Rada nie podjęła uchwały o podwyżce

26 zł za osobę na miesiąc, to szok dla wszystkich. Czy z dnia na dzień koszty wzrosły o 100%?
Koszty rosły stopniowo, ale mieszkańcy nie mieli o tym pojęcia, że stawka, którą płacą, jest zaniżona i każdy korzysta z “ulgi”, która jest finansowana z budżetu gminy.
Na koniec 2019 r. deficyt w gospodarce odpadami wyniósł 2,8 mln zł. To oznacza, że odbiór śmieci na osobę kosztował o 8 zł więcej niż wszystkim się wydawało.
Żeby system się bilansował, w 2019 r. powinna być stawka o 8 zł wyższa i wynosić 21 zł, a nie 13 zł.
W 2018 roku deficyt wyniósł 1,6 mln zł, a to oznacza, że stawka od osoby powinna wynosić nie 10 czy 13 a 18 zł.
W 2017 roku deficyt wyniósł 1,8 mln zł, czyli stawka na osobę powinna być o 5 zł wyższa.
Stawki były zaniżane, bo polityka wzięła górę nad ekonomią. Wyszliśmy z Selektu i aby obronić słuszność tej decyzji trzeba było utrzymać za wszelką cenę taką stawkę jak ma Selekt.
Póki co nie słychać, że Selekt mimo wzrostu cen w okresie 2017, 2018, 2019 popadł w długi.
Gmina Mosina w okresie tych trzech lat dopłaciła do opłat wnoszonych przez mieszkańców ponad 6 milionów złotych.

2017201820192020
ilość zameldowanych31 04531 63331 93332 083
ilość deklaracji8 5409 1929 74510 145
ilość osób w systemie28 71729 80530 81531 165
stawka od osoby1010/131326
dopłata do osoby5580


W tym roku Międzygminny Związek Selekt podniósł stawkę na 27 zł. Mosina, Luboń, Rokietnica i Tarnowo Podgórne umówiły się, że stawka ma wynieść 26 zł. To znowu polityka, a nie ekonomia, bo przecież każda z tych gmin ma inne koszty.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że koszt dowiezienia śmieci na punkt przeładunkowy w Rumianku gm. Tarnowo Podgórne) przez gminę Tarnowo Podgórne i Mosinę nie jest taki sam.

Rada odrzuciła projekt uchwały zaproponowany przez Burmistrza.
Za głosowało zaledwie 6 radnych, przeciw było 8 osób i aż 5 osób się wstrzymało. Dwóch radnych było nieobecnych.
To pierwsza taka sytuacja w ostatnich latach, że ważna uchwała nie została podjęta.

Ktoś napisał, że radni byli nieprzygotowani.

Trudno się perfekcyjnie przygotować, kiedy burmistrz nie odpowiada na pytania – nie otrzymałam odpowiedzi na zapytanie z 9 stycznia i zapytania złożone w poniedziałek.
Kalkulacja w uzasadnieniu uchwały była niepełna i zawierała błędy. Radni 5 minut przed sesją otrzymali zmienione uchwały, które uwzględniały pewne wnioski radnych zgłoszone w czasie poniedziałkowej sesji, ale ponieważ były opracowywane w pośpiechu, zawierały także nieścisłości.

Umowy dotyczące odbioru i zagospodarowania odpadów radni otrzymali 2 godziny przed sesją, co w praktyce uniemożliwiało ich przeanalizowania.

Rada nie podjęła uchwały. Jakie będą skutki tego faktu?

Zapewne burmistrz zwoła kolejną sesję nadzwyczajną i uchwała zostanie podjęta.
Mam jednak nadzieję, że wyciągnie wnioski z tej sytuacji. Tych wniosków do wyciągnięcia jest bardzo wiele…

60 komentarzy do “Rada nie podjęła uchwały o podwyżce

 • 27/02/2020 o 12:47
  Permalink

  Uchwały śmieciowe z Rokietnicy i Tarnowa Podgórnego pozytywnie przeszły weryfikację w RIO. Uchwały z Mosiny i Lubonia nie były oceniane.

  Odpowiedz
 • 21/02/2020 o 09:47
  Permalink

  Wasz burmistrz w kwestii opłat za śmieci porusza się od bandy do bandy. Jeszcze pod koniec zeszłego roku
  twierdził, że nieważne czy system finansowany jest z opłat czy z budżetu.
  Teraz jest neofitą wiary ustawowej i gorliwie zalicza nawet rachunki telefoniczne do kosztów działania systemu.
  W porównaniu do sesji z 6 lutego, na sesji 10 lutego tzw. pozostałe koszty funkcjonowania systemu wzrosły o ponad 100%. To nie są kwoty które mogłyby znacząco wpłynąć na stawkę za odpady, ale obrazują woltę w myśleniu.
  Gdyby jeszcze brakowało kosztów, to proponuję wyjazd do Luksemburga (zaliczony do kosztów systemu) w celu poproszenia właścicieli instalacji MBP w Mnichach o podwyższenie ceny na bramie.
  Jeśli uznać koszty z 10 lutego za prawidłowe, to te z 6 lutego były nieprawidłowe.Jak już pisałem propozycja z 10 lutego i tak by nie mogła wejść w życie od 1 marca. Gdyby propozycje zostały przygotowane wcześniej i lepiej, to może teraz nie byłoby dąsów i dalszego windowania stawki.Tarnowo Podgórne i Rokietnica przygotowały projekty uchwał już w styczniu, co ja uważam za termin zbyt późny i te gminy też nie mogą mieć pewności jak ich uchwały potraktuje RIO.

  Odpowiedz
  • 21/02/2020 o 11:38
   Permalink

   Zgodnie z oświadczeniem włodarza na Vlogu, przedstawił on radnym „kalkulację racjonalną i sprawdzoną”. Taka musiała być zarówno 6 jak i 10 lutego. Pomyłka, niechlujstwo, czy może wałek?

   Odpowiedz
   • 21/02/2020 o 11:42
    Permalink

    W moim odbiorze to dmuchanie kosztów.Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu i chyba lepiej się trzymać rozsądku.
    Gdyby dodać kilkuosobową wycieczkę do Krakowa,, to byłoby 26,00 zł.

    Odpowiedz
    • 21/02/2020 o 12:24
     Permalink

     Burmistrz nie powinien też zapominać o swoich błędach i nie kazać ludziom za nie płacić.
     Za taki wielbłąd uznaję uchwałę(bodajże z listopada)bez załącznika, co powoduje, że PSZOK nie ma limitów.
     Co prawda podają tam jakiś limit 100 kg dla odpadów budowlanych, ale to nie ma żadnych podstaw.
     Radni się też co prawda do tego przyczynili, ale jednak główna odpowiedzialność spoczywa na burmistrzu.
     Dziwi mnie też że na PSZOK trafia elektronika i trzeba za to płacić, bo zauważyłem,, że u nas to znika przy gabarytach, zanim Kom-Lub wywiezie. Pewnie ci co to czyszczą z cennej zawartości, obudowy później prywatnie zawożą na PSZOK.

     Odpowiedz
  • 20/02/2020 o 12:29
   Permalink

   Wszystko wskazuje, że porażką Selektu zakończył się kolejny przetarg dla gmin:Zbąszyń,Rakoniewice, Dolsk,Czempiń, Brodnica, Dopiewo. Największy problem związek może mieć z Dopiewem, gdzie Selekt przeznaczył na przetarg około 6 mln a firma Alkom chce około 11 mln. Wydaje mi się, że strategią na zmęczenie pani prezes Lew-Pilarska nic już nie osiągnie i będzie musiało zostać zwołane Zgromadzenie i postanowić czy zwiększyć kwoty, czy starczy z zaplanowanego budżetu i czy nawet nie podnieść stawki 27 zł do góry.

   Odpowiedz
 • 18/02/2020 o 11:19
  Permalink

  Burmistrz ma obsesje na punkcie klapsów, przy czym stosuje tutaj zasadę Kalego. „Ja klapsy dawać mogę, oni nie”. Jeszcze niedawno, teoria klapsa stała się dla obecnego już burmistrza, powodem wyrzucenia za samorządową burtę swego pryncypała, któremu obecny włodarz zawdzięcza bardzo wiele w tym także to, że dzisiaj może wygłaszać kazania na Vlogu dla wiernych z Mosiny. Dzisiaj to on rozdaje klapsy i nie odczuwa przed tym wstrętów żadnych, a można nawet wnioskować, iż sprawia mu to niekłamaną przyjemność. No cóż, punkt widzenia zależy od miejsca punktu siedzenia. Wracając do Vloga, a właściwie do treści wypowiedzi o stawce za odpady w nim zawartej, mówiącej o tym, iż burmistrz przedstawił radnym „kalkulację racjonalną i sprawdzoną”. Jak śpiewał Sojka: „na miły Bóg” Panie Burmistrzu, od kiedy to gospodarka odpadami w Pańskim wydaniu jest racjonalna? Przypomnę Panu, bo może już Pan zapomniał – dotychczasowa strata w systemie, to ponad 6 mln złotych. To efekt Pańskiego, racjonalnego podejścia do tematu odpadów? Ponadto mam kolejne pytanie, a mianowicie kiedy i w jakich warunkach miał Pan okazję sprawdzić stawkę 26 złotych? Doprawdy rozbawiło mnie to Pańskie stwierdzenie do łez. Tylko proszę nie mówić, że Pan osobiście sprawdził wysokość opłaty, bo to od razu wskazuje na kolejny scenariusz, jaki czeka Mosinę na koniec, a może nawet już w połowie obecnego roku – wysokie dopłaty do systemu gospodarki odpadami z budżetu gminy.
  I jeszcze jedno pytanie na koniec. Panie Burmistrzu, czy proponując radnym wyjście z ZM Selekt przedstawił pan radnym racjonalną oraz sprawdzoną propozycję stawki za odbiór odpadów? Czy zdaniem Pana stawka ta gwarantowała zbilansowanie się systemu? Czy osobiście sprawdził Pan tę stawkę, a może nawet osobiście ją Pan wyliczył? Skoro wszystko było wykonane tak samo racjonalnie, to dlaczego padło? Skoro padło i tak sobie padało w latach 2017, 2018, 2019, to jakiego doznał Pan nagle olśnienia, że nie padnie w 2020 roku? Radni są poirytowani, bo nie przedstawił Pan wiarygodnych danych do wyliczeń, a materiały, które dotarły do Rady były lakoniczne i obarczone licznymi błędami. Dlaczego dziwi się Pan, że radni nie kupili tak racjonalnej i sprawdzonej oferty?

  Odpowiedz
  • 18/02/2020 o 14:08
   Permalink

   Może ma misję krzewienia języka staropolskiego wśród młodzieży. Czy to się godzi natenczas?

   Odpowiedz
 • 18/02/2020 o 09:04
  Permalink

  Czy to przystoi?W najnowszym odcinku vloga burmistrz dał klapsa radnemu Kasprowiczowi.
  Ja myślałem, że nagra odcinek ze stawką 28 zł za odpady.
  Ja myślę, że manipulowanie cyferkami na poziomie grupy zakupowej nie przystoi.
  U nas w Luboniu RIO wymusiło uzasadnienie uchwały z wyliczeniem kosztów i to pojawiło się w dniu sesji.
  Tak na oko jak spojrzę na tabelę w uzasadnieniu, to mogłaby z niej wyjść z niej stawka co najwyżej 22 zł.
  W oderwaniu od tabeli pojawiła się jednak taka kwota planowanego deficytu przy stawce 14 zł, żeby dać podstawę dla stawki 26 zł.To nie przystoi i nadal czekam na informację za co i dlaczego mam płacić więcej i ile.
  Negocjować można nie tylko w górę, ale i w dół, więc wasz burmistrz dla asekuracji powinien nagrać też jakiś odcinek ze stawką niższą od 26 zł.

  Odpowiedz
  • 18/02/2020 o 09:16
   Permalink

   Vlog za publiczne pieniądze nie powinien służyć do “dawania klapsów”. Informowanie tak, polityka, ataki personalne – stanowcze NIE.

   Odpowiedz
   • 18/02/2020 o 09:53
    Permalink

    Pani Przewodnicząca, to nie był klaps, to był klops. Kolejny zresztą

    Odpowiedz
   • 18/02/2020 o 10:47
    Permalink

    Chyba, że ten odcinek powstał w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i za pierwszą minutę burmistrz dał ze swoich.

    Odpowiedz
 • 13/02/2020 o 10:15
  Permalink

  W Luboniu Rada podjęła o podwyżce od marca na (co zaskoczenie) 26 zł, a stawkę opłaty podwyższonej 52 zł od maja.
  Nie wiem czy mnie rozum opuścił, czy kogo innego, ale zajrzałem do uchwały, która podlegała zmianie, to wyszło mi, że w okresie marzec-maj,stawka dla niesegregujących wychodzi 20 zł.

  Odpowiedz
  • 13/02/2020 o 10:53
   Permalink

   Już mam trochę dość stawki ustalonej na długo przed sesjami rad.
   Uważam, że przedkładanie projektów uchwał związanych z podwyżką od marca na sesjach w lutym, to kwestia braku wyobraźni.W Luboniu władze i radni mieli nauczkę w zeszłym roku,gdzie podwyżka od marca stała się podwyżką od kwietnia.Nauka poszła jednak w las i jak to odświeżyłem, to w panice przesunięto sesję o 1 dzień. Coś mi się wydaje, że
   to nic nie da, bo jak ktoś przypomni sobie o Wojewodzie, to zapomina o RIO. Ja przynajmniej w szklanej kuli podwyżki od marca nie widzę i zapłaciłem po starej stawce za I kwartał, bo byłem przekonany, że ktoś znowu da ciała.

   Odpowiedz
 • 12/02/2020 o 18:13
  Permalink

  Podróże kształcą. Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyłam w posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku. Jednym z punktów porządku obrad była inicjatywa uchwałodawcza radnego Zbigniewa Czerwińskiego dotycząca wprowadzenia zmiany w tzw. uchwale antysmogowej polegająca na wprowadzeniu nakazu palenia od góry. Wraz z Adamem Moskalem mówiliśmy o mosińskich doświadczeniach w tym zakresie.
  Po posiedzeniu rozmawiałam z radnym Witosławem Gibasiewiczem, który jest od 2017 r. prezesem w ZGO-WCR sp. z o.o. w Jarocinie, jednej z najnowocześniejszej instalacji zagospodarowania odpadów w Wielkopolsce przetwarzającej ponad 100 tys. Mg odpadów rocznie. Zapraszał mnie do zwiedzenia instalacji. Jarocin jest ok. 70 km od Mosiny, ale współpracuje z pobliskim Kórnikiem, http://kornik.esesja.pl/zalaczniki/71440/200_673615.pdf
  który ma ustaloną stawkę na poziomie 21 zł. http://kornik.esesja.pl/zalaczniki/62952/157-cal_604416.pdf
  Może nasza gmina powinna się bardziej otworzyć na inne możliwości?

  Odpowiedz
  • 12/02/2020 o 18:44
   Permalink

   Zapewne warto spróbować, ale na początek należy wysondować ceny na dowóz odpadów do ww. instalacji tak odległej od naszej gminy oraz to, czy zaproponowana przez Burmistrza stawka została wsparta wiarygodnym wyliczeniem. Tylko wówczas możliwe jest przeprowadzenie rzetelnej analizy porównawczej. Warto także zastanowić się na tym, czy istnieją warunki do tego, by można było korzystać jednocześnie z więcej niż jedna instalacji przetwarzających odpady. Taka dywersyfikacja jest zawsze korzystna. Skoro Zlikwidowano wymóg określania Regionów Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Wojewódzkich Planach Gospodarki Odpadami (WPGO), a w miejsce Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych powstaną “instalacje komunalne” nie będzie obowiązku regionalizacji w zakresie przetwarzania bioodpadów, zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania i z procesów mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.

   Odpowiedz
   • 12/02/2020 o 18:53
    Permalink

    Już nie ma obowiązku regionalizacji, bo Clean City nie ma przecież instalacji MBP w naszym regionie.
    Myślę, że tej umowy nie ma co podważać, bo można zostać na lodzie, ale spokojnie rozglądać się za nowymi możliwościami na przyszły rok.

    Odpowiedz
    • 12/02/2020 o 19:30
     Permalink

     oczywiście, że w grę nie wchodzi ten rok.

     Odpowiedz
     • 12/02/2020 o 21:04
      Permalink

      Może nie w temacie – [tak to było nie na temat, dlatego usunęłam] MK

    • 12/02/2020 o 19:32
     Permalink

     Dzisiaj prezes Samo Dobro – komentarz usunięty – nie na temat

     Odpowiedz
  • 12/02/2020 o 18:49
   Permalink

   Ja słyszałem że tam mają budować jakąś elektrociepłownie, która będzie zużywać dużo paliwa alternatywnego.
   Może się coś na tym rynku ruszy. Z kolei z sesji w TP można było wysnuć wniosek, że Marszałek blokuje możliwość powstania instalacji w naszym byłym regionie.Mówili coś może o cenach na bramie?

   Odpowiedz
 • 12/02/2020 o 13:57
  Permalink

  Pytanie, czy ktoś z Urzędu Gminy przedstawił kosztorys? Czy wszędzie muszą być RN i brać ciężko zarobiona każe mieszkańców. Czy na tak mała gminę musi być aż tylu pracownikow/ urzędników, którzy nie potrafią naliczyć kosztów i opublikować skąd aż 100% podwyżka, czy w to są wliczane inne koszty, a może wynagrodzenia prezydenckie?

  Odpowiedz
  • 12/02/2020 o 14:12
   Permalink

   100% podwyżka wynika z tego, że wcześniej nie podniesiono ceny za odbiór odpadów mimo tego, że groziło to deficytem. Wyjaśniła to pani Małgorzata Kaptur. Gdyby w 2019 roku zastosowano opłatę od mieszkańca na poziomie np. 19 zł, wówczas obecna podwyżka to wzrost opłaty o ok 40%. Nie zrobiono tego. Po eksperymentalnym 2017 roku powinna nastąpić podwyżka w 2018 roku do kwoty 15 – 17 złotych, ale nie był to okres sprzyjający z uwagi na wybory. Ten argument zastosowano praktycznie n iemal we wszystkich gminach. W 2019 roku nie było uzasadnienia trwania przy opłacie 13 zł od osoby. Dlatego zaskoczeni jesteśmy podwyżką 100%, a może wyższą (zgodnie z zapowiedzią Burmistrza)…

   Odpowiedz
  • 12/02/2020 o 14:18
   Permalink

   Radny Ługawiak. ale też na podstawie liczb gminnych, gdzie musi być 26 i basta.
   U nas radni nie byli nawet ciekawi liczb, które pojawiły się wczoraj, a wcześniej jako uzasadnienie służyły wynurzenia zastępcy o Chinach i innych trudnościach. Te rewelacje były też w gazecie mosińsko-puszczykowskiej. Wczoraj nastąpiła szybka podmianka i radni dowiedzieli, się że każda liczba jest dobra, pod warunkiem że to 26.

   Odpowiedz
 • 11/02/2020 o 11:02
  Permalink

  Czyżby wiosenne porządki się zaczęły ???

  Gazeta Fakty Mosińsko-Puszczykowskie

  MOSINA POD KONTROLĄ
  Jak donoszą nasi informatorzy, do mosińskich gminnych spółek komunalnych weszli dziś inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Pracownicy ZUK i PUK od dawna skarżyli się na nieprzestrzeganie przepisów z zakresu prawa pracy przez kierownictwo spółek. W tej sprawie pracownicy poinformowali także burmistrza. Co ciekawe, inspektorzy wczoraj zrobili nalot na mosiński magistrat. z relacji urzędników wynika, że i tam dochodzi do nieprawidłowości. Co wykażą kontrole, przekonamy się wkrótce.

  Odpowiedz
  • 11/02/2020 o 11:46
   Permalink

   Ja myślałem, że tam luzik. Można sobie trochę posiedzieć w Rokietnicy, w Mosinie, w Dopiewie, Buku, Poznaniu i we Wronkach i nikt się nie skarży. Czy się stoi czy się leży 200 tys.rocznie się należy. Może Mosina ma jakieś zaległości wobec wobec prezesa Endrju i spóźniła się z wypłatą o 1 dzień?
   Poważnie, to sygnały były i to także na tej stronie. Jeśli burmistrz je zlekceważył, to zrobił błąd.
   Może pan Jakub widzi to inaczej i będzie mógł to przedstawić na vlogu.

   Odpowiedz
 • 10/02/2020 o 23:33
  Permalink

  Chciało się samodzielności, to teraz bujamy się z odpadami. Wszyscy zajmują się śmieciami, a kto zajmuje się resztą? Po co trzech burmistrzów siedzi godzinami bezproduktywnie na sesji, tego nie mogę rozszyfrować. Innej roboty w gminie nie ma? Fatalna organizacja pracy, przecież Łukowiak jest od dróg i mostów, a nie od odpadów. Ejchorst jest od odpadów i spółek, ale jak widać tak naprawdę Mieloch nie daje mu pola do popisu.

  Odpowiedz
  • 11/02/2020 o 09:07
   Permalink

   Konkurencyjność na rynku to już wyeliminowała reforma śmieciowa. Samodzielność odebrali sobie nasi samorządowcy, którzy nie potrafili w okolicach roku 2013 nie potrafili wypełnić wniosku do NFOŚGiW o pożyczkę na budowę instalacji dla około 20 gmin. Pewnie potrafili pomóc w wypełnieniu formularza Toensmeierowi i dlatego on dostał,my spłaciliśmy, a część mu umorzyli.U nas zwykle gada jedna gadająca głowa, która na odpadach zna się nienachalnie.
   Rok temu, kiedy radni decydowali o podwyżce, sesję zdominowała pani radna, która nie wiedziała co zrobić z puszką.
   Dzisiaj mamy sesję i dowiem się, czy już się dowiedziała.
   Na sesji TP mówili, że Mosina nie korzysta z ichniego punktu przeładunkowego. Ponownie pytam z jakiej drogi korzystacie?Czy tu już może chodzić o drogę lotniczą?

   Odpowiedz
   • 11/02/2020 o 09:40
    Permalink

    Jest taka sytuacja, że jest zła sytuacja. Można wybierać pomiędzy dżumą i cholerą.
    Mieliśmy panisko zwane Toensmeier, które było na tyle ludzkie, że w warunkach braku konkurencji mogło zrobić jeszcze wyższe ceny na bramie. Dla gmin spoza Selektu ustanowił ceny wyższe i nawet UOKIK stwierdził, że “walenie w rogi” jest ok. Selekt , którego pani Prezes Selektu mówi “nasza instalacja”, musi negocjować z Prezero i musi się cieszyć jeśli uda się wynegocjować 500 zł na bramie, a nie 1000. Są na długo związani z “dobroczyńcą”.
    My podlegamy pod Luksemburg i trzeba się z tego cieszyć, jak głupi z bateryjki, bo mogło być drożej i mogliśmy znaleźć las jako instalację ostateczną. Moim zdaniem to już doszło do bandy i muszą nastąpić zmiany, bo ktoś poniesie za to cenę polityczną.

    Odpowiedz
 • 10/02/2020 o 22:00
  Permalink

  Burmistrz najwyraźniej nie ma większości w radzie. W radzie dużo indywidualistów i stare metody zawodzą.

  Odpowiedz
 • 10/02/2020 o 21:16
  Permalink

  Zniżka za kompostowanie nic nie da oprócz zmniejszenia opłat dla cwaniaków. Osoby, które z jakiegoś powodu są zainteresowane kompostowaniem już to robią nie czekając na zniżkę. Osoby, które teraz wystawiają w sezonie 10-20-30 worków nie zaczną kompostować za 2-3 złote. Nie kupią sobie tylu pojemników bio, ewent. będą wywozić te ilości do pszok lub do lasu. Do kompostowania trzeba ludzi przekonać – czyli praca organiczna u podstaw, tak jak każdy temat ekologiczny. Burmistrz nie jest zainteresowany zwiększeniem kompostowania, bo pilnie potrzebuje frakcji segregowanej, która jest bio. Dla niego to 100 % wysegregowanej frakcji, a wisi nad gminą jakaś kara, której wysokości nikt nie jest w stanie określić ani jej policzyć. Pewnie brak jeszcze rozporządzeń ministerstwa i ujawni się w chwili gdy UE zacznie nakładać na Polskę kary za brak segregacji. Bolączką gminy jest struktura śmieci 8,5 tys ton niesegregowanych do ok 5 tys ton segregowanych razem. Czyli potencjał oszczędności tkwi w lepszej segregacji śmieci, bo wg wyliczeń zmniejszenie niesegregowanych o 1% daje oszczędność 60 tys złotych. Czyli znów edukacja i kontrola tego, co wrzucane jest do zmieszanych.

  Odpowiedz
 • 10/02/2020 o 21:01
  Permalink

  Pani radna Jarecka przekonuje do opłaty za m2. Mam dużą powierzchnię,kubeł wystawiam raz na wiele tygodni,bo śmieci brak.Obok mnie mieszka 5 osób, co 2 tygodnie 3 kubły pełne, pow.mniejsza.I teraz ja mam takim ludziom finansować ich śmieci. Dlaczego? To ludzie generują śmieci, to ludzie segregują lub nie segregują śmieci. Niech burmistrz wyśle kontrolera do niektórych mieszkań i domów, by sprawdzić liczbę osób. Kontroler może się przejść po ulicach w dniu zbiórki i porównać ilość deklarowanych osób z ilością wystawianych śmieci. W razie dużych dysproporcji kontrola gospodarstwa. To nie jest takie trudne.

  Odpowiedz
  • 10/02/2020 o 21:19
   Permalink

   radni prześcigają się w pomysłach które w gruncie rzeczy są tylko pomysłami z nazwy.Roztropności tej Radzie brakuje jak wody w Warcie.Dzisiejszym głosowaniem strzelili sobie samobója. Jak burmistrz to dobrze rozegra to całe odium odpowiedzialności spadnie na radę (pisze świadomie małą literą).Radny Kleiber podsumował trafnie, że jest to kabaret. Na szczególną uwagę zasługują oratorskie umiejętności radnych Wiązka i Waligórskiego oraz recytatorskie radnej Gorzyńskiej. Radny Marciniak mało przekonywujący z przestarzałym warsztatem.

   Odpowiedz
   • 10/02/2020 o 22:05
    Permalink

    No, ale propozycję 25 zł chyba skrytykowałeś ze względu na osobę,która ją złożyła. Podzielam opinię, że teraz odium może spaść na Radę. Jednak nawet gdyby uchwała przeszła, to nie ma pewności, bo ostatnio nadzór nadrabia i jest dużo więcej uwalonych uchwał. Mosina i Luboń jeśli chciały wprowadzić podwyżki od marca, to powinny sesje zrobić w styczniu.

    Odpowiedz
    • 10/02/2020 o 22:21
     Permalink

     karp@ – szlag mnie trafia jak radni zaczynają grać na sesji w totolotka. Może 23, może 24,a może 25 zł ? bez żadnego merytorycznego uzasadnienia. To tak samo jak przy głosowaniu nad budżetem. Tu zabrać tam dodać. Takie postępowanie jest obce finansom publicznym i przypomina szarpaninę pod budką z piwem.

     Odpowiedz
     • 10/02/2020 o 22:34
      Permalink

      25 to byłby kompromis. Uzasadnienie dla 26 też jest szyte dla 4 gmin.Zajrzyj do naszego biednego projektu.
      Z niego to już nic nie można wykumać, ale wynika że zniżka na Kartę Dużej Rodziny u nas jest w systemie, a u was poza. W 4 gminach jednak musiało wyjść 26… Co do tych gabarytów, to szkoda mi kasy która ucieka z systemu, bo wszystko co cenne zabierają prywaciarze. Konia z rzędem kto wymyśli taki sposób odbioru, by to odebrała spółka.Pani na rowerze, która specjalizuje się w aluminium już bym odpuścił, bo nawet jej kładę we worku na górze, by nie musiała przewracać całego worka.
      Jutro sesja w Luboniu, polecam. Może to wy podbijecie nam oglądalność.

     • 10/02/2020 o 22:45
      Permalink

      Ja włączyłem w momencie kiedy ktoś mówił, że była mityczna pani prezes. Chyba jednak na komisji.
      Czyżby sprawy ZUK/PUK były top secret? Powie mi ktoś w końcu kto jest prezesem PUK?
      To mi się rymuje z jednym słowem, które nie użyję, bo jest brzydkie.

  • 10/02/2020 o 21:33
   Permalink

   Sesja z 10 lutego 2020 Rady Miejskiej w Mosinie nagranie 1:59:? Następnie szantaż Burmistrza.Ale kto kogo okłamywał? Jak uchwała by przeszła sam bym zawiadomił RIO itd!!

   Odpowiedz
 • 09/02/2020 o 00:48
  Permalink

  Gmina nie radzi sobie z wyliczeniem ile osób pomieszkuje w tym obcokrajowców, ile osób nie płaci za śmieci , ile osób wynajmuje mieszkanie 1 osobie a mieszkają dodatkowo 3-4 osoby przykład Czapury i wiele innych sytuacji, a płacimy za to wszystko my mieszkańcy. Też zastanawiam się o redukcji osób na mojej posesji, kto to sprawdzi? Jest jeden wielki bałagan a cały urząd jest jak Titanic.

  Odpowiedz
  • 09/02/2020 o 09:40
   Permalink

   Pan radny Marciniak powiedział, że nie chce być Kasandrą. Ja nie chciałbym być” Kasandrem”, ale wydaje mi się, że liczba osób zmieniających dane w deklaracjach ze względu na ilość osób może być wyższa niż tych deklarujących kompostowanie. Chętnie się pomylę, ale może być jak w komunikatach o stanie wód. W Zawichoście ubyło 1, w Miedoni 2.

   Odpowiedz
   • 09/02/2020 o 10:17
    Permalink

    Pani radna Jarecka mówiła sporo o metodzie od metra. Na razie jej argumenty łatwo jest zbić mówiąc, że metry nie wytwarzają śmieci. Gdyby osób zaczęło ubywać, to jej argumenty powinny zostać potraktowane poważnie.
    Metry nie wytwarzają śmieci, ale patrząc pragmatycznie metry też się nie przemieszczają pomiędzy gminami i łatwiej je namierzyć i wyegzekwować opłaty. Sprawiedliwie do końca nie będzie nigdy.
    Metoda od zużytej wody ma tę wadę, że może się okazać, że nawet latem nikt się nie myje.

    Odpowiedz
 • 08/02/2020 o 13:11
  Permalink

  Pan burmistrz fukał na radnych, że zmienili mu zapis z zakazem wożenia zielonych na PSZOK dla osób mających kompostowniki tzw, nadstan. Myślę, że niesłusznie, bo taki zapis pewnie zostałby zakwestionowany.
  W jakichś wcześniejszych uchwałach było odwołanie do regulaminu PSZOK.
  “. Do nowych przepisów należy jednak dostosować uchwałę rady gminy określającą sposób świadczenia usług przez PSZOK”
  https://www.lex.pl/pszok-po-zmianie-ustawy-smieciowej,2068
  http://www.pukmosina.pl/pszok-2/
  Gdzie metale, gdzie odzież, gdzie strzykawki, skąd wynika limit gruzu 100 kg?Kto mi poda jaka uchwała to reguluje?
  Może być mec,Ziggy.

  Odpowiedz
  • 08/02/2020 o 14:44
   Permalink

   Przed reformą śmieciową nie istniały odpady zielone. Ja wtedy kompostowałem, a dopiero reforma zrobiła ze mnie lenia. Patrzę a niektórzy wystawiają po 20 worków i pomyślałem koniec z frajerstwem dla dobra związku radzieckiego Selekt. Nikt nigdy nie pomyślał żeby to ograniczyć już na poziomie ustawowym np.2 worki od łebka,a za resztę płać dodatkowo.Niemcy mają zdaje się różne pakiety usług.
   W lesie widziałem już odpady o różnych kodach, ale zielonych jeszcze nie. Wy sami sobie stworzyliście problem odpadów kuchennych.

   Odpowiedz
   • 08/02/2020 o 18:17
    Permalink

    Odpady zielone, które tak naprawdę odpadami nie są zostały uznane za odpady w celu zhakowania unijnych norm poziomów recyclingu.

    Wykazanie recyclingu zielonych liści i resztek z obiadu jest niezwykle łatwym sposobem podniesienia w sztuczny i oszukańczy sposób poziomu recyclingu.

    Kosztem obywatela?
    Cóż to obchodzi cwaniaków podnoszących sobie poziomy recyclingu bez recyclingu.

    Odpowiedz
    • 08/02/2020 o 19:31
     Permalink

     @Zielone
     Tu się zgodzę z tobą i nawet z burmistrzem Mielochem, system jest chory. Nie wiem jak się te poziomy recyclingu
     oblicza i nie potrafię podważyć słów burmistrza, który mówi, że jak jak ludzie zaczną kompostować to będzie to zagrożenie dla finansów, bo gmina nie osiągnie poziomów. Jeśli tak jest to podwójnie debilne, że ustawodawca przewidział ulgę za kompostowanie, a gminy się przed tym bronią jak przed dżumą.
     Ja przez moment się zastanawiałem czy się nie odleniwić i nie wrócić do kompostowania, ale zostałem zdemotytowany i mam zamiar nadal się lenić i wrzucać do kubła.Ja przynajmniej mam wybór, ale właściciele działek 1000 m2 na których tylko dom, trawa i tujki mogą kompost rozrzucić tylko w domu.
     Jako obywatel oczekuję zmian. Muszę przejść na poziom polityki. Brak konkurencji na rynku załatwiło PO, ale też PIS nie zrobiło nic, lub zbyt późno w celu naprawy . To już doszło do bandy i jak nic z tym nic nie zrobią, to polegną w następnych wyborach jak kawki.

     Odpowiedz
     • 08/02/2020 o 20:03
      Permalink

      W języku polskim jest słowo zachęta, a nie ma zniechęta.To duże niedopatrzenie i chyba opatentuję je u prof.Bralczyka. Jako definicję wpisałbym, że zniechęta to coś co robią samorządy, żeby ludzie nie kompostowali. W dodatku nie wiem czy one nie mają racji, więc świat stanął na głowie.

  • 08/02/2020 o 18:01
   Permalink

   POLICJANCI HANDLOWALI DANYMI – komentarz usunięty, brak związku z tematem

   Odpowiedz
   • 08/02/2020 o 18:11
    Permalink

    Tak się składa, że kierującym gangiem – komentarz usunięty – brak związku z tematem

    Odpowiedz
    • 08/02/2020 o 19:41
     Permalink

     Chyba nieuważnie czytasz, bo RIO coś tam jednak zauważa i właśnie opublikowało wynik kontroli we Wronkach.
     Zapodałem link.Tyle, że później nic z tego nie wynika. Miro skazany?Rozwiń temat . Może w jakimś innym temacie, bo ja jestem recydywistą, jeśli chodzi o pisanie w niewłaściwym temacie. Macie chyba jakąś niełaskawą prokuraturę, bo nasza Andrzeja rozgrzeszała speca od wod-kan ze wszystkiego i prosiła o więcej.

     Odpowiedz
 • 08/02/2020 o 09:18
  Permalink

  Głosowanie pokazało na kogo Burmistrz może liczyć.Podobno ci z radnych dotychczas wspierających burmistrza ,którzy się wstrzymali od głosowania przepadli na amen bowiem nie wykazali charakteru.
  W poniedziałek radni mają ponownie pochylić się nad stawkami. Prawdopodobnie będzie to 25, 67 zł.

  Odpowiedz
  • 08/02/2020 o 09:52
   Permalink

   25 byłoby jakimś kompromisem. W polityce do poniedziałku może się dużo wydarzyć. Temu lampę, temu ogarek i jak
   wliczyć koszty lamp i ogarków do systemu, to może wyjść 27.
   W TP był kompetentny prezes TP-Kom, który radnym wiele wyjaśnił. W Mosinie tradycji stało się zadość i znowu nikt spółki nie reprezentował. Wasz burmistrz święconej wody się nie boi, ale jak ognia unika tematu Zuk/Puk.
   Muszą być jakieś powody. W uchwale Metody, powinien zostać dostrzeżony też Cyryl.

   Odpowiedz
  • 08/02/2020 o 10:07
   Permalink

   Wspólnie dla gminy Mielocha się sypie i posypie się bo zostało wybudowane na układach poprzednich kadencji a nie na praworządnośći. Chyba że Mieloch zrobi reformę na swoim podwórku i rozstanie się z niektórymi szkodnikami,ale w taki rozwój sytuacji nie wierzę .

   Odpowiedz
   • 08/02/2020 o 10:29
    Permalink

    radni którzy opuszczają swojego mentora w godzinie próby nie zasługują na szacunek ! Trzeba mieć jaja !

    Odpowiedz
    • 08/02/2020 o 10:54
     Permalink

     Nie to znaczy że Ci radni myślą i niepujdą za mentorem na dno!

     Odpowiedz
    • 08/02/2020 o 12:59
     Permalink

     Nie doceniasz komórki pana burmistrza. Ona powołała komisję mieszkaniową. Tradycyjnie dodam, że nielegalnie,
     bo zgodnego z prawem zarządzenia w tej sprawie nie ma do dziś.
     Już widzę jak naród rzuca się do kompostowania. Zdaje się, że ktoś założył że 1/4 wspólnot mieszkaniowych będzie kompostować.Później rozrzucą kompost po klatkach schodowych.

     Odpowiedz
     • 08/02/2020 o 19:16
      Permalink

      Na sesji Przewodnicząca mówiła o swoich pytaniach n/t zuku/puku, a Burmistrz wyśliznął się jak karp przed patelnią.Nie słuchałem całej sesji, ale ten fragment tak.Polecam.
      Takie pytanie:Czytałem, że pod koniec grudnia zebrała się RN Zuk i powołała panią Prezes.
      Nieśmiało spytam kiedy zebrała się RN PUK i kogo powołała? Czy ktoś wtedy przypadkowo przechodził Sowiniecką i się załapał?

   • 08/02/2020 o 20:57
    Permalink

    Musiałby siebie zwolnić z posady burmistrza…

    Odpowiedz
 • Pingback: Radni nie podjęli uchwały w sprawie podwyżki za śmieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.