Koszty utrzymania ucznia w szkole i przedszkolu

Sprawozdanie z wykonania budżetu zawiera szczegółowe dane dotyczące wydatków na oświatę i wychowanie a także koszty funkcjonowania  poszczególnych placówek edukacyjnych.

[table id=30 /]

Wszyscy wiedzą, że oświata kosztuje dużo. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego,
że aż 27% (10,3 mln zł) wszystkich wydatków ponoszonych na oświatę to wydatki na przedszkola.


Często daje się słyszeć opinie, zwłaszcza młodych osób mieszkających na terenie gminy od niedawna, że nie zameldują się, bo droga nieutwardzona, bo nic nie mają z podatków, które bezpośrednio lub pośrednio odprowadzają do budżetu gminy.
Warto wiedzieć, że Gmina nie tylko utrzymuje swoich 5 przedszkoli (nr 2, 3, 4 w Mosinie, w Krośnie i w Wiórku), ale w formie dotacji przekazuje przedszkolom prowadzonym przez osoby fizyczne aż 5,8 mln zł. Gmina na podstawie umów przekazuje także dotację na rzecz innych gmin (w 2016 r. 945 138 zł).
Gdyby nie dotacja z budżetu gminy, rodzice ponosiliby dużo większe opłaty za pobyt swoich pociech w przedszkolach.


Warto zauważyć, że dotacja na rzecz innych podmiotów prowadzących przedszkola rośnie z roku na rok.
W 2014 r. było to 3,1 mln zł, w 2015 – 4,8 mln zł, a w 2016 już 5,8 mln zł.

Gmina Mosina otrzymała w 2016 r. 20,5 mln subwencji oświatowej.  Tylko Szkoła Podstawowa w Krośnie w 2016 r. utrzymywała się wyłącznie z subwencji oświatowej, ponieważ miesięczny koszt utrzymania ucznia w szkole wynosił 518 zł. Subwencja na 1 ucznia w tej szkole wynosiła 632,80 zł.
W pozostałych szkołach subwencja nie jest wystarczająca i Gmina musi dołożyć do ich utrzymania.

[table id=29 /]


aktualizacja 5.04.2017 r.

W Gminie Mosina w roku szkolnym 2016/2017 działało 6 przedszkoli niepublicznych, dotowanych przez Gminę Mosina oraz 2 publiczne przedszkola, prowadzone przez osobę  fizyczną. Na każde dziecko w przedszkolach od poz. 1 do 5 Gmina przekazywała 600 zł dotacji, na każde dziecko w przedszkolach poz. 7 i 8 przekazywano miesięcznie 800 zł.

więcej informacji na temat przedszkoli TUTAJ 

Uzyskałam w drodze dostępu do informacji publicznej informacje o wysokości dotacji w 3 gminach powiatu poznańskiego.
Tylko Kórnik udziela dotacji niższych niż Mosina, w Luboniu jest podobnie. W Swarzędzu dotacje do przedszkoli są wyższe niż u nas.

gmina

ilość

mieszkańców

przedszkola

publiczne (gminne)

publiczne prowadzone przez osoby fizyczne

niepubliczne prowadzone przez osoby fizyczne

ilość ilość dotacja ogółem dotacja na
1 dziecko
ilość dotacja ogółem dotacja na 1 dziecko/mies.

Swarzędz
PDF

47

6 7 8,8 mln 868 zł 8 2,2 mln

651 zł

Mosina

31

5 2 2,8 mln 828 zł 6 3 mln

621 zł

Luboń
PDF

30

2 + 1 5 4 mln 825 zł 9+2 3,1 mln

619 zł

Kórnik
PDF

26

3 6 2,2 mln

581 zł

24 Comments
M. Kaptur 28/04/2017
| |

Uzyskałam w drodze dostępu do informacji publicznej informacje o wysokości dotacji w 3 gminach powiatu poznańskiego.
Tylko Kórnik udziela dotacji niższych niż Mosina, w Luboniu jest podobnie. W Swarzędzu dotacje do przedszkoli są wyższe niż u nas.

paw 20/04/2017
| |

Pytałem się o problemie poruszanym przez władze Poznania czyli oczekiwań finansowych za naukę w poznaniu mieszkańców podpoznańskich gmin..
Mam nadzieje że podają linka nie naruszam reguł:
http://epoznan.pl/news-news-75700-Poznan_„sponsoruje”_nauke_uczniow_spoza_miasta_34_mln_zlotych_rocznie
fragment
“Blisko 13 tysięcy uczniów spoza Poznania dojeżdżają do szkół w mieście. Poznań musi dopłacać do ich nauki tak, jak do „swoich” uczniów. Dlaczego? Subwencja z ministerstwa nie pokrywa wszystkich kosztów. – Na dłuższą metę tolerowanie sytuacji, która trwa od dobrych 20-paru lat, że miasto Poznań sponsoruje naukę dzieci spoza Poznania w Poznaniu, nie powinno mieć miejsca – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.”
Czy wiadomo ile Poznań zarząda od Mosiny?
Kolejny problem po komunikacji – zamiast aglomeracji stawianie sztucznych granic.
Moim zdaniem problem tkwi w prawie – powstały powiaty i to one powinny zarzadzać zagadnieniami (komunikacja, szkolnictwo, drogi itp itd ) które dotyczą mieszkańców lokalnych skupisk

Ela Kowalska 07/04/2017
| |

Czas biegnie nieubłaganie a przetargu na rozbudowę szkoły w Czapurach nadal nie ogłoszono. http://bip.mosina.pl/bip/zamowienia-publiczne/przetargi-powyej-30-tys.-euro/2017.html
Burmistrz obiecał rodzicom, że prace budowlane rozpoczną się zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Wakacje zaczynają się 24 czerwca. Zostało 2,5 miesiąca, w tym okres świąteczny. Przetarg na budowę szkoły w Krosinku został ogłoszony 26 listopada ubiegłego roku, a umowa z wykonawcą została podpisana dopiero 31 stycznia. Co jest przyczyną tej zwłoki?

M. Kaptur 05/04/2017
| |

Aktualizacja – tabela z liczbą dzieci uczęszczających do przedszkoli prowadzonych przez osoby fizyczne oraz inne informacje na ten temat, które otrzymałam dzisiaj od Burmistrza Jerzego Rysia.

paw 03/04/2017
| |

Zauważmy jedno – obecna sytuacja dzieli rodziców przedszkolaków na równych i równiejszych. Placówki o statusie niepublicznym otrzymują tylko 75% dotacji.
By móc ocenić skalę problemu istotne było by podanie danych o ilości dzieci w danym przedszkolu i koszcie ich pobytu całkowitym (dotacja gminy + opłaty rodziców) wtedy byłoby widać która forma jest efektywniejsza.
Naprawdę przedszkola ‘prywatne publiczne” maja tyle miejsc?
Co do szkół czy ktoś dokładnie analizował skąd taka rozbieżność w kosztach na jednego ucznia – czy tylko ilość uczniów ma na to wpływ?
Jako rodzić akceptujący likwidacje gimnazjów i resztę zmian oświatowych cały czas czekam na rząd który zrobi rzeczywisty krok do przodu tzn ” bon edukacyjny dla każdego dziecka” co wiązałoby się z “urynkowieniem” całego systemu edukacji.

Jerzy Ryś 02/04/2017
| |

Niepublicznym przedszkolom przysługują dotacje z budżetu gminy na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. Faktycznie, bez tych szczegółowych danych (liczba uczniów, przyjęty % wskaźnik wydatków bieżących) trudno o dokładne porównania i analizy.

Z Mosiny 01/04/2017
| |

2 prywatne przedszkola dostają tyle co 4 gminne. Jak to możliwe?