Nowa powieść Wiesławy Szubargi

W naszej gminie nie brak ludzi utalentowanych – malarzy, muzyków, pisarzy. Wśród osób piszących na uwagę zasługuje Wiesława Szubarga – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Mosinie.

Wiesława Szubarga mieszka w Mosinie. Jest absolwentką filologii polskiej UAM w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe z historii, dydaktyki języka polskiego, informatyki i dziennikarstwa.
Wydała już kilka książek: “To co najważniejsze. Opowiadania”, “Pelargonie”, “Zataczając koło”, “Pułapki losu”.

27 marca 2020 roku nakładem wydawnictwa „Poligraf” ukazała się, dostępna obecnie w księgarniach internetowych jej nowa powieść pt. „Rozczarowania”.

Bohaterkami książki są Zosia, Małgorzata i Agnieszka – trzy kobiety, które łączy wieloletnia przyjaźń, sięgająca czasów szkolnych, jak również wykonywany z pasją i  zaangażowaniem zawód.

Akcja powieści zaczyna się w chwili, gdy w środowisku nauczycielskim, który reprezentują bohaterki, rozważa się możliwość rozpoczęcia strajku. Czytelnik staje się świadkiem wszystkich dylematów i wątpliwości z tym związanych, zaś w pewnym momencie zostaje wprowadzony w centrum wydarzeń, dzięki czemu poznaje blaski i cienie zawodu nauczycielskiego i ma szansę na wyrobienie sobie własnego sądu na jego temat. Zyskuje też możliwość skonfrontowania obiegowych opinii  na temat pracy nauczyciela oraz jego roli we współczesnej szkole z bezpośrednią relacją z pokoju nauczycielskiego.

Powieść nie traktuje jednak wyłącznie o zawodowych perypetiach bohaterek.  Ich życie prywatne  obfituje w  zaskakujące sytuacje i niespodziewane zwroty akcji.

Agnieszka ze względu na dotkliwe przeżycia z dzieciństwa związane z rozwodem rodziców, nie potrafi ułożyć sobie w sposób właściwy relacji we własnym małżeństwie, zaś pewnymi decyzjami naraża swój związek na rozpad. Zosia cierpi z powodu nieporozumień z mamą i  związanym z tym poczuciem odrzucenia i braku wsparcia z jej strony. Małgorzata obawia się, że dorastające dzieci wkrótce się usamodzielnią, a jej przyjdzie zmierzyć się z syndromem pustego gniazda.

Bohaterki towarzyszą sobie w różnych sytuacjach, świetnie się bawią, ale też  dzielą się  refleksjami na temat otaczającej rzeczywistości, wspierają się nawzajem, a gdy mają problem, wspólnie  szukają  sposobów na jego rozwiązanie.    16 Comments
karp 17/05/2020
| |

Karp poszedł za Janiną i też w tym samym wątku. W ramach pokuty obiecuję przeczytać książkę pani Szubargi.

Janina 16/05/2020
| |

Bo tutaj robi się tylko polityke. Administratorzy sami piszą i sami sobie odpisują tworząc złudzenie opiniotwórczego portalu.

Postronny 10/05/2020
| |

Żadnego komentarza? Brawo dla autorki, chętnie sprawdzę tę pozycję gdy tylko będę miał taką możliwość 🙂 Pozdrawiam wszystkich!