Kolej dużych prędkości przetnie naszą gminę?

W związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego projektowana jest nowa linia kolejowa dużej prędkości.
Jedna z opcji (zielona linia) przechodzi w pobliżu Daszewic, Babek i Czapur.

Dzisiaj Komisja Infrastruktury, Rozwoju i Polityki Przestrzennej Rady Miasta i Gminy Kórnik zaopiniowała pozytywnie projekt dokumentu pn. Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego określające charakter i ramy przestrzenne przedsięwzięć ujętych w Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej, przyjętej uchwałą nr 173/2017 Rady Ministrów z dnia 7 listopada 2017 r.

W posiedzeniu wzięli udział radni Rady Miejskiej w Mosinie Elżbieta Jarecka i Adam Monikowski, który ubolewa, że Gmina Mosina w żaden sposób nie została poinformowana o tak kluczowej inwestycji, a tym samym nie mogliśmy przeprowadzić konsultacji społecznych.

Stowarzyszenie Lepsze Daszewice zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach i wyrażenia sprzeciwu wobec tych planów.

Wszystkie osoby zainteresowane zgłoszeniem swoich uwag do projektu ww. dokumentu, mogą wziąć udział w konsultacjach zgodnie z treścią obwieszczenia, do 10 marca 2020 r. włącznie.

Wszelkie istotne informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej: konsultacje.cpk.pl

Rady Sołeckie Borówca wyraziły sprzeciw wobec lokalizacji zarówno bardziej prawdopodobnej linii pomarańczowej jak i linii zielonej.

Kórniccy radni – członkowie Komisji Infrastruktury, Rozwoju i Polityki Przestrzennej przeprowadzili kilka głosowań:

1. Czy jesteś za poprowadzeniem projektowanej linii kolejowej dużych prędkości nr 85 relacji Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz -Kalisz – Poznań wg. koncepcji przebiegu linii zaznaczonej na mapie kolorem czerwonym kropkowanym przechodzącym na wysokości Kórnika w Kolor pomarańczowy przerywany z uwzględnieniem uwag.
14 głosów “za”

2. Czy jesteś za przesunięciem na przebiegu linii czerwonej w kierunku istniejącej linii kolejowej, aby ochronić zabudowania w miejscowości Pierzchno (od strony nr m.in. 43, 44, 45, 46,47,47a i 48) i Celestynowo, na wysokości przebiegu linii pomarańczowej na wysokości miejscowości Dziećmierowo, Runowo i Robakowo odsunąć maksymalnie od istniejących zabudowań.
12 głosów “za”,

3. czy jesteś za poprowadzeniem projektowanej linii kolejowej dużych prędkości nr 85 relacji Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz -Kalisz – Poznań wg. koncepcji przebiegu linii zaznaczonej na mapie kolorem czerwonym kropkowanym przechodzącym na wysokości Kórnika w Kolor pomarańczowy przerywany z uwzględnieniem następujących uwag: przesunięcie przebiegu linii czerwonej w kierunku istniejącej linii kolejowej, aby ochronić zabudowania w miejscowości Pierzchno (od strony nr m.in. 43, 44, 45, 46,47,47a i 48) i Celestynowo, na wysokości przebiegu linii pomarańczowej na wysokości miejscowości Dziećmierowo, Runowo i Robakowo odsunąć maksymalnie od istniejących zabudowań.
12 głosów “za”,

4. Czy jesteś za przeprowadzeniem konsultacji społecznych w miejscowościach przez które ma przebiegać projektowana liniia kolejowa nr 85
12 głosów “za”,

https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl
https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/k09


10 myśli na temat “Kolej dużych prędkości przetnie naszą gminę?

 • 09/03/2020 o 13:34
  Permalink

  Ja osobiście jestem przeciw CPK, bo budowa tego Monstrum nieodwracalnie pozbawi nasz kraj możliwości samodzielnego utrzymania. Obawy są uzasadnione, że względu na zniszczenia ogromnych połaci ziemi rolnej, pozbawienie dorobku wielu rodzin i firm. Poza tym skażenia środowiska poprzez resztek paliwa w związku z wylotami i lądowaniami jeszcze bliżej nie określonej ilości lotów na dobę.
  Poza tym w ostatnim czasie p. Krasnodebski, europoseł PiS, zamieszkały od dziesięcioleci w Niemczech zapowiedział ( o czym donoszą media) wyjście z UE, wobec tego kto będzie korzystał z tego hubu?

  Odpowiedz
 • 07/03/2020 o 13:32
  Permalink

  Może jednak taka informacja była, ale zaginęła pod tonami papierzysk w głównym gabinecie Urzędu Miasta…

  Odpowiedz
  • 07/03/2020 o 23:08
   Permalink

   Gmina Kórnik uzyskała informacje dot. przeprowadzenia nowej linii kolejowej 17 lutego. Burmistrz nie podjął działań niezwłocznie po uzyskaniu informacji, dlatego teraz pozostaje pytanie, czy może ubolewać nad tym, że otrzymał informację w tym terminie? Na uwagę zasługuje wyrażone ubolewanie, że gmina została poinformowana “w nieodpowiedniej formie”, co miało oznaczać formę mailową na adres gminy. Być może skrzynka jest obsługiwana przez opieszałą osobę, stąd nierychło Burmistrz zajął się sprawą. Czy konieczne jest szukanie winnych, kiedy być może wina jest po naszej stronie?

   Wczorajsze posiedzenie Komisji Infrastruktury, Rozwoju i Polityki Przestrzennej pod przewodnictwem radnego Adama Zydronia zaopiniowało jednogłośnie, że najkorzystniejszy dla mieszkańców gminy Kórnik będzie przebieg planowej linii kolejowej oznaczonej na mapie kolorem czerwonym, przechodzącym w kolor pomarańczowy na wysokości Kórnika. Ponadto radni w uchwale podjęli postulat o uwzględnieniu uwag, tzn. odsunięciu linii kolejowej maksymalnie od zabudowań w miejscowościach Pierzchno, Celestynowo, Dziećmierowo i pozostałych będących w linii przebiegu kolei.

   Odpowiedz
   • 08/03/2020 o 10:38
    Permalink

    Co do przebiegu, nie zabieram głosu. Moim zdaniem ta dyskusja powinna się odbyć po zakończeniu kampanii prezydenckiej. Kandydat Duda promuje kolej, a kandydatka Kidawa z Błońska promuje czarny chleb z Wir.
    Przyjąłem do wiadomości, ale jutro zapomnę.
    Tak się zastanawiam co to jest za procedura, że jakaś spółka prezentuje w jakimś temacie różne warianty.
    W Polsce jest dużo spółek z różnymi pomysłami, a niektóre są z nieograniczoną nieodpowiedzialnością.

    Odpowiedz
    • 08/03/2020 o 10:48
     Permalink

     karp@ – to są objawy samorządowego koronawirusa !

     Odpowiedz
     • 08/03/2020 o 11:16
      Permalink

      Jesteśmy trochę bombardowani informacjami i mamy zainfekowane koronawirusem umysły.
      Co do wirusa, to mnie on kojarzy się z Wirami. W sprawie wyborów prezydenckich zasięgnąłem języka u swojego doradcy, który robi w pieluchę i jest na etapie nauki mowy:
      Pytam, Jasiu, który kandydat lepszy Duda czy Kidawa-Błońska? Nie wiem czy doradca nie kierował się 500+,ale w każdym razie powinien być w miarę obiektywny, bo nie ogląda TVP1, ani TVN i on mówi:
      Duudda. Muszę go wysondować który wariant przebiegu kolei dużych prędkości uważa za lepszy.

    • 08/03/2020 o 14:50
     Permalink

     Nieograniczoną nieodpowiedzialnością to akurat przynajmniej w mosinie spółek nie brakuje. W Urzędzie jest tak samo. Zwłaszcza jak się pozbywa fachowców od kilku lat. Po kolei od lat pozbywa się ludzi myślących.

     Odpowiedz
     • 08/03/2020 o 15:09
      Permalink

      Też się boję, że w Luboniu mogę z homo-sapiens zostać sam.

 • 07/03/2020 o 11:00
  Permalink

  Na most jest 50 milionów. Senat uchwalił, a czy sejm głosami PiS zmieni? I będzie most jak wszystko w gminie.

  Odpowiedz
 • 07/03/2020 o 09:11
  Permalink

  Jak chce się mieć most na Warcie w Czapurach, no to aż się prosi o kolej. Dlaczego w posiedzeniu Komisji w Kórniku nie brał udziału nadsołtys Waligórski ? O Czapurach bez Czapur ?
  A tak poważnie, to jest dobry przykład jak władza ( ta władza) traktuje obywateli. Myślę że niedługo będziemy mówić o tym projekcie jako wybryku przeszłej władzy.
  Głos gminnych radnych to głos dla głosu.Jakikolwiek wydźwięk może mieć tylko głos, nas – obywateli.
  Te wszystkie rady gminy i komisje to epokowy przeżytek. To miejsce wielogodzinnego ględzenia z którego mało wynika ( np. maraton śmieciowy).W gminnych radach są ludzie którzy chcą tam być , a nie ludzie którzy być tam powinni. Zasiadanie zaś w radach przez sołtysów to łączenie funkcji stanowiącej z uchwałodawczą. Model rodem z ZSRR.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.