Interpelacje, zapytania i odpowiedzi na nie

W 2019 roku radni Rady Miejskiej  złożyli 217 zapytań i interpelacji. W tej dziedzinie prym wiedzie Wiceprzewodniczący Rady Dominik Michalak, który występował do Burmistrza aż 54 razy.

Mimo że ustawa o samorządzie gminnym zobowiązuje burmistrza do odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych w terminie 14 dni, nie zawsze ten obowiązek traktowany jest poważnie.  Na dzień 30 grudnia było 11 interpelacji i zapytań bez odpowiedzi mimo upływu terminu.

Radny otrzymał odpowiedź po 39 dniach

Brak odpowiedzi na moje zapytanie o audyt w ZUK i PUK mimo że minęło 28 dni.

19 myśli na temat “Interpelacje, zapytania i odpowiedzi na nie

 • 25/01/2020 o 21:54
  Permalink

  Jak to możliwe, że przed objęciem funkcji prezesa PUK przez Andrzeja Strażyńskiego, w spółce było zatrudnionych 27 osób? Kto zatrudnił pracowników przed powołaniem prezesa? To przewraca ksh o 180 stopni.
  Może niech pan radny Marciniak dalej nie pyta, bo może się okazać, że prezesa powołał były inkasent z targowiska.

  Odpowiedz
  • 25/01/2020 o 22:34
   Permalink

   Nie wiem, kto opracował tą odpowiedź.
   Rzeczywiście brak logiki. W przypadku ZUK -u mogło tak być, bo zanim prezes został prezesem ZUK w innej formule funkcjonował. Został w 2011 przekształcony z zakładu budżetowego w spółkę.
   Z PUK-iem było inaczej. Powstał, powołano prezesa, a wtedy dopiero zatrudniano, czy przenoszono z ZUK- pracowników.
   http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja2018-2023/odpowiedzi/odpowiedz_-223-2019r..pdf
   W tej odpowiedzi jest jeszcze komiczna gra słów “w spółce Pana Prezesa”. Autor niechcący oddał stan faktyczny. Bo to była bardziej spółka Pana Prezesa niż Gminy.

   Odpowiedz
   • 26/01/2020 o 11:04
    Permalink

    Tak jak napisał xyz cześć pracowników robi w ZUK cześć PUK cześć w ZUK i PUK i jest ZUKPUK

    Odpowiedz
   • 26/01/2020 o 11:43
    Permalink

    W dniu X z ZUK powinno ubyć tyle pracowników co zatrudniono w PUK. Nikt wtedy nie twierdził, że będzie potrzebne dodatkowe zatrudnienie. Czy było, czy nie- z takich odpowiedzi się nie dowiemy.
    Spółki komunalne tworzone są w określonym celu. Charakterystyczną cechą menadżerów z kierunku dopiewskiego, że wpisują mydło i powidło do krs.ZUK Mosina ma ponad 60 form działalności.Podobnie było w ZUK Dopiewo za Napierały, gdzie mieli nawet inseminację zwierząt. Gdyby nawet prezes robił to osobiście, to nikt nie zamówi takiej usługi, bo robione przez zakład komunalny kosztuje 3 x drożej niż na rynku, jak mosińskie drzewka. ZUK Mosina ma wpisane np.działalność pocztową i kurierską i inne bzdury. W Dopiewie po Napierale przyszedł menadżer z Aquanetu i zrobił porządek i później dopiewskie zrobili porządek z nim.

    Odpowiedz
     • 26/01/2020 o 14:47
      Permalink

      Tak, o ile dobrze pamiętam, on krs uporządkował, żeby miał ręce i nogi.
      Nie wiem dlaczego nie spełnił oczekiwań , ale był jedynym prezesem , na którego narzucono finansowanie inwestycji. Za Napierały w infrastrukturę inwestowała wyłącznie gmina i prezesowi bardzo to odpowiadało, bo mógł sobie rzeźbić dobre wyniki. Kiedy został wójtem to na prezesa ZUK przerzucił finansowanie magistrali wodociągowej,żeby sobie nie pogorszyć zadłużenia gminy. Tak więc wyniki finansowe spółek gminnych chodzą swoimi drogami.

 • 25/01/2020 o 19:17
  Permalink

  A może radni zajęliby się innym radnym, który wstyd robi radzie? Może ktoś wnikliwy wyjaśni ten tajemniczy wodociąg budowany na ul. Sosnowej w Pecnach? Przecież wszyscy tam maja dostęp do wody. Dlaczego za publiczne pieniądze uzbraja się prywatny las w media?

  Odpowiedz
  • 25/01/2020 o 20:20
   Permalink

   Nie wiem o co kaman, ale zgłoś to przewodniczącemu KOŚ. Jest biegły pod ziemią, na ziemi, w wodzie i powietrzu.

   Odpowiedz
 • 23/01/2020 o 16:33
  Permalink

  Pewien radny gminy Krzemieniewo był inkasentem jednocześnie głosował w sprawie opłaty targowej, ustalenia inkasentów i wynagrodzenia za inkaso. Uchwała została z tego powodu unieważniona-uchwała Kolegium RIO-1/38/2020.

  Odpowiedz
 • 21/01/2020 o 11:24
  Permalink

  Radna Szymczak złożyła interpelację związaną z opłatą targową i targowiskową. Jak pisze, 14 miesięcy złożyła temu złożyła wniosek w tej sprawie, więc natenczas jest mała zwłoczka.
  Czy burmistrz odpowie radnej? O tym już w następnym odcinku v-loga. Chyba się trochę rozpędziłem na pole p.Jakuba.

  Odpowiedz
 • 13/01/2020 o 11:58
  Permalink

  Dostałem sygnał, że na działce 2763/2 ktoś mieszka. Gdyby tak było, że powołujący się na przepisy UM Mosina nie dostrzegł tego wydając decyzję dla OSKP dla Rohra, to może problem polega na tym, że urząd nie widzi ludzi.

  Odpowiedz
 • 13/01/2020 o 11:05
  Permalink

  Żadne przepisy nie nakazywały sadzenia drzewek w siatkach, ale stosowny referat dopilnował by tak się stało.
  Publikowanie KIP w bazaoos, ale jednak referat tego nie robił dopóty, dopóki nie zostało to wymuszone za późnego burmistrza Rysia. Ostrożnie więc z tym powoływaniem się na przepisy. Te mówią, że oddziaływania skumulowane to wszystkie przedsięwzięcia w okolicy, a referat zinterpretował w przypadku OSKP dla Rohra, że dotyczy to tylko przedsięwzięć Rohra. Należy jednak mieć na uwadze, że ci odsuwani od postępowań składają się na wypłatę urzędników. Art. 85 nie nakazuje publikacji treści decyzji środowiskowej, ale też tego nie zakazuje.
  W moim odbiorze informacja,że można zapoznać się w urzędzie, jest zgodna z prawem ,ale zalatuje chamstwem.
  Wójt Dopiewa zrozumiał to dopiero po proteście mieszkańców 2 gmin, ale zrozumiał.
  https://bip.dopiewo.pl/?a=12652
  Brak publikacji wynika raczej z tęsknoty burmistrza Mielocha za protestem na placu 20 października. Kto na to czeka, kiedyś się doczeka.

  Odpowiedz
 • 13/01/2020 o 10:32
  Permalink

  Moim zdaniem odpowiedź na zapytanie dotyczące publikacji informacji środowiskowych to urzędniczy bełkot.
  Miejsca na BIP wystarczy dla publikacji informacji o wszystkich postępowaniach, niezależnie od liczby stron.
  Przepisy nie nakazują, by pan burmistrz miał vlog, a go ma. W historii Mosiny nie było chyba przypadku, by burmistrz widział udział społeczeństwa w postępowaniu, poza przypadkiem wymuszonym przez czynnik społeczny w sprawie Dudka&Kostka. Włos burmistrzowi z głowy nie spadnie jeśli będzie informował o wszystkich postępowaniach.
  Świstakowi który uparcie zamazuje nazwy wnioskodawców w KIP-ach, zajmuje to więcej czasu,niż publikacja komunikatu. Inna rzecz to jakość informacji. Jeśli najpierw podaje się nazwę Tovago, a później ją zamazuje, oraz utajnia się autorów opracowania, to głupota w postaci czystej i nieskalanej.
  W sprawie Tovago powinien zostać opublikowany cały KIP, a nie kilka pomazanych przez świstaka stron.
  Dodatkowo ktoś się uparł, by zapisywać komunikaty w plikach doc. To chyba jakiś przedstawiciel handlowy Worda na Polskę, bo ja nie mam Worda i nie mam obowiązku go mieć. Przez analogię można utrudnić zapoznanie się z tym co mówi p. burmistrz na vlogu i zakodować w takim formacie, że tylko on będzie mógł obejrzeć.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.