Na co idą Twoje podatki?

Jeżeli otrzymujesz wynagrodzenie ok. 3000 zł brutto miesięcznie, płacisz podatek od nieruchomości i inne należne opłaty, to do budżetu gminy trafia około 1000 zł rocznie.
Co się dzieje z Twoimi pieniędzmi? Czy wiesz, na co idą Twoje podatki?
Ta grafika ma pokazać, w jakim stopniu przyczynia się każdy z nas do rozwoju naszej gminy, płacąc podatki.

Wzięliśmy pod uwagę wyłącznie opłaty i podatki i rozdzieliliśmy je proporcjonalnie do wszystkich kategorii wydatków z budżetu gminy pomniejszonych o otrzymane dotacje i subwencje.  Dzięki temu wiadomo, jaka część Twoich podatków trafia do poszczególnych kategorii budżetowych.

Bardzo ważne jest meldowanie się na terenie gminy lub wskazywanie miejsca zamieszkania, gdyż bez Twoich pieniędzy Gmina ma mniejsze możliwości.

Gdyby 2 000 niezameldowanych mieszkańców naszej gminy wskazało ją jako miejsce swojego zamieszkania, to (przy założeniu, że każdy z nich zarabia ok. 3000 zł) do naszej gminy wpłynęłoby 2 mln dodatkowych pieniędzy.

 


Osiedle Słoneczne – Krosno/Mosina – 96 mieszkań Osiedle Miodowe – Krosno – 176 mieszkań  – plac zabaw i boisko sportowe
Osiedle Olszynka – Krosno – 234 mieszkania – 3 place zabaw
Osiedle Leśne w Czapurach – 800 mieszkań – 1 plac zabaw

9 myśli na temat “Na co idą Twoje podatki?

 • 18/01/2017 o 22:03
  Permalink

  Myślę, że problem jest bardziej skomplikowany. Wybierając Zawarcie (prawie 20 lat temu) zrobiłem rozeznanie wielokierunkowe. Wtedy istniało np dobre skomunikowanie z Poznaniem przez PKS, Eco. Od tego czasu większość połączeń zlikwidowano, a gmina w niewielkim stopniu przejęła te zadania. Czyli była praca – nie ma pracy. Nie ma pracy – nie ma podatków. A do tego wzrastają wydatki gminy na pomoc socjalną. Część mieszkańców zainwestowała własne pieniądze we własny transport czyli z rodzinnego budżetu finansuje zadanie gminy. Co oznacza, że w pośredni sposób odciążają budżet gminy. Ekonomia nie zna próżni.

  Odpowiedz
 • 18/01/2017 o 08:17
  Permalink

  Na Osiedlu Leśnym – przez te kilka lat które mieszkam nic nie zostało zrobione. Dosłownie nic. Autobusy jeżdżą tak rzadko jak jeździły, droga jest nie utwardzona, nie placu zabaw itp. itd. Mało mnie obchodzi że Gmina się nie może porozumieć z FH w jakiejś kwestii. Dlatego w tym roku nie zapłacimy tutaj z żoną podatku.

  Odpowiedz
  • 18/01/2017 o 09:26
   Permalink

   Od urodzenia mieszkam w Mosinie. Mój mąż i ja i wszyscy sąsiedzi, bo na ulicy Kasztanowej jest zameldowanych 80 osób, płacimy podatki od 60, 50, 40, 30 lat. Nasza ulica jest nieutwardzona i nie ma nawet chodnika. Czy to jest powód, żeby przestać płacić podatki? Myślę, że nie.
   Pan mieszka od kilku lat i pisze Pan, że nie zapłaci podatku, czyli oczekuje Pan, żeby do placu zabaw, autobusu dorzucili się inni. Mam nadzieję, że zrewiduje Pan swoje poglądy w tej sprawie. Gmina to wspólnota.
   A swoją drogą, dokonał Pan pewnego wyboru wybierając Osiedle Leśne w Czapurach i kupując od tego a nie innego dewelopera. Zapraszam na inne osiedla. Zasadą jest, że to deweloper buduje place zabaw na budowanym przez siebie osiedlu. Jeśli Pan nie ma czasu, wieczorem wstawię zdjęcia z innych osiedli na terenie gminy.

   Odpowiedz
  • 18/01/2017 o 12:59
   Permalink

   Witam Pana,
   może Pan powiedzieć, czym kierował się Pan wybierając osiedle Leśne za miejsce zamieszkania ? Jakieś kryteria z pewnością były. Dlaczego akurat tam, takie mieszkanie, ten deweloper ? Uwierzył Pan w obietnice sprzedającego?
   Mam na myśli styl życia. Jeśli wyprowadzam się na wieś, kupuję działkę przy lesie, to pewne rzeczy muszę zaakceptować, kupuję dom przy zajezdni tramwajowej to również.
   Uważa Pan, że kilka lat to długi okres ? Czy nic się nie dzieje w okolicach osiedla leśnego ?
   W tym roku rozpocznie się przebudowa szkoły (jakoś wcześniej została ta inwestycja skutecznie omijana). Są miejsca, gdzie do drogi asfaltowej mieszkańcy mają 1 km, 2 km.
   Proszę podać argument dlaczego akurat w miejscu w którym Pan mieszka powinna być taka droga ? Jak ona wpłynie na ruch samochodowy całej społeczności, itd., itd.

   Odpowiedz
  • 18/01/2017 o 22:16
   Permalink

   @ edek – Wstawiłam zdjęcia placów zabaw wybudowanych przez deweloperów na osiedlach w Krośnie.

   Odpowiedz
 • 09/01/2017 o 21:04
  Permalink

  2 mln by zrzucić się na śmieci?
  Duża złosliwość.
  Ale jak człowiek patrzy na to zestawienie to się zastanawia na co realnie idą te pieniądze?
  94 zł kultura fizyczna – co się za tym kryje?

  Odpowiedz
  • 09/01/2017 o 21:41
   Permalink

   W budżecie na 2017 r. na Kulturę fizyczną znalazło się 7 658 985 zł. Jest w tym kilka inwestycji za łączną wartość 6 007 640 zł:
   – 5 mln zł – budowa hali widowiskowo-sportowej,
   – 200 tys. zł – projekt pływalni,
   – 26,7 tys. zł – budowa boiska sportowego w Babkach,
   – 31 tys. zł – budowa boiska wielofunkcyjnego w Mieczewie,
   – 250 tys. zł – oświetlenie boisk (stadion) i przy SP nr 1 w Mosinie,
   Inne wydatki:
   – 255 tys. zł – dotacja na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych stowarzyszeniom i klubom sportowym mających na celu upowszechnianie kultury fizycznej i sportu (piłka nożna, siatkowa, judo, taniec, aerobik, piłka halowa oraz organizacja imprez i turniejów o charakterze sportowym,
   – 49,5 tys. zł dotacja dla organizacji pożytku publicznego na zadania mające na celu upowszechnianie kultury fizycznej i sportu (spływy kajakowe, mistrzostwa motorowe, rajdy rowerowe, edukacja żeglarska, turnieje sportowe, zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży, aktywizacja seniorów, konkursy wędkarskie,
   – 20 tys. stypendia sportowe dla uczniów,
   – ok 1 mln zł – koszt funkcjonowania OSiR,
   w tym 84 tys. zł zakup materiałów, w tym nagród, pucharów, statuetek, medali, dyplomów,
   133,3 tys. zł na m.in. usługi transportowe, ochrona imprez sportowych, prace pielęgnacyjne na stadionie.

   Odpowiedz
   • 12/01/2017 o 16:40
    Permalink

    Dziekuje serdecznie za odpowiedz.
    Wiele rozjasnila.
    W kontekscie podatków/zameldowania czy nie warto byłoby w wprowadzić mechanizmu dla podmiotów dotowanych przez gminę by mieszkańcy mieli dostęp do ich oferty na korzystniejszych warunkach finansowych? Nie ukrywajmy dziś za wszystko trzeba płacić, za zajęcia dla dzieci np szermiercze – gdyby podatnicy mieli jakiś bonus byłaby to zachęta do płacenia podatków tu.

    Odpowiedz
  • 22/01/2017 o 17:44
   Permalink

   Jasne, wciąż są osoby, które latami zarzucają nowym mieszkańcom, ze mają takie czy inne żądania, ale czy celowe jest budowanie hali i basenu ? W Mosinie jest zbyt mała ilość mieszkańców i zbyt mały dochód na osobę, komunikacja zbiorowa kuleje, brak połączenia komunikacji zbiorowej między mieszkańcami gminy a miastem Mosina. Powstaje pytanie, kto będzie utrzymywał te inwestycje? Czy wtedy też będziecie pisali, ze mieszkacie 40-60 lat? Czy sala w MDK,a nawet dwie to mało? OSiR tez jest obłożony sportowcami? Co tam ulice nawet te powiatowe, wystarczy, ze płacimy podatki i z komunikacji nie korzystamy, bo wtedy musielibyśmy biegać za autobusami ale pieszo. Głównych dojazdowych na osiedlach się nie liczy! Motywowanie, że ktoś mieszka 70-60 czy mniej lat nie ma znaczenia, bo Mosina nie jest gminą od zawsze, a mieszkańcy to ludzie, którzy tą gminę utrzymują i każdy wydatek powinien być skrupulatnie oceniany. Będzie porządkowany park za ok 0,5 mln , a czy ten park będzie tak wyglądał jak zielony rynek z piecem chleba za ponad milion złotych, a może pogonić tych co nie mają ochoty do pracy i biorą zasiłki do sprzątania? Wiele miejsc tak w Mosinie i okolicy ma nieuporządkowaną infrastrukturę podziemną i naziemną? Wystarczy zwiedzić główne zaniedbane ulice miasteczka, które swoim widokiem nie zachęcają do dłuższego pobytu. Popatrzmy także na główną część miasteczka, którego reprezentacyjny plac jest parkingiem, a nie miejscem gdzie mieszkańcy gminy , miasta i przejeżdżający turyści mogliby się zatrzymać, znaleźć ciekawe miejsce do spędzenia wolnego czasu i odpoczynku. Niestety, nie wiele się zmienia, mało można powiedzieć, że cokolwiek na lepsze. Pozdrawiam,

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.