Kolej dużych prędkości przetnie naszą gminę?

W związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego projektowana jest nowa linia kolejowa dużej prędkości.
Jedna z opcji (zielona linia) przechodzi w pobliżu Daszewic, Babek i Czapur.

Dzisiaj Komisja Infrastruktury, Rozwoju i Polityki Przestrzennej Rady Miasta i Gminy Kórnik zaopiniowała pozytywnie projekt dokumentu pn. Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego określające charakter i ramy przestrzenne przedsięwzięć ujętych w Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej, przyjętej uchwałą nr 173/2017 Rady Ministrów z dnia 7 listopada 2017 r.

W posiedzeniu wzięli udział radni Rady Miejskiej w Mosinie Elżbieta Jarecka i Adam Monikowski, który ubolewa, że Gmina Mosina w żaden sposób nie została poinformowana o tak kluczowej inwestycji, a tym samym nie mogliśmy przeprowadzić konsultacji społecznych.

Stowarzyszenie Lepsze Daszewice zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach i wyrażenia sprzeciwu wobec tych planów.

Wszystkie osoby zainteresowane zgłoszeniem swoich uwag do projektu ww. dokumentu, mogą wziąć udział w konsultacjach zgodnie z treścią obwieszczenia, do 10 marca 2020 r. włącznie.

Wszelkie istotne informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej: konsultacje.cpk.pl

Rady Sołeckie Borówca wyraziły sprzeciw wobec lokalizacji zarówno bardziej prawdopodobnej linii pomarańczowej jak i linii zielonej.

Kórniccy radni – członkowie Komisji Infrastruktury, Rozwoju i Polityki Przestrzennej przeprowadzili kilka głosowań:

1. Czy jesteś za poprowadzeniem projektowanej linii kolejowej dużych prędkości nr 85 relacji Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz -Kalisz – Poznań wg. koncepcji przebiegu linii zaznaczonej na mapie kolorem czerwonym kropkowanym przechodzącym na wysokości Kórnika w Kolor pomarańczowy przerywany z uwzględnieniem uwag.
14 głosów “za”

2. Czy jesteś za przesunięciem na przebiegu linii czerwonej w kierunku istniejącej linii kolejowej, aby ochronić zabudowania w miejscowości Pierzchno (od strony nr m.in. 43, 44, 45, 46,47,47a i 48) i Celestynowo, na wysokości przebiegu linii pomarańczowej na wysokości miejscowości Dziećmierowo, Runowo i Robakowo odsunąć maksymalnie od istniejących zabudowań.
12 głosów “za”,

3. czy jesteś za poprowadzeniem projektowanej linii kolejowej dużych prędkości nr 85 relacji Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz -Kalisz – Poznań wg. koncepcji przebiegu linii zaznaczonej na mapie kolorem czerwonym kropkowanym przechodzącym na wysokości Kórnika w Kolor pomarańczowy przerywany z uwzględnieniem następujących uwag: przesunięcie przebiegu linii czerwonej w kierunku istniejącej linii kolejowej, aby ochronić zabudowania w miejscowości Pierzchno (od strony nr m.in. 43, 44, 45, 46,47,47a i 48) i Celestynowo, na wysokości przebiegu linii pomarańczowej na wysokości miejscowości Dziećmierowo, Runowo i Robakowo odsunąć maksymalnie od istniejących zabudowań.
12 głosów “za”,

4. Czy jesteś za przeprowadzeniem konsultacji społecznych w miejscowościach przez które ma przebiegać projektowana liniia kolejowa nr 85
12 głosów “za”,

https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl
https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/k09


10 Comments
alpc 09/03/2020
| |

Ja osobiście jestem przeciw CPK, bo budowa tego Monstrum nieodwracalnie pozbawi nasz kraj możliwości samodzielnego utrzymania. Obawy są uzasadnione, że względu na zniszczenia ogromnych połaci ziemi rolnej, pozbawienie dorobku wielu rodzin i firm. Poza tym skażenia środowiska poprzez resztek paliwa w związku z wylotami i lądowaniami jeszcze bliżej nie określonej ilości lotów na dobę.
Poza tym w ostatnim czasie p. Krasnodebski, europoseł PiS, zamieszkały od dziesięcioleci w Niemczech zapowiedział ( o czym donoszą media) wyjście z UE, wobec tego kto będzie korzystał z tego hubu?

MP 07/03/2020
| |

Może jednak taka informacja była, ale zaginęła pod tonami papierzysk w głównym gabinecie Urzędu Miasta…

50 milionów na most w Czapurach 07/03/2020
| |

Na most jest 50 milionów. Senat uchwalił, a czy sejm głosami PiS zmieni? I będzie most jak wszystko w gminie.

Cenzor 07/03/2020
| |

Jak chce się mieć most na Warcie w Czapurach, no to aż się prosi o kolej. Dlaczego w posiedzeniu Komisji w Kórniku nie brał udziału nadsołtys Waligórski ? O Czapurach bez Czapur ?
A tak poważnie, to jest dobry przykład jak władza ( ta władza) traktuje obywateli. Myślę że niedługo będziemy mówić o tym projekcie jako wybryku przeszłej władzy.
Głos gminnych radnych to głos dla głosu.Jakikolwiek wydźwięk może mieć tylko głos, nas – obywateli.
Te wszystkie rady gminy i komisje to epokowy przeżytek. To miejsce wielogodzinnego ględzenia z którego mało wynika ( np. maraton śmieciowy).W gminnych radach są ludzie którzy chcą tam być , a nie ludzie którzy być tam powinni. Zasiadanie zaś w radach przez sołtysów to łączenie funkcji stanowiącej z uchwałodawczą. Model rodem z ZSRR.