Prezydent oddał hołd mosińskim powstańcom

Uroczystość w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim w 100. rocznicę wybuchu powstania, która miała miejsce dzisiaj na placu przed cmentarzem, uświetnił Prezydent Andrzej Duda. Razem z nim przyjechali do Mosiny m.in.: sekretarz stanu w kancelarii Andrzej Dera, posłowie: Bartłomiej Wróblewski, Jan Dziedziczak, Tadeusz Dziuba, Witold Czarnecki, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman. Zaproszonymi gośćmi były rodziny powstańców.
Po okolicznościowych przemówieniach, miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Potem Prezydent długo rozmawiał z mieszkańcami. Wizyta Prezydenta w Urzędzie Miejskim w Mosinie trwała ok. 25 minut. 
Mieszkańcy przyjaźnie powitali głowę państwa. Były bodajże 3 próby manifestowania krytycznego stosunku do Prezydenta, ale nie zakłóciły przebiegu wizyty. 
Dla Wielkopolan udział Prezydenta RP w obchodach jest bardzo ważny, gdyż przyczynia się do popularyzowania w Polsce znaczenia powstania wielkopolskiego.
Wielu mieszkańców twierdziło, że dzisiejsza wizyta to ważne wydarzenie historyczne w dziejach naszej lokalnej społeczności.

[Best_Wordpress_Gallery id=”19″ gal_title=”Prezydent RP w Mosinie”]

10 Komentarze

 1. Oczywiście byłem z córami – lekki chaos organizacyjny (jakoś te sektory chyba można było lepiej zorganizować) 🙂
  Przemówienie Prezydenta RP Andreja Dudy jak zwykle bez zarzutu – po raz kolejny powtórzę przemówienia tego Prezydenta są merytorycznie bardzo dobre.
  Tu zaskoczenie mając go “na żywo” w odległości kilkudziesięciu metrów należy docenić go także jako mówce – odbiorca ma odczucie że kieruje swoje słowa także indywidualnie do niego, tego w przekazie radiowym czy TV się  nie wychwyci.
  Były próby dymienia – ale zadymiarze zostali szybko poskromieni cytuje może nie dosłownie padło gdzieś “zamknąć ryje to rocznica Powstania”…
  Trzeba podkreślić, że tym razem władze centralne stanęły na wysokości zadania i uroczystości nie była tylko naszą Wielkopolską sprawą.
  Wczoraj bardzo fajne uwieńczenie koncertowe na Starym Rynku (wobec szmiry stadionowej made in TVN).
  PS: kilku znajomych jak i ja odnieśliśmy wrażenie że dopiero w tym roku przebija się do ogółu “Marsylianka Wielkopolska”(chyba nie mylę tytułu), jakoś tak nie kojarzymy by pieśń ta była nam tu mieszkającym znana od dzieciństwa….
  PS2: jedynie może brakuje akcentowania smutnej puenty losów wielu powstańców – jak to Niemcy w 39 roku wzięli krawy, zbrodniczy odwet na Powstańcach.

  • Czyli trochę jednak Cyc z Madery zadymił. To kwestia kultury wyniesionej z domu. Jeśli uroczystości są związane z poległymi lub zmarłymi,zwłaszcza zasłużonymi dla nas wszystkich, to się nie dymi.Nikt rozumny nie pójdzie na cmentarz i nie będzie zakłócał uroczystości sąsiada, nawet jeśli go bardzo
   nie lubił. W Poznaniu obok Prezydenta stał starosta (od pewnego czasu przez małe s).Choć dla niego złamanie konstytucyjnych praw takiego żuczka jak ja,
   lub wielu innych żuczków, to jak zjedzenie bułki z masłem, lub ugotowwanie zupy na pikniku w Rokietnicy, to na jego widok nie krzyczę: Konstytucja, Konstytucja.Przyjmuję, że nawet on chciał godnie uczcić powstańców, a nie tylko prężył się do kamery i lansował siebie.

 2. Hołd Powstańcom w 100 rocznicę wybuchu oddawało wiele osób. Nie sposób wszystkim podziękować. Jednak najwięcej dla uczczenia pamięci Powstańców z Mosiny i okolic zrobili: Włodzimierz Gabrielski i Jacek Szeszuła, którzy miesiącami, a nawet latami zbierali materiały i spisywali wspomnienia rodzin powstańców, jeździli w tym celu po Wielkopolsce, do nich docierali krewni przekazując im cenne dla nas wszystkich informacje. To im zawdzięczamy w dużej mierze oznakowanie ponad 100 grobów na mosińskim cmentarzu. W tym szlachetnym dziele wspierali ich Joanna Nowaczyk i Przemysław Mieloch. Mam nadzieję, że uroczystości obudziły w nas wszystkich pragnienie zgłębienia tematu Powstania Wielkopolskiego. Wzrost naszej wiedzy na ten temat to jest własnie wyraz szacunku dla czynu powstańczego naszych dziadków i pradziadków.
  Zachęcam wszystkich do zapoznania się z publikacją “Powstańcy Wielkopolscy z Mosiny i okolic” http://www.zolnierzewolnosci.pl/Image/files/powstancy_wlkp_mieloch%2Cnowaczyk%2C%20gabrielski%2C%20szeszu%C5%82a.pdf, a także na stronę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu opracowaną przez IPN https://pw.ipn.gov.pl/pwi/pamiec/miejsca-pamieci/9199,MOSINA-miasto-w-powiecie-poznanskim.html

 3. Przyjazd prezydenta spowodował, że ogólnopolska wojenka do Mosiny też dotarła . Okazuje się, że również w naszym zaścianku są osoby mocno zdefiniowane politycznie. Na portalach społecznościowych trwa okładanie się niewybrednym słowem. To smutne, że Polacy są tak bardzo podzieleni i że podziały w naszym kraju są takie głębokie.

  • W tę wojenkę wciągają nas politycy.Trzeba jednak zauważyć, że organizatorzy nie mogli zadowolić wszystkich.Komor pewnie zaszył się w kniei i uzupełnia zapasy mięsiwa po świętach.Kwasowi odnowiła się kontuzja goleni prawej, a TW Bolek zaczął flirtować z Putinem.Zwolennicy generała w okularach mogą go odwiedzić osobiście pod adresem Powązki, Warszawa.
   Historię mieliśmy skomplikowaną od zawsze.

 4. Za to karp “wiemwszystko” błyszczy tutaj, norrrrrmalnie ledwo klawiaturę widzę. Oj, kaftanik chyba karpia za mocno uciska 🙂

 5. Słowem, Cyc z Madery nie przyćmił uroczystości blaskiem swego intelektu.
  Na pewno ta wizyta przyczyni się do popularyzacji powstania. To, że jednym w smak, a innym nie, to już inna para kaloszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.