Przydrożne krzyże

Od momentu śmierci Jezusa, krzyż stał się znakiem chrześcijańskiej wiary, zbawienia i zwycięstwa dobra nad złem. Jest on symbolem obecnego roku liturgicznego, przybliżającego nas do 1050 rocznicy chrztu Polski.

Wraz z uczniami naszej szkoły udało się nam zlokalizować sporą ilość krzyży. Wykonałam zdjęcia, a niektóre krzyże przez dzieci zostały narysowane.

Krzyże stoją na skrzyżowaniach dróg, przy wjeździe do miast i wiosek, przy kościołach i na cmentarzach. Niektóre znajdują się w centrum miejscowości, inne na uboczu.

Każdy krzyż jest wyrazem wiary minionych pokoleń. Jest cennym elementem krajobrazu Polski. Przypominają o czasach nieszczęsnych epidemii, czy przeżytych misjach. Upamiętniają miejsca wydarzeń historycznych, są wyrazem wdzięczności za odzyskaną wolność i zdrowie. Odzwierciedlają religijność i pobożności dawnych i obecnych mieszkańców naszego regionu.

Są cennymi obiektami kultu religijnego. To właśnie u stóp krzyża odbywają się nabożeństwa majowe, czy różaniec dla tych wiernych, którzy mają daleko do kościoła. Bywają też wspaniałym punktem orientacyjnym.

Na ogół wykonane są z drewna, ale są też metalowe. Różnią się wielkością, rodzajem pasyjek i różnym wykończeniem belek. Większość krzyży ogrodzona jest małym  płotem  drewnianym  lub metalowym. Najczęściej obsadzone są drzewami, krzewami, czy bylinami, a od wiosny do późnej jesieni, kwitną przy nich kwiaty.

Wszystkie krzyże otoczone są troską i opieką. Zapalane często znicze przypominają nam, że są to miejsca czci. Przechodnie uchylają kapeluszy, zdejmują czapki z głów, czynią znak krzyża. Jest to dobre świadectwo wiary i uwielbienie Jezusa.

Janina Jankowska – Kalisz


1 Comments
taboret 28/04/2015
| |

Choć tematem przewodnim są krzyże przydrożne i wyszczególnione powody ich istnienia w naszej tysiącletniej kulturze,
to musimy zdawać sobie sprawę, że są też tacy którzy nie potrafią zaakceptować go w przestrzeni publicznej dążąc do jego usunięcia( patrz krzyż na Krakowskim Przedmieściu) . Chcę wyrazić podziękowanie Pani Janinie za to że w taki sposób potrafi przekazać młodemu pokoleniu o naszej kulturze, tradycji i wartościach ” BÓG HONOR I OJCZYZNA “. Dodałbym za ref. Czerwone Maki” że właśnie krzyżami wolność się mierzy.

Czy widzisz ten rząd białych krzyży?
To Polak z honorem brał ślub.
Idź naprzód – im dalej, im wyżej,
Tym więcej ich znajdziesz u stóp.
Ta ziemia do Polski należy,
Choć Polska daleko jest stąd,
Bo wolność krzyżami się mierzy –
Historia ten jeden ma błąd.