Kryteria decydujące o kolejności utwardzania dróg – propozycja

Burmistrz zwrócił się do radnych z prośbą o przekazywanie swoich uwag odnośnie kryteriów decydujących o kolejności utwardzania dróg w naszej gminie.

Chciałabym przedstawić również Państwu swoją propozycję. Równie ważne co dobór kryteriów jest ustalenie ich ważności poprzez przyznanie im odpowiedniej ilości punktów. Moim zdaniem narzędzie do wyliczania ważności drogi powinno być tak skonstruowane, żeby ograniczyć do minimum uznaniowość.

Poniżej kilka wybranych ulic, aby przetestować kryteria.

Będę wdzięczna za Państwa przemyślenia w tej sprawie.

6 Komentarze

 1. Może w każdym sołectwie wybrać ulicę i rozpisać plan. Znając życie okaże się że w ulice w Mosinie mają największą punktację i inne miejscowości będzie można w majestacie statystyki pominąć.
  Moja propozycja jest taka: Budżet na inwestycje drogowe podzielić proporcjonalnie na jednostki administracyjne gminy. Przy takim rozwiązaniu dla każdego coś będzie. Chociaż chodniki. Jeżeli będzie potrzeba wydania większej kwoty środki kumulować przez odpowiedni okres czasu.
  Obawiam się że stworzymy listę gdzie pierwsze 30 pozycji będzie z Mosiny i Krosna a reszta będzie czekać po 15 lat na swoją kolej.

 2. No to w tym przypadku ulice Czarnokurz i Chopina by miały ponad 100 punktów.
  Droga tranzytowa, były zewnętrzne środki, łączy osiedla, droga zbiorcza dla kilku ulic, infrastruktura w drodze, i wiek zabudowy. Dlaczego nie zostały ujęte w tym spisie?

 3. Mam kilka uwag:
  1. środki zewnętrzne – jak ocenić szansę na uzyskanie środków zewnętrznych, tutaj powinna być jakaś gradacja punktów albo w ogóle nie powinno tego być,
  2. projekt utwardzenia w budżecie na obecny rok? jeśli to będziemy premiować, to w budżet będą wpisywane ulice tak jak teraz, czyli wg bieżących potrzeb,
  3. wiek zabudowy – faktycznie trudno to ocenić, brać średnią wieku budynków? może lepiej brać pod uwagę rok nadania statusu drogi publicznej albo rok nadania nazwy ulicy, jeśli nie wiemy tego na 100% to może widełki: ulice powstałe przed 1985, do 1999 włącznie i powyżej 2000 z odpowiednią gradacją punktów,
  4. kryterium ulicy z obiektem użyteczności publicznej, moim zdaniem powinno być usunięte, ponieważ jest różne znaczenie różnych obiektów, a tym samym są różnice w generowaniu ruchu. Poza tym nie można jednoznacznie określić, czy dany obiekt generuje ruch akurat na tej ulicy, przy której stoi, ma adres,
  5. ważne powinno być to jak droga się zachowuje po ulewach, czy są podtopienia, problemy z ogromnymi kałużami, czy innymi uciążliwościami dla mieszkańców i osób korzystających z tych dróg,
  6. przy ewentualnej równej liczbie punktów, może wziąć pod uwagę ilość utwardzonych ulic w danych sołectwie, czy osiedlu, procentowo, czy proporcjonalnie,
  7. znaczenie też powinna mieć długość ulicy, powierzchnia i szacunkowy koszt wykonania, jeśli na samej górze będą same bardzo drogie ulice? to będziemy robić jedną, dwie rocznie?

  • Ten ranking/plan musi być aktualizowany co jakiś czas.
   1. Punkty za środki zewnętrzne pochodzą głównie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych(tzw. schetynówki) i są możliwe do pozyskania jeśli droga łączy np. dwie drogi powiatowe, lub powiatową z wojewódzką, lub dwie wojewódzkie. Z góry można przewidzieć, które drogi mają szansę, a które nie. Lista rankingowa jest znana bodajże w listopadzie, czyli przed uchwaleniem budżetu. Punkty byłyby przyznawane, kiedy byłoby jasne, że takie dofinansowanie będzie możliwe i wtedy droga x przesuwałaby się do góry.
   2. To kryterium jest istotne głównie w momencie tworzenia rankingu, żeby wykorzystać istniejące projekty. Niektóre są już z pozwoleniem na budowę, odkładane z roku na rok. Zgadzam się, że takie zagrożenie jest, że byłby jeszcze większy napór na wpisywanie projektów ulic do budżetu.
   4. W tym roku w budżecie jest budowa ul. Polnej -II część. Przedszkole to był argument znaczący. Na ul. Lema jest nowa firma Impact- pracuje tam wiele osób – to dodatkowy argument na korzyść.
   Myślę, że ranking nie może być sporządzony przez jedna osobę, czy nawet grupę urzędników. Musi być czynnik lokalny – np. sołtys, przewodniczący osiedla, którzy takie elementy są w stanie zweryfikować, bo dysponuje wiedzą, że firma działa lub nie i jaki to ruch generuje.
   6. Ta uwaga mogłaby znaleźć zastosowanie tylko przy ulicach najwyżej położonych w rankingu, np. mamy 2 mln zł i 5 ulic z taka samą ilością punktów. Wtedy byłaby to okoliczność możliwa do zastosowania.
   Całkowicie się zgadzam z pozostałymi uwagami.
   Dziękuję za przekazanie uwag.

 4. Wiek zabudowy nie zawsze łatwo określić. Czasem na jednej ulicy są domy 40 letnie i całkiem nowe. Czy jest gdzieś dostępna informacja o projektach ulic, którymi dysponuje gmina? Moim zdaniem tam, gdzie już jest projekt trzeba budować w pierwszej kolejności.

Dodaj komentarz