Na co idą Twoje podatki?

Jeżeli otrzymujesz wynagrodzenie ok. 3000 zł brutto miesięcznie, płacisz podatek od nieruchomości i inne należne opłaty, to do budżetu gminy trafia około 1000 zł rocznie.
Co się dzieje z Twoimi pieniędzmi? Czy wiesz, na co idą Twoje podatki?
Ta grafika ma pokazać, w jakim stopniu przyczynia się każdy z nas do rozwoju naszej gminy, płacąc podatki.

Wzięliśmy pod uwagę wyłącznie opłaty i podatki i rozdzieliliśmy je proporcjonalnie do wszystkich kategorii wydatków z budżetu gminy pomniejszonych o otrzymane dotacje i subwencje.  Dzięki temu wiadomo, jaka część Twoich podatków trafia do poszczególnych kategorii budżetowych.

Bardzo ważne jest meldowanie się na terenie gminy lub wskazywanie miejsca zamieszkania, gdyż bez Twoich pieniędzy Gmina ma mniejsze możliwości.

Gdyby 2 000 niezameldowanych mieszkańców naszej gminy wskazało ją jako miejsce swojego zamieszkania, to (przy założeniu, że każdy z nich zarabia ok. 3000 zł) do naszej gminy wpłynęłoby 2 mln dodatkowych pieniędzy.

 


Osiedle Słoneczne – Krosno/Mosina – 96 mieszkań Osiedle Miodowe – Krosno – 176 mieszkań  – plac zabaw i boisko sportowe
Osiedle Olszynka – Krosno – 234 mieszkania – 3 place zabaw
Osiedle Leśne w Czapurach – 800 mieszkań – 1 plac zabaw

9 Comments
Pitbull 18/01/2017
| |

Myślę, że problem jest bardziej skomplikowany. Wybierając Zawarcie (prawie 20 lat temu) zrobiłem rozeznanie wielokierunkowe. Wtedy istniało np dobre skomunikowanie z Poznaniem przez PKS, Eco. Od tego czasu większość połączeń zlikwidowano, a gmina w niewielkim stopniu przejęła te zadania. Czyli była praca – nie ma pracy. Nie ma pracy – nie ma podatków. A do tego wzrastają wydatki gminy na pomoc socjalną. Część mieszkańców zainwestowała własne pieniądze we własny transport czyli z rodzinnego budżetu finansuje zadanie gminy. Co oznacza, że w pośredni sposób odciążają budżet gminy. Ekonomia nie zna próżni.

edek 18/01/2017
| |

Na Osiedlu Leśnym – przez te kilka lat które mieszkam nic nie zostało zrobione. Dosłownie nic. Autobusy jeżdżą tak rzadko jak jeździły, droga jest nie utwardzona, nie placu zabaw itp. itd. Mało mnie obchodzi że Gmina się nie może porozumieć z FH w jakiejś kwestii. Dlatego w tym roku nie zapłacimy tutaj z żoną podatku.

paw 09/01/2017
| |

2 mln by zrzucić się na śmieci?
Duża złosliwość.
Ale jak człowiek patrzy na to zestawienie to się zastanawia na co realnie idą te pieniądze?
94 zł kultura fizyczna – co się za tym kryje?