Kultura w gminie Mosina

13.04. 2018 Ogólnopolskie Artystyczne Dni z Gitarą – koncert Stanisława Sojki – fot. Dariusz Madej – MOK

Trwają  XII Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą w Mosinie – największa impreza muzyczna w naszej gminie z udziałem wielu znanych artystów. Wczoraj był rewelacyjny koncert Stanisława Sojki, dziś Michała Urbaniaka. Oprócz nich mnóstwo innych muzyków. Święto gitary ma swoich stałych bywalców z terenu gminy, przyciąga również  fanów z odległych miejsc.

Gratulacje dla Mosińskiego Ośrodka Kultury za wspaniałą organizację tego wydarzenia!

12 kwietnia 2018 r. ukazał się na łamach samorządowego pisma “Wspólnota” ranking “Jak samorządy inwestują w kulturę?”
Wzięto pod uwagę wydatki gmin ewidencjonowane w Dziale Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego w latach 2015-2016.
W 2015 r. wyniosły one 2 536 550 zł,  w 2016 roku – 2 526 153 zł. To dało naszej gminie 510 miejsce w kategorii gminy miejsko – wiejskie. Jest ich ogółem 616.  W tabeli poniżej wydatki na kulturę per capita w powiecie poznańskim. Wśród 17 gmin powiatu poznańskiego zajmujemy 11 miejsce. To znaczy, że większość gmin przeznacza na cele kulturalne więcej środków budżetowych.
W roku 2017 wydatki na Kulturę wzrosły do 3 023 688 zł i jeżeli taki ranking zostanie powtórzony, gmina Mosina awansuje na wyższe miejsce. Co złożyło  się na tę kwotę?

Galeria Miejska w Mosinie – Wystawa prac Piotra Sonnewenda “Niech żyje rysunek! 7.04 – 5.05.2018 r.

67 820 zł – dotacje na zadania z pożytku publicznego, m.in na organizację
Dni Artystycznych z Gitarą, prowadzenie teatru amatorskiego, Akademii Seniora, upowszechnienie śpiewu chóralnego, gry na instrumentach dętych.
1 300 000 – dotacja dla Mosińskiego Ośrodka Kultury,
1 032 000 – dotacja dla Biblioteki Publicznej

Ranking Wspólnoty – wydatki na kulturę w latach 2015 i 2016

14.04.2018 r. Galeria Miejska – Salon Poetycki – Kalina Izabela Zioła – Spotkanie z poznańskim bardem Krzysztofem Galasem.

3 Komentarze

  1. No może i ukradli, ale potem zwrócili, bo w Luboniu księżyc się pojawia.
    Można to nazwac tymczasowym użyczeniem.
    Poza tym to już obejmuje przedawnienie. Czytałem niedawno książkę w której się pojawiasz (Polowanie). Jeśli w czasie II wojny miałeś ponad 5 dych, to teraz pewnie coś koło 130. Rozważ proszę przenosiny do Warszawy, bo tam osoby powyżej stu lat są pilnie poszukiwane na spadkobierców. Przydzielą ci nawet kuratora spadku z Karaibów. Jeżeli w Mosinie nie ma Pałacu Kultury i Nauki, to tylko przez niedopatrzenie ZSRR.

  2. Kultura, to może jest ale w Mosinie. Nie na darmo ten wybudowany kosztem wszystkich obywateli gminy gmach zwie się Mosiński Ośrodek Kultury. A co dla kmieci ? Dla kmieci świetlice w których czasem piecze się ciastka, urządzi zumbę, śpiewa kolędy,zorganizuje mszę dla seniorów, spotkanie dla emerytów i rencistów, święcenie potraw a czasem jakąś osiemnastkę.Oferta naprawdę interesująca. Na ostatnim zebraniu w Czapurach, sąsiadka apelowała o środki na ożywienie kultury w Czapurskim Domu Kultury. Czy takie ożywienie kiedykolwiek nastąpi ? No chyba że sołtysi zostaną skierowani na kurs lalkarski i otworzą teatrzyk dla dzieci. Na początek proponuję sztukę pt. ,,O dwóch takich co ukradli księżyc,,.

Dodaj komentarz