Komisja dochowała wszelkiej staranności?

Pół roku zajęła burmistrzowi odpowiedź na moją interpelację w sprawie naboru na Skarbnika Gminy Mosina.
Na kwietniowej sesji burmistrz zapowiedział, że osobiście mi na tę interpelację odpowie. Przyjmuję zatem, że są to wyniki przemyśleń Przemysława Mielocha Burmistrza Gminy Mosina, a nie innych urzędników.

Na moją sugestię, że:
Nieprzemyślane kryteria oceny odpowiedzi kandydatów mogą wypaczyć wyniki konkursu, dlatego jeżeli Burmistrzowi Gminy Mosina zależy na wyborze najlepszego kandydata oraz na wiarygodności konieczne jest dochowanie większej staranności przy przygotowaniu i przeprowadzeniu kolejnych naborów.

Burmistrz odpowiedział:

Martwi mnie brak refleksji, bo nie można za pytanie, na które prawidłowa odpowiedź zawiera się w jednym zdaniu dawać 5 punktów. To nielogiczne i dziwię się, że Burmistrz tego nie widzi.

Burmistrz napisał:
Pracami komisji kieruje wyznaczony przez Burmistrza Gminy Mosina przewodniczący i to on decyduje
jaka jest skala punktacji. Dla przejrzystości i prostoty zasad ustalono, że maksymalna liczba
punktów za każde pytanie wynosi 5.

Dodam, że skala była od 1 – 5, czyli teoretycznie, przy błednej odpowiedzi lub jej braku członek komisji powinien dać 1 punkt.

Z zarządzenia Burmistrza GM z dnia 24 stycznia 2020 r. wynika, że przewodniczyła komisji była sekretarz p. Marlena Zaleśna-Tytyk.

Ani z protokołu ani z udzielonej mi odpowiedzi nie wynika, że był wcześniej opracowany klucz odpowiedzi, choć w przypadku, gdy aż 3 z 5 członków komisji nie było specjalistami z dziedziny finansów publicznych, było to konieczne, aby mogli ocenić prawidłowość odpowiedzi.
Pytania były trudne. Bez wcześniejszego przygotowania, nie byłabym w stanie udzielić na wszystkie precyzyjnej odpowiedzi, mimo że od lat jestem członkiem Komisji Budżetu i Finansów.
Podziwiam, że Tomasz Łukowiak, Monika Kujawska i Marlena Zaleśna Tytyk są takimi ekspertami, że z marszu te odpowiedzi znali.

Ponieważ Burmistrz w swojej odpowiedzi moich wątpliwości nie rozwiał, wręcz przeciwnie je spotęgował, będę występowała w kolejnych naborach o protokoły, zestaw pytań i klucz odpowiedzi.

Na koniec jeszcze jedna smutna refleksja. Odpowiedź jest datowana na 8 sierpnia 2020 r., a do Biura Rady wpłynęła 9 września, czyli miesiąc później. Z piętra na parter długa droga, ale żeby aż miesiąc było potrzeba? Widocznie tyle wynoszą burmistrzowskie zatory w podpisywaniu dokumentów…

Dla przypomnienia: Burmistrz ma na odpowiedź na interpelację radnego 14 dni…


11 komentarzy do “Komisja dochowała wszelkiej staranności?

 • 13/09/2020 o 00:02
  Permalink

  Klucz mógł wyprodukować pan , który dorabia klucze do urzędu. Rejestr umów trochę niedorobiony, więc pozostają domysły.

  Odpowiedz
  • 14/09/2020 o 20:51
   Permalink

   Co zrobi Przemysław Wielki jak jakaś wiewiórka pośle gminę Mosina do sądu? Zapłaci kto za to niechlujstwo Pan Przemysław Wielki? No, a za kary w UM Mosina i w spółkach gminnych kto zapłaci? Mieszkańcy? Wpis kieruje do Burmistrza gminy Mosina.

   Odpowiedz
 • 12/09/2020 o 23:23
  Permalink

  Ja bym chciał, żeby w komisji wybierającej prezesa ZUKU/ PUKU zasiadł Chomik, bo wie więcej od burmistrza, co się tam działo, lub burmistrz chce udawać, że wie mniej niż Chomik, bo to wygodne.

  Odpowiedz
  • 14/09/2020 o 20:23
   Permalink

   Myśle że chomiki jak inne stworzenia też tak by chciały? Nietylko w tej …. . Wiewiórki pewnie są tak samo wygłupione

   Odpowiedz
 • 12/09/2020 o 20:02
  Permalink

  Jak rozumieć tę tabelkę?Punktacja proponowana- kto tyle proponował?
  Moim zdaniem kluczem była chęć poprawy stosunków z powiatem. Pisowi świeczkę i PO ogarek.
  Z tego co sobie przypominam w pobliżu przechodziła pani Ciurlik i nie sądzę by ktoś poza nią decydował w tej sprawie.

  Odpowiedz
  • 12/09/2020 o 21:11
   Permalink

   Może warto zapytać Panią Tytyk kto był najlepszy w trakcie konkursu. Myślę, że teraz będąc poza urzędem jest szansa, że odpowie na to pytanie zgodnie z prawdą. A jaka jest prawda? Ano taka, że kandydatka której nie wybrano jest dziś skarbnikiem w dwóch gminach a Pani Cynka od pół roku wymaga wsparcia merytorycznego poprzedniego skarbnika zwanego dzisiaj pomocą administracyjną…

   Odpowiedz
   • 12/09/2020 o 22:14
    Permalink

    “Może warto zapytać Panią Tytyk kto był najlepszy w trakcie konkursu”
    Myślę, że w trakcie konkursu najlepsza była pani Zaleśna (przynajmniej jej zdaniem).
    Tak naprawdę przestałem już wierzyć w konkursy. Poważniejsze bywają w przedszkolach.
    To tak jak z konkursem kto zostanie Endrju Strażyńskim w PK Wronki, który kiedyś ogłosił burmistrz Wieczór. Tam jednak zdażyła się komplikacja, bo niektórzy członkowie RN nie zagłosowali po myśli burmistrza i był dubel. Punktacja musi być zgodna z oczekiwaniami powołującego komisję, bo dopóki
    z komina nie wyleci biały dym, głosujący muszą głosować.

    Odpowiedz
    • 12/09/2020 o 22:47
     Permalink

     Co do budżetów gmin w Polsce, to RIO opiniuje wszystkie bez zastrzeżeń, jeśli wójt czy burmistrz nie wyjedzie z główną księgową za granicę z budżetem. Odpowiedzialność mniejsza niż na kasie w Biedrze. Nikt nie wnika. Jeśli kropki i przecinki oraz podpisy są we właściwym miejscu, to mniejsza o cyfry. Sprzedasz gminą łąkę panu Pyzie, która następnego dnia już nie jest łąką? Komuś spadł włos z głowy z tych, którzy na tym zyskali?

     Odpowiedz
  • 12/09/2020 o 21:41
   Permalink

   Objaśnienie do tabelki:
   “przyjęta” – punktacja to ta ustalona przez przewodniczącego komisji (max. 5 punktów za każde zadanie niezależnie od stopnia trudności).
   “proponowana” punktacja – to ta, moim zdaniem, właściwa, czyli ilość punktów uzależniona jest od stopnia trudności pytania/zadania.
   Logiczne dla mnie, jako doświadczonego nauczyciela, jest to, że jeżeli jest proste pytanie, to nie nie może być punktowane tak samo, jak zadanie trudne i złożone.

   Niewłaściwa punktacja może sprawić, że ocena jest nieadekwatna do wiedzy osoby egzaminowanej.

   Odpowiedz
   • 12/09/2020 o 23:58
    Permalink

    A może oni przyjęli system oceny wg szablonu OKE. Proste pytanie i trudne oceniane tak samo.

    Odpowiedz
  • 12/09/2020 o 22:41
   Permalink

   Walczak ja wam wytłumaczę: nieważne kto głosuje ważne kto liczy głosy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.