Budżetu nie tworzy się na ostatnią chwilę

Szanowny Panie Burmistrzu,

Wiem, że ma Pan dużo zajęć i że trudno Panu znaleźć czas na rozmowę z przewodniczącą Rady. Są sprawy ważniejsze. Ja to rozumiem, więc pomyślałam sobie, że to, co mam Panu do powiedzenia, mogę przecież napisać na tej stronie, a Pan w wolnej chwili rzuci na to okiem.

Tak trudno się z Panem spotkać, a przecież ma Pan dwóch zastępców i powinno wszystko iść sprawniej…
Pana radni w poprzedniej kadencji, jak coś nie szło zgodnie z ich oczekiwaniami, mówili, że to wina Burmistrza Jerzego Rysia i dawali do zrozumienia, że Pan zrobiłby porządek od razu, tylko wiadomo, w tych warunkach nie może.
W poprzedniej kadencji był tylko Burmistrz Jerzy Ryś i Pan. Oczywiście nie było idealnie, ale teraz przy zatrudnieniu dwóch zastępców ja nie widzę poprawy, wręcz odwrotnie.
Wczesną wiosną mówił Pan, że najtrudniej jest na początku. Jak się wszystko ustawi na właściwe tory, to lokomotywa sama pojedzie. Czekaliśmy cierpliwie. Potem obiecywał Pan, że we wrześniu wszystko będzie jak w zegarku. Miało być, ale nie jest. Dlaczego?
Ja nie widzę, mimo upływu roku, żeby ta lokomotywa nabrała prędkości.
Moim zdaniem ciągle jest na etapie: Stoi i sapie, dyszy i dmucha…

Wczoraj na sesji radny Dominik Michalak proponował Panu szkolenie “Jak efektywnie zaplanować finansowanie rozwoju swojej JST?”
Uważam, że to bardzo dobry pomysł, bo nasza gmina ma duże problemy z właściwym przygotowaniem budżetu i wieloletniej prognozy finansowej i odstaje od innych.

Pani Skarbnik powiedziała:
Dobrym terminem sesji byłby ósmy listopada, ale wtedy nie mieliśmy jeszcze dokonanych wszystkich analiz i wyliczeń.

Pan mówił, że sesja nadzwyczajna jest po to, by podtrzymać tradycję.

W latach 2002 – 2014 nie było w naszej gminie ani jednej takiej sytuacji, by w listopadzie dopasowywać w pośpiechu WPF do gotowego już projektu budżetu.
W latach 2015 – 2018 były sesje na początku listopada, ale nigdy sesja nie była zwoływana dzień przed oddaniem projektu budżetu i w dodatku tylko dla jednej uchwały. Nigdy też do zbilansowania budżetu nie trzeba było dołożyć 20 mln obligacji!

To jest o jeden most za daleko.

Żaden wójt/burmistrz, żadna inna gmina nie wykonuje takich nerwowych ruchów dzień przed przekazaniem projektu budżetu radnym i Regionalnej Izbie Obrachunkowej, a przecież wszystkie gminy otrzymują informacje potrzebne do projektu w tym samym czasie. Wszystkie gminy muszą przestrzegać tych samych przepisów.
Wszystkie gminy robią to inaczej. Proszę się rozejrzeć dookoła.
Jest Pan wyjątkiem od reguły!

Terminy sesji w gminach powiatu poznańskiego

Gmina/powiatpaździerniksesja dodatkowalistopad
Powiat poznański3020
Stęszew 106
Czerwonak1721
Tarnowo Podgórne 2226
Mosina2414 listopada sesja nadzwyczajna
WPF jako jedyna uchwała
28
Luboń24
Suchy Las2428
Kostrzyn 2411 listopada sesja uroczysta
Komorniki 24
Dopiewo2825
Rokietnica 2826
Murowana Goślina29
Puszczykowo2926
Swarzędz 2926
Buk 29
Pobiedziska2928
Kórnik 30
Kleszczewo 3027

Panie Burmistrzu,

Zwołanie sesji nadzwyczajnej na dzień przed przekazaniem projektu budżetu i rozmowa o budżecie bez budżetu to absurdalna sytuacja.

Przekazanie zmienionego projektu (około tysiąca kwot, które trzeba porównać z poprzednim projektem) na kilka godzin przed sesją oraz wręczenie na sesji dodatkowych materiałów to kpina z radnych.
To informacja pro forma, bo jej przeanalizowanie wymaga spokoju i skupienia oraz kilku godzin. Na sesji jest to niemożliwe.

W ten dziwny sposób uczcił Pan pierwszą rocznicę objęcia władzy w Mosinie.
Mógł Pan to zrobić lepiej, ale widocznie ma taki a nie inny styl sprawowania władzy.
Widocznie radni dla Pana, jak powiedział radny Jan Marciniak, to maszynki do głosowania.

Szkoda, że z obiecanego publicznie rok temu partnerstwa nic nie wyszło.

Z poważaniem

Małgorzata Kaptur
przewodnicząca Rady Miejskiej w Mosinie

24 Comments
alpc 18/11/2019
| |

Do p. Przewodniczącej…., Myślę, że się nie pomyle, będzie to około 30zl od osoby, inaczej nie będzie zerowego salda!

Andir 16/11/2019
| |

No cóż czytam te komentarze i zastanawiam się. MOSINA wybrała samych karierowiczów i chciwych pieniądza. Radni aby zachować swe przywileje nie mając pojęcia nad czym głosują zawszw są ZA. O zgrozo dokąd zmierzamy.
Mój apel RADNI porzućcie swe ambicje o KASIĘ i po prostu zagłosujcie za odwołaniem takiego BURMISTRZA a nie przyklepujecie takie bzdury !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lepsze to aniżeli drążenie tej dziury bez końca.

alpc 16/11/2019
| |

Myślę, że teraz potrzeba 20 mln, a za rok już 40 mln może nie starczyć, no cóż to nie są pieniądze burmistrza, więc on się martwić nie musi! A może czas na dymisję? Nie czekać, aż gmina upadnie, a może o to chodzi?

15/11/2019
| |

Coraz bardziej nieudolni ludzie nami rządzą i najgorsze w tym że sami ich wybraliśmy.