Obchody 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

W uroczystości patriotycznej, która odbędzie się 27. grudnia 2018 r. o godz. 14:45 na placu przy mosińskim cmentarzu weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda.
Plac będzie wygrodzony, wejście przez bramkę. Mieszkańcy, którzy zechcą wziąć udział w tej uroczystości, powinni przybyć godzinę przed przyjazdem Prezydenta. W tym czasie będzie można obejrzeć obóz powstańczy przygotowany przez harcerzy i rekonstruktorów.

W „Obozie powstańczym” będzie można spotkać powstańców, w których postaci wcielą się rekonstruktorzy, nauczyć się wiązać powstańczego trefla, wykonać pamiątkową, historyczną przypinkę – rozetkę, powstańczą flagę w formie chorągiewki, dosiąść się do jednego z ognisk i śpiewać powstańcze i harcerskie pieśni. Obozowicze poczęstują odwiedzających to miejsce gorącą herbatą, a każdy, kto weźmie udział w uroczystości, otrzyma rozetkę, śpiewnik powstańczy i pocztówkę z wizerunkiem Piotra Mocka – mosińskiego bohatera zwycięskiego zrywu Wielkopolan.
więcej…

Burmistrz powita Prezydenta, następnie Prezydent RP wygłosi krótką okolicznościową mowę. Będzie odśpiewany hymn i 2 pieśni powstańcze. Prezydent z Burmistrzem złożą kwiaty na grobie Piotra Mocka – powstańca z Mosiny, który zginął w bitwie pod Szubinem.
Potem Prezydent będzie rozmawiał z mieszkańcami, następnie pojedzie do Urzędu, gdzie zje obiad.
Z uwagi na bezpieczeństwo nie można było przekazywać tej informacji wcześniej oficjalnymi urzędowymi kanałami. 

Zapraszam do włączenie się w obchody rocznicy w tym punkcie i/lub w kolejnych – koncert, msza św. w intencji Powstańców.

Będzie to pierwsza wizyta Prezydenta RP w naszym mieście. Wcześniej dwukrotnie w Rogalinie gościły głowy państwa.
W 1993 r. na pogrzeb Prezydenta RP na Uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego przyjechał Lech Wałęsa, premier Hanna Suchocka oraz minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski.

30 maja 2015 r. prezydent RP Bronisław Komorowski dokonał oficjalnego otwarcia Muzeum Pałacu w Rogalinie.

44 Comments
Małgorzata Kaptur 22/12/2018
| |

27. grudnia 2018 r. musimy liczyć się w Mosinie z utrudnieniami. Urząd w tym dniu będzie pracował tylko do godz. 13.00. Od rana nie będzie można parkować samochodów na ul. Wąskiej, Poznańskiej i na Placu 20. Października przed urzędem z obydwu stron jezdni. Będzie zamknięta dla ruchu ul. Kościelna od Poznańskiej do kościoła oraz parking przy kościele.
Na plac przed cmentarzem będzie można się dostać tylko pieszo. Najbliższe miejsca do parkowania to targowisko i parking przy hali OSiR.

paw 22/12/2018
| |

Obrzydliwe wpisy na lokalnym portalu dalekim do tej pory od wielkiej brudnej polityki.
No cóż wypisujący te haniebne słowa dają tylko dowód braku kultury osobistej i poszanowania Państwa Polskiego, jego demokratycznego ustroju. Jak można być tak zaślepionym w swoim jadzie i nie szanować innych i ich demokratycznego wyboru.
Prezydent RP przyjezdza uszanować Powstańców Wielkopolskich w tym tych z tej ziemi. Bez nich wielu z tych opluwających dziś nie władało by językiem polskim (może rzeczywiście byłoby to dla nich lepsze ?). Czy naprawdę tak boli szacunek do Powstania Wielkopolskiego i jego uczestników ?
Czy potraficie sobie zadać pytanie dlaczego poprzedni Prezydenci RP nie potrafili ani Powstania ani Czerwca docenić.
Naprawdę mam szczerą chęć zabrać córy , tylko obawiam się jak to przebiegnie czasowo ? (dzięki min temu Prezydentowi RP moja córka nie musiała iść do SP w wieku 6 lat i bycie pierwszoklasistką przeszła bezproblemowo).
Czy po wejściudo sektora będzie można go w kazdej chwili bezproblemowo opuścić?
Paw
PS: mam nadzieje że Mosina nie z hańbi się jakimś zakłócaniem uroczystości przez bandy oderwanych od koryta ….

Jacej S. 22/12/2018
| |

Jeszcze w 1980 roku w naszym kraju było ponad 3 mln członków PZPR. Gdzie są ci ludzie dzisiaj i jak to możliwe, ze w tamtych jakże nieodległych od dzisiejszych czasach na 13 obywateli Polski jeden był członkiem tej partii?

Co do demokracji.
Często cytowany Platon był zdecydowanym jej przeciwnikiem.
Na dobrą sprawę nie wiadomo do końca, czym jest demokracja. Ewolucja znaczenia tego słowa trwa od 2500 lat i nadal nie ma jednolitej definicji demokracji. Wielu ludzi uważa, że istnieje niezwykle cienka granica pomiędzy demokracją, a anarchią.
Jak trudne jest to pojęcie warto poczytać tutaj:
http://www.dbc.wroc.pl/Content/3470/PiotrWrobel.pdf

Co do przyjazdu Prezydenta RP do Mosiny uważam, że jest to wielkie wydarzenie i powinniśmy być z tego dumni. Prezydentowi zaś należy się odpowiedni szacunek. Kiedy pokazujemy brak szacunku dla urzędującej głowy państwa, to pokazujemy także gotowość do braku szacunku dla dowolnego człowieka. To bardzo niepokojące zjawisko, które moim zdaniem jest przejawem opacznie rozumianej demokracji.

Cyc z Madery 21/12/2018
| |

Pani Małgorzato, święta racja, ale… po co nam do świętowania tak ważnej rocznicy figurant z Belwederu? Moglibyśmy to zrobić sami, być może lepiej. Proszę pamiętać, że dla polityków na takim szczeblu kampania wyborcza trwa przez całą kadencję, więc niech nikogo nie zdziwi jak pojawią się jakieś okrzyki, być może z brzydkim wyrazem na literę “K”, jak pisał Antoniusz. No i jeszcze ten gamoniowaty Karp… W tych różnych swoich “decyzjach”, “wuzetkach”, “uchwałąch”, “postanowieniach” widzi naruszenia prawa, w nie widzi naruszania najważniejszego prawa w naszym kraju przez Adriana zwanego “Długopisem”. Ale Karpia nie interesuje gdy “swój” coś nabroi, ważne że inni coś kombinują. Norrrrmalnie Karp to na wszystkim się zna…

Małgorzata Kaptur 21/12/2018
| |

Porzućmy uprzedzenia, i antypatie. Jest okres Świat Bożego Narodzenia, kończy się rok wielkich rocznic – 170. rocznicy proklamowania Rzeczypospolitej Mosińskiej, 100. lecia odzyskania Niepodległości i setnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W Mosinie, tak jak i w innych wielkopolskich miastach, trwają obchody. W naszych obchodach weźmie udział Prezydent RP. Chcemy wspólnie uczcić odwagę i poświęcenie naszych dziadków i pradziadków, którzy chwycili 100 lat temu za broń. W uroczystości wezmą członkowie rodzin około setki powstańców spoczywających na mosińskim cmentarzu. Mam nadzieję, że uroczystości przebiegną w atmosferze spokoju i powagi.

karp 20/12/2018
| |

Ty nie rób siary.Poprzednik mógłby cię wziąć za dzika i odstrzelić.

Antoniusz 20/12/2018
| |

A czy na tej uroczystości będzie można używać niecenzuralnego słowa na literę “k”? Bo miałbym taką ochotę… I czy ta wizyta nie zrobi Mosinie, delikatnie mówiąc,”siary”? Wystarczy że już jeden poseł robi nam obciach swoim “mosińskim” nazwiskiem…