Nowa powieść Wiesławy Szubargi

W naszej gminie nie brak ludzi utalentowanych – malarzy, muzyków, pisarzy. Wśród osób piszących na uwagę zasługuje Wiesława Szubarga – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Mosinie.

Wiesława Szubarga mieszka w Mosinie. Jest absolwentką filologii polskiej UAM w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe z historii, dydaktyki języka polskiego, informatyki i dziennikarstwa.
Wydała już kilka książek: “To co najważniejsze. Opowiadania”, “Pelargonie”, “Zataczając koło”, “Pułapki losu”.

27 marca 2020 roku nakładem wydawnictwa „Poligraf” ukazała się, dostępna obecnie w księgarniach internetowych jej nowa powieść pt. „Rozczarowania”.

Bohaterkami książki są Zosia, Małgorzata i Agnieszka – trzy kobiety, które łączy wieloletnia przyjaźń, sięgająca czasów szkolnych, jak również wykonywany z pasją i  zaangażowaniem zawód.

Akcja powieści zaczyna się w chwili, gdy w środowisku nauczycielskim, który reprezentują bohaterki, rozważa się możliwość rozpoczęcia strajku. Czytelnik staje się świadkiem wszystkich dylematów i wątpliwości z tym związanych, zaś w pewnym momencie zostaje wprowadzony w centrum wydarzeń, dzięki czemu poznaje blaski i cienie zawodu nauczycielskiego i ma szansę na wyrobienie sobie własnego sądu na jego temat. Zyskuje też możliwość skonfrontowania obiegowych opinii  na temat pracy nauczyciela oraz jego roli we współczesnej szkole z bezpośrednią relacją z pokoju nauczycielskiego.

Powieść nie traktuje jednak wyłącznie o zawodowych perypetiach bohaterek.  Ich życie prywatne  obfituje w  zaskakujące sytuacje i niespodziewane zwroty akcji.

Agnieszka ze względu na dotkliwe przeżycia z dzieciństwa związane z rozwodem rodziców, nie potrafi ułożyć sobie w sposób właściwy relacji we własnym małżeństwie, zaś pewnymi decyzjami naraża swój związek na rozpad. Zosia cierpi z powodu nieporozumień z mamą i  związanym z tym poczuciem odrzucenia i braku wsparcia z jej strony. Małgorzata obawia się, że dorastające dzieci wkrótce się usamodzielnią, a jej przyjdzie zmierzyć się z syndromem pustego gniazda.

Bohaterki towarzyszą sobie w różnych sytuacjach, świetnie się bawią, ale też  dzielą się  refleksjami na temat otaczającej rzeczywistości, wspierają się nawzajem, a gdy mają problem, wspólnie  szukają  sposobów na jego rozwiązanie.    16 thoughts on “Nowa powieść Wiesławy Szubargi

 • 17/05/2020 o 10:09
  Permalink

  Karp poszedł za Janiną i też w tym samym wątku. W ramach pokuty obiecuję przeczytać książkę pani Szubargi.

  Odpowiedz
  • 17/05/2020 o 11:16
   Permalink

   Podobno nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dzięki Janinie przypomniały mi się czasy szkoły średniej.
   Zostałem wywołany do odpowiedzi, a stresik był spory, bo w oślej ławce siedziała pani dyrektor, która przeprowadzała ponoć jakąś obowiązkową wizytację. Długo wstawałem, żeby kolega mi podpowiedział o co chodzi.
   Kilka wskazówek wyłapałem z pierwszych ławek. Chyba szło o ” Rozdziobią nas kruki i wrony”.
   “Szyłem” niemiłosiernie, jak z całym szacunkiem Janina i jej burmistrz w sprawie targowiska.
   Pani profesor wykazała pewne mankamenty wypowiedzi i powiedziała, że niektóre tezy były kontrowersyjne i dała czwórkę. Ja ze swojej strony obiecałem, że przeczytam w wakacje i na pewno po nich będę bardziej z utworem zaznajomiony. Pani dyrektor pokładała się ze śmiechu. Mnie to przeszło z wiekiem.
   Niektórym nie przechodzi i szyją po trzydziestce, czterdziestce i dalej. Zarządzenie o zamknięciu targowiska, wydane w 2 tygodnie po zamknięciu o tym świadczy. Ciekawe ile czasu minęło od podpisania przez burmistrza, zanim sam przeczytał to arcydzieło sztuki covidowej? Dla niego i Janiny powinny to być lektury obowiązkowe na lato.

   Odpowiedz
   • 17/05/2020 o 12:27
    Permalink

    Panie karpiu cudowna retoryka:) ale tu wcale Panu o książkę nie chodzi, ale o szopkę polityczną. Te barwne opisy i niby dowcipne komentarze to jednak nie na mój wiek juz 🙂 Swoja drogą ciekawa jestem co tez tak bardzo Panu leży na wątrobie, że mieszoaniec innej gminy tak mocno angażuje się w sprawy Mosiny. A odnosząc się do wpisu Pani Przewodniczącej to obie dobrze wiemy, że nie to miałam na myśli. Uciekanie od tematu to juz Pani polityczne doświadczenie. Szkoda tylko, że w ten sposób dyskusja się odbywa.

    Odpowiedz
    • 17/05/2020 o 13:08
     Permalink

     @Janina Pięknie, że aż mięknie. Co do szopki politycznej to odsyłam na Pl. 20 Paz 1. I ul. Sowiniecka 6G. Tam zaczyna sie cała szopka o której Janina raczy pisać co do dyskusji, że odbywa się w ten czy inny sposób. To pani problem jak nie pasi to na drzewo lub na inne forum. Ja osobiście uważam, że jeżeli narzuca pani swoje dyktatorskie wypowiedzi i wyciskanie jakiejś presji to oznacza to, że pod beretem coś się przegrzało i należy zrobić restart systemu.

     Odpowiedz
     • 17/05/2020 o 13:29
      Permalink

      @Velma jak zawsze w punkt. Nikt o innym zdaniu to nie ma miejsca. Wlasnie o to mi chodziło jak pisałam o pozornym opiniotwórstwie.

     • 17/05/2020 o 14:38
      Permalink

      @Janina wszyscy są o innym zdaniu! Tylko system nie tylko w Mosinie ale i w innych gminach nie działa tak jak należy. W niektórych lepiej a w niektórych gorzej. W Mosinie to mniej wiecej jak drzewka sadzone w siatkach za kafla czy ile tam. Ciekawe czy ktoś poniósł za taką wtope odpowiedzialność? Pewnie nie, bo wydana kasa nie jest prywatna tylko publiczna. Durni nie oczytani podatnicy zapłacą sprawy nie było, to jeden przykład najmniejszej wagi i chcesz mi powiedzieć że to forum jest nieobiektywne? Jak się dowiesz proszę czy pomysłodawca drzewek w siatkach poniósł jakąś kare, to wklej link na ta strone, chętnie poczytam. https://www.facebook.com/684780831658967/posts/1748976811906025/?app=fbl

     • 17/05/2020 o 16:39
      Permalink

      Niemniej, należy podkreślić innowacyjność metody sadzenia drzew w siatkach. Nie wszędzie na to wpadli.
      Czerwienię się ze wstydu, że rozpakowałem choinkę z siatki.Drzewko posadzone w siatce, rośnie w siatce i nie trzeba go zapakowywać do siatki po ścięciu, bo już jest w siatce.To przykład na to, że teoria leśna czasami nie nadąża za praktyką. Premia za innowacje na pewno komuś wpadła.

    • 17/05/2020 o 14:08
     Permalink

     O mojej wątrobie długo by mówić, ale wolałbym uniknąć dyskusji na ten temat.
     Ja nie mam u siebie takiej strony, gdzie są omawiane sprawy publiczne, nie tylko powierzchownie.
     Wątpię bym za życia się doczekał strony założonej przez przewodniczącą/przewodniczącego RM Luboń i gdzie sprawy nie będą zamiatane pod dywan. Aktywność przewodniczących zaczyna i kończy głównie na roli spikera i odczytują porządek obrad, niekoniecznie ze zrozumieniem. Jeśli u was wygląda to lepiej, to niech się Janina cieszy i na mszę datek zanieść śpieszy. Nic nie jest dane raz na zawsze.Tak rzecze karp, błędnie nazwany panem karpiem.

     Odpowiedz
     • 17/05/2020 o 21:40
      Permalink

      Nowoczesne rozwiązania to specjalność gminy. Drzewka w siatce czy zamykanie targowiska przedwczesnie i działająca strefa płatnego parkowania podczas pandemi albo lipny rejestr zobowiązań… Chyba skończę wymieniać bo zbytnio bym się rozkręciła nawet COVID 19 wysiada.

 • 16/05/2020 o 15:01
  Permalink

  Bo tutaj robi się tylko polityke. Administratorzy sami piszą i sami sobie odpisują tworząc złudzenie opiniotwórczego portalu.

  Odpowiedz
   • 16/05/2020 o 20:40
    Permalink

    Administrator tej strony jest jeden. Jestem radną Rady Miejskiej w Mosinie od listopada 2010 r. Kiedy zostałam radną, zaczęłam prowadzić tę stronę, która jest formą samorządowego bloga. Jest ona ściśle związana z wykonywaniem przeze mnie mandatu radnego. Nie jestem dziennikarzem. Nie czerpię żadnych korzyści finansowych z tytułu prowadzenia tego portalu. Nie zamieszczam reklam i płatnych ogłoszeń.
    Artykuły piszę sama, ale zdarza się że zamieszczam teksty napisane przez moich Kolegów radnych lub teksty nadesłane przez Mieszkańców.
    Wszystko, o czym piszę dotyczy gminy Mosina. Staram się przybliżyć mieszkańcom, ale też burmistrzowi i innym radnym problemy, które uważam za ważne.
    W dyskusjach na posiedzeniach komisji, czy sesji mam ograniczony czas i techniczne możliwości. Tutaj korzystając ze zdjęć, map, linkowania innych materiałów, mogę swoje przemyślenia przedstawiać bez ograniczeń.
    Opieram się na dokumentach. Moja krytyka odnosi się do zjawisk, sposobu działania, staram się analizować i wyciągać wnioski, ale często nie stawiam kropki nad “i” zostawiając Czytelnikom tę przyjemność.
    Szanuję myślących inaczej i oczekuję szacunku, kiedy prezentuję swoje opinie.
    Jako radna mam dostęp do wielu informacji, które mieszkańcom są przydatne, dlatego niniejsza strona cieszy się pewną popularnością, wystarczająco dużą, żebym nie traciła wiary w sens tego działania.
    Daje mi to sporą satysfakcję, która rekompensuje poświęcony czas i nakłady finansowe wynikające z kosztów utrzymania tej strony.
    Czytający mają możliwość komentowania, ale obowiązuje ich regulamin, który daje mi prawo jako administratorowi usuwania komentarzy w przypadku jego nieprzestrzegania. Kto tego prawa nie akceptuje, może zrezygnować z komentowania
    Zachęcam do merytorycznej i kulturalnej dyskusji.
    Pani Janino, proszę ważyć słowa!

    Odpowiedz
    • 16/05/2020 o 22:13
     Permalink

     Pani Przewodnicząca jeżeli gdziekolwiek Pania uraziłam to przepraszam, nie to było moją intencją. Pisząc administrator miałam na mysli osoby z klubu radnych i Stowarzyszenia, które najczęściej na stronie zabierają głos czy to oficjalnie czy pod jakimś pseudonimem (nie wnikam w to w zadnym wypadku). Nie kwestionuję również Pani poświęconego czasu, finansów czy nie odmawiam pasji. Martwi mnie tylko to, że nic pozytywnego o gminie się nie pojawia. Jest praktycznie sama polityka i krytyka. Można się pogladami różnić, ale jeśli coś pozytywnego co jest wypracowane przez wszystkich wspolnymi siłami to warto o tym napisać. Otrzymujemy różne dofinansowania, czasem udaje się znaleźć konsensus w sprawach gminy więc warto o tym tez pisać. A tymczasem takich informacji jest bardzo mało, albo jesli już się pojawia to zawsze jest jakieś ale. To nie obiektywne. Skoro mieszkańcy mają czerpać wiedzę to niech to będzie pełny obraz. Odkąd zaczęłam komentować niektóre wpisy widzę ze wkradła się jakaś dziwna nerwowość. Ja tylko staram się na pewne aspekty spojrzeć szerzej i tez zgadzam się że jest wiele do zrobienia, ale oceniajmy całość. Pozdrawiam i dobrego weekendu.

     Odpowiedz
     • 16/05/2020 o 22:37
      Permalink

      Administratorzy w liczbie mnogiej, zarzuty natury ogólnej. Janina popłynęła trochę w argumentacji
      Czy nie może Janina napisać wprost, że działania władzy jej się podobają? Wyszczególnić jakie (konkrety, nie wodolejstwo). Jeśli vlog samorządowy wywarł takie wrażenie, to konkretnie który odcinek ?
      Tam samozachwytu moc. Z zamknięcia targowiska i z otwarcia.

     • 16/05/2020 o 22:46
      Permalink

      Pani Janino, o ironio! pisze Pani, że pozytywów nie widzę, akurat pod informacją o naszej mosińskiej pisarce i świetnej nauczycielce Pani Wiesławie Szubardze. Najciemniej jak zwykle pod latarnią 😉

 • 10/05/2020 o 19:04
  Permalink

  Żadnego komentarza? Brawo dla autorki, chętnie sprawdzę tę pozycję gdy tylko będę miał taką możliwość 🙂 Pozdrawiam wszystkich!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.