Liczy się każdy głos – wyraź sprzeciw

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Wielkopolski o przyłączenie się do protestu wobec wejścia w życie zapisów “Białej Księgi Złóż Kopalin”, dotyczących między innymi ochrony, a w konsekwencji eksplotacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie Wielkopolski, w obrębie gmin i miejscowości: Mosina, Czempiń, Krzywiń i Oczkowice. 

przybyłek

„Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin” to dokument, który powstał z inicjatywy Ministerstwa Środowiska. Zawiera on analizę problemu ochrony złóż kopalin strategicznych (m.in. węgla kamiennego, węgla brunatnego, gazu ziemnego, ropy naftowej, rudy metali)  oraz określenie ścieżek prawnych ochrony tych złóż.

W praktyce oznacza to dążenie do takiego usankcjonowania prawnego, aby w każdej chwili można było rozpocząć eksploatację kopalni odkrywkowej węgla brunatnego (odpowiednie planowanie zagospodarowania, uproszczona procedura wywłaszczeniowa, brak konsultacji społecznych i inne ułatwienia dla władz – wszystko w ramach tzw.specustawy)

Co nam grozi? 

  • Przestanie działać ujęcie wody w Mosinie, które zaopatruje w wodę 70% aglomeracji poznańskiej
  • Znaczące pogorszenie jakości wody w Warcie i zagrożenie dla istnienia ujęcia w Dębinie.
  • Zanieczyszczenie środowiska (lokalizacja elektrowni) może dotykać tereny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
  • Złoża węgla przebiegają przez sam środek Wielkopolskiego Parku Narodowego, w konsekwencji ich eksploatacji Park przestałby istnieć. Przerwane zostałoby wciąż modernizowane połączenie kolejowe Poznań-Wrocław.
  • Grożą nam zmiany w gospodarce rolnej (zarówno straty w produkcji, ale również skutki społeczne)
  • Zostaną poniesione wysokie koszty likwidacji obiektów przemysłowych, mieszkalnych i kulturalnych, koszty likwidacji i odbudowy infrastruktury technicznej i społecznej.

Z uwagi na powagę sytuacji apelujemy do Państwa o aktywne zainteresowanie się tym tematem.

Możemy wspólnie temu przeciwdziałać zgłaszając swoje protesty do dnia 15 grudnia 2015 pod adresem: bialaksiega@mos.gov.pl.

Wystarczy napisać:
 „Nie zgadzam się na realizację zapisów Białej Księgi w rejonie tzw. Rowu Poznańskiego. Nie chcę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego we wskazanej lokalizacji. Jako mieszkaniec Wielkopolski wyrażam zaniepokojenie tymi planami, nie godzę się na niszczącą środowisko gospodarkę kopalinami. Bezpośrednim skutkiem odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego na tym terenie będzie m.in. zniszczenie środowiska naturalnego Wielkopolski oraz stacji uzdatniania wody w Mosinie” (podpis)

Liczy się każdy głos, prosimy o rozsyłanie tej informacji do znajomych i rodzin, do znanych Państwu grup działaczy społecznych. Sprawa jest pilna i ważna.


 

2015-12-14 STANOWISKO Prezydenta_Miasta_Poznania-_wobec_Bialej_Ksiegi_Ochrony_Zloz_Kopalin_

złoża a

złoża

złoża inne

12 Comments
Zyta 10/10/2020
| |

Jestem za…..kraina szeregowców w polach i betonowych płotów wreszcie zniknie…..Mosina i gmina jest koszmarem cały naturalny i historyczny wyglą został zniszczony przez byle jaką zabudowę ..działki 300 metrów i betonowe płoty,osiedla w polach…..koszmar

Malgorzata Kaptur 16/12/2015
| |

Przed chwilą w Radio MERKURY podano informację, że Ministerstwo Środowiska wycofuje się z Białej Księgi złóż kopalin strategicznych i należy traktować ją jako niebyłą. Wpłynęło ponad 8 tys. uwag.
http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,19356089,kopalnia-pod-poznaniem-wiceminister-z-rzadu-pis-nie-przejmujcie.html?disableRedirects=true

Malgorzata Kaptur 15/12/2015
| |

Jeszcze tylko dzisiaj można wysłać sprzeciw w sprawie wpisu do Białej Księgi złoża węgla brunatnego w Mosinie, Czempiniu i innych wielkopolskich gminach.
Wpis ten będzie skutkował nie tylko możliwością wydobycia węgla za kilkadziesiąt lat, lecz zakazem inwestowania na terenie objętym ochroną już w najbliższym czasie. To bardzo ważna sprawa, dlatego jeśli jeszcze nie zaprotestowałaś/eś, zrób to teraz.

Powyżej wkleiłam wczorajsze stanowisko Prezydenta Miasta Poznania w tej sprawie przesłane do Ministra Środowiska.

j 14/12/2015
| |

Jest czas konsultacji społecznych, trzeba zatem działać.

wiórecki 11/12/2015
| |

Kto redagował ten list? Co to za bzdurny argument z tą stacją uzdatniania wody? Mieszkaniec i kompletny laik odróżnia wodonośne złoża wody i punkty jej poboru od jakiejś tam stacji jej uzdatniania. Taką stację można pobudować zupełnie niezależnie od czerpni, nawet w piwnicy swojego domu (ozon wszystko dziś załatwia), albo choćby nad samym wykopem kopalni, więc po co zwykły mieszkaniec ma kopię kruszyć o jakiś tam budyneczek Aquanetu w obliczu giganta jakim jest kopalnia odkrywkowa. W ogóle przypominanie najtęższym umysłom w ich dziedzinie o jakiś zagrożeniach środowiska to są chyba kpiny, przecież oni nie są idiotami i kretynami – oni to wszystko (i wiele więcej!) doskonale wiedzą. Przecież to bardzo silne, bogate i wpływowe lobby więc tu trzeba aspektów innego zupełnie wymiaru. SPOŁECZNEGO – SPOŁECZNEGO !!

Malgorzata Kaptur 10/12/2015
| |