Uchwały odpadowe

Czekam z niecierpliwością na projekty uchwał dotyczące gospodarowania odpadami. Okoliczności nie są sprzyjające do ich tworzenia. Od wiosny w Referacie Ochrony Środowiska nie ma kierownika. Prezes PUK chyba już nie interesuje się mosińskimi odpadami.
Póki co temat ten jest całkowicie nieobecny w dyskusjach z udziałem radnych. Chętnie bym w tych dyskusjach uczestniczyła, bo temat jest interesujący. Klimat jednak nie sprzyja rozmowom. Burmistrz woli sam zdecydować a potem przeforsować swoje rozwiązania.

Mosińscy radni poznali 2 dni temu dwa projekty uchwał:

 1. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości
 2.  Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Mosina

Mimo oczekiwania ze strony radnych, burmistrz nie stawia na pojemniki. Związek Międzygminny Selekt przyjął rozwiązanie, że bioodpady będą odbierane tylko w brązowych kubłach (może być ich więcej niż jeden, mieszkańcy będą je mogli wypożyczyć od firmy).
Selekt utrzymuje opłatę 13 zł dla selektywnej zbiórki odpadów i czterokrotną opłatę przy braku selektywnej zbiórki.

Wygląda na to, że u nas nie będzie zniżki za kompostowanie, ponieważ jest możliwość kompostowania i oddawania nadmiaru bioodpadów w workach.

W przypadku, gdy na nieruchomości prowadzony jest przydomowy kompostownik, powstające na nieruchomości odpady biodegradowalne, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, powinny być kompostowane we własnym zakresie.
Proces kompostowania może być prowadzony w pryzmie kompostowej lub w pojemniku.

W Rokietnicy komplet składa się z dziewięciu projektów uchwał.
Co z nich wynika?
Proponowana opłata za odbiór odpadów to 15 zł przy segregacji, 45 zł w przypadku stwierdzenie braku segregacji.
Za kompostowanie ulga 1 zł.

12) w sprawie: uchylenia uchwały nr XXVI/259/2016 Rady Gminy Rokietnica z dnia 26 września 2016 r. w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy
13) w sprawie: uchylenia uchwały nr XXIX/ 274 /2016 Rada Gminy Rokietnica z dnia 7 listopada 2016 r. w sprawie: ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe
14) w sprawie: metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty
15) w sprawie: określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Gminy Rokietnica, za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Rokietnica “
16) w sprawie:zmiany uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Rokietnica
17) w sprawie: zmiany uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usługw zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
18) w sprawie: zmiany uchwały w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
19) w sprawie: zmiany uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości
20) w sprawie: zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym

76 komentarzy do “Uchwały odpadowe

 • 19/12/2019 o 21:42
  Permalink

  Wczoraj RIO stwierdziło nieważność w części uchwały w sprawie wzoru deklaracji-137/19. Nie znam powodu. W sprawie uchwały dotyczącej wyboru metody-136/19 umorzono postępowanie i udzielono instruktażu.

  Odpowiedz
 • 18/12/2019 o 12:13
  Permalink

  17 grudnia odbyło się Zgromadzenie ZM Selekt. Niedawno pan Jan Marciniak napisał, że Selekt narzucił twarde warunki w przetargach. Moim zdaniem przelicytował. Nie ma żadnej konkurencji i w każdej gminie startuje dotychczasowy odbiorca, z wyjątkiem jednej z której zrezygnował TP KOM i nikt się nie zgłosił.To przedsiębiorcy śmieciowi teraz narzucają warunki. Do takiego stanu rynku musiała doprowadzić ustawa z 2013 roku, ale wówczas samorządowcy nie widzieli problemu, a widzą teraz jak obudzili się z ręką w nocniku.Selekt będzie otwierał kolejne koperty 7 i 8 stycznia, a na 9 jest zaplanowane kolejne Zgromadzenie w sprawie podwyżek opłat . Dodatkowo nie mogą korzystać z punktu w Rumianku i wzrosną im koszty transportu. W tej chwili nie znają jeszcze ceny na bramie.
  Dawno już Zarząd Selektu przestał sobie spijać z ust z instalacją, a kiedyś pani prezes brzmiała jak rzecznik RIPOK.
  Oby u nas zgłosiła się jakaś instalacja z rozsądnymi cenami.

  Odpowiedz
 • 17/12/2019 o 08:54
  Permalink

  Nasi radni przegłosowali wczoraj porozumienie międzygminne z Tarnowem Podgórnym w sprawie zagospodarowania bioodpadów z Lubonia w Rumianku. Według zapowiedzi naszych władz ceny mają być rewelacyjne. Ja chcę w to wierzyć, bo to pierwsza pozytywna wiadomość “śmieciowa” od 2013 roku.
  Mam nadzieję, na złagodzony wymiar kary za segregację w postaci opłat w rok 2020.
  Byłbym też większym optymistą w powodzenie grupy zakupowej, gdyby burmistrz Mosiny nie zabrał na
  podpisywanie umowy Jonasza…

  Odpowiedz
   • 17/12/2019 o 13:09
    Permalink

    Wie. Głównie od majątków niewykazywanych w oświadczeniach.

    Odpowiedz
  • 17/12/2019 o 14:25
   Permalink

   Nasze sesje zwykle są krótsze. Wczoraj radni siedzieli na sesji prawie 8 godzin. Głównie przez jeden duży
   mpzp i mnóstwo uwag. Wydaje mi się, że RM Luboń zrównała się z wynikiem RM Mosina z października 2019. Jestem pod wrażeniem, bo wytrzymała nawet radna świeżo mianowana na zastępcę pani burmistrz. Zwykle się spóźnia lub urywa.

   Odpowiedz
  • 13/12/2019 o 22:19
   Permalink

   A co na tym spotkaniu robił Strażyński? Widać go na jednym ze zdjęć.

   Odpowiedz
  • 13/12/2019 o 22:29
   Permalink

   Rzeczywiście, spec od wod-kan wrócił do odpadów.

   Odpowiedz
   • 14/12/2019 o 11:27
    Permalink

    karp@ – zostaw już w spokoju prezia ZUK, PUK i puk puk i napisz jak oceniasz wystąpienia radnych w sprawie stanowiska na ostatniej sesji. Moje oceny są ….. są …… bardzo marne i świadczą – jak to często mówiło i pisało w moich dobrych czasach – o niskiej świadomości politycznej.

    Odpowiedz
    • 14/12/2019 o 16:04
     Permalink

     Nie oglądałem całości, ale pewnie ci chodzi o tę odezwę. Mam mieszane uczucia,bo z jednej strony narzekania na niedostateczne środki, ale właśnie na przykładzie prezia widać, że władze lubią środki lokować w błocie, bo prezio bierze kasę z Mosiny i z Wronek i obu burmistrzów robi w trąbę.

     Odpowiedz
     • 14/12/2019 o 16:27
      Permalink

      Karp@ zmienił formę na temat osoby Andrzejka? Coś takiego wydarzyło?

     • 14/12/2019 o 19:23
      Permalink

      Dlaczego Zegarku Nadpsuty?

 • 03/12/2019 o 23:06
  Permalink

  We Wronkach mogła być piękna ustawka, ale moim zdaniem prawnicy Wieczora zawalili.
  Gdyby wstawili coś o odpadach do regulaminu konkursu to by to było bardziej wiarygodne.
  Regulamin jednak premiował doświadczenie w wod-kan, które miał niesłuszny kandydat.
  Kiedy Strażyński dostał mniej punktów, burmistrz napisał rekomendację nie wskazując żadnego z kandydatów z nazwiska, ale wspomniał coś o odpadach.Musieli wybierać więc dalej w celu wybrania słusznego kandydata. Teraz już Strażyński ” ma bogate doświadczenie nie tylko w branży wodno-kanalizacyjnej “.
  http://www.pk-wronki.pl/aktualnosci/nowy-prezes-pk-wronki.html

  Odpowiedz
  • 04/12/2019 o 11:38
   Permalink

   Karpiu pytam Ciebie, bo jesteś najbardziej zorientowany, czy w nowym 2020 r. są jakieś plany na odkorkowanie Mosiny????. Po godzinie 14.00, Mosina jest zakorkowana, aż do godzi 19.00. Po 14.00 nie ma możliwości szybkiego powrotu do Mosina z Kórnika i okolic nie mówiąc o Poznaniu. Każdy myślący, za wyjątkiem niektórych radnych, nie wyobraża sobie nowych inwestycji zawiązanych ze zwiększeniem ilości Tirów w Mosinie.

   Odpowiedz
   • 04/12/2019 o 14:57
    Permalink

    Plany są na zakorkowanie. Zarówno Przemysław jak i Waldemar zabiegają o więcej tirów.
    Moja wizja jest taka, że Mosina zakupi autobus nisko-emisyjny, a przed i za pojedzie tir.
    Te dwa będą dymiły, ale będą miały papiery z wiadomej OSKP że są nisko-emisyjne.
    Emisja się jakoś uśredni.

    Odpowiedz
    • 04/12/2019 o 15:01
     Permalink

     Dodam jeszcze, że gdyby nie było planów na zakorkowanie, to UM by nie taił przed suwerenem krajowym, że znowu ma zamiar zrobić dobrze suwerenowi zagranicznemu i po wielkiemu cichu proceduje decyzję środowiskową.

     Odpowiedz
     • 04/12/2019 o 16:45
      Permalink

      No to my Karpiu szykujemy taczki. Jeden z trzech burmistrzów powinien siedzieć na krzesełku przy moście na zmianę i zawracać Tiry jadące wbrew przepisom. SM potrafi zrugać starą babcie , a tu na rozsypującym sie moście pełna samowola Tirowców. Karpiu jechać ul. Mocka małym samochodem to wielkie ryzyko. ROHR I STORA powinni ponosić koszty remontu ulic zagrażających swym stanem technicznym mieszkańcom. Na wydumaną pływalnie są pieniądze, a na ulice służące wszystkim mieszkańcom nie ma pieniędzy. Co najgorsze, jak most spadnie to WALDEMAR, który jest za, a nawet przeciw nie dojedzie na Sesje z Czapur. I to będzie niepowetowana strata nie dla nas , ale dla burmistrza, bo jednej maszynki do glosowania zabraknie.

  • 04/12/2019 o 14:20
   Permalink

   Byłam zmuszona trzy dni pod rząd jechać około godz. 13.00, do szpitala w Puszczykowie. Moje zdumienie budzi fakt, że pomimo, że na ul. Mocka przed mostem i z drugiej strony mostu w Rogalinie stoją znaki ZAKAZU WJAZDU DLA TIROW na most, nikt z Tirowców tego nie przestrzega. Mamy 9 strażników SM, mamy Policje. Nikt tam w rejonie mostu nie kontroluje Tirowców. Zwłaszcza ci jadący do ROHR czują sie jak państwo w państwie. Wystarczyłoby zamontować kamerę, lub skorzystać z kamery na stacji benzynowej . Gdzie jest burmistrz. Gdzie jest SM, Policja. Ulica Mocka wygnieciona jest przez Tiry jak kołyska. A co będzie jak się most rozsypie. Codzienne Kontrole SM w tym rejonie , znacznie by podreperowały budżet Gminy. Niech obudzi sie STRAŻ MIEJSKA W MOSINIE.

   Odpowiedz
   • 04/12/2019 o 16:30
    Permalink

    Halina@ rozumiem twoją flustrację.Ale nie możesz oskarzac wszystkich służb.Straż miejska jest prawie w całości wymieniona i wieże że utrzyma standard. Całość zaczyna się na Pl.20 Października 1

    Odpowiedz
    • 04/12/2019 o 16:51
     Permalink

     Zgadza sie. Przełożony SM siedzi w Urzędzie lub kościele i problemu nie widzi, aż Waldkowi z Czapur most na łeb spadnie, to Waldek od tego momentu dozna olśnienia i będzie zawsze przeciw pomysłom burmistrza.

     Odpowiedz
    • 04/12/2019 o 17:14
     Permalink

     Pan z kitką może przyprowadzić na sesję nawet 10 zwolenników tirowania. Przypadkowo mogą się wśród nich znaleźć pływacy.

     Odpowiedz
    • 05/12/2019 o 11:51
     Permalink

     Chomik, dzisiaj byłam na spacerze z psem na Gałczyńskiego. Znowu szaleni Tirowcy z Ukrainy skasowali parę znaków drogowych. Na szczęście, jeszcze nikt nie zginął. Kto zarządza ul. Gałczyńskiego???. Mam pomysł, na narożnikach ulic postawić betonowe gazony. Ochronią znaki drogowe przed zniszczeniem., a i pieszych gdyby znaleźli się na celowniku ukraińskich kierowców jadących zazwyczaj bardzo szybko. Za zniszczenie znaków drogowych powinien płacić ROHR, a nie my podatnicy. No, ale kto by miał odwagę z trzech burmistrzów zwrócić mu uwagę, skoro jego Tiry bezkarnie grasują na ul. Gałczyńskiego od 15 lat , a powinny dojeżdżać do ROHRA ul. Śremską, od 2006 r., która jest droga powiatową.

     Odpowiedz
     • 05/12/2019 o 14:34
      Permalink

      Spółka pana Rury nadal w sposób nieuprawniony posługuje się adresem Gałczyńskiego 7,
      co sprzyja tego rodzaju zdarzeniom. W podzięce za nieprzestrzeganie decyzji środowiskowych,
      władze Mosiny szykują nową, na działkach 2165/3 i 3154. Wpisujcie wszystkie zdarzenia na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
      https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
      Może chociaż policja się tam pojawi. Przy okazji spytam o to o co chodzi z niewłaściwą infrastrukturą drogową na Marcinkowskiego?

     • 05/12/2019 o 15:38
      Permalink

      Halina@ chyba przyznam racje.Można by powiedzieć że wielkopolska nie jest w czołówce zagrożeń dopiero piąte miejsce według mapy. Tak podbudowany nigdy nie byłem. Patrząc na gminy Powiatu Poznańskiego to chyba w pierwszej trójce jesteśmy?

 • 03/12/2019 o 11:45
  Permalink

  Radny Wiązek pamięta, że kiedyś p. Ratajczak powołując się na pismo Marszałka mówił kiedy i ile będą kosztować odpady. Gdyby był ktoś ciekaw ile będą kosztować po nowym roku, to powinien odwołać do pamięci Przewodniczącego KOŚ.

  Odpowiedz
  • 05/12/2019 o 15:42
   Permalink

   Dziękuję Karpiu. Dokonałam zgłoszenia. Wyręczyłam spolegliwego, bezradnego burmistrza. Może Policja z Poznania zaprowadzi w naszej dzielnicy porządek z Tirami ROHRA. Karpiu, na tej niebezpiecznej ulicy , nie ma ani jednego znaku przypominającego kierowcom o obowiązującej szybkości do 50 km w terenie zabudowanym, a na spokojnej, ul. Marcinkowskiego jest znak i próg spowalniający.

   Odpowiedz
   • 05/12/2019 o 16:03
    Permalink

    Mam pytanie trochę odmienne ile właściciel komina po SFP wpłaca do gminy podatku rocznie? Jaka firma jest właścicielem?

    Odpowiedz
    • 05/12/2019 o 16:16
     Permalink

     Na jakich zasadach stał się właścicielem? Anton jest na tym samym terenie i spółka gminna tak samo i zakładam że stwora podobnie

     Odpowiedz
    • 05/12/2019 o 16:25
     Permalink

     Chomik i zadaj drugie pytanie , czy anteny tam zamontowane, nie wydzielają szkodliwego promieniowania dla mieszkańców mieszkających w pobliżu i czy kiedykolwiek ktos z UG zlecił dokonanie takich badan. Swego czasu rolnik o nazwisku W. Wiązek twierdził, że od emisji i promieniowania z komina jego pszczoły padają , a on sam przestał być mężczyzną.

     Odpowiedz
     • 05/12/2019 o 16:32
      Permalink

      Mieszkaniec@Mnie interesuje historia tego ogromnego terenu.Bynajmniej na początek.

    • 05/12/2019 o 17:09
     Permalink

     Nie wiem kto jest, ale komin pewnie przynosi dochód z masztów telefonii. Niestety te firmy mają prawo tak rozpracowane, że często postępowań środowiskowych nie prowadzą nawet gminy, ale starostwo. Zwykle nie przekraczają mocy na danym azymucie i najwyżej póżniej stop.niowo dokładają.

     Odpowiedz
     • 05/12/2019 o 17:23
      Permalink

      Interesuje mnie jak doszło do podziału nieruchomości po SFP w czasie upadku. Na przełomie ustrojowym i kto prędzej był właścicielem tego terenu. Jakie były Pryczyny?. Pamiętam ale będę musiał przeszukaç to forum że kiedyś MP pisał jakieś fanaberie interesują mnie kąkretniy może wyjaśni się wtedy problem Gałczyńskiego 7 i moja ulubienieca Halina będzie spać spokojnie

     • 05/12/2019 o 17:37
      Permalink

      Zgadza sie Karpiu. Podobno kiedyś, kiedys, kiedyś były takie badania jak była jedna antena. Teraz jest multum anten. Każdy z tego interesu ma swój kawałek zysku. Ludzie chorują na dziwne choroby. Jak wiem dwóch mieszkańców cierpiało na suchostuj, no i w\w rolnik przestał być mężczyzną, a jego pszczoły straciły ochotę na seks. Na ten temat pytajcie ciągle sprawującego funkcje przewodniczącego KOS radnego. Każdy na podziale tego terenu zarobił. Ostatnie resztki byłego terenu, które SFM dostała za darmo od państwa, rozparcelowano za czasów menopauzy długoletniej burmistrzowej.

     • 05/12/2019 o 20:25
      Permalink

      Moc jest z wami. W Mosinie wszystko jest pod adresem Gałczyńskiego 7. Niektóre stacje mają w opisie Śremska , ale i tak chodzi o komin. Coś koło 30 stacji w jednym miejscu, to warzywa muszą od tego lepiej rosnąć…
      https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/
      Wasz system informacji przestrzennej, ten dotowany, ma trwałą zapaść.
      http://www.geoportal.mosina.pl/

     • 05/12/2019 o 20:37
      Permalink

      Ja myślę jednak, że te fale nie ośmielą się zaatakować radnego Wiązka. One dobrze wiedzą , że jest opoką mosińskiego środowiska.Wasz Chuck Norris może zaatakować fale.

     • 06/12/2019 o 18:55
      Permalink

      Karpia już wypatroszyli? Czy unika sieci? Zastanawiam się gdzie się spotkaliśmy?

     • 06/12/2019 o 19:09
      Permalink

      Nie Chomiku jeszcze nie czas. Ile w linii prostej jest od tego komina do MOK?
      Może porzucę teorię o żyle wodnej pod częścią sali.

     • 06/12/2019 o 20:12
      Permalink

      500 jak 500+

 • 02/12/2019 o 11:25
  Permalink

  Selekt unieważnił przetarg dla gminy Dopiewo. Cena przeznaczona przez związek dwu i półkrotnie niższa niż najniższa zaoferowana- były to odpowiednio kwoty: 4.061.089,87 zł i 10.787.904,00 zł.
  https://platformazakupowa.pl/transakcja/263124
  Wszędzie przetargi unieważnione, a ceny zwykle 2 razy wyższe od przeznaczonych przez Selekt.
  Czy u nas grupa zakupowa spełni oczekiwania? Są na to szanse pod warunkiem, że zgłosi się w miarę tania instalacja. W roku 2013 durny ustawodawca zadbał o to by nie było konkurencji.

  Odpowiedz
  • 02/12/2019 o 12:42
   Permalink

   Myślę, że to powinno skończyć dywagacje na temat powrotu Mosiny do Selektu.
   Moment i sposób przeprowadzenia wystąpienia nie był dobry, ale też pomysł na wstąpienie teraz nie jest lepszy. Zwłaszcza, że technicznie i zgodnie z prawem nie jest to teraz możliwe.
   W jednym ma rację burmistrz Mieloch, że warunki teraz się wyrównują.
   Ja bym powiedział nawet, że Selekt będzie płacił za przywiązanie do jednej instalacji.

   Odpowiedz
   • 02/12/2019 o 14:42
    Permalink

    Śledzę sytuację przetargową w Selekcie. Dotyczy ona tylko zbiórki odpadów i transportu. Selekt postawił oferentom ostre warunki. Zobaczymy jak się to skończy. Jedno jest pewne – oferenci muszą zejść z ceną i to bardzo znacznie. W Puszczykowie, gdzie startował nasz ZUK też unieważniono. Selekt przeznaczył 2.057.043,72, a ZUK zaoferował 3.266.730,00. W innym gminach selektowych Remondise i Prozero oferowali za zmieszane odpady 350 zł/tonę, a w Puszczykowie ZUK 300 zł. Zobaczymy czym to się wszystko skończy. Konsorcjum gmin: Luboń, Mosina, Tarnowo Pdg. Rokietnica jeszcze przetargu nie ogłosiły. Nie wiemy ile przeznaczają, więc na tym etapie trudno cokolwiek porównywać i wyrokować. Proszę nie zapominać, że ww. gminy mając swoje zakłady komunalne mogą je w każdej chwili dokapitalizować np. na zakupy pojazdów, a dokapitalizuje się tylko z pieniędzy podatników. Cały czas nie ma uczciwej konkurencji, tak ważnej dla szarego mieszkańca. Ustawa z in hause doprowadziła do wymiecenia wielu mniejszych firm, pozostawiając monopolistów. Dla mieszkańca nie jest to zdrowe. Proszę także nie zapominać w jaki sposób Mosina wychodziła z Selektu. Towarzyszyło temu kłamstwo i manipulacja. I co ważne, tych 6 milionów, które gmina straciła przez 3 lata już nikt nam nie zwróci, a powinien Przemyslaw Mieloch z własnych poborów.

    Odpowiedz
    • 02/12/2019 o 15:40
     Permalink

     Tego nie kwestionuję. Luboń będzie budował jakąś stację przeładunkową i to pewnie będzie kosztować. Przetarg grupy zakupowej mają być rozstrzygnięte w styczniu. Konkurencję zdławił ustawodawca, który doprowadził do koncentracji i braku instalacji. Niektórzy przedsiębiorcy w Selekcie dokładali do interesu i teraz będą próbowali sobie odbić, jak w Dopiewie, gdzie cały czas są problemy z odbiorem. Dla mnie konkurencja była przed reformą śmieciową, gdzie mogłem sobie wybrać firmę,a teraz nie jestem nawet klientem, tylko frajerem zbierającym odpady.
     Ja panu powiem, że ja się boję, co mogą wykombinować z moimi odpadami radni,którzy w większości nie wiedzą co do którego kosza. Niestety muszę wrzucić kamyczek do państwa ogródka, bo na ostatniej sesji u was też były uchwały śmieciowe i zostały zaopiniowane bez czytania i tak samo przegłosowane. Nawet błędów sprzed lat nikt nie poprawił.
     Gdybym ja tak zbierał odpady…
     Ja nie wykluczam, że nasz przetarg wygra instalacja znacznie oddalona, np.ta która obsługuje teraz Wronki. Byle nie z nad morza, lub okolic Zakopanego. Można się też obawiać, czy to w Selekcie czy poza, że po podwyżkach ubędzie parę milionów Polaków w deklaracjach i to pociągnie kolejne podwyżki.

     Odpowiedz
     • 02/12/2019 o 18:20
      Permalink

      Selekt na 3 miesiące będzie podpisywał umowy z wolnej ręki.

     • 02/12/2019 o 21:19
      Permalink

      Pewien geniusz wpadł na pomysł sprowadzenia na sesję najlepszych mosińskich pływaków i chciał namieszać w porządku obrad. Nikt nie zamówił u niego takiej usługi, by Regulamin utrzymania czystości przesunąć dalej, bo nie będzie można wprowadzić zmian w innych uchwałach, po jego przegłosowaniu. Nie ma zlecenia, nie ma działania.
      Samorządy zmierzają w złym kierunku.

  • 05/12/2019 o 17:18
   Permalink

   Służę informacja. W latach pięćdziesiątych, przy przejeździe kolejowym byl Zakład Stolarski pana Lidkiego. Obok wzdłuż torów były i inne tereny prywatne ( była produkcja okien). Przyszla komuna i zakład Lidkiego zamieniono na SFM. Potem ze skarbu Państwa dodawano SFM po kawałku następne tereny. Potem powstał nowy zakład SFM z własną rampę kolejową. Do dzisiejszego dnia nie ma tam prawidłowych uregulowań prawnych, co do własności gruntów. Nie było opracowanego Planu Przestrzennego, ponieważ w części byly to tereny prywatne. Po upadku SFM były prezes sprzedał swojemu synowi panu J. Pawlakowi tereny po zakładzie produkującym materace, od strony GS. Tak powstała mala firma Transportowa PAW-TRANS. Potem PAW TRAN połączył sie ze spółką niemiecka rozsianą po całej Polsce. Ta spółka nazywała sie Anton Rohr. Potem ta spółka juz ANTON ROHR zaczęła sie rozrastać, podobnie jak komórki rakowe, wzdłuż i wszerz. No i mamy w środku miasta 300 Tirow na razie, ale przy dobrej woli i chęci obecnego burmistrza i radnego żwirownika będziemy mieli wiecej. Mają powstać jakies zbiorniki z ropą, to przy odrobinie szczęści jak sie rozstrzelnią, a będziesz te wodę pil staniesz sie śniady jak indianin. No i o to tak z grubsza chodzi Chomiku. Ty jako jednostka i my mieszkańcy sie nie liczymy tylko mamona, mamona i dobro niemieckiej spółki, bo trzeba z czegoś wybudować obiecany basen. Mamy burmistrza sportowca, co widać gołym okiem. Miłego czytania.

   Odpowiedz
   • 05/12/2019 o 18:00
    Permalink

    Chomik może jednostka ale dalej mi tu coś źle pachnie. Mieszkaniec@ szukaj Chomika

    Odpowiedz
    • 05/12/2019 o 18:11
     Permalink

     Może ktoś posiada mapę papierową z lat 50,60,70,80,90 ? Tego terenu a najlepiej całej gminy mogą być zdjęcia

     Odpowiedz
     • 05/12/2019 o 19:09
      Permalink

      Pytaj pana Jacka Szeszule. Jest radnymi powiatowym i historykiem

  • 06/12/2019 o 10:12
   Permalink

   Karpiu, muszę popytać w WIOS czy te fale są szkodliwe. Chodzi opinia, że szkodzą bardzo na miejsce odsłonięte i nieowłosione. Z tego wynika, ze ktoś kto jest łysy, lub goły w pierwszym rzędzie odczuje skutki napromieniowania. Ja na miejscu burmistrza chodziłbym w uszatce latem i zimą. Już gołym okiem widać, że coś nie tak. Szczególnie niepokoi mnie ta ciągła pozycja na klęczkach wobec inwestora niemieckiego i niemoc z uporządkowaniem adresu nr 7 na Gałczyńskiego.

   Odpowiedz
 • 28/11/2019 o 08:48
  Permalink

  Prawnikowi dużo czasu zajmuje pewnie wymyślanie nowych dyrdymał w celu nieudostępniania rejestru umów, które w całej Polsce są udostępniane (z kwotami).
  Nie starcza go na wyeliminowanie błędów z uchwał, które dziś pojawią się na sesji. O metalach (matalach) już pisałem.
  Do tego projektu brakuje załącznika wymieniającego ilości odpadów przyjmowanych na PSZOK.
  No i numeracja od czapy, bo po § 2 powinien być § 3, a potem § 4.
  http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/66990/projekt-uchwaly-zmieniajacej-uchwale-dotyczaca-sposobu-i-zakresu-swiadczenia-uslug-w-zakresie-odbierania-odpadow-komunalnych-od-wlascicieli-nieruchomosci-i-zagospodarowania-tych-od_610248.pdf

  Odpowiedz
  • 28/11/2019 o 10:04
   Permalink

   Przepraszam, ale chyba powinno być dyrdymałów.

   Odpowiedz
 • 23/11/2019 o 11:56
  Permalink

  @ Chomik – “szkoda że nie można wklejać zdjęć ale by bajery były.Może administrator strony rozbuduje ? Chomikom trochę ciasno się robi”.
  Jeżeli Chomiku potrzebujesz więcej miejsca, możesz zbudować swoją stronę. Proszę pamiętać, że ta strona to nie jest działalność komercyjna, nie jest obsługiwana przez profesjonalistów, tylko przez jedną starszą panią. To jest “działalność uboczna”, a nie podstawowa radnego, który w ten sposób utrzymuje kontakt z mieszkańcami.

  Odpowiedz
  • 22/11/2019 o 08:59
   Permalink

   Unieważniono też konińskie uchwały śmieciowe, ale z innego powodu.
   Wasze są lepsze, ale nie bez wad. RIO ich jednak nie zauważy i dalej nie będzie metali w §2 :
   http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/66990/projekt-uchwaly-zmieniajacej-uchwale-dotyczaca-sposobu-i-zakresu-swiadczenia-uslug-w-zakresie-odbierania-odpadow-komunalnych-od-wlascicieli-nieruchomosci-i-zagospodarowania-tych-od_610248.pdf
   Można co prawda posłużyć się metodą jaką posługuje się MP przy czytaniu regulaminu targowiska i dośpiewać sobie coś czego nie ma, ale można też dopisać.
   Kawałek dalej są metale wraz z matalami i tak jest od lat. Metoda kopiuj-wklej zastąpiła mózgową .
   Stosowanie metody domniemań przy czytaniu prowadzi na manowce i później ZUK nie przyjmuje metali, ani matali.
   http://www.zukmosina.pl/wp-content/uploads/2015/08/PSZOK-gmina-1.pdf

   Odpowiedz
   • 22/11/2019 o 09:28
    Permalink

    Luboń też będzie wprowadzał zmiany dotyczące odpadów na najbliższej sesji, ale raczej nie podniesie teraz opłaty, chyba że coś przeoczyłam, ale tu chyba mogę liczyć na pomoc karpia 😉
    http://lubon.kylos.pl/Rada_Miasta_kadencja_VIII/index.php?katalog=XVI_28%20LISTOPAD%202019.
    Kórnik w październiku ustalił nową stawkę w wysokości 21 zł przy segregacji i przy jej braku 42 zł
    http://kornik.esesja.pl/zalaczniki/62952/157-cal_604416.pdf

    Odpowiedz
    • 22/11/2019 o 10:13
     Permalink

     Porażka w UOKIK mnie zdruzgotała i przeoczyłem. Strona prawomiejscowe przestała być właściwie obsługiwana,a nasze lenie nie informują właściwie i nie ma takiej strony jak Czas Mosiny.Nic nie słyszałem nawet o podwyżkach u nas. W ciągu roku były dwie i chyba wystarczy. Konin-cena 19 zł. Teraz Mosina i Selekt będą najtańsze. W Selekcie podobno podejdą do tematu po przetargach. Muszę się przyjrzeć lubońskim projektom. W sumie u nas rządzą prawnicy, ale czasami szewc bez butów chodzi.Ludzie się u nas skarżą że “prezes” PSZOK się rozpuścił i odmawia przyjęcia nawet tego co w regulaminie.Muszę się kiedyś wybrać w celu naprostowania.

     Odpowiedz
    • 22/11/2019 o 11:09
     Permalink

     Jednak zmieniłem zdanie i nie będę przyglądał się lubońskim projektom zbyt dokładnie.
     Zostałem skorumpowany § 3 Regulaminu. Przymknę oko nawet jak nie są wymienione metale i znowu coś zawalili z terminami.Mam nadzieję, że ktoś na sesji nie zgłosi poprawki.
     Jedna z waszych uchwał obiecuje coś co nie następuje, ale o tym już kolega MP.

     Odpowiedz
     • 22/11/2019 o 15:15
      Permalink

      Można powiedzieć, że luboński § 3 jest przyjemniejszy od mosińskiego § 3.

     • 22/11/2019 o 15:32
      Permalink

      To słowo.Korupcja jak je rozumieć? W gminach tak jest!

     • 22/11/2019 o 16:55
      Permalink

      Dobrze nie wiem, bo jeszcze nie korzystałem. Zobaczyłem zapis, że miasto przejmuje obowiązek wyposażenia w pojemniki czy nawet urządzenia do odpadów. Pomyślałem kupią mi pojemnik brązowy lub własną śmieciarkę i że to bardzo miłe ze strony miasta . W innej uchwale jest że chodzi o pojemniki na zmieszane, które wszyscy mają, a brązowy trzeba kupić samemu.
      Kiedyś o nas bardziej dbali, bo dawali pojemniki z niemieckiego demobilu, które są już bardzo stare, ale bardzo panzer.

     • 22/11/2019 o 17:09
      Permalink

      Nie widzę u nas nic o zniżce za kompostowanie, ale chyba też teraz nie musi, bo u nas kosze na bio ruszają od 1 maja 2020. Ja nawet jestem zadowolony, że do tej pory nie było tych kuchennych, bo to zwiększa koszty. Zdaje się, że dobrze się domyślałem, że to wasze wyjście przed szereg wynikało ze zbyt krótkich umów. U nas je aneksowali i dlatego to rusza dopiero od przyszłego roku. Gdzieś widziałem w necie pismo podpisane przez panią wiceprezes Nowak z ZUK, które to potwierdzało.Ta zniżka 1 zł może zmusić do zmiany deklaracji tylko tych co już kompostują, ale nikogo nowego do tego nie zachęci.

     • 22/11/2019 o 17:28
      Permalink

      karp@pani wiceprezes Nowak puści karpia z torbami.Jest to tak zwana kadra zarządzająca i prezes

     • 22/11/2019 o 17:31
      Permalink

      szkoda że niemoźna wklejać zdjęć ale by bajery były.Może administrator strony rozbuduje ? Chomikom trochę ciasno się robi

 • 21/11/2019 o 17:02
  Permalink

  Z projektów waszych uchwał śmieciowych wnoszę, że nie będziecie mieli podwyżki z początkiem przyszłego roku. Lekkie zaskoczenie. Zastanawiam się czy nowe deklaracje będą musieli składać wszyscy,
  czy tylko ci korzystający ze zniżki za kompostowanie?

  Odpowiedz
  • 21/11/2019 o 23:21
   Permalink

   Według mojej wiedzy deklaracje będą musieli złożyć ci, którzy do tej pory nie segregowali i osoby ubiegające się o zniżkę za kompostowanie.
   Ostatecznie ilość projektów odpadowych wzrosła do pięciu. Radni będą dyskutować nad proponowanymi rozwiązaniami na posiedzeniu komisji w poniedziałek.
   Wiem, ze mieszkańcy chcieliby płacić jak najmniej za śmieci, ale trzeba się liczyć ze wzrostem opłat. Opłaty muszą być realne, gwarantować pokrycie kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Gminy, które ustalą oderwaną od realnych kosztów opłatę, będą kontrolowane przez WIOŚ, który będzie nakładał kary, jeżeli stwierdzi, że stawka nie jest poparta kalkulacją uwzględniającą wszystkie koszty.
   Zapowiedzią przyszłych kontroli jest wezwanie Rady Miejskiej przez Prokuratora Rejonowego w Śremie do złożenia wyjaśnień w sprawie określania metody ustalania opłaty i ustalenia wysokości stawki.
   http://mosina.esesja.pl/zalaczniki/65398/wezwanie-prokuratury-rejonowej-w-sremie-do-zlozenia-pisemnych-wyjasnien-2_616095.pdf
   Selekt wstrzymuje się z podwyżką do rozstrzygnięcia przetargów. Ta samą drogą idzie nasz burmistrz i Tarnowo Podgórne.
   Warto jednak dopowiedzieć, że ta bogata gmina, która w dodatku posiada kompostownię w Rumianku i może bezkosztowo zagospodarowac odpady zielone podniosła od 1 stycznia 2019 r. stawkę z 13 zł na 15 i odpowiednio z 26 na 30 za niesegregowane. Rokietnica w styczniu 2019 r. zrobiła to samo. Luboń od 1 kwietnia 2019 r. odniósł opłatę o 2 zł z 12 na 14 zł. Związek “Obra” skupiający 3 gminy: Wolsztyn, Siedlec i Przemęt korzystający tak jak my z usług RIPOK-a w Piotrowie Pierwszym (dawniej Tonsmeier, obecnie PREZERO) podniósł opłatę na 21,50
   http://edziennik.poznan.uw.gov.pl/WDU_P/2019/9818/akt.pdf.
   Nie ma dobrej wiadomości dla Mosiny i gmin, które wystąpiły z Selektu oraz Związku Międzygminnego “Obra”. Jest negatywna odpowiedź UOKIK, który orzekł, że brak jest wystarczających podstaw do wszczęcia postępowania antymonopolowego.
   http://mosina.esesja.pl/zalaczniki/65398/uokik-2_616096.pdf

   Odpowiedz
 • 20/11/2019 o 13:35
  Permalink

  Wytłumaczenie tych zapisów wydaje się proste. Najpierw opracowano Regulamin i nie brano przy tym pod uwagę rozwiązań związanych z ulgą, a później opracowano projekt uchwały w sprawie ulgi, nie wprowadzając zmian w Regulaminie. To trochę jak z parkowaniem pod UM Mosina-nikt nie przewidział takiej niedogodności jak piesi.

  Odpowiedz
 • 20/11/2019 o 12:12
  Permalink

  U nas na razie nie ma tego na piśmie, ale kiedyś rozmawiałem z UM Luboń i wstępnie rozważali taką opcję, że ten kto ma skorzystać z ulgi, może wystawić kubeł 120 l. Jak już będzie na piśmie, będę rozważał czy wypożyczyć kompostownik z UM Luboń i kupić kosz 120 l, czy kupić kosz 240 l i bez ulgi.
  O takim rozwiązaniu mówił u was radny Raźny. Jest w Poznaniu producent od którego można kupić poniżej 200 zł, a różnica cenowa pomiędzy kubłami 120 i 240 jest niewielka.

  Odpowiedz
 • 20/11/2019 o 08:55
  Permalink

  Każdorazowo po takich nowelizacjach aktów prawa miejscowego, pozostają rozrzucone w różnych miejscach strzępki z którymi prawie nikt nie jest w stanie zapoznać się w całości.
  Przynajmniej w przypadku tych ważniejszych aktów np.regulaminu utrzymania czystości samorządy powinny ogłaszać teksty jednolite, żeby było zusammen do kupy. Rzadko które gminy to robią .
  Pozytywny przykład:
  http://bip.tarnowo-podgorne.pl/tarnowo/biuletyn-informacji-publicznej/uchwaly-rady-gminy-prawo-lokalne/zagospodarowanie-przestrzenne-i-gospodarka-nieruchomosciami/2018-20231/2019/zagospodarowanie-przestrzenne.html?pid=22067

  Odpowiedz
 • 19/11/2019 o 23:02
  Permalink

  Podobno do końca przyszłego roku ulga za kompostowanie i tak musi być. U nas pojemniki mają być prawdopodobnie od kwietnia.

  Odpowiedz
  • 20/11/2019 o 10:59
   Permalink

   U nas tez ulga będzie. Wczoraj wpłynął projekt uchwały w tej sprawie. Ulga ma wynosić 1 zł http://mosina.esesja.pl/zalaczniki/65579/uchwala-w-sprawie-zwolnienia-w-czesci-z-oplaty-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi_607706.pdf.
   Przyjęte rozwiązanie jest dziwne, bo w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie jest zapis, że mieszkaniec może kompostować pewną ilość, a nadmiar może wystawić w kuble lub worku na ulicę.
   Rokietnica zapisała, że osoba, która zadeklaruje kompostowanie będzie mogła nadmiar odwieźć do PSZOK.
   Selekt natomiast przyjął rozwiązanie, że osoby , które zadeklarowały kompostowanie nie będą mogły wystawiac bioodpadów na ulicę ani ich odwozić do PSZOK.
   Na tym przykładzie widać, jak wiele spraw trzeba wziąć pod uwagę, aby potem nie dziwić się, że skutki są inne niż oczekiwane.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.