Otwarcie tunelu, rozbudowa Story Enso, nowi policjanci…
26 października miała miejsce LVII sesji Rady Miejskiej. Radni podjęli 22 uchwały. Dowiedzieli się, że w poniedziałek będzie otwarty tunel, a od 1 listopada prace w Mosinie podejmie 3 nowych policjantów. Stora Enso planuje rozbudowę, co dostarczy gminie podatków, ale zwiększy ruch o 56 TIR-ów na dobę.
Podatki lokalne
Radni podjęli uchwały w sprawie podatków i opłat na rok 2018. Pozostaną one na poziomie 2017 roku. Taka była propozycja burmistrza. Warto wiedzieć, że ostatni raz podatek od nieruchomości był podnoszony w 2012 roku.
Dla porównania w tabeli polityka podatkowa bogatszej od nas sąsiedniej gminy Kórnik. Jak widać stawki w Kórniku od lat są wyższe niż u nas.
Jakie są skutki zamrożenia podatków? Do budżetu gminy nie wpływają określone środki. Pozostawienie stawek na tym samym poziomie przy inflacji 1,9% oznacza “stratę” 294 tys. zł.
Wyniki głosowania:
podatek od nieruchomości
podatek od środków transportu
opłata targowa
obniżenie średniej ceny skupu 1 dt żyta dla celów podatku rolnego
Później Rada przyjęła Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Mosina na lata 2017 – 2027, a następnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego o charakterze ochronnym (tzn chroniący przed urbanizacją grunty rolne) dla części wsi Babki, Sasinowo i Rogalinek.
Przekształcenie szkół
Rada podjęła także 9 uchwał o przekształceniu dotychczasowych szkół w ośmioletnie szkoły podstawowe. Uchwały te stanowią akty założycielskie szkół.
Od 1 września 2017 r. funkcjonują w gminie następujące szkoły:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie,
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie,
- Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Czapurach,
- Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Uśmiechu w Daszewicach,
- Szkoła Podstawowa “Pod Lipami” w Krosinku,
- Szkoła Podstawowa im. 15.Pułku Ułanów Poznańskich w Krośnie,
- Szkoła Podstawowa w Pecnej,
- Szkoła Podstawowa im. Prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego w Rogalinie,
- Szkoła Podstawowa im. Adama Wodziczki w Rogalinku.
Rada podjęła także 4 uchwały dotyczące skarg.
Komisja Rewizyjna
W związku z rezygnacją radnej Małgorzaty Rajkowskiej z członkostwa w Komisji Rewizyjnej Rada musiała podjąć uchwałę o jej odwołaniu – 16 radnych głosowało za, 1 osoba była przeciwna i czworo radnych wstrzymało się od głosu.
Osobiście żałuję, że Koleżanka Małgorzata Rajkowska – osoba dociekliwa, posiadająca wiedzę zdobytą na dwóch szkoleniach prowadzonych przez Regionalną Izbę Obrachunkową z zakresu działalności kontrolnej komisji rewizyjnej i spore doświadczenie – nie będzie pracowała w tej komisji.
Na zwolnione miejsce zgłoszono dwóch kandydatów:
Radny Roman Kolankiewicz zgłosił kandydaturę radnego Andrzeja Raźnego, a radny Waldemar Wiązek – radnego Mariana Osucha.
W głosowaniu pierwszy kandydat uzyskał poparcie 6 osób, drugi otrzymał 14 głosów. 1 osoba się wstrzymała.
Trzecia uchwała dotyczyła zmian w składach komisji – radna Małgorzata Rajkowska dołączyła do Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa.
Aktualny skład komisji Rady Miejskiej
Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym
9 radnych zadało ponad 20 pytań. Na większość z nich radni otrzymają odpowiedź na piśmie.
Radni pytali m.in. o spotkanie na Komisariacie:
Jedynym pewnikiem jest informacja, że od 1 listopada rozpocznie pracę na mosińskim komisariacie 3 nowych policjantów.
Trzy spotkania burmistrza z dyrektorem firmy Stora Enso dotyczyły planów rozbudowy zakładu w Mosinie. Jak poinformował zastępca burmistrza Przemysław Mieloch nowo wybudowane obiekty zapewnią gminie 600 tys. zł rocznie. Niestety rozbudowa spowoduje, że do firmy będzie dojeżdżać na dobę 56 TIR-ów. Wjazd ma się odbywać drogą koło Gminnej Spółdzielni w kierunku ul. Śremskiej.
Radny Cebulski złożył wniosek, aby w związku z powiększaniem firmy doprowadzić do budowy ekranów akustycznych oddzielających strefę zamieszkania od strefy aktywizacji gospodarczej. Poparłam jego wniosek.
Wnioski i zapytania radnych
W tej części sesji głos zabrało 10 radnych. Radny Cebulski pytał o Straż Miejską. Radna Małgorzata Rajkowska poruszyła kwestię planowanej budowy na terenie szkoły przepompowni ścieków. Sprawa ta bulwersuje rodziców, gdyż boisko szkolne jest niewielkie, a informacja o lokalizacji przepompowni nie była konsultowana z dyrektorem szkoły.
Kilkoro radnych podnosiło sprawy związane z inwestycjami prowadzonymi przez PKP PLK – przejazdem na Targowej i tunelem na Śremskiej. Podnoszono kwestie bałaganu, niezapewnienie mieszkańcom dwóch domów dojazdu do posesji, nieodtworzenie otoczenia Sali Ślubów, kwestie organizacji ruchu po otwarciu tunelu, które ma nastąpić w poniedziałek rano.
Radna A. Gorzyńska dopytywała o termin ogłoszenia wyników Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości w poniedziałek 30 października.
Oświadczenia majątkowe
Sekretarz Gminy Mosina Julia Olejniczak – Kowalska odczytała informację Naczelnika I Urzędu Skarbowego na temat oświadczeń 31 osób, które były zobowiązane do złożenia oświadczeń Burmistrzowi Gminy Mosina. W piśmie tym były przedstawione uchybienia.
Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała pisma Wojewody Wielkopolskiego i Naczelnika I Urzędu Skarbowego na temat oświadczeń Burmistrza, Przewodniczącej i radnych. Pisma te nie zawierały informacji o nieprawidłowościach.
Akcja Znicz Pamięci
Po raz trzeci radni Rady Miejskiej zapalą znicze na grobach samorządowców i Kawalerów Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej.
Rada Miejska w Mosinie korzysta od stycznia 2016 r. z programu Esesja, który usprawnia pracę Rady – na pierwszym zdjęciu widok panelu przewodniczącego. Radni nie korzystają już z materiałów w formie papierowej. Dostarczenie materiałów sesyjnych odbywa się poprzez zamieszczenie ich w aplikacji Esesja. Za moment dostarczenia materiałów uważa się przesłanie informacji o tym fakcie w formie SMS.
Nieźle. Będę czytał więcej Twoich artykułów.