Koszty targowiska 2018

Nie tak dawno przedmiotem zainteresowania naszych czytelników była opłata targowiskowa.
Otrzymałam dziś informację o kosztach prowadzenia targowiska – TUTAJ Łącznie w ubiegłym roku ZUK z tego tytułu łącznie z wpływem z opłat rezerwacyjnych odnotował przychód w wysokości 154 815 zł. Otrzymał także 8 857,11 zł inkasa z tytułu poboru opłaty targowej.
Po odliczeniu kosztów pozostał zysk w wysokości 12 824 zł.

Problemów w kwestii opłaty targowiskowej jest kilka:

  1. czy opłata ta jest pobierana zgodnie z prawem,
  2. czy koszty prowadzenia targowiska uzasadniają jej wysokość,
  3. czy koszty wykazywane są zgodne z rzeczywistymi,
  4. czy ZUK powinien przychody, koszty i zysk z tytułu prowadzenia targowiska uwzględnić w sprawozdaniu z działalności,
  5. czy nadzór nad targowiskiem jest właściwy,


Targowisko Śrem

104 Comments
Chomik 12/02/2020
| |

Jak bardzo jest cofnięta cywilizacyjnie gmina Mosina? link do strony http://www.pgk.srem.pl/Targowisko-miejskie może warto spojrzeć bardziej szerokokątnie na przekład kątem widzenia powyżej 60° na cały system nie tylko związany z targowiskiem ale z gospodarką odpadową itd itd. zapomniałem mają BIP

karp 01/12/2019
| |

Jaką funkcję sprawuje właściwie w ZUK, pani Wiceprezes Zarządu PUK Beata Nowak?
Jakie ma papiery na zarządzanie targowiskiem?
Kto namaścił ją do rządzenia ZUK:burmistrz czy Endrju?
Czy można pobierać wynagrodzenie w 2 spółkach, wypożyczając mienie jednej z nich ze stratą?
Dochody z PUK niby tylko 40 tys, ale razem już 87 tys.
Ta podwójna umowa o pracę musi być ciekawa i chętnie bym ją obejrzał .
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/oswiadczenia_majatkowe/2018/koniec_roku/nowak.pdf

Cenzor z Mysiej 30/11/2019
| |

karp@ – mama do Ciebie prośbę. Wstrzymaj się z komentowaniem mosińskiej rzeczywistości by w ten sposób chociaż trochę ulżyć mej duszy. Po ostatnim czwartku nie mogę dojść do siebie. Wystąpienia radnej Mani, radnego Waligórskiego oraz radnego Wiązka obraziły moją inteligencję w takim stopniu, że ani be, ani me, ani kukuryku.Jestem pod wrażeniem radnego Cybulskiego który ….. nie powiedział ani słowa i to było najlepsze co mógł zrobić.Radny Kasprowicz prawdopodobnie wystraszył radnego Monikowskiego bo ten wstrzymał się od głosowania co z jego strony jest wyczynem na miarę zwycięstwa nad Anglią. Zawiódł mnie radny Marciniak który – chyba pod wpływem wystąpienia wcześniej popierających go kumpli pływaków: Zbiga Krawczyka i tego od 1 Mosina – wstrzymał się od głosowania.
Tak na marginesie dwójka pływaków pokazała jaki elektorat popiera Mielocha. Argumentacja powalająca: Kórnik ma basen, a my nie mamy. Jakoś napewno basen uda się wybudować.
Jestem oburzony zachowaniem Waligórskiego który wcielił się w skórę Przewodniczącej dyskutując z mieszkańcami. Był taki radny w przeszłości który mu wielokrotnie mówił że z tymi nawykami kapralskimi nie ma miejsca w Radzie. Radny Waligórski – ten ze znienawidzonych Czapur – jest nadal kapralem, a więc nie zrobił nic aby awansować; zatrzymał się w miejscu.

karp 30/11/2019
| |

Martwi mnie mniejsza aktywność Chomika. Pisał o nieprawidłowościach na targowisku i nagle zniknął.
Mnie przy tych nieprawidłowościach nie było, ale ja mu wierzę. Zwłaszcza po tym jak przyjrzałem się bliżej regulaminowi targowiska i okolicznościach jego uchwalenia. W prywatnej firmie dostałby nagrodę od właściciela za dbałość o majątek firmy. W sprawach dotyczących majątku publicznego jest zwykle inaczej, bo mamy w głowie homo sovieticusa i to co wspólne, to niczyje. Jest w narodzie przyzwolenie na jumę. Prezes pewnie o tym wiedział, ale poszedł czynić dobro do Wronek. Czy wiedział burmistrz?
Co na to obecna prezes p.Nowak? Jeśli też wiedziała, ale nie powiedziała, to powinna pójść też dobro czynić gdzie indziej. To byłoby działanie na szkodę spółki. Poza tym w tym ZUK-u powinni raczej oglądać programy ogrodnicze, a nie tylko 997. Sam oglądam i wiem, że siatka pojawia się czasem przy zbrodniach. Pewnie przez to “wymordowano” tyle drzewek.

karp 28/11/2019
| |

Mam pytanie, poza tematem. Czy ten nowy system informacji przestrzennej dofinansowany z WRPO,
dyskryminuje mieszkańców Lubonia, czy tak ogólnie tylko muli i nic nie pokazuje. Ja i tak zwykle korzystam z e-mapy, bo ma więcej warstw, ale chciałem coś porównać.
http://www.geoportal.mosina.pl/

Dura lex, sed lex 28/11/2019
| |

Informacja o odejściu prezesa dwóch spółek komunalnych zaskoczyła wszystkich – burmistrza, radnych i pracowników. Wszyscy się zastanawiają, co się stało. Jedni mówią, że nie układała się współpraca z burmistrzem, inni, że mosińskie spółki źle stoją – marny wynik finansowy, wyeksploatowany sprzęt, a we Wronkach kilkanaście milionów leży na koncie spółki i czeka na pomysły nowego prezesa.
Przyczyna może być zgoła inna. […] Jako radny powiatowy nie powinien być prezesem spółki, która wykonuje zadania, za które płaci powiat. https://www.prawo.pl/samorzad/spolka-radnego-nie-moze-utrzymywac-drog-powiatowych-orzekl-wsa,344832.html
To pewno jest odpowiedź na pytanie, skąd pomysł na Wronki w powiecie szamotulskim.

[…] – usunięto jedno zdanie MK

karp 26/11/2019
| |

Nie ma tematu o mieszkaniach, więc pozwolę sobie w tym zamieścić kilka słów o waszym projekcie w sprawie zasad wynajmowania lokali. Zawiera przepis pozwalający na odstąpienie od obowiązku sporządzenia list-§11.8(prawidłowo powinno być §11.2). W lubońskim projekcie tego nie ma.

karp 24/11/2019
| |

Nie wiem czy to jeszcze obowiązuje w teorii lub praktyce, ale ktoś kiedyś wymyślił coś takiego:
http://archiwalna.mosina.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=284&subsub=46&menu=52&strona=1
Słowo archiwalna wskazuje, że to było kiedyś i już nieaktualne.

karp 22/11/2019
| |

Chomiku, taka hipotetyczna sytuacja. Wjeżdżam na targowisko furmanką z pyrami i chcę je sprzedać.
Oświadczam, że handluję na podstawie uchwały 442/14. Mówię, że chętnie zapłacę opłatę targową, a targowiskową mam w nosie. Co się dzieje dalej?

karp 22/11/2019
| |

Czytam na fejsie TTVI że u was sadzą drzewa z korzeniami zawiniętymi w siatkę. Muszę popytać czy u nas
Kom-Lub stosuje to epokowe rozwiązanie. Człowiek zawinięty dobrze w siatkę też długo nie pociągnie.
Jakoś mnie to nie dziwi, bo na liście fakultetów prezesa nie ma tylko leśnictwa, ogrodnictwa i baletu.
Gdybyście mu dali jeszcze ze 3 miesiące to on by to wszystko skończył w Zielonej Górze lub Wrocławiu.
Teraz pozostaje obserwować jak drzewa z korzeniami w siatce przyjmują się we Wronkach.

karp 20/11/2019
| |

Nie przejmuj się, wieczory są długie i drobne niedoskonałości w czytaniu do wiosny uda się nadrobić.
Karp wierzy w ciebie. Kiedy opłata targowa przechodziła z obligatoryjnej na fakultatywną, gminni legislatorzy przedłożyli radnym w 2015 tylko uchwałę w sprawie zasad. Unieważniło to RIO, bo wtedy trzeba było ją wprowadzić. Ktoś wpadł w fobię i od tego czasu co roku jest wprowadzana, ale bez wyraźnego zarządzenia w sprawie inkasa. W międzyczasie niezgodne stały się ze sobą uchwały w sprawie opłaty i regulamin targowiska. Organy tego nie wychwytują, bo nie badają związków między uchwałami. Podjęto ostatnio uchwała prawdopodobnie jest niezgodna z ustawą, też ze względów o których nie chciałbym pisać. Pożyjemy, zobaczymy czy wpierw karp na patelnię czy MP nauczy się czytać. Ja jestem za opcją nr2 i trzymam za ciebie kciuki.Odróżnienie uchwały rady gminy od Sonetów Krymskich nie jest takie trudne.

Chomik 20/11/2019
| |

Chomik odpuści bo MP jest monotonny i degradujący fakty.

karp 20/11/2019
| |

No ale do brzegu. Jak skomentujesz samo wynagrodzenie, bo pisałeś że jest niskie.
Trochę strzeliłem karpia wobec rozbieżności “zeznań” w tej sprawie.

karp 19/11/2019
| |

Odpowiedź na pyt.4 musi być twierdząca.Widocznie Zgromadzenie Wspólników nie miało dużych wymagań.

Małgorzata Kaptur 19/11/2019
| |

Ja uważam, że problemem jest zbyt duża kwota na wynagrodzenia – to przecież tylko 1/2 etatu dla inkasenta. To w żadnym wypadku nie jest kwota 55 tys. zł. Nieproporcjonalnie dużo też z tej puli, bo ponad 31 tys. zł. 20% stanowią koszty zarządu. Jeżeli od każdego rodzaju działalności 20% stanowiłyby koszty zarządu, to byłby to wybitnie drogi zarząd.

karp 19/11/2019
| |

Co do wysokości się nie wypowiadam. Powtórzę raz jeszcze, że art.15.3 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pozwala na pobieranie oprócz opłaty targowej,opłaty za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.
Natomiast regulamin targowiska w Mosinie mówi o obowiązku wnoszenia opłaty targowej za każdy dzień sprzedaży oraz opłaty targowiskowej za każdy dzień sprzedaży. Moim zdaniem związanie opłaty
targowiskowej ze sprzedażą spowodowało to, że Rada przekroczyła swoje uprawnienia dając ZUK-owi prawo naliczania opłaty od sprzedaży, która też jest opłatą targową i jako taka powinna trafić do budżetu, a ZUK powinien dostać od niej inkaso.Kwestia wysokości inkasa to uprawnienie Rady, pozwalanie na pobieranie opłaty od sprzedaży, bez konieczności jej wpływu do budżetu, już jest poza uprawnieniami.
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja_2014-2018/uchwaly/uchwala_nr_400.pdf
To że to przeszło przez nadzór to nie mój problem, tylko Wojewody.Musi wzmocnić nadzór nad nadzorem.

alpc 19/11/2019
| |

Ciekawe, około 1000 zł miesięcznie zysku! To osiągnięcie!