Obligacje za 28 mln zł

Burmistrz złożył wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. W porządku obrad sesji, która odbędzie się 14 listopada tylko jeden projekt – zmiana Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Burmistrz zaplanował na 2020 rok emisję zawrotnej kwoty obligacji – 28 mln zł.
Ostatnia zmiana WPF była uchwalona 2 tygodnie temu.
To pierwsza taka sytuacja, że dzień przed ustawowym terminem dostarczenia radnym i mieszkańcom projektu budżetu na kolejny rok jest zwoływana sesja.
Pierwsza myśl, która przyszła do głowy, to wybudowanie basenu w jeden rok. Niestety na ten cel przeznaczono w 2020 r. zaledwie 3 mln zł.
Na wydatki majątkowe w roku 2020 przeznaczono 54 mln zł. To mało prawdopodobne, by udało się ten plan zrealizować.
Miesiąc temu na wniosek Burmistrza Rada zdjęła z inwestycji 16,5 mln zł. Pozostało w budżecie 28,6 mln zł. Bardzo wątpliwe, by udało się ten okrojony budżet zrealizować.

118 Comments
Cenzor z Mysiej 01/12/2019
| |

Jan Marciniak@ – oto co dzisiaj napisałem :karp@ – śmiesznie wyszło bo miało być,,mam,,. I ja nie mogę otworzyć swojego posta ? Może przewodniczący klubu wszelkiej dobroci dla miasta , wsi i znienawidzonych Czapur, go zablokował ?

basen vel nocnik 28/11/2019
| |

Radny Raźny przedstawia właśnie ekonomiczne zabobony. Nie wiem skąd burmistrz wziął tyle opium, by otumanić tego szalonego ekonomistę. To się kupy nie trzyma. Będziemy pływać, ale w długach długie lata.

Małgorzata Kaptur 14/11/2019
| |

Miało nie być już o prezesie, ale jego wypowiedź na temat przyczyn deficytu poirytowała mnie, dlatego wstawiłam film z Wronek.
Jako bardzo doświadczony samorządowiec, wójt kilku kadencji powinien wiedzieć, że windykacja zaległości nie jest kompetencją Rady.
Największą winą radnych jest naiwność i wiara w piękne słowa. Po bolesnej lekcji z wyjściem z Selektu nie wszyscy wyciągnęli wnioski.
Niestety nadal wśród radnych jest sporo osób nieodpornych na piękne słówka. Domaganie się rzetelnej informacji i więcej samodzielności w myśleniu – tego Wam życzę Koleżanki i Koledzy, dla dobra Gminy.
Burmistrzowi natomiast po dzisiejszej sesji życzę, by uczył się na błędach i za rok nie kontynuował tej niechlubnej tradycji, na którą się powoływał.
Zwołanie sesji nadzwyczajnej na dzień przed przekazaniem projektu budżetu i rozmowa o budżecie bez budżetu to absurdalna sytuacja. Przekazanie zmienionego projektu (około tysiąc kwot, które trzeba porównać z poprzednim projektem) na kilka godzin przed sesją oraz wręczenie na sesji dodatkowych materiałów to kpina z radnych.
To informacja pro forma, bo jej przeanalizowanie wymaga kilku godzin i na sesji jest niemożliwe. Burmistrz kolejny raz zakpił sobie z radnych, a większość radnych niestety zaakceptowała tę sytuację i to jest dla mnie bardzo smutne.
W ten sposób Burmistrz uczcił pierwszą rocznicę objęcia władzy w Mosinie. Mógł to zrobić lepiej, ale widocznie ma taki a nie inny styl sprawowania władzy, widocznie radni dla niego, to jak powiedział radny Jan Marciniak, maszynki do głosowania.
Szkoda, że z obiecanego rok temu publicznie partnerstwa nic nie wyszło.

MP 14/11/2019
| |

A jednak mniej obligacji. Co tym razem wypadło z puli do wykonania? Choroba, to mało powiedziane. Czy projektujący budżet w ogóle wie, co robi? Całkiem jak w filmie Stanisława Barei “Poszukiwany, poszukiwana”: Będący “z zawodu dyrektorem”, na makiecie zabudowy osiedla przestawił wieżowiec w inne miejsce.”Ależ, panie dyrektorze! Tu jest jezioro” – zwrócono mu uwagę. “A to nie, nie, to nie. A nie! Dobrze! To jezioro damy tutaj, a ten niech sobie stoi w zieleni” – odparł dyrektor. Widocznie ta scena bardzo spodobała się naszemu włodarzowi, więc wachluje milionami w WPF bez idei, jak filmowy dyrektor w dziele Stanisława Barei…

karp 14/11/2019
| |

Pan(burmistrz)zwołał dzieci w celu omówienia lektury, które dzieci nie mogą czytać.
Może jestem szczególnie niekumaty, ale nie rozumiem po co sesja i dyskusja.
Sesja została zwołana pod konkretny projekt, który okazał się nie halo,przed sesją przedstawiono inny.
Później że są w nim błędy.Science fiction.

karp 14/11/2019
| |

Byłbym bardzo ciekaw co w/g waszego mecenasa oznacza słowo wraz -art.230 ustęp 2 ufp?

karp 14/11/2019
| |

Jeśli przyjąć na wiarę, bez zaglądania, że budżet i WPF przyjęte przez RM na ostatniej sesji nie różniły się co do przychodów i rozchodów i długu (art.229 ufp) , to jakim cudem miałyby się nie różnić po sesji 14.11.2019, skoro WPF się radykalnie zmienia? Chyba, że przedłożony oddzielnie WPF pasuje przypadkowo do budżetu innej gminy. Zobaczymy jednak, bo gotowe formułki “komisja pozytywnie opiniuje projekt uchwały”, to siła przyzwyczajenia. Jak się uprzeć, to czystą kartkę też można zaopiniować pozytywnie.

karp 12/11/2019
| |

W związku z następną sesją, wydaje mi się, że mosińskie służby finansowe powinny przygotowywać projekty uchwał także w formie dostępnej dla osób o szyjach pionowych.Ktoś się zaparł i publikuje w formie dostępnej tylko dla tych o poziomych szyjach(tabele). Jeśli to jest zabezpieczenie przed zapoznaniem się, to może być skuteczne.
http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/65452/projekt-uchwaly-w-sprawie-zmiany-wieloletniej-prognozy-finansowej-gminy-mosina-na-lata-2019-2023_595910.pdf

marek 11/11/2019
| |

o przypadkiem p. Modrzyński poszeptał do ucha burmistrza i ma pracę w urzędzie, a pierwsza od prawej szwagierka też znajdzie zatrudnienie w urzędzie – PORAŻKA poniżej foto głęboko trzymającego palec w …. http://wspolniedlagminy.pl/okreg-3/

karp 09/11/2019
| |

Bystrzak. Kandyduj na prezesa.
Ja miałbym pytanie, jaką metodą tym razem się posłużycie w wyborze słusznego kandydata?
Pani Springer zapewne puściła gołębia pocztowego, który wylądował przypadkowo w Dopiewie, lub Skórzewie.Jest jeszcze metoda telefoniczna, którą posłużono się w wyborze radnych do komisji mieszkaniowej.Jest ona o tyle zawodna, że słusznemu kandydatowi może paść bateria.
Jest jeszcze metoda konkursowa, zastosowana we Wronkach, w ramach której 3 się poci, a jeden wie że
jest słusznym kandydatem. Która metoda umożliwi wybór Zuk-a i Puka , lub Zuk/Puka ?

ciekawy 09/11/2019
| |

Praca dla znajomych c.d.
na stanowisko urzędnicze ds. zarządzania projektami i funduszami europejskim wybrano jednogłośnie kolejnego kolegę burmistrza. To absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Szkoda, ze w opisie nie podano kierunku studiów.
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/praca/2019/wynik_naboru_bzpe2.pdf

MP 09/11/2019
| |

Rozumiem, że nasz miernoch okazał się być wielkim jajcarzem, ale teraz tak na poważnie pytam, skoro w budżecie na 2019 rok musiano zdjąć ponad 16 milionów złotych polskich, to po jaką “anielkę” napompowano budżet na 2020 pożyczanymi pieniędzmi? W miejsce określenia zawrotna użyłbym słowa absurdalna. Co z kasą, która nie zostanie wpompowana w tegoroczne inwestycje? Nigdy jej nie było? Burmistrz swoim zwyczajem zadrwił sobie z Rady i z wyborców? Niech każdy radny zrobi sobie analizę fluktuacji budżetu od końca 2018 roku po dzień obecny. Jasno z tego wynika, że burmistrz nie ma żadnej koncepcji na zarządzanie finansami gminy, a już z pewnością w dziedzinie inwestycji. To jakiś cyrk albo Matrix, w którym główny sztukmistrz robi sobie totalne jaja ze wszystkich ludzi, którzy jak widać nie czytali w dzieciństwie baśni Hansa Christiana Andersena. Ile razy jeszcze damy się nabrać na tak tanie sztuczki? Rada nie powinna wyrazić zgody na takie zadłużenie. Burmistrz niczego jeszcze nie uzdrowił, a już zapędza nas w kolejne choroby. Czas na definitywne rozliczenie burmistrza z bajkowych pomysłów. To zadanie dla Rady Miejskiej. Niech radni wymuszą na burmistrzu opracowanie realnego projektu inwestycyjnego na najbliższe 4 lata. To, co otrzymujemy dzisiaj to przypadkowy zbiór luźnych przemyśleń (albo i nie) włodarza, który nie ma prawie żadnego umocowania w przychodach budżetu i chronologii planowanych i trwających inwestycji. Myślę, że lewatywa to znakomity pomysł, ale warto by się przy tym zastanowić, od której strony zacząć zabieg…

karp 09/11/2019
| |

Troska zawsze wskazana, zwłaszcza gdy jest głęboka. Szkopuł w tym, że ja nie wiem nad jakimi zmianami głosowali.Waldemar Czapurski zna się na cyfrach, bo oświadczenia majątkowe wypełnia jak mało kto.
Prawie jak prezes ZUK.

karp 09/11/2019
| |

Dr karp zaleca lewatywę. Gdyby to nie pomogło, to w Puszczykowie jest ginekologia promowana przez starostę.

Cenzor z Mysiej 09/11/2019
| |

Czy jest na tym blogu lekarz ?