Powiat reklamuje gminę Mosina


Powyżej trwający 4 minuty film zamieszczony w sieci 9 marca 2017 r. Film ten powstał na zlecenie powiatu.


Poniżej Gmina Mosina reklamuje się sama – jeden z filmików zamieszczonych w Internecie pół roku temu. Ma 3 463 wyświetlenia.

 Pozostałe nakręcone wówczas filmiki były oglądane zdecydowanie rzadziej.

Gmina Mosina turystycznie – 1005 wyświetleń,
Gmina Mosina bezpiecznie – 802 wyświetlenia
Gmina Mosina sportowo – 683 wyświetlenia
Gmina Mosina mobilnie – 607 wyswietleń
Gmina Mosina inwestycyjnie – 599 wyświetleń
Gmina Mosina dla inwestorów – zaproszenie do współpracy – 535 wyświetleń
Gmina Mosina ekologicznie – 489 wyświetlenia
Gmina Mosina kulturalnie – 449 wyświetlenia
Gmina Mosina edukacyjnie – 403 wyświetlenia


Poniżej amatorski film Marcina Galasa – “Mosina – dworzec z drona” – 344 wyświetlenia

33 Komentarze

   • Tej sytuacji są winni urzędnicy obecnie jeszcze niestety pracujący w Gminie. To Z.S. i oni wydawali decyzje z rażącym naruszeniem prawa nie pytając nikogo o zgodę. To im zawdzięczamy parking dla Tirów po stronie osiedla bez ubikacji dla kierowców, brak ekranów akustycznych chroniących mieszkańców przed hałasem, poświadczanie nieprawdy w wywiadzie dla Głosu Wlkp. Szkoda, ze Pan jak wyczytałem opiera się w rządzeniu Gminą na ich WIEDZY MERYTORYCZNEJ.

     • Do Bartka: Prawo może być łamane byle by do kasy spływały pieniądze. Mieszkańcy tej gminy bez mrugnięcia muszą płacić podatki, jednak na skuteczne działanie urzędników broniące ich praw liczyć nie mogą. Przecież te firmy płacą podatki… przymknijmy oczy na ich działanie łamiące prawo, nie mówmy o nich źle, nie słuchajmy próśb i skarg mieszkańców, zamiećmy to pod dywan… w końcu przychody z podatku gruntowego od osób fizycznych to kieszonkowe… Przedstawia pan bardzo ciekawy punkt widzenia. Mam wrażenie, że ten pogląd wcielili w życie urzędnicy tej gminy.

      • Zgodzę się z Tobą – nie może być tak, że kosztem tych kilku milionów ludzie nie mogą spać w nocy. Szczerze to ta nowa ulica Gałczyńskiego to taki niechciany prezent. Jest wiele innych bardziej potrzebnych dróg do wybudowania.

   • Plany budowy obwodnicy miasta Mosiny mają wiele lat. Zmian nie widać od dawna i nie sądzę by w najbliższym czasie coś się zmieniło. Gmina sama pieniędzy nie wyłoży. Pomocy też nie uzyska bo urzędnicy piszą projekty które zawierają błędy techniczne dzięki którym na dzień dobry odpadamy z wyścigu o dotacje… Grunt to merytoryczne przygotowanie i zero populizmu…

    • Maks. Plany o których piszesz to w istocie koncepcja programowa. Ta koncepcja powstała w czerwcu 2011 roku, a więc nie można powiedzieć, że jest to wiele lat. Dokładnie niespełna 6. W tym roku zlecimy projekt tejże obwodnicy na odcinku od ul. Mocka przez ul. Sowiniecką do ul Śremskiej. Partycypacja w projekcie to nic innego, jak wykładanie części pieniędzy na ten zamysł. Jesteśmy po rozmowach z Wicemarszałkiem Województwa, panem Wojciechem Jankowiakiem w sprawie obwodnicy. Urząd Marszałkowski podejmie temat obwodnicy do 2020 roku. Obecnie pan Wicemarszałek zaproponował nam przystąpienie do projektu, co niniejszym czynimy. Maksie szanowny.
     Aplikowanie o środki zewnętrzne na takie inwestycje w części merytorycznej opierają się na projektach wykonywanych przez wyspecjalizowane firmy. Błędy oczywiście się zdarzają i nasi urzędnicy nie są tutaj wyjątkiem na mapie Polski. Pewne jest to, że błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi.

     Tak na marginesie, dzisiaj trwa przesłuchanie kandydatów na pracowników Referatu Planowania Przestrzennego. Niebawem podobne będzie dotyczyło kandydatów na pracowników Referatu Inwestycji i Rozwoju Gminy. Zapraszam wszystkich chętnych do aplikowania na ww stanowisko urzędnicze w Gminie. Szukamy kandydatów posiadających wiedzę praktyczną ale i teoretyczną, posiadających staż pracy w dziedzinie inwestycji kubaturowych, drogowych w tym przeprawy mostowe.
     Informacja o naborze tutaj:
     http://bip.mosina.pl/bip/oferty-pracy-w-samorzadzie.html

   • Marylka gmina nie tylko inwestor. Inwestor ma wpisane to w Uwarunkowaniach Środowiskowych, powinien mieć wpisane. Ekrany mogą być przejrzyste i tuz przy miejscy generowania hałasu(załadunku) na terenie inwestora a nie osiedla. Zobacz sobie jak jest wzorowo zabezpieczona firma DHL w Komornikach obsługiwana przez 11 Tirów a zobacz jak to wygląda w Mosinie w firmie obsługiwanej przez 200 Tirów. Stoi tam tylko 2 m płotek.

 1. Mam przyjemność obcować z mosiniakami od 20lat (przeprowadzka z Poznania). Pani Olu, nie mogła Pani lepiej trafić! W kontaktach bezpośrednich, to naprawdę mili ludzie. Internetowa anonimowość wyzwala najniższe instynkty…wszędzie, nie tylko w Mosinie.

  • A co to ma do rzeczy ? Przyjemność obcowania z ludźmi z ekonomiczną rzeczywistością? Czy fakt, że część mieszkańców zna się na ekonomii i finansach publicznych robi z nich hejterów? Prawa ekonomii są twarde. Masz, albo nie masz kasy. Możesz pożyczyć, ale potem spłacaj.Jak wydasz na basen nie dostaniesz na coś innego. Jedni preferują chwilową przyjemność pływania dla siebie i rodziny inni długofalowy rozwój regionu.I niby ci pierwsi to mili Mosiniacy, a drudzy to “podpuszczacze”z “żenującymi” wpisami ? Bardzo odważna teza. Też pamiętam czasy kiedy ci za to byli wzorowi obywatele, a ci przeciw….
   To właśnie takie oceniające wpisy dzielą ludzi. Dlatego zasada tutaj jest prosta. Dyskusja dotyczy działań, planów, podawanych argumentów.

   • Drogi Pitbullu, mogę zadać pytanie z ekonomii? Jeśli w szkołach większych (miejskie) mieszkańcy ponoszą koszt miesięczny utrzymania ucznia na poziomie 500 PLN/mies., a w mniejszych szkołach wiejskich i 1300/miesiąc, to należy szkoły wiejskie zlikwidować?
    Budżet to jednak wypadkowa ekonomii i podstawowej sprawiedliwości społecznej (w tym wypadku równy dostęp dzieci do edukacji). Czy Twoim zdaniem ekonomia usprawiedliwia redukcję szkół wiejskich? I ograniczenie dostępu do edukacji? Tak mówią liczby. …

    • Panie Michale, proszę zauważyć że bój głównie toczy się o basen a nie o szkoły czy nawet halę widowiskową. Przyjmuje się do wiadomości, że gmina z racji swoich zadań wynikających z ustawy o samorządach nie zawsze musi kierować się rachunkiem ekonomicznym, ale musi kierować się racjonalnością i gospodarnością. Więc nie powinno się w krótkim czasie inwestowć większą część budżetu dla jednej części mieszkańców w potrzeby z zakresu wypoczynku i sportu, a drugą część mieszkańców zostawiać bez kanalizy, dróg, transportu czyli zaspokojenia innych potrzeb podstawowych.
     Jest Pan Radnym to doskonale Pan wie ile środków inwestowanych jest w Zawarcie. Taki stan trwa od wielu lat. Powstałe zacofanie infrastrukturalne Zawarcia trudno będzie nadgonić w krótkim okresie.Nie można się ciągle tłumaczyć nietrafnymi decyzjami poprzedników. Mówimy o tym co się dzieje tu i teraz.
     Czy ktoś na tym forum podważał wydatki na oświatę? Nie. Więc nie nawiązujmy ciągle do tego przykładu. Pytałem się kiedyś Pana ile wynosi subwencja oświatowa na szkoły miejskie i wiejskie. Zbył Pan to pytanie milczeniem. Ok.
     Pana wybór.
     Ale zadłużanie się na pływalnię przy równoczesnym stawianiu hali widowiskowo-sportowej to zupełnie inny wymiar tej samej ekonomii. To podważenie zasady racjonalności obligatoryjnej w finansach publicznych. Jak wytłumaczyć osobom cierpiących z braku wody w domach (a tak bywa na Zawarciu) że mają spłacać odsetki od pożyczki na pływalnię? Jeżeli zmusza się nowych mieszkańców do budowania własnych studni ( a to równowartość samochodu) do dlaczego mają jeszcze spłacać kredyt za pływalnię.
     Teraz może Pan im to wyjaśnić. Oddaję głos.

     • Dziękuję za odpowiedz. Z tą inwestycją w jedną część mieszkańców, to byłbym ostrożnym, ponieważ aktualnie mieszkańcy finansują budowę szkół w Krośnie, Krosinku i Czapurach (i te inwestycje mimo nakładu 13 mln, wielu osób nie dotyczą).
      Odnośnie subwencji, to oczywiście wiejska jest wyższa, ale niestety ta różnica nie kompensuje dodatkowego nakładu w szkołach wiejskich.
      Cała społeczność do 20 mln subwencji dokłada 23 mln z budżetu. Niestety taka jest cena gminy rozległej geograficznie. I to jest czynnik obiektywny.
      Co do nakładów na zawarcie, to nie mogę odpowiadać za zaniechania z lat do 2015. Obecnie powstanie szkoła w Czapurach (a to kilka mln).
      Na koniec co do potrzeb zawarcia i basenu. Moje zdanie padło tu kilka razy. Jestem gotów zmienić kierunek planowanych na basen środków, ale tylko w przypadku konkretnej alternatywy (inaczej 10 mln zostanie podzielone na wiele małych kwot, których nawet pewnie nie odczujemy).
      Drugi warunek, to rezygnacja radnych z budżetu obywatelskiego w obecnej formie (bardzo forowanego przez radnych z obszarów wiejskich).Proszę sprawdzić jak część radnych zawarcia przyklepało te 1,2 mln na szereg drobnych wydatków.
      Mogli przecież powiedzieć nie i w ten sposób zostawić w budżecie 1,2 mln na jakiś konkret. Obawiam, się, że w tym roku będzie podobnie. Byłem i będę przeciwny. Proszę przekonać swoich radnych do zawetowania BO i jest 1,2 mln gotowe.

      • Rozumiem bo też jestem za konsolidacją wydatków bo w sytuacji finansowej Gminy to bardzo racjonalne podejście.Nie rozliczam z historycznych, tylko z bieżących decyzji. Niestety skutki bieżących decyzji będą odczuwalne za lata i późniejsza ekipa powie przecież to nie nasze decyzje.Stąd tak ważna jest odpowiedzialność i znajomość rzeczy tu i teraz.
       Jeżeli chodzi o finansowanie w Zawarcie liczby mówią same za siebie. Szkołą w Czapurach powinna powstać dawno łącznie z planem budowanego tam osiedla. Wiadomo że do nowych domów wprowadzają się rodziny rozwojowe i łatwo określić ich potrzeby. Ale Zawarcie chociaż mniej dynamicznie rozwija się także w innych kierunkach.
       Należy również pamiętać, że tam nigdy nie będzie przemysłu, blokowisk itd. Ale nie oznacza to, że mieszkańcy Zawarcia są inni. Też potrzebują wody, kanalizy, chodników, dróg, transportu. Tutaj nie ma kolei która rozładuje problem transportowy, a PKS umiejętnie wycofuje się z tego terenu. Takich problemów nie ma po drugiej stronie Warty. Dostęp do miejsc pracy, służby zdrowia, kultury, sportu jest przez transport znacznie ograniczony.Unikanie przez Gminę inwestowania w te tereny doprowadziło do wykluczenia społecznego wielu, wielu mieszkańców tych terenów.
       Nie wszyscy ludzie chcą żyć z socjalu. Część prosi tylko o stworzenie możliwości dojazdu, a sami zarobią.To absurd że dziecko student musi wynajmować mieszkanie w Poznaniu, bo rodzice mieszkają na nieskomunikowanym z Poznaniem Zawarciem.Budowanie własnych studni bo rodzina potrzebuje wody pitnej (żeby jeszcze było łatwo takie żródło na działce znaleźć – część miejscowości Zawarcia na wodzie nie “stoi”) itd, itd.
       Przykre, że nawet niektórzy Radni z tego terenu nie chcą, nie umieją lub boją się zawalczyć o potrzeby swoich mieszkańców. Ale z drugiej strony jak rozmawiam z ludżmi to już nie chce im się walczyć z władzą. Tyle lat ignorancji zrobiło swoje.

   • Pitbull
    Proszę bardzo. Pana wpis z 15/03/2017 o godz. 19:59

    @Ola Zalecam czytanie ze zrozumieniem. I skąd wiedza ilu mieszkańców jest przeciw , a ilu za? Wydawało mi się, że referendum w tej sprawie nie było? No, ale @Ola policzyła głosy.

 2. Może mi ktoś wyjaśni o co tutaj chodzi. Zastępca burmistrza pan Mieloch wszędzie na pierwszym planie – na uroczystościach i w telewizji, a burmistrz Ryś albo nieobecny, albo robi za tło. Zawsze to pierwszy jest pierwszy, a drugi drugi, a u nas naodwrót. Kto tak naprawdę rządzi Mosiną?

  • Kolejność nie jest przypadkowa. Ryś ucisza w internecie gawiedź a Mielochowi marzy się Mosina jako siódma stolica Polski.Jak słyszę te zachwyty na zwiększaniem się ilości ludności Mosiny i wynikające stąd korzyści to szlag mnie trafia bo każdy jeden nowy przybysz to kolejne problemy infrastrukturalne a dochody wynikające z faktu zamieszkania tylko w znikomym stopniu pokrywają potrzeby. Buraczana developerka wychodzi nam bokiem a wicewłodarz jest pełen zachwytu. Jestem ciekaw czy tak jak chce Mieloch dowozić bezpłatnie lud pracujący do dworca kolejowego komunikacją gminną, będzie tez chciał dowozić proletariuszy z Czapur, Wiórka i Daszewic do ronda tramwajowego na Starołęce.

Dodaj komentarz