Pierwsza droga gminna od dziesięcioleci
Temat dróg do łatwych nie należy. Prawie połowa mieszkańców mieszka przy drogach nieutwardzonych.
To czy droga jest utwardzona, czy nie, widać gołym okiem. Czy jest publiczna, czy wewnętrzna nie jest już takie oczywiste.
Rada Miejska w Mosinie podejmie w tym miesiącu uchwałę o nadaniu kategorii drogi gminnej ulicy Brzechwy w Mosinie. To pierwsza taka uchwała w historii mosińskiego samorządu.
Czas się zatrzymał…
Za drogi publiczne uważa się w naszej gminie drogi wymienione w uchwale Wojewódzkiej Rady Narodowej z 10 października 1986 r. W tejże uchwale znajdują się 132 ulice wymienione z nazwy, 15 dróg oznaczonych numerami oraz ogólne stwierdzenie – drogi w Czapurach, drogi w m. Drużyna, itp.
Uchwała Wojewódzkiej Rady Narodowej w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych nie przesądzała o własności nieruchomości. Tak wynika z wyroku NSA I OSK 459/15.
Uchwała WRN nie posiada załącznika graficznego i w wielu przypadkach trudno orzec, gdzie dana droga się znajduje, jaki jest jej przebieg. W uchwale z 1986 r. występuje też 9 ulic, które obecnie mają inne nazwy, np. ul. Budzka (powinno być Buczka) to obecna ul. Kasztanowa, ul. Sawickiej ma teraz nazwę Cisowa, a dawna ul. Waryńskiego nosi imię Wybickiego…

Ile mamy dróg gminnych?
Akt prawa | ilość ulic |
Uchwała WRN z 1986 r. w sprawie zaliczenia dróg na terenie województwa poznańskiego do kategorii dróg gminnych | 132 |
Uchwała Zarządu Województwa Wielkopolskiego z 10 maja 2007 r. w sprawie nadania numerów dla dróg gminnych | 15 |
Uchwała Rady Miejskiej z 26 listopada 2020 r. w sprawie przebiegu dróg gminnych | 210 |
Numeracja dróg
Od 2007 r. na podst art. 10 ust. 7 pkt.2 ustawy o drogach publicznych istnieje obowiązek nadania drogom gminnym numerów. Odbywa się to w drodze uchwały zarządu województwa. Pierwsza uchwała w tej sprawie została podjęta 10.05.2007 r. Gmina Mosina zgłosiła wtedy tylko 15 dróg, Większość gmin wprowadzała w tym zasobie zmiany. Mosina uznała sprawę za zakończoną. Jest tu rozdźwięk między teorią o nadaniu kategorii drogi publicznej w 1986 r., a złożeniem wniosku o nadanie numerów z 2007 r.
Większość gmin podejmowała też uchwały w sprawie nadania kategorii drogi gminnej kolejnym ulicom. W naszej gminie nie została podjęta ani jedna taka uchwała.
26 listopada 2020 r. Rada Miejska w Mosinie (14 głosami za, przy 3 głosach przeciwnych i 4 wstrzymujących) podjęła uchwałę o przebiegu dróg gminnych – wymieniono w niej z nazwy 210 ulic, czyli o 78 więcej niż w uchwale WRN z 1986 r.
Jak poinformował mnie burmistrz Adam Ejchorst stało się to na podstawie uchwały Rady Narodowej.
Co ciekawe w załączniku graficznym do wyżej przywołanej uchwały w wielu przypadkach podano numery dróg. Stało się to bez podstawy prawnej.
Nie ma bowiem uchwały Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która by je nadała.

Podejście do kwestii dróg publicznych w Mosinie, w gminach powiatu poznańskiego i Czempiniu.

Dlaczego nadanie kategorii drogi gminnej jest ważne?
Wymienię tylko 3 powody:
- Opłaty za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania dotyczą wyznaczonych miejsc na drogach publicznych,
- Zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej powyżej 10 t albo powyżej 8 t może być wprowadzony albo ustanowiony wyłącznie na drodze publicznej.
- Wjeżdżając na drogę publiczną z drogi niepublicznej kierowca jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom lub uczestnikom ruchu – prawo o ruchu drogowym.
Prawo o drogach

Art. 2. 1. Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na
następujące kategorie:
1) drogi krajowe;
2) drogi wojewódzkie;
3) drogi powiatowe;
4) drogi gminne.
Art. 7. 1. Do dróg gminnych zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym niezaliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom, z wyłączeniem dróg wewnętrznych.
- Zaliczenie do kategorii dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady
gminy po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu. - Ustalenie przebiegu istniejących dróg gminnych następuje w drodze uchwały
rady gminy.
W wyroku WSA w Krakowie II SA/Kr 1285/07, z 31 marca 2008r. odnajdujemy następującą tezę:
Decydujące o tym, czy dana droga jest drogą publiczną – jest jej zaliczenie do jednej z kategorii dróg publicznych.
Zaliczenie drogi do kategorii dróg gminnych oraz lokalnych miejskich następowało w drodze uchwały wojewódzkiej rady narodowej (art. 7 ustawy o drogach publicznych). Jednocześnie należy przyjąć, że zaliczenie w odpowiedniej formie drogi do jednej z kategorii dróg publicznych decyduje o statusie tej drogi jako drogi publicznej tylko wtedy, gdy droga ta spełnia wymogi określone w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Każda z kategorii dróg publicznych winna spełniać określone parametry techniczne oraz warunki formalne, prawne, tzn. zaliczenie do danej kategorii dróg winno nastąpić w formie przewidzianej prawem – tj. w formie uchwały. O tym więc, czy dana droga jest drogą publiczną, stanowią względy techniczne i prawne. Brak jednego z tych elementów powoduje zaliczenie drogi do dróg wewnętrznych (art. 8 ust. 1 wskazanej powyżej ustawy.
Projekt uchwały
Powyższy materiał jest punktem wyjścia do rozmowy na Komisji Inwestycji i Mienia Komunalnego, która jutro będzie opiniowała projekt uchwały o nadaniu kategorii drogi gminnej ulicy Brzechwy w Mosinie.
Projekt powstały w Urzędzie Miejskim różni się in minus tym, że nie zawiera informacji o działkach ewidencyjnych stanowiących ww. ulicę.
Inaczej jest w uchwałach podjętych w większości gmin powiatu poznańskiego:
- Uchwała Rady Miasta Lubonia z 17 grudnia 2020 r.
- Uchwała Rady Gminy Tarnowo Podgórne
- Uchwała Rady Gminy Czerwonak
- Uchwała Rady Miejskiej w Swarzędzu
- Uchwała Rady Miasta i Gminy Kórnik
- Uchwała Rady Gminy Suchy Las
- Uchwała Rady Gminy Komorniki
- Uchwała Rady Miasta Puszczykowa
- Uchwała Rady Miasta i Gminy Buk
- Uchwała Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
https://powiat.poznan.pl/dofinansowanie-na-mesip/
Władze Lubonia od lat liczą na mesip. Co tam obowiązki ustawowe, może będę kiedyś miał zagospodarowanie przestrzenne w systemie informacji przestrzennej. Jak na prawników słabo…
Mam nadzieję, że starosta nie przeznaczy środków na ulubiony pałac w Skrzynkach.
Pani Przewodnicząca czy nie Zasadne byłoby zwołanie nadzwyczajnej sesji w kontekście kontroli o jakiej pisze Gazeta Mosińska. Mieszkańcy chcieliby wiedzieć więcej o co chodzi np. co jest przedmiotem kontroli itd.
Sesja będzie 25 marca, czyli za tydzień. Burmistrz zapytany na dzisiejszej Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji o przedmiot kontroli powiedział, że dotyczy inwestycji, ale jakich będzie wiedział dopiero za parę dni.
Zwoływanie sesji reguluje Ustawa o samorządzie gminnym.
Art. 20. 1. Rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał.
3. Na wniosek wójta lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Wniosek o zwołanie sesji powinien spełniać wymogi określone w ust. 1 w zdaniu drugim.
Nie jest możliwe zwołanie sesji w celu odbycia dyskusji. Warunkiem koniecznym jest dołączenie do zawiadomienia projektów uchwał.
Szanowna Pani Przewodnicząca.
Nie trudno wywieść, że jestem mieszkańcem wsi na obrzeżach Gminy – Wiórka.
Od kilku dni czuję się jak bezbronna wiejska sierota bo nasz sołtys odszedł był na sołectwo niebieskie i zostawił nas i nasze wyboiste drogi na pastwę losu i natury.
Pani Przewodnicząca – żałobę byłoby łatwiej znosić gdyby tak choć Łąkowa, do czasu obrania całkiem nowego sołtysa, znalazła się pod Pani osobistym patronatem. Dobre serce, wrażliwość i uczynność, wobec sierot taplających się w mętnej wodzie okazałych i malowniczych dziur, miałyby tu piękne pole do popisu. Zaznaczam mimochodem, że instytucja Anioła Stróża robót drogowych nawet w sosnowym lesie znana jest społeczności mosińskiej aż za dobrze. A kto o łąki na Łąkowej zadba? Głupcem ten kto pomyśli o korupcji samorządowej w tej sprawie. Wystarczy spojrzeć na oświadczenie majątkowe Pani Przewodniczącej by wiedzieć, że nie ma o czym mówić bo trza by nie rentę na szalę rzucić a ZUS cały. I dobrze – i bardzo dobrze.
Ja to nazywam moim osobistym lokowaniem produktu i robię to z otwartą przyłbicą, przymrużonym okiem i w maseczce.
No ale Pani Małgorzato – mojej prywaty chyba Pani nie oleje? I z tą nadzieją pozostaję w tym swoim dziurawym Wiórku.
Szanowny Panie Aleksandrze,
Ujął mnie, rozczulił nawet, Pana apel o objęcie ul. Łąkowej w Wiórku patronatem. Widocznie wierzy Pan w moje możliwości bardziej niż ja sama.
Na pocieszenie mogę powiedzieć jeno, że moja Kasztanowa też nadal gruntowa i dziurawa.
Mogę obiecać, że wracając z pogrzebu śp. Mariana Osucha zboczę z drogi i rzucę okiem na Łąkową.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Proszę zboczyć p. Przewodnicząca, bo wniosek jest przecudnej urody.
Gdyby pewien radny umiał tak wzruszająco pisać wnioski, to miałby już wodociąg, kanalizę
i asfalt. 🙂
Pani Małgorzato dobrze, że mamy Panią. Gdyby nie Pani już dawno by z nas zrobili chłopów pańszczyźnianych. Skąd Pani bierze na to wszystko siłę? Dużo by pisać ciepłych słów, ograniczę się tylko do życzeń dalszej wytrwałości!
“Jak poinformował mnie burmistrz Adam Ejchorst stało się to na podstawie uchwały Rady Narodowej.”
Ta sama logika zaprowadziła pana burmistrza do lasu w Pecnej, wraz z rurą.
Niektórym trzeba zrobić reset, bo się zawiesili na uchwale WRN.
To ja się grzecznie pytam, jeśli nadal mosińska władza wykonawcza wierzy w cudowną moc sprawczą uchwały WRN z 1986 roku i uchwała z 2010 roku o powołaniu SPPN też była cacy,
to dlaczego Komisja Inwentaryzacyjna w roku 2011 zajmowała się Placem 20 Października?
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/archiwum/biuletyn-informacji-publicznej/organy-gminy/rada/protokoly/protokoly-z-posiedzen-komisji/kadencja-2010-2014/protokoly-z-posiedzen-komisji-inwentaryzacyjnej/protokol_nr_2_z_22.06.2011.pdf
Mapa, którą wstawiłam w treści artykułu pokazuje problem, o którym pisze @karp.
Jeśli zwolennik bajek jeszcze stoi na nogach, choć się chwieje, to na wszelki wypadek wyprowadzę nokaut.
https://www.poznan.uw.gov.pl/system/files/dzienniki/dziennik_nr_078-2010_pozycja_1551.pdf
Jak widać wyżej Garbarska i Wąska są w strefie z 2010 roku.
Garbarska została skomunalizowana w roku 2011, a Wąska w 2015 roku.
Na pohybel ściemie.
BRAVO @Karp, oni cię chyba nie lubią
Coś w tym może być, bo pomnik karpia nie znalazł się w projekcie basenu. 🙂
Ja mógłbym obstawić w ciemno, wiele lat temu, że coś z tą strefą jest nie tak.
Prezes Endrju nigdy mnie nie zawodzi i tam gdzie on, tam prawo dopiewskie.
Nie ryzykowałby reputacji i nie zarządzałby strefą powołaną zgodnie z prawem.
W roku 2016 uchwałę o SPPN podważał prokurator, ale tylko ze względu na pobieranie opłat w soboty.
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/iv-sa-po-712-16-sobota-jako-dzien-ustawowo-wolny-od-522275728
Ktoś wtedy musiał zrozumieć, że to pisane palcem po wodzie i wystarczyłaby skarga obywatela na tę uchwałę i byłoby po ptokach.
Dlatego w roku 2017 pojawiła się nowa uchwała (nie zmiana poprzedniej) tak jakby powołująca SPPN od nowa. Wtedy już najprawdopodobniej drogi w strefie mogły być w całości własnością gminy.
http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/U84/2017/25/1084.pdf
Widziałem już ten projekt i chciałem nawet pierwszej drogi gminnej gratulować, ale z ostrożności wstrzymałem konie. Wojewódzka Rada Narodowa nie będzie już musiała się zbierać. Tak na marginesie, kiedy została powołana do życia SPPN,
niektóre drogi wchodzące wchodzące w skład strefy, nie były nawet w całości własnością gminy co oznacza, że co najmniej do 2017 roku pobór opłat był nielegalny.