Rogalinek: Jeśli możesz, pomóż…

Kościół w Rogalinku jest jednym z najcenniejszych  zabytków na terenie naszej gminy. Aktualnie prowadzony jest tam remont. Powiat Poznański przeznaczył na ten cel 204 359,81 zł. By pokryć koszty prac remontowych potrzeba 291 942 zł, czyli parafia musi dołożyć 87 582 zł. Jest to kwota trudna do zebrania przez parafian w krótkim czasie, dlatego jeśli możesz, pomóż… 

Parafia św. Michała Archanioła liczy około 1700 osób. Nie jest więc duża i nie udźwignie sama takiego przedsięwzięcia. Dlatego liczy na pomoc ludzi dobrej woli, którym na sercu leży zachowanie świątyni. W tym celu utworzone zostało specjalne subkonto „budowlane”, żeby wpłacone pieniądze były przeznaczone tylko na ten jeden cel – remont kościoła. – Jeżeli byliby chętni mieszkańcy naszej gminy, którzy chcieliby wspomóc to wyzwanie, jakie podjęliśmy, by uratować ten przepiękny, drewniany kościółek, bardzo prosimy o wsparcie finansowe – mówi Zbigniew Grygier – Serdecznie zapraszamy i z góry dziękujemy – Bóg zapłać!

Jeśli chcesz wesprzeć remont zabytkowego drewnianego kościoła, możesz wpłacić pieniądze na konto parafii w Rogalinku.

Parafia św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Rogalinku

Numer konta:  54 9048 0007 2001 0000 3939 0001

„Ratujmy kościół w Rogalinku”

zabytki powiat

Zdjęcia kościoła

Kościół pw. św. Michała Archanioła i MB Wspomożenia Wiernych w Rogalinku został zbudowany na przełomie XVII i XVIII w. z fundacji Hieronima Wierzbowskiego, sufragana poznańskiego.
Ściany nawy, prezbiterium i zakrystii konstrukcji zrębowej, łączonej w węzłach na tzw. „jaskółczy ogon”. Salowy, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Przy ścianie południowej zakrystia, przy wschodniej – na osi kościoła – kruchta. Dach kryty gontami, z wieżyczką na sygnaturkę zakończoną cebulastym hełmem z latarnią, pokrytym blachą. Wewnątrz stropy ze współczesną podsufitką.
Barokowe wyposażenie wnętrza z końca XVIII w. Ołtarz główny z parą bramek po bokach mensy, na których rzeźby śś. Stefana i Wawrzyńca. W polu środkowym ołtarza znajduje się wierna kopia rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem.  Oryginalna figura została skradziona w 2002 r, a obecna figura to kopia. Wiąże się z nią stara legenda o Madonnie z Rogalinka. Dwa ołtarze boczne i ambona. We wschodniej części kościoła okazała drewniana empora muzyczna z wybrzuszoną częścią środkową, wsparta na dwóch ozdobnych słupach.

Przy kościele drewniana dzwonnica z 1893 r., o konstrukcji słupowej, częściowo szalowanej deskami, nakryta daszkiem dwuspadowym.

Źródło: http://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/

0 Comments

No Comment.