Rogalin. Pogrzeb śp. Wandy Dembińskiej

Fot. Waldemar Wylegalski – Głos Wielkopolski

wanda dembińska012
Mszą św. o godz. 12.00 w kościele pw. św. Marcelina w Rogalinie rozpoczęła się dzisiaj uroczystość pogrzebowa zmarłej 2 lutego w Londynie najstarszej córki Prezydenta Edwarda Raczyńskiego śp. Wandy Dembińskiej.
W pogrzebie wzięła udział rodzina  Zmarłej – siostry: Wirydianna Rey i Katarzyna Raczyńska, a także siostrzeńcy i ich dzieci, przedstawiciele Fundacji im. Raczyńskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz mieszkańcy naszej gminy.

Śp. Wanda Dembińska spoczęła w krypcie obok swojego ojca.

Galeria zdjęćwanda dembińska 2

 

Śp. Wanda Dembińska była wdową po śp. rotmistrzu Ryszardzie Dembińskim, prezesie Instytutu Polskiego w Londynie.

Pani Dembińska, mimo że całe życie spędziła na emigracji w Anglii, była wielką polską patriotką, przejętą losem kraju i swojej małej ojczyzny, która była Jej ojcowizną – Rogalinem. Z troską spoglądała w przyszłość Europy.

Prawdziwa dama ze światowym obyciem wielką mądrość życiową wyniosła z domu rodzinnego i czerpała z kontaktów z ludźmi. Była ciekawa świata i ludzi, których traktowała zawsze z szacunkiem i sympatią. Miała szczęście znać wiele wybitnych osobistości polskich XX wieku i przez to była prawdziwym świadkiem historii. Pełna humoru i radości życia z hartem godnym podziwu znosiła ciężką, nieuleczalną chorobę. Sił dodawała Jej głęboka wiara w Boga. Pochowana zostanie obok swoich męża i ojca w krypcie rodowej kościoła parafialnego w Rogalinie.

Śp. pani Wanda Dembińska na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Panie świeć nad Jej duszą!

Źródło:  Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu

 

0 Comments

No Comment.