Konkurs piękności?
Posadą prezesa Zakładu Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych zainteresowana jest rekordowa ilość chętnych. O fotel prezesa ZUK ubiega się ponad 30 osób, a prezesem PUK chce zostać ponad 20 osób. Część aplikujących złożyło swój akces na obydwa stanowiska. To zapewne ci lepiej zorientowani w temacie. Bo prezes ma być jeden.
Procedura wyboru jest zagadkowa. Jak poinformował radnych na wczorajszym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Burmistrz Przemysław Mieloch rozmowy z kandydatami prowadzić będą rady nadzorcze obu spółek oddzielnie. Zajmie to im tylko 2 dni – środę i czwartek. Prawdopodobnie już w piątek wybór zostanie dokonany.
Niepokoi mnie trochę to zawrotne tempo.

Prezes obu spółek Andrzej Strażyński objął posadę prezesa w PK Wronki w połowie listopada 2019 r. Przez półtora miesiąca łączył zarządzanie spółkami komunalnymi w dwóch gminach. W naszej gminie był wynagradzany wg zasad umowy zawartej na zarządzanie ZUK i PUK do 31 grudnia 2019 r.
Od 1 stycznia Rada Nadzorcza powierzyła bez konkursu obowiązki prezesa p. Beacie Nowak.
Jak informował mnie Burmistrz w odpowiedzi na moje zapytanie w tej sprawie z dnia 23 stycznia 2020 r. ogłoszenie o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa planowane było do dnia 10 lutego 2020 r. Burmistrz zapewniał także, że podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli finansowej w obydwu spółkach. Obiecywał, że do 20 lutego poinformuje o formie, zakresie i sposobie jej przeprowadzenia.
Do dziś żaden audyt nie został przeprowadzony, a tymczasowy prezes urzęduje już 9 miesięcy. Ten stan nie jest dobry ani dla spółek, ani dla gminy.
W końcu postępowanie ogłoszono. Czas składania aplikacji wydłużono jeszcze o 2 tygodnie.
Nagle doświadczamy zawrotnego przyspieszenia.
Wybór prezesa dwóch spółek komunalnych to nie konkurs piękności. Nawet wybór miss trwa dużej niż wybór prezesa.
Czy taka formuła zapewni wybór dobrego prezesa?
Po wejściu na e-sesję-transmisje pojawia się taki komunikat:
” Szanowni Państwo!
W związku z wprowadzeniem nowych wymogów prawnych wynikających z Ustawy o Dostępności Cyfrowej, które m.in. nakładają na samorządy obowiązek udostępniania wraz z materiałem video, również napisów dla osób niesłyszących, nagrania z Sesji mogą pojawiać się z opóźnieniem, z uwagi na czas potrzebny do ich przygotowania. ”
Dla mnie to absurd i to z tych najbardziej absurdalnych. Jeśli przygotowanie napisów trwa jakiś czas, to jaki problem z udostępnieniem najpierw transmisji bez napisów? Świat zmierza w głupim kierunku.
Dziękuję za tę uwagę. Do zamiany mowy na napisy jest program, ale jak to automat, czasem w tym automatycznym trybie, pojawiają się frazy komiczne, niezgodne z tym, co zostało powiedziane, dlatego pracownik Biura Rady musi odsłuchiwać całe nagranie i korygować odstępstwa. To zajmuje dużo czasu.
Rozwiązanie proponowane przez @karpia jest racjonalne.
Obecnie mamy do czynienia z brakiem dostępu do transmisji przez dość długi czas.
—————————————
“Od 23 września 2020 r. obowiązek dodawania napisów dla sesji spada na urzędy, których strony internetowe zostały opublikowane przed dniem 23 września 2018 r. Oznacza to, iż brak transmisji z posiedzenia rady, bądź niedostosowanie nagrania dla osób niepełnosprawnych będzie skutkowało sankcjami. Sankcje te w postaci kary pieniężnej nakłada Ministerstwo Cyfryzacji, nadzorujące proces cyfryzacji instytucji użyteczności publicznej.”
Lubońska kinematografia ma się gorzej. Sesje wisiały na youtube, a teraz klops…
https://www.youtube.com/channel/UCdPRLlWgXpfYLPMC94F9D8g
Nie czytałem tej ustawy. Może ustawodawca przeholował, a może interpretacja nie jest właściwa.
My początkowo też mieliśmy na YT, ale wycofaliśmy się z tego z uwagi na brak możliwości zapewnienia stałego dostępu, do czego zobowiązuje usg. Wiadomo, jak za darmo i bez umowy, to w razie czego można szukać wiatru w polu.
Kórnik korzysta z YT i informuje tak: Transmisja oraz zapisy filmowe sesji Rady MiG Kórnik zawierające Pani/Pana dane osobowe są upubliczniane przez Administratora na stronie http://www.kornik.pl oraz serwisie internetowym http://www.youtube.com.
Pani/Pana dane osobowe, w związku z upublicznianiem nagrań za pośrednictwem serwisu http://www.youtube.com, mogą być przekazywane do państw trzecich.
Nawet na e-sesji bywa różnie:
http://rokietnica.esesja.pl/transmisja/9189/28-sesja-rady-28-wrze%C5%9Bnia-2020-cz-01.htm
Znowu w naszym kraju zrobiło się wiele krajów. Najbardziej skraja Luboń, który skasował cały dorobek nagraniowy, z czego nie jestem dumny. Patrząc jednak z punktu widzenia mojego samorządu, to przynajmniej nie widać tych projektów podrzucanych przez zastępcę burmistrza w dniu sesji, które komisje zaopiniowały wcześniej…
Zwykle krytykuję starostwo, ale pod względem informatycznym radzi sobie lepiej niż gminy.
https://www.bip.powiat.poznan.pl/4386,transmisja-z-obrad-rady-powiatu-w-poznaniu
Pytanie mam takie małe? Spytam nieśmiało co to jest na BiPie UM? Jakieś przeterminowane zarządzania?
Teraz jest równo:wszyscy mają równy niedostęp.
Z nami ostatnio nie leci pilot i brniemy w zacofaniu do samego końca…
Nie mamy też zagospodarowania przestrzennego na e-mapie, a z tego co wiem od października to jest lub będzie obowiązek.
Mój samorząd wyprzedza epokę w jednej dziedzinie. Radni z komisji potrafią pozytywnie zaopiniować projekty, które powstaną za 2 tygodnie. Dar przewidywania jest bardzo ważny…