Koniec z deficytem w odpadach?

6 lutego ma się odbyć sesja nadzwyczajna, na której zapadną decyzje związane z odpadami. Najważniejszą z nich jest ustalenie wysokości stawki od mieszkańca.
Rada będzie musiała także zdecydować o obniżce stawki za odbiór odpadów z tytułu kompostowania.
Będzie także dyskusja o zastosowaniu ulg. Wnioskowałam o to w czasie jednej z dyskusji.
Luboń ustalił ulgę w wysokości 2 zł/osoby posiadającej Kartę Dużej Rodziny.
Kórnik ustalił opłatę od osoby w wysokości 21 zł i zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 25% stawki opłaty (5,25 zł) dla członków rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 roku o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1390 i 1907).
Tarnowo Podgórne zastosowało ulgę dla członków dużych rodzin w wysokości 2,50 zł.
Rokietnica nie przewidziała takiej ulgi.
Dzisiaj Burmistrz Gminy Mosina przekaże projekty uchwał dot. proponowanych zmian w systemie gospodarowania odpadami.

Oczywiście, że jako mieszkanka i radna chciałabym płacić jak najmniej, z drugiej strony Gminy sa zobligowane do rzetelnej kalkulacji.
Czwórporozumienie gmin byłych członków Selektu tak, jak to sugeruje Karp w jednym z komentarzy ustaliło cenę kierując się polityką, a nie matematyką.
No no jak 26 zł ma starczyć tym czterem gminom, skoro każda z nich będzie miała inne koszty transportu odpadów do kompostowni i punktu przeładunkowego w Rumianku na terenie gminy Tarnowo Podgórne?
Przecież oczywistym jest, że najdrożej za tonę musi być w Mosinie, bo śmieci trzeba dowieźć 40 km, więc albo Tarnowo skalkulowało z dużym zapasem, albo Mosina zakłada deficyt, którego nie powinno być.


Regionalna Izba Obrachunkowa, która do tej pory patrzyła przez palce na dopłacanie do kosztów systemu gospodarowania odpadami z budżetu rozesłała do burmistrzów i wójtów pismo wzywające do rzetelnej kalkulacji stawki. Kalkulacja powinna być załącznikiem do uchwały.

Poznańska RIO w naszej gminie w kolejnych opiniach dot. wykonania budżetu pokazywała, że widzi znaczący deficyt, ale nie komentowała tego jednoznacznie, co zdecydowana większość, z burmistrzem na czele interpretowała jako akceptację.
http://mosina.esesja.pl/…/opinia-rio-o-sprawozdaniu-z…

98 Comments
karp 14/02/2020
| |

Zdaje się, że u was obowiązuje już opłata podwyższona 39 zł. Chciałbym spytać czy ktoś już zasmakował?
Jeszcze taka ciekawostka związana z odpadami. Za chwilę tj. o 12:00 we Wronkach tamtejszy Mirosław otworzy kopertę/koperty w przetargu na zagospodarowanie odpadów. Czy koperty go zaskoczą, czy on zaskoczy koperty?

MM 12/02/2020
| |

W Selekcie ustalili stawkę w wysokości 27 zł. Mosińscy radni twierdzą, że 26 zł zaproponowane przez burmistrza to za wiele i tęsknią za Selektem? Proszę o wyjaśnienie, bo nie rozumiem!

realista 12/02/2020
| |

Mnie dziwi postawa burmistrza. Przecież to on nas wciągnął na minę. Gdybyśmy siedzieli w Selekcie nasz ZUK zgłosiłby konkurencyjną ofertę i by wygrał przetarg, a my za 6 mln, które poszły na pokrycie deficytu wybudowalibyśmy sale gimnastyczną, albo kupilibyśmy kilka nowiutkich autobusów, albo wybudowalibyśmy kilka ulic. Jak jest taki temat ważny i drażliwy, to ambitny burmistrz staje na głowie żeby się udało, rzuca na ten odcinek zwiększone siły, żeby zdjąć odium błędu z siebie.
Każdy inny by tak zrobił, ale nie Przemysław Mieloch. No i mamy problem.

MP 12/02/2020
| |

Podzielam obawy Pani Przewodniczącej. Jestem przekonany, że Burmistrz nie ma
najmniejszego pojęcia, jakie są realne koszty odbioru odpadów od mieszkańców. Tracąc czas na pudrowanie nosa do wystąpienia przed kamerą, nagrywającą materiał do vloga, oraz na przyswojenie tekstu, Burmistrz kompletnie nie ma czasu ani ochoty na dość trudne wyliczenia i analizy.
Skoro Burmistrz twierdzi, że dobrze przygotował propozycje wysokości stawki opłaty za odbiór odpadów, to zadam pytanie wprost, czy przekazał radnym szczegółowy materiał dotyczący analiz, jakie posłużyły mu do wyliczenia tej stawki?
Czy w tym materiale były wyniki przetargów organizowanych przez gminy na odbiór i transport odpadów w
gminach, porównywalnych do Gminy Mosina? Jak Burmistrz może spokojnie mówić, że dobrze przygotował ofertę stawki, skoro nieuzbrojonym w szkiełko okiem widać, że nie jest możliwe, by stawka w gminie Mosina była taka sama jak w gminie Luboń.
Tak jak słusznie zauważyła Pani Przewodnicząca, gminy Luboń i Mosina zdecydowanie różnią się pomiędzy sobą chociażby z powodu obszaru, a co za tym idzie ilości kilometrów, jakie muszą pokonać śmieciarki chcąc dotrzeć do poszczególnych posesji.
Jeśli założyć mimo wszystko, że nasz włodarz poprawnie skalkulował stawkę, to należy wysnuć wniosek, że włodarz Lubonia nastawiła się na stawkę gwarantującą nadwyżkę w systemie, co także nie jest dobrze widziane przez RIO. Wszakże są to pieniądze niesłusznie pobrane od płatnika (mieszkańca) a system ma się bilansować do zera. Jestem przekonany, że konkluzje zawarte w wywodzie Pani Przewodniczącej idą w prawidłowym kierunku.
Jest bardziej niż prawdopodobne, że na koniec roku 2020 nawet przy stawce 27 złotych czeka nas deficyt w systemie i Gmina będzie zmuszona ponownie pokryć go z kieszeni swoich podatników.

Jak widać Burmistrz nie odrobił lekcji za lata 2017 i 2018, czego dowodem był nadal ogromny deficyt w systemie
gospodarowania odpadami w Gminie za 2019 rok. Rozumiem, że w 2018 roku trudno było Burmistrzowi rzucać sobie kłodę pod nogi tuż przed wyborami i taki mały „przekręcik” mógł przysporzyć głosów wyborców.
Wkurza mnie tylko to, że odbyło się to z udziałem gminnych pieniędzy, jakie należało w zamian wyasygnować z budżetu, by zbilansować koszty odbioru odpadów.

Reasumując jestem pewien, że przyjmując stawkę 27 złotych na koniec 2020 roku pojawi się deficyt sięgający nawet 1 miliona złotych, a może i więcej.
Na koniec kilka pytań do Burmistrza Mielocha.
Czy nadal Pan utrzymuje, że dobrze się Pan przygotował do wyjścia z Selektu? Jak to się stało, że przedstawione wówczas przez Pana wyliczenie nie dało budżetowi gminy zapowiadanej przez Pana nadwyżki? Co poszło nie tak? A może wyliczenie nie opierało się na faktycznych kosztach. Może nie oparł Pan swojej decyzji na rzeczywistych liczbach, które Pan znał?
Czy na pewno nie miał Pan analiz w 2017 roku pokazujących, że uzasadniając wyjście z Selektu mocno minął się Pan z prawdą?
Czy nie miał Pan podobnych analiz pokazujących, że w 2018 roku należy koniecznie zweryfikować stawki za odbiór odpadów, by uniknąć kolejnej, dużej straty w systemie?
Dlaczego trwał Pan przy mocno zaniżonych stawkach, skoro miał Pan wiedzę o konsekwencjach takich decyzji?
Jak Pan wytłumaczy mieszkańcom, że przez własny, nieuzasadniony niczym upór doprowadził Pan budżet gminy do łącznej straty przewyższającej 6 milionów złotych z powodu niezbilansowania kosztów gospodarki odpadami wpływami z opłat od mieszkańców Gminy?

marek 11/02/2020
| |

Już jest propagandowy vlog cena za śmieci wzrosła już do 27 zł !!!!

marek 07/02/2020
| |

Jeszcze nie wspomnę o obcokrajowcach którzy nie płaca za śmieci mieszka 5 osób podana jest jedna, a duża firma drobiarska w Bolesławcu zatrudnia większość obcokrajowców, czy firmy budowlane zatrudniające po kilku obcokrajowców. Czy gmina nie może sprawdzić stanu faktycznego zatrudnienia i porównać gdzie te osoby zamieszkują, na pewno by kilkanaście dodatkowych deklaracji by się znalazło, a tak płacimy my mieszkańcy. Czy ktoś kontroluje to wszystko? obcokrajowcy raczej mają kartę pobytu i jest wskazane gdzie pracują czy to takie trudne, aby straż miejska przeprowadziła kontrolę?

marek 06/02/2020
| |

Sesja porażka radni nie przygotowani, dlaczego są komisje a potem na sesji tak nic nie wie i pięknie wygląda radna Gorzyńska żująca przez cała sesje gumę – PORAŻKA

karp 06/02/2020
| |

Radna Mania zaplusowała proponując 25 zł. Tu już nie chodzi o złotówkę. Nie lubię drukowania stawek, a ta została ewidentnie ustalona na poziomie grupy zakupowej.

karp 06/02/2020
| |

Coś mam deficyt w znalezieniu transmisji z sesji śmieciowych z Rokietnicy i TP. Dziś w Mosinie i 12 lutego w Luboniu okaże się czy koncepcja awarii kamer dotyczy całej grupy zakupowej.Gdyby tak się stało to powiedzenie, że nieszczęścia chodzą parami, odejdzie do lamusa.

karp 05/02/2020
| |

Nie przeszkadzam, bo pewnie musisz dorobić klucze do budżetu i WPF. Jutro sesja, więc wypadało by się zapoznać z projektami uchwał. Może następnym razem.

Joker 05/02/2020
| |

Widzę, że komentarze jak zawsze na temat i związane z treścią artykułów. Może po prostu forum utworzyć. Tam można sie dowoli naparzać i przynajmniej bedzie pod artykułami merytorycznie (chociaż wątpię, ale warto próbować) po póki co jest pomieszane wszystko i czasami odechciewa się czytać tw bzdury.

marek 03/02/2020
| |

Ja akurat nie mam gabarytów i kompostuję płacę za innych. mieszkają 4 osoby to wychodzi 103,80 gabaryt, kompostuje to wychodzi 114,24. Powinno być 26zł x 4osoby x 12m-c = 1 248zł – 218,04 = 1029,96 : 12m-c : 4osoby= 21,50zl ZA OSOBĘ. Gmina bierze haracz od mnie i innych mieszkańców rocznie w 2020 roku w kwocie 218,04zł. Nie wspomnę o zmieszanych 92 kg na miesiąc przy segregacji, ktoś chyba troszkę zawyżył wagę i chce łatać dziurę budżetową kosztem mieszkańców.

Centrum 31/01/2020
| |

Panie Redaktorze a może podyskutujemy o konkursie na Skarbnika Gminy Mosina bo to kolejny ciekawy przypadek obsadzania stanowisk w naszej Gminie.

karp 31/01/2020
| |

Brakuje zmiany najbardziej wadliwej z uchwał podjętych w listopadzie- w sprawie szczegółowego sposobu.
http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/66990/projekt-uchwaly-zmieniajacej-uchwale-dotyczaca-sposobu-i-zakresu-swiadczenia-uslug-w-zakresie-odbierania-odpadow-komunalnych-od-wlascicieli-nieruchomosci-i-zagospodarowania-tych-od_610248.pdf
Dalej metale będą nieobecne w regulaminie mosińskiego PSZOK. To, że tam ktoś napisał, że można oddać 100 kg gruzu rocznie nie jest poparte żadnym aktem prawa miejscowego. Ja twierdzę, że jak ktoś chce to może oddać 100 ton i nikt mu nie może tego zabronić.Tu chyba obowiązuje zasada “Polacy nic się nie stało’, bo nawet nadzór Wojewody nie zauważył, że do uchwały nie został dołączony załącznik z limitami.

karp 31/01/2020
| |

Nie rozumiem zasad mosińskiej legislacji odpadowej. W grę może wchodzić tylko jedna z dwóch przyczyn:ja nie myślę, lub mosińska legislacja nie ma żadnych zasad. Przykład pierwszy z brzegu-projekt zmiany deklaracji.
http://www.mosina.esesja.pl/zalaczniki/76009/projekt-uchwaly-zmieniajacej-uchwale-w-sprawie-wzoru-deklaracji-o-wysokosci-oplaty-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi-oraz-warunkow-i-trybu-skladania-deklaracji_697455.pdf
Projekt zmienia zapisy uchwały z 2018 roku, a całkowicie pomija uchwałę z listopada 2019. Została ona co prawda podważona, ale dotyczy to tylko jednego zapisu . Cała reszta obowiązuje.
W moim rozumieniu spowoduje to że w obiegu będą 2 wzory deklaracji.Nie mogę za to zrozumieć dlaczego zmieniana jest wcześniejsza uchwała, a nie będąca w obiegu prawnym, najnowsza uchwała z listopada 2019.

karp 30/01/2020
| |

U nas to ma być 1 zł od osoby. O ile wcześniej się wahałem czy kompostować, to obecnie nie mam już tego dylematu.
Nie będę zasuwał za złotówkę i w ramach zniżki ściągał sobie na głowę kontroli.W Selekcie to zrobili wszystko by zapobiec kompostowaniu i ustalili zupełnie bezsensowne zniżki.
Bazując na wyliczeniach wójta Derecha, najbardziej wkurza mnie ten składnik 3.17 zł. Tyle mamy płacić za zbieranie surowców wtórnych od osoby. To już totalna porażka całego systemu i zresztą już w roku 2013 widziałem, że to musi doprowadzić do braku konkurencji i stałego wzrostu cen.Było to zgodne z oceną ministra Sienkiewicza czyli:
d… i kamieni kupa. Obecny rząd mógł zrobić jednak dużo więcej, by złagodzić skutki tego krachu np.opłata produktowa.

karp 30/01/2020
| |

“Rada będzie musiała także zdecydować o obniżce stawki za odbiór odpadów z tytułu kompostowania.”
Czy państwo już tego nie przegłosowaliście?