Lokalna historia – fakty i mity

Uwierzyliśmy w opowieść o tym, że Mosina była stolicą Polski, a wjeżdżającego do Mosiny Krotowskiego witali tłumnie rozentuzjazmowani obywatele naszego miasteczka – rzesza elegantek w paryskich strojach, koronkowych rękawiczkach i elegantów w cylindrach i frakach.

W 2018 r. obchodziliśmy tak hucznie 170. rocznicę Rzeczypospolitej Mosińskiej, że rocznica 100. lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wypadła przy tych obchodach blado.
W chodnik przy pomniku zostały wmurowane herby miast, które pełniły funkcję stolicy Polski. W ten sposób Mosina została zrównana z Gnieznem, Poznaniem, Krakowem, czy Warszawą.

Nagle tę piękną kolorową opowieść burzy młody historyk Wojciech Czeski. Od dwóch lat publikuje na łamach Gazety Mosińsko –Puszczykowskiej krytyczne teksty dotyczące postaci Jakuba Krauthofera-Krotowskiego i wydarzeń z 1848 roku. Stawia niewygodne pytania o naszą lokalną historię.

Zalega cisza.

Nikt z nim nie polemizuje. W lutym ma miejsce posiedzenie Komisji Oświaty, na którym temat ten ma być podjęty. Burmistrz mimo zaproszenia nie przychodzi. Nie deleguje na to posiedzenie zastępcy, ani pani Joanny Nowaczyk – redaktora Informatora Mosińskiego, autora i współautora wielu historycznych artykułów.

Po posiedzeniu Komisji Burmistrz prosi o nagranie, widocznie jest ciekawy, jak przebiegała dyskusja. Zna więc opinie, które wtedy padły. Czas płynie, ale Burmistrz, mimo że jest historykiem i autorem publikacji związanych z naszą lokalną historią, nie zabiera głosu w tej sprawie.

4 maja 2020 r. na gminnej stronie ukazuje się artykuł Joanny Nowaczyk i Jacka Szeszuły na temat wydarzeń z maja 1848 roku pt. “Rzeczpospolita Mosińska – co znaczy”.

Wojciech Czeski z nim polemizuje – Rzeczpospolita Mosińska-co-znaczy-polemika.

W czerwcu ukazuje się Informator Mosiński, a w nim informacja o rewizjonistycznych zapędach Przewodniczącej Rady Miejskiej  zakończona apelem Burmistrza Gminy Mosina:

Na posiedzeniu Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji w dniu 19 lutego br., Małgorzata Kaptur, Przewodnicząca Rady Miejskiej, analizowała możliwość rewizji tradycji Rzeczypospolitej Mosińskiej. Zwracam się z gorącą prośbą, aby nie umniejszać znaczenia tamtych wydarzeń. Spierajmy się o akcenty, o to kto więcej dokonał, o interpretację źródeł. Zachowajmy jednak to, co symboliczne i co kształtuje świadomość kolejnych pokoleń mieszkańców Ziemi Mosińskiej.

http://www.mosina.pl/filemanager/photos/uploads/informator_mosinski_maj_5.pdf str. 17

W lutym uczniowie 9 gminnych szkół wzięli udział w gminnym konkursie historycznym „Wielcy Polacy – jesteśmy z nich dumni!”
Bohaterami konkursu zorganizowanego przez Burmistrza Gminy Mosina, byli: Piotr Skarga, Paweł Włodkowic, Józef Struś, Jakub Krauthofer-Krotowski, Kazimierz Twardowski, Józef Dowbor-Muśnicki, Witold Pilecki, Jan Zamoyski i Irena Sendlerowa.

Musimy zmierzyć się z tym tematem, by w trosce o symbole nie zatracić troski o fakty historyczne.

Na lutowym posiedzeniu Przewodniczący Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji Roman Kolankiewicz wskazał, iż należy zorganizować posiedzenie Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji, aby skonfrontować fakty, być może mity, być może czasem omyłkowe interpretacje, przy udziale innych historyków, Radny Marcin Ługawiak zaproponował zorganizowanie konferencji naukowej odnośnie omawianego tematu…

Stan epidemii wpłynął na zmianę wielu planów…

Jestem przekonana, że do debaty historyków i osób zainteresowanych naszą lokalną historią musi prędzej, czy później dojść. Wydaje mi się to konieczne i nieuniknione.


0 Comments

No Comment.