacji, to nie podważam, ale u was to lepiej zostało wytłumaczone. U nas z tabelki wynika 2.4 deficytu, niżej jest 3.6 i nie wytłumaczono skąd się bierze ta różnica.

     • 04/03/2020 o 09:39
      Permalink

      Najbardziej nieodgadnionym zjawiskiem przyrodniczym jest dla mnie, że przy zbliżonych stawkach w Luboniu podobno system się zbilansował, a Mosina odnotowała dużą stratę. W roku 2020 wszystko nagle ma tak się walcem wyrównać, że miało się w obydwu samorządach zbilansować przy stawce 26 zł. To już trudno objąć rozumem.

     • 05/03/2020 o 14:55
      Permalink

      W jednej z wielkopolskich gmin, znanej głównie z tego, że wójt rzadko trzeźwieje, ustalono stawkę na 17 zł, a dla kompostujących 16.99 zł.Nie spotkało się to ze zrozumieniem RIO.
      Podobno wczoraj miały u was miejsce nadzwyczajne wydarzenia. Głośno o tym w mediach.

 • 29/02/2020 o 20:24
  Permalink

  We Wronkach odbył się szybko audyt w PK, bo burmistrz chciał udowodnić, że poprzedni prezes był zły. Na tym takie audyty polegają. W Mosinie wbrew szumnym zapowiedziom się nie odbył, bo były prezes haker ma haka na burmistrza.
  Nawet jeśli zostanie przeprowadzony, to najwyżej wykaże drobne uchybienia.Zastępca z poprzedniej kadencji przymknął oko na źródełko na targowisku miało tendencję wysychającą i nie może zbytnio pyskować na poprzedniego prezesa, bo obecnie jest burmistrzem. Każdy głos się liczy, nawet jest to głos kogoś kto jumał.

  Odpowiedz
  • 29/02/2020 o 22:14
   Permalink

   Mosina to jedna wielka mafia.Jeden kryje drugiego! Wstyd!I to ludzie na stanowiskach,którym my mieszkańcy w jakiś sposób zaufalismy!A najgorsze jest to ,że zwalniają uczciwych ludzi!Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd!!!

   Odpowiedz
   • 01/03/2020 o 20:32
    Permalink

    Mam pomysł na następny odcinek samorządowego vloga, nie wiem jednak czy pan Jakub się przychyli, a pan burmistrz się pochyli. Powinien nosić tytuł “Jak kazałem kryć złodzieja i ile ofiar w ludziach to przyniosło”.
    Na razie w Mosinie w meczu złodzieje kontra uczciwi, prowadzą 2:0 ci pierwsi. Mam nadzieję, że jest to rezultat do przerwy i po niej losy spotkania się odmienią. PIP to za mało. Represje, które spotkały osobę, która ujawniła nieprawidłowości na targowisku, to sprawa dla prokuratury. Lokalne prokuratury często jednak sprzyjają lokalnym układom, więc postępowanie powinno podlegać kontroli Prokuratora Generalnego.

    Odpowiedz
    • 02/03/2020 o 22:08
     Permalink

     Burmistrz ma swój scenariusz, bo walnął sobie kolejny odcinek. Czasem mi się wydaje, że PM nie jest burmistrzem, tylko w promocji pracuje. Promocja to jest jak widać jego ulubione zajęcie. Ciągnie wilka do lasu. Czy do opowiadania o jakimś szkolnym konkursie nie ma innych osób w urzędzie? Radny Michalak zadał dziś pytanie o koordynatora do spraw mediów http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja2018-2023/interpelacje_i_zapytania/zapytanie_288-2020_r..pdf

     Odpowiedz
     • 03/03/2020 o 09:44
      Permalink

      To szkoda, bo mój scenariusz mógłby zwiększyć oglądalność do poziomu benefisu Zenka Martyniuka.
      Może inna stacja niż burmistrz.tv to podchwyci, bo ja za scenariusz nie wezmę złotówki.
      Nasz kraj jest w niedoczasie jeśli chodzi o implementację unijnego prawa dotyczącego ochrony osób, które sygnalizują nieprawidłowości. Do tej pory takie osoby nie mają ochrony prawnej. Ja nie znam szczegółów, ale szukanie haków na osoby, które widzą wałki jest na razie u nas typowe. Za to ochronę mają ci, którzy jumali z publicznej kasy, bo u nas kasa publiczna to trochę jak dom publiczny. Każdy może korzystać, ale ci związani z właścicielem domu mają zniżki.
      Osoba poszkodowana/osoby poszkodowane nie są jednak całkowicie bez szans, bo jeśli jest przekonanie że zarzuty na nich są szyte, to można się odwołać. Do takich spraw przystępuje Rzecznik Praw Obywatelskich i pomocy mogą udzielić też organizacje pozarządowe.

     • 03/03/2020 o 11:06
      Permalink

      Czy komuś coś wiadomo o ulgach za opłatę za śmieci segregowane dla emerytów samotnie mieszkających w domach.

     • 03/03/2020 o 11:17
      Permalink

      Przyszedł mi do głowy taki problem.
      Niby system musi się bilansować i trzeba dopłacać od początku roku.
      Proste pytanie brzmi:dlaczego? Niech mnie ktoś poprawi i wskaże przepis,, który mówił w roku 2013, że nie musi się bilansować. Jeśli ktoś uważał, że nie musi i nagle się zerwał jak burek z łańcucha, to on powinien dopłacać. Jeśli nie było podwyżek od początku roku, to dlaczego trzeba się cofać z dopłatami. W Polsce prawo nie działa wstecz i obywatele nie powinni dopłacać wstecz, bo nagle się RIO i burmistrzom się coś przypomniało .

     • 03/03/2020 o 16:52
      Permalink

      Jakiś czas temu w mosińskiej przestrzeni publicznej krążyły dezinformacje o audycie w gminnych spółkach i konkursie na prezesa.
      Zamiast tego są 2 osoby “spalone” jak kozły ofiarne na ołtarzu lokalnego układu.
      Nie mam wątpliwości, że te decyzje prezes ZUK zostały klepnięte przez władze, pani prezes zaliczyła punkty dodatnie u burmistrza, a układ osiągnął znowu błogi spokój.
      Myślę, że w tej sprawie powinny przemówić liczby. One powiedzą czy bąki zbijał zwolniony ostatnio pracownik, czy może jego poprzednik-pupil układu i władzy.

    • 03/03/2020 o 11:54
     Permalink

     Odcinek 10 nie jest zrozumiały dla karpi.
     Stawka wychodzi 27.50 i została ustalona na 27 zł i naszym wspólnym zadaniem jest się w niej zmieścić, to przekaz politbiura. Dlaczego jeśli wychodziło 25.45 to burmistrz nie mówił, że wspólnym zadaniem nie jest zmieszczenie się w 25 zł? Może odpowiedź uzyskam w odcinku 11. Czekam z drżeniem klawiatury.

     Odpowiedz
  • 05/03/2020 o 18:07
   Permalink

   Nadzwyczajnych wydarzeń w gminie jest dużo jak w każdej, tylko ile zobaczymy dziwnych niewytłumaczalnych,niejasnych sytuacji które mają miejsce? Na przykład brak wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego na prezesa ZUK i PUK,o kontroli finansowej nie warto pisać,o zwolnieniach w ZUK i dziwnych ruchach w Urzędzie.

   Odpowiedz
   • 05/03/2020 o 19:11
    Permalink

    Tym razem miałem na myśli, te wydarzenia bardziej gwałtowne z udziałem siekiery. Atak szaleńca może zdarzyć się wszędzie, ale przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na problem, że są komisariaty,każdy ma komendanta, ale brakuje policjantów.W Komornikach jedna radna sygnalizowała, że mieszkańcy próbują dzwonić, a nikt nie odbiera telefonów. Jak ktoś jest zdesperowany i pojedzie na posterunek, to mu nie otwierają, bo mają zepsuty domofon.
    Komendant nie może zlecić naprawy, bo najpierw musi mieć akceptacje przełożonych. Jak ktoś nagra złodzieja, to jest problem, bo nie mają na co zgrać i nie mają na czym odczytać ze względu na różne formaty plików, a sami z netu nie mogą ściągnąć. W Luboniu też tragedia, bo kiedyś musiałem zadzwonić na nasz wielki i nowy komisariat i cała obsada 30 tys. miasta, to była jedna pani dyżurna, która chętnie by wysłała radiowóz, ale dopiero za godzinę jak przyjedzie z Mosiny.
    Sprawa ZUK i zwolnionych pracowników-mam nadzieję, że nie da się jej tak łatwo wyciszyć.
    Są liczne organizacje pozarządowe które przystępują do takich spraw.

    Odpowiedz
    • 05/03/2020 o 22:07
     Permalink

     karp@- siekierezada to jedno ale ustąpienie trzech członkiń Zarządu Osiedla Nowe Krosno to drugie. Pozostał tylko Jakub vel Vlog.

     Odpowiedz
     • 05/03/2020 o 22:28
      Permalink

      Rozwiej trochę mgłę tajemnicy, bo ja się w tej rzeczywistości osiedlowej nie orientuję.

     • 05/03/2020 o 22:29
      Permalink

      Mówi się na mieście, że Pan Kuba odkąd robi karierę w Urzędzie jako spin doktor burmistrza stracił zapał do pracy u podstaw, czyli na osiedlu nr 5.

     • 05/03/2020 o 22:38
      Permalink

      karp@ – ,,ciekawy,, wyłożył to czytelnie.Jestem ciekaw jaki będzie rezultat wyborów uzupełniających, które zostały wyznaczone na 20 marca br.

     • 06/03/2020 o 09:23
      Permalink

      Natenczas zapał do burmistrza jest lepiej wynagradzany. Wątpię czy OSP jest w stanie go ugasić.

     • 06/03/2020 o 10:25
      Permalink

      Przyszło mi nawet do głowy, że gdyby panu Jakubowi zgasł zapał do kręcenia, to burmistrz musiałby kręcić selfie komórką.

     • 06/03/2020 o 11:04
      Permalink

      To smutne, co obecny burmistrz zrobił z Mosiną.

 • 29/02/2020 o 17:04
  Permalink

  Około półtora tygodnia wstecz z Zakładu Usług Komunalnych zostały zwolnione dwie osoby.Pierwszą jest pani która, zajmowała się strefą płatnego parkowania, drugą jest pan,który zajmował się targowiskiem miejskim od 2018 roku. Obie te osoby z tego co udało się ustalić były zatrudnione od kilku lat,co ciekawe pracownicy zostali zwolnioni podczas trwania kontroli w gminnych spółkach czyli Zakład Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.Z informacji uzyskanych inspektorzy PiP nie wiedzieli, że w trakcie kontroli pracownicy są zwalniani. Jest to ciekawa bardzo sytuacja, która budzi niepokój.
  Co tak naprawdę się tam dzieje? Pracownik targowiska według informacji uzyskanych wpłacał do gminnej kasy sto procent więcej utargu jak jego poprzednik. Zwolniona pani pracowała na strefie parkowania 10 lat. I tu nasuwa się pytanie,co wydarzyło się takiego, że jednocześnie zwalnia się dwóch fachowców?

  Odpowiedz
  • 29/02/2020 o 17:38
   Permalink

   Jak to co? Byli niewygodni!Za dużo wiedzieli,za dużo widzieli i dlatego ich się pozbyli.

   Odpowiedz
  • 29/02/2020 o 19:22
   Permalink

   Mnie też to ciekawi. Zwłaszcza jeśli chodzi o targowisko. Czy została zwolniona osoba sygnalizująca nieprawidłowości?
   To już byłby głupi ruch. Swoją drogą z pewnością znajdzie się prywatny pracodawca, który potrafi docenić uczciwość.
   Nie tylko burmistrz, ale radni którzy chronili kogoś ze swojej kasty powinni się zawstydzić. Ktoś padł ofiarą układu.
   W tej sytuacji pani prezes powinna zostać tylko panią.

   Odpowiedz
   • 29/02/2020 o 21:46
    Permalink

    Członkowie kasty mają w takich sprawach niebywałą wprawę i żadnych zahamowań. Wstydzić się, to mało powiedziane. Ruch jest zapewne głupi, bo wykonany w czasie, kiedy fetor zaczął się dopiero rozchodzić po Mosinie. Należało poczekać, trochę przewietrzyć szuflady, także alby.

    Odpowiedz
    • 29/02/2020 o 22:38
     Permalink

     Ja nie wiem na ile to jest wiarygodne, ale w takiej sytuacji nie tylko pani prezes powinna zostać panią, ale pan burmistrz powinien zostać tylko panem.Natenczas.

     Odpowiedz
  • 29/02/2020 o 21:36
   Permalink

   Wirus zwolnień całkowicie taki sam jak w UM Mosina i zapewne rozsiewany przez tego samego nosiciela. Oj, znana piosenka Młynarskiego byłaby tutaj całkowicie na miejscu…

   Odpowiedz
   • 12/03/2020 o 17:58
    Permalink

    Pani przewodnicząca. Czy Inspektorat Sanitarny wiwielopowierzchniowe sklepy znanych marek też wyłącza z użytku? Prosze podać dokładne zarządzenie dlaczego w sobote niemoge handlować na tatatgowisku.A sklepy są czynne. Przecież my z tego żyjemy. Sieciówki na nas będą karierie robić bo ktoś ma jakieś widzimisie. Prosze podać art. Prawny.

    Odpowiedz
    • 12/03/2020 o 20:35
     Permalink

     Wydaje mi się, że to kwestia decyzji właściciela. W Luboniu padło podobne pytanie, a burmistrz odpowiedziała, że miasto nie jest właścicielem i nie ma na to wpływu.

     Odpowiedz
     • 12/03/2020 o 21:30
      Permalink

      Na podstawie jakich wytycznych targowisko jest zamknięte?

 • 29/02/2020 o 13:30
  Permalink

  W temacie jakości pracy radnych. U nas jest jeden, który ma silną zajawkę na teleturnieje. Ostatnio bez sukcesu wystąpił
  w Vabanku. Kiedyś chyba nawet coś wygrał w Miliardzie w rozumie. W RM Luboń nie może wykorzystać swojego potencjału, bo nikt nie zadaje mu pytań, więc jak większość pobiera tlen z powietrza i dietę. Gdyby mu ściągnąć Przemysława Babiarza, który by mu zadał jakieś pytania, to mógłby lepiej wykorzystać swój potencjał.

  Odpowiedz
 • 28/02/2020 o 20:10
  Permalink

  W Informatorze przydałaby się informacja o konieczności płatności w przypadku przyłącza kanalizacyjnego za korzystanie z pasa drogowego. Są to małe kwoty, ale mieszkańcy często o tym nie wiedzą, potem gdy się dowiedzą, to boją się obciążeń z tytułu kar, odsetek karnych etc.

  Odpowiedz
 • 28/02/2020 o 09:38
  Permalink

  Wczoraj Mosina miała konkurencję, bo Wronki też miały sesję i też było o śmieciach.Muszę obejrzeć całość, bo tam iskrzyło a głównymi bohaterami przedstawienia byli Sczupły, Zimny i prezes Endrju, który czyni tam dobro.
  W roku 2020 błysnął znowu znajomością nowego słówka-etyka.
  Jeśli wziąć pod uwagę poczynania prelegenta, to ta cała etyka, to musi być takie coś co pozwala być zatrudnionym jednocześnie w Rokietnicy i w Mosinie i łupić bezlitośnie te samorządy na kasie, będąc poza Mosiną i Rokietnicą.

  Odpowiedz
  • 27/02/2020 o 21:49
   Permalink

   karp@ – cała ta sesja to niewypał.Infantylność niektórych radnych mnie przeraża.Powtarzają się, pierdzielili ( to z Kiepskich a więc nie powinni mnie usunąć) 25 godzin i nic nie wymyślili i nie wymyślą. Słaby potencjał ale ten prestiż !

   Odpowiedz
   • 27/02/2020 o 22:09
    Permalink

    Ja mam taką refleksję, że propozycje stawki na I sesję śmieciową i na III przygotowały osoby, które chodziły
    do różnych podstawówek. Druga była sobie a muzom, bo i tak stawka 26 by nie weszła od marca ze względu na terminy. Na pierwszej 25.48 zaokrąglono w górę, na trzeciej 27.40 zaokrąglono w dół.
    Nauczyciel pierwszej z osób powinien oddać swoje wieloletnie pobory, bo wpoił złe zasady zaokrągleń.
    Gdyby 6 lutego zaokrąglono prawidłowo, to prawdopodobnie radni zaakceptowaliby stawkę 25 zł.
    System musi się bilansować, ale też gmina nie powinna na nim zarabiać, a na zero nie wyjdzie nigdy.
    Burmistrz Mieloch się chyba przestraszył, że jak przekroczy o 100 tys. to prezes Wróblewska z RIO nagra vloga w którym pogrozi mu palcem i powie :panie burmistrzu tak się nie godzi. Jak już pisałem do matematyki się nie przykładałem, ale jak 25.48 zaokrągla się do 26 to ja jestem leszcz.

    Odpowiedz
    • 27/02/2020 o 22:30
     Permalink

     Dodam jeszcze, że na sesji 10 lutego tzw.pozostałe koszty wzrosły o ponad 100 %, ale stawkę określono o 3 grosze niżej tj.25.45 i znowu zaokrąglono w górę do 26 zł.Nasuwa się pytanie czy przy naborach są sprawdzane świadectwa ukończenia podstawówek?

     Odpowiedz
 • 26/02/2020 o 09:00
  Permalink

  Korzystając z okazji chciałbym pozdrowić moich faworytów:prezesa Endrju i pana Pyzę. 🙂

  Odpowiedz
  • 26/02/2020 o 11:46
   Permalink

   Chciałbym ich nominować do nagrody rekiny biznesu. Pierwszy zna się wod-kan i odpadach i tysiącu innych rzeczy.
   Jeszcze nie przewiózł z Mosiny do Wronek wszystkich fakultetów,ale jest w trakcie.Koncertowo potrafi wpuścić burmistrzów w kanał i we Wronkach Mirek Szczupły musiał się sporo natrudzić, by instalacja MBP mu wybaczyła i zachciała odebrać Mirkowe odpady.
   Wcześniej wyprowadził Mosinę z Selektu, co według mnie nie było błędem. Błędem był wybór momentu i sposób wykonania,ale Endrju potrafi przemilczeć sytuację na rynku (lub jej nie znać) i bezlitośnie wykorzystać to, że decydenci nie znają jej tak jak on. Nieważne czy drzewko w siatce czy bez, ważne że sztuka posadzona.To on sprowadził do Mosiny WUKO i jak Kazimierz Wielki zostawił Polskę murowaną, tak Endrju zostawił Mosinę przepchaną.i bez nadpłynności finansowej.
   Pan Pyza jest prekursorem w dziedzinie ochrony środowiska, bo potrafił skutecznie eliminować tiry, które nie spełniały norm spalania i poprzez rozładunek (zwłaszcza tych z papierosami) ograniczał ich emisję do środowiska.
   Nikt tak jak on nie potrafi wykorzystać łąk nadwarciańskich pod budownictwo i kosztami obarczyć samorząd.
   Jeśli spojrzeć na gminę Mosina z kosmosu, to nie ma problemu ze znalezieniem, bo po szambach w Czapurach łatwo zlokalizować. W gorącym ostatnio temacie odpadów opracował nowatorską metodę zagospodarowania styropianu w ogródkach.
   To tylko moi kandydaci, ale mam nadzieję że wasz burmistrz da im jakiegoś liścia.

   Odpowiedz
   • 26/02/2020 o 11:51
    Permalink

    Ponadto, serdeczne pozdrowienia dla Zuzi, która nie czyta moich postów oraz dla Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego-Siódmego. Temu drugiemu życzę rychłego uwolnienia spod jarzma okupanta.
    “ZACZAROWANA DOROŻKA
    ZACZAROWANY DOROŻKARZ
    ZACZAROWANY ROHR
    (Gałczyński +trochę karp)
    http://www.kigalczynski.pl/wiersze/zaczador.html.

    Odpowiedz
 • 25/02/2020 o 22:29
  Permalink

  Przepraszam że nie w temacie: powinna być rubryka “wolne głosy, zapytania”
  Mam pytanie dlaczego osoby które roznoszą podatki za dom pytają się o kanalizację ? Przecież miałem już kilka lat temu kontrolę straży miejskiej potem urzędnika, czy taki jest bałagan w urzędzie ? A kanalizację mam od 15 lat.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.