Prezydent oddał hołd mosińskim powstańcom

Uroczystość w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim w 100. rocznicę wybuchu powstania, która miała miejsce dzisiaj na placu przed cmentarzem, uświetnił Prezydent Andrzej Duda. Razem z nim przyjechali do Mosiny m.in.: sekretarz stanu w kancelarii Andrzej Dera, posłowie: Bartłomiej Wróblewski, Jan Dziedziczak, Tadeusz Dziuba, Witold Czarnecki, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman. Zaproszonymi gośćmi były rodziny powstańców.
Po okolicznościowych przemówieniach, miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Potem Prezydent długo rozmawiał z mieszkańcami. Wizyta Prezydenta w Urzędzie Miejskim w Mosinie trwała ok. 25 minut. 
Mieszkańcy przyjaźnie powitali głowę państwa. Były bodajże 3 próby manifestowania krytycznego stosunku do Prezydenta, ale nie zakłóciły przebiegu wizyty. 
Dla Wielkopolan udział Prezydenta RP w obchodach jest bardzo ważny, gdyż przyczynia się do popularyzowania w Polsce znaczenia powstania wielkopolskiego.
Wielu mieszkańców twierdziło, że dzisiejsza wizyta to ważne wydarzenie historyczne w dziejach naszej lokalnej społeczności.

10 Comments
paw 29/12/2018
| |

Oczywiście byłem z córami – lekki chaos organizacyjny (jakoś te sektory chyba można było lepiej zorganizować) 🙂
Przemówienie Prezydenta RP Andreja Dudy jak zwykle bez zarzutu – po raz kolejny powtórzę przemówienia tego Prezydenta są merytorycznie bardzo dobre.
Tu zaskoczenie mając go “na żywo” w odległości kilkudziesięciu metrów należy docenić go także jako mówce – odbiorca ma odczucie że kieruje swoje słowa także indywidualnie do niego, tego w przekazie radiowym czy TV się  nie wychwyci.
Były próby dymienia – ale zadymiarze zostali szybko poskromieni cytuje może nie dosłownie padło gdzieś “zamknąć ryje to rocznica Powstania”…
Trzeba podkreślić, że tym razem władze centralne stanęły na wysokości zadania i uroczystości nie była tylko naszą Wielkopolską sprawą.
Wczoraj bardzo fajne uwieńczenie koncertowe na Starym Rynku (wobec szmiry stadionowej made in TVN).
PS: kilku znajomych jak i ja odnieśliśmy wrażenie że dopiero w tym roku przebija się do ogółu “Marsylianka Wielkopolska”(chyba nie mylę tytułu), jakoś tak nie kojarzymy by pieśń ta była nam tu mieszkającym znana od dzieciństwa….
PS2: jedynie może brakuje akcentowania smutnej puenty losów wielu powstańców – jak to Niemcy w 39 roku wzięli krawy, zbrodniczy odwet na Powstańcach.

Małgorzata Kaptur 29/12/2018
| |

Hołd Powstańcom w 100 rocznicę wybuchu oddawało wiele osób. Nie sposób wszystkim podziękować. Jednak najwięcej dla uczczenia pamięci Powstańców z Mosiny i okolic zrobili: Włodzimierz Gabrielski i Jacek Szeszuła, którzy miesiącami, a nawet latami zbierali materiały i spisywali wspomnienia rodzin powstańców, jeździli w tym celu po Wielkopolsce, do nich docierali krewni przekazując im cenne dla nas wszystkich informacje. To im zawdzięczamy w dużej mierze oznakowanie ponad 100 grobów na mosińskim cmentarzu. W tym szlachetnym dziele wspierali ich Joanna Nowaczyk i Przemysław Mieloch. Mam nadzieję, że uroczystości obudziły w nas wszystkich pragnienie zgłębienia tematu Powstania Wielkopolskiego. Wzrost naszej wiedzy na ten temat to jest własnie wyraz szacunku dla czynu powstańczego naszych dziadków i pradziadków.
Zachęcam wszystkich do zapoznania się z publikacją “Powstańcy Wielkopolscy z Mosiny i okolic” http://www.zolnierzewolnosci.pl/Image/files/powstancy_wlkp_mieloch%2Cnowaczyk%2C%20gabrielski%2C%20szeszu%C5%82a.pdf, a także na stronę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu opracowaną przez IPN https://pw.ipn.gov.pl/pwi/pamiec/miejsca-pamieci/9199,MOSINA-miasto-w-powiecie-poznanskim.html

xyz 28/12/2018
| |

Przyjazd prezydenta spowodował, że ogólnopolska wojenka do Mosiny też dotarła . Okazuje się, że również w naszym zaścianku są osoby mocno zdefiniowane politycznie. Na portalach społecznościowych trwa okładanie się niewybrednym słowem. To smutne, że Polacy są tak bardzo podzieleni i że podziały w naszym kraju są takie głębokie.

Antoniusz 28/12/2018
| |

Za to karp “wiemwszystko” błyszczy tutaj, norrrrrmalnie ledwo klawiaturę widzę. Oj, kaftanik chyba karpia za mocno uciska 🙂

karp 28/12/2018
| |

Słowem, Cyc z Madery nie przyćmił uroczystości blaskiem swego intelektu.
Na pewno ta wizyta przyczyni się do popularyzacji powstania. To, że jednym w smak, a innym nie, to już inna para kaloszy.