Mieszkańcy nie chcą rozbudowy Story Enso

Mieszkańcy Osiedla nr 4 “Za Barwą” skierowali do Burmistrza Gminy Mosina petycję, w której wyrażają swój sprzeciw wobec planów rozbudowy firmy Stora Enso w Mosinie.
17 marca 2021 r.  Dyrektor Zakładu Stora Enso w Mosinie Tomasz Bochenek zwrócił się do Przemysława Mielocha, Burmistrza Gminy Mosina, z prośbą o zorganizowanie spotkania w najszybszym możliwym terminie z przedstawicielami Urzędu Gminy oraz Radnymi Gminy, aby zaprezentować parametry możliwej inwestycji.
Spotkanie w sprawie możliwości budowy nowego zakładu opakowań tekturowych przez Stora Enso Poland S.A. przy ul. Gałczyńskiego 20 odbędzie się w środę, 7 kwietnia 2021 r. o godz.17.00 w trybie zdalnym.

25 thoughts on “Mieszkańcy nie chcą rozbudowy Story Enso

 • 10/04/2021 o 09:46
  Permalink

  Z tego co widzę, plan dla Sowinieckiej, Gałczyńskiego, Leśmiana i Śremskiej jest już na zaawansowanym etapie tj. po uzgodnieniach organów. Zastrzegam się, że już nie pamiętam na ile pokrywa on się terenowo z mpzp do którego odnoszą się mieszkańcy w piśmie do burmistrza.
  W każdym razie w dniu 7.01.2021 został negatywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu, a w dniu 11.03.2021 pozytywnie. Tutaj rodzi się pytanie po co odbyło się spotkanie z udziałem radnych, a przedtem zapadły decyzje?
  https://eurzad.finn.pl/pzpoznan/#!/rejestr/763437

  Odpowiedz
  • 12/04/2021 o 12:35
   Permalink

   Pani Gosiu, czy może nam Pani przybliżyć szczegóły, o co tam chodzi?. Na pewno nic dobrego nie czeka mieszkańców. Pamiętajmy, że poprzednik Mielocha pozostawił nam niespodziankę nie konsultowaną z nikim w postaci Stacji Obsługi Tirów, a co Mieloch nam szykuje?.

   Odpowiedz
 • 08/04/2021 o 07:27
  Permalink

  Przedstawiciele zakładu bardzo słabo przygotowali się do spotkania co było zlekceważeniem zebranych. Kierownictwo Story Enso liczyło na to, że uczestników będzie wąskie grono, kuriozalna była prośba ze strony kierownictwa zakładu aby sprawy poruszane na spotkaniu nie zostały dale ujawnione. Potwierdziło się w 100%, że zakład ma w nosie otoczenie oraz poważne zaniedbania jakie już zostały zrobione w stosunku do niego. Produkcja puszek dla WOŚP nie jest przepustką do robienia co się rzewnie podoba. Potwierdziło się na spotkaniu, że firma traktuje Polsko kraj trzeciej kategorii a szczytna teoria z prezentacji przedstawionej na spotkaniu jest tylko zasłoną dymną dla rzeczywistości.

  Odpowiedz
  • 08/04/2021 o 08:15
   Permalink

   Coś więcej o spotkaniu?Jak długo trwało,ile osób uczestniczyło, o czym mówili? Jeśli padła taka niemoralna propozycja, by pozostało tajne, to na Białorusi zakład miałby lepsze warunki funkcjonowania.

   Odpowiedz
   • 08/04/2021 o 10:52
    Permalink

    W spotkaniu, które trwało ok. 3 godziny wzięli udział:
    dyrektor projektu z Ostrołęki,
    dyrektor zakładu Stora Enso w Mosinie,
    burmistrz P. Mieloch,
    zastępca burmistrza T. Łukowiak,
    kierownik Referatu Planowania Przestrzennego,
    10 radnych,
    7 mieszkańców.
    Na spotkaniu nie padły żadne szczegółowe informacje, które wymagałyby ochrony. Większość podanych informacji dot. funkcjonowania firmy dostępna jest na stronach internetowych firmy.
    Rozbudowa miałaby dotyczyć 30 tys m2, wysokość zabudowy 15-35 m. Żeby to było możliwe w projektowanym mpzp powinny być dokonane zmiany, które umożliwią bardziej intensywną i wyższą niż do tej pory zabudowę.

    Odpowiedz
    • 08/04/2021 o 11:11
     Permalink

     Chodzi więc o inną zabudowę niż ta na którą złożyli kiedyś wniosek, bo tam w KIP była mowa o wysokości 8 m. To inny projekt, bo tam powierzchnia była około 600 m2.
     Moim zdaniem spółka mówiąc o przyszłości powinna zacząć od przedstawienia planu zredukowania emisji zanieczyszczeń. Zezwolenie na emisję między innymi 18 ton lotnych związków
     organicznych zdrowia nikomu nie doda i tego raczej żadne miasto nie zapisze po stronie korzyści.
     Kto nie wie jakie to dobrodziejstwo, niech przeczyta:
     https://goodair.pl/blog/lzo-co-to

     Odpowiedz
    • 08/04/2021 o 12:22
     Permalink

     3 hektary i na 10 pięter zabudowy fabrycznej w sercu miasta? To tylko w Mosinie i chyba na potrzeby studentów odpowiednich specjalności, z psychiatrią na czele, jako podręcznikowy przykład głupoty, korupcji i bezdennej indolencji mieszkańców. Stora E może mieć was w dupsku przy tak żenującej frekwencji. Ja bym was olał totalnie bo na to nieszczęśni (o czym jeszcze się przekonacie) mieszkańcy zasługujecie. Kopiecie sobie własnymi łapskami i durnymi łbami grób. Kompletnie się wam popieprzyło, budownictwo na wsiach a przemysł w centrum miasta. Wybudujcie lepiej porządny szpital psychiatryczny, obłożenie murowane!
     Czy ten szef od niczego czyli basenu ciągle na pełnym etacie? Mieloch wypierdol go bo moje pieniądze w tej chwili kradniesz! Moje pitowskie podatki trwonisz Mielochu jeden. Nie zgadzam się!!!!!!!!!!

     Odpowiedz
     • 08/04/2021 o 13:44
      Permalink

      Panie Wiórecki, nikt nas o zebraniu oficjalnie nie zawiadamiał. To miało być ukryte zebranie przed mieszkańcami. Taki to juz zwyczaj w Mosinie od 2002 r. O zebraniu zostalismy zawiadomieni przez jednego z radnych. Nie było czasu powiadomić większej ilosci mieszkańców.
      Przy ul. Sowinieckiej stoją bloki mieszkalne o wysokości 15 m. Wyobraź Pan sobie taki blok jeden na drugim , to jeszcze zabraknie 5 m. do wysokosci 35 m, tak jak sobie zycza panowie z Ostrołęki. Zgroza. Ma byc jeszcze oficjalne spotkanie i mieszkańcy będą pytani czy jeszcze bardziej chcą sobie POGORSZYĆ WARUNKI MIESZKANIOWE w centrum miasta, dla dobra i rozwoju STORY.

     • 08/04/2021 o 15:46
      Permalink

      Ale ostro pojechałeś. Podoba mi się. W końcu ktoś z jajami. Toż prawdziwy z Cienie rośnie Trybun ludowy albo przodownik rewolucji mosinskiej! Ja się też zapisuje do synów rewolucji ! Lud się burzy i patrzy uważnie co za kwiatku szykuje nam hrabia ! Precz z arystokracja !

    • 08/04/2021 o 13:34
     Permalink

     Pani Gosiu, aż mi ciarki chodzą po plecach po wczorajszym spotkaniu jak sobie uświadomiłem, że 35m. magazyn to dwa bloki mieszkalne usadowione na sobie. Strach pomyśleć co by to było TAKI KLOC W CENTRUM MOSINY. Drugie to lekceważące podejście panów z Ostrołęki o ilości Tirow stojących przed zakładem. Firma ma zasrany obowiązek na podstawie Ustawy o Ruchu Drogowym z 1997 r. WYBUDOWAĆ PARKING WEWNĄTRZ SWOJEGO TERENU. tO NIE JEST ŻADNA ŁASKA A OBOWIĄZEK. Dziwię sie, ze nasz burmistrz nie znający sie na przepisach przełknął te zapowiedz w milczeniu. My mieszkańcy ul. Gałczyńskiego i okolic wiemy co to znaczy mieszkać pomiędzy Tirami STORY. Przy bramie obok portierni powinna byc postawiona przenośne WC. A tak poza tym na Gałczyńskiego zgodnie z przepisami i znakami drogowymi od 2005 r. łamane jest prawo za pełną wiedzą poszczególnych burmistrzów. Proszę pokazać na zdjęciu jak wzorowo zabezpieczona jest firma DHL w Komornikach. Ekrany akustyczne na 8 m, parking dla Tirow w środku, wszystko otoczone ekranami , a na zewnątrz zielen. Dlaczego w Mosinie tak nie można????? Dlaczego w Mosinie tak bardzo lekceważy sie ochronę środowiska????

     Odpowiedz
     • 08/04/2021 o 13:44
      Permalink

      3 ha wysokiej zabudowy to pewnie podwojenie ilości tirów. Jeśli dodać kilkadziesiąt do nowego centrum Rohra, to niedługo burmistrz by dojechać do pracy na dziś, będzie musiał wyjechać wczoraj.Ekranów chyba nie można skutecznie wymusić poprzez mpzp, ale jakaś osobna umowa pomiędzy gminą a spółką mogłaby spowodować ich budowę. Nie zrobiono tego przed uchwaleniem mpzp i teraz będzie trudno.

     • 08/04/2021 o 18:19
      Permalink

      Do Raskolnikov. Szanowny Panie, żaden trybun ani przewodnik ze mnie. Natomiast nie do podważenia jest kwestia posiadania jaj – o ich obecnej przydatności niewiele mam do powiedzenia, natomiast bezspornym jest, że o ich posiadaniu i jakości świadczą synowie – mieszkańcy tej prześmiewnej Mosiny.
      Szanowny Raskolnikov – tragicznym jest, że taki staruch, mieszkający na obrzeżu Gminy jak ja, dokonuje tego typu wpisu, a człowiek zupełnie z poza niej noszący miano Karp jest absolutnym skarbem, nieocenionym obserwatorem i recenzentem mosińskich spraw. Jemu naprawdę pomnik się należy, bo ilu już przekrętom i nieprawidłowościom dał publiczny wyraz? Jeden człowiek – jego wiedza, zaangażowanie i pasja samorządowca są dla Mosiny więcej warte niż całe to mieszczańskie gnuśne bez wyrazu pospólstwo.
      To jest tragedia – starzec i “obcy” pasjonat – im zależy – wam – NIE!
      Weźcie się do społecznej i politycznej (tak, tak – politycznej też) roboty leniwe prostaki, bo takie wasze zaangażowanie to idealna droga by wrócił tu ze swoją spalarnią opon jakiś nowy Krystek czy jak mu tam było.

  • 08/04/2021 o 19:01
   Permalink

   @wiórecki, dalej tniesz niczym brzytwa. Co do @karpia to owszem burmistrz ma kłopot. Ty i @karp to nocne mary hrabiego. Burmistrz pewnie chciałby się z Wami spotkać face to face – to by dopiero było wydarzenie! Przyjęlibyście zaproszenie ?

   Odpowiedz
   • 08/04/2021 o 20:46
    Permalink

    W GMP ktoś celnie zauważył, że konflikt we władzy wkracza w fazę wszystkie chwyty dozwolone. Chyba komuś pali się grunt pod nogami. Pewnie teraz powoli będziemy się dowiadywać: kto, co, komu, o kim, o czym – chłopki roztropki.

    Odpowiedz
    • 08/04/2021 o 21:37
     Permalink

     @Raskolnikov podaj proszę ten wpis na który się powołujesz? – W GMP ktoś celnie zauważył, że konflikt we władzy wkracza w fazę wszystkie chwyty dozwolone. Chyba komuś pali się grunt pod nogami. Pewnie teraz powoli będziemy się dowiadywać: kto, co, komu, o kim, o czym – chłopki roztropki. @Raskolnikov Dziękuję z odp. I czekam.

     Odpowiedz
     • 08/04/2021 o 21:45
      Permalink

      Anonim
      04/08/2021
      ostatnio w internecie da się wyczuć coraz większą nerwowość po stronie władcy, widać ją także w pożal sie boże informatorze, wchodzimy w etap wszystkie chwyty dozwolone, ktore prawodpodobnie dotkną też i ten portal

      Popularność: +2 (Głosujących: 8)

   • 08/04/2021 o 21:51
    Permalink

    Nie jest to moim marzeniem. Piszę co myślę i tyle. Burmistrz pobłądził, jest dorosły, a nie potrafi przyjąć odpowiedzialności np. za niedopełnienie obowiązków w sprawie weryfikacji wodociągu w lesie ze Studium i brnie w konflikt z Radą, który najprawdopodobniej zaowocuje referendum w tym roku.
    Tu psycholog jest potrzebny, a nie karp. Pan burmistrz będzie musiał się spotykać ze swoją face przy goleniu i sam musi sobie odpowiedzieć co zrobił z wizerunkiem i dlaczego tak ucieka przed artykułem
    21 Ustawy o zaopatrzeniu w wodę, który i tak go dogoni.

    Odpowiedz
    • 08/04/2021 o 21:55
     Permalink

     Chciałbym dodać, że nie mam lasu pod Mosiną,więc na szczęście nie muszę się spotykać się w sprawie wodociągu do jego podlewania.

     Odpowiedz
 • 07/04/2021 o 12:58
  Permalink

  To może być ciekawe spotkanie. Rozmowy o przyszłości są bardzo ważne, ale mam nadzieję na rozwikłanie zagadki z przeszłości. Jak to się stało, że w Mosinie w roku 2004 rozpoczęto budowę na podstawie pozwolenia na budowę z 2005 roku?
  https://www.drewno.pl/artykuly/2630,stora-enso-nowy-zaklad-w-mosinie.html
  Jak w zakładzie wygląda obecnie gospodarka wodno-ściekowa?Ile szkodliwych substancji emituje rocznie do atmosfery? Jaką rolę odgrywa zbiornik, który spółka określa jako retencyjny, a który gmina w mpzp określa jako zbiornik naturalny i oznacza jako WS-wody śródlądowe. Swego czasu Dyrektor Marcin Ratajczyk miał jakieś zastrzeżenia do zastrzeżeń, ale wypadło mu z głowy, że w roku 2018 działał przez pewien czas bez pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.

  Odpowiedz
  • 07/04/2021 o 14:57
   Permalink

   Ciekawe jest tez , ze pierwsza decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach pojawiła sie dopiero 25 lutego 2008 r. jako ostateczna. W międzyczasie były kontrole z WIOS odnośnie zdezelowanych wentylatorów skierowanych na juz istniejące osiedle mieszkaniowe. Dyr. Bartkowiak w nocy przestawiał je w druga stronę Piszą tam, ze odbyły sie spotkania z mieszkańcami, co jest nieprawda.
   No i ten zbiornik , za czasów SFM zbiornik przeciwpożarowy, potem jak jezioro, a następnie jako zbiornik retencyjny, w którym Stora wytruła wszystkie ryby. Interweniował w tej sprawie w Sanepidzie radny Antoni Karlinski. Smród byl okropny, gdzieś to potem zakopano na terenie zakładu.

   Odpowiedz
  • 07/04/2021 o 15:11
   Permalink

   Czy twoim zdaniem Karpiu takie LEKCEWAŻĄCE PODEJŚCIE ZARZĄDU Spólki Stora
   do ochrony środowiska nie przyczyni sie do narażenia życia i zdrowia mieszkańców.
   bo jak czytamy w piśmie WIOS 30. 09. 2019 r.”Przedstawiciel kontrolowanej Spółki odmówił podpisania protokołu kontroli.”

   Odpowiedz
   • 07/04/2021 o 19:39
    Permalink

    Moim zdaniem spółka ma dość lekkie podejście do ochrony środowiska, bo gmina tego nie wymaga.
    Mieszkańcowi zajrzy do kotłowni, ale 18 ton emisji LZO (lotnych związków organicznych) rocznie nie robi na nikim wrażenia. Podobnie jak 10.8 tony węglowodorów alifatycznych, czy 1.3 tony węglowodorów alifatycznych z procesu klejenia. Wentylatory rozgonią to na 4 strony i nie ma.
    Pozwolenia raczej nie przekroczą, bo starosta miał szeroki gest i wydał je na połowę tablicy Mendelejewa i to w dużych ilościach.
    Niby materiały przyjazne dla środowiska, ale rocznie powstaje między innymi 50 ton odpadów farb drukarskich zawierających substancje niebezpieczne, 40 ton szlamów klejów, 45 ton zużytych płyt offsetowych. Jeśli nie podpisali protokołu kontroli, to wyniki musiały nie przypaść do gustu.
    Proszę posiać trochę marchewki, bez nawożenia i ją później zbadać. To będzie odpowiedź na pytanie czy ta emisja to samo zdrowie.
    Mnie najbardziej zadziwia taki przekaz, że emisja generowana przez mieszkańców jest fuj, a nikogo nie obchodzi emisja, która spada na mieszkańców bez ich udziału, bo to zgodne z pozwoleniem.

    Odpowiedz
    • 07/04/2021 o 21:26
     Permalink

     KARPIU, niektórym te 600 tys. spodziewanych wpływów rozum odbiera. A co będzie potem?. Wyobrażasz sobie centrum MOSINY USIANE 35 m MAGAZYNAMI , A OBOK NICH KOCZUJACYCH KIEROWCOW TIROW. Mieloch przez te 6 lat rządzenia składa tylko obietnice bez pokrycia., które nigdy nie spełni. Nie ma Mosina niestety szczęścia do dobrego burmistrza. DO ROKU 2002 byli ludzie myślący, ze w centrum miasta nie można rozbudowywać w nieskończoność przemysłu a tylko na obrzeżach. To co gmina zarobi straci na naprawę rozjechanych dróg. Co daleko szukać, zobacz wjazd do Mosiny od strony Poznania, koleiny. Zobacz wjazd od strony Puszczykowa. To zasługa Tirów. A co będzie jak otworzą nowy most i puszczą Tiry?????. NIEDŁUGO NPOWSTANIE CHYBA W Krośnie NOWE OSIEDLA NA 1000 OSOB. Którędy ci ludzie dojadą?. Nie wiadomo co z tak potrzebna Czerwonką.

     Odpowiedz
 • 07/04/2021 o 12:08
  Permalink

  Burmistrz pisze do premiera w sprawie budowy basenu ale o CBA nie wspomina 🙂
  Ja bym zrobił odwrotnie.

  Odpowiedz
 • 07/04/2021 o 12:06
  Permalink

  Burmistrz nie odpuszcza premierowi. Pisze w sprawie basenu, a o CBA ani mru mru 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.