Jak działa Straż Miejska w Kórniku?

W poszukiwaniu dobrych praktyk przyjrzałam się pracy strażników miejskich w Kórniku. Zaczęłam od lektury ich sprawozdań dostępnych pod adresem www.kornik.esesja.pl. Zauważyłam kilka różnic między naszą strażą a strażą kórnicką.
Odbyłam też długą i ciekawą rozmowę z komendantem Tomaszem Haremzą, który pełni tę funkcję od 4 lat.

W Kórniku jest sześciu strażników i 5 cywilnych pracowników obserwujących w systemie całodobowym obraz z kamer. Monitoring składa się 17 kamer, w tym kilku obrotowych. Wszystkie kamery obserwuje jedna osoba (5 osób potrzebnych jest dla zapewnienia ciągłości 24 godziny na dobę w ciągu 7 dni tygodnia). Strażnicy i Policja reagują na sygnały osoby monitorującej obraz z kamer, co umożliwia interwencję w czasie wykroczenia. Ma to wpływ na zmniejszenie  liczby wykroczeń.
U nas system monitoringu, mimo że powstał kilka lat temu,  jest niewydolny.

Porównując sprawozdania straży miejskiej w Mosinie i Kórniku zauważyłam również, że nasza straż wiele miejsca poświęca w sprawozdaniach na nadzorowanie pracy osób skazanych. To jedna z lepiej opisanych sfer jej działalności.
W Kórniku takie zjawisko nie występuje. Zapytałam o to komendanta T. Haremzę. Stwierdził, że osoby ukarane za drobne wykroczenia nie wymagają nadzoru. Otrzymują zadania do wykonania, np pozrywanie ogłoszeń na słupach i po zakończeniu pracy przy okazji innych czynności strażnik sprawdza, czy praca została wykonana. Komendant w Kórnika twierdzi, że przy dobrej organizacji pracy strata czasu straży w tej dziedzinie jest tak niewielka, że on w sprawozdaniach wcale o tym nie wspomina.

Zauważyłam także, że Straż Miejska w Kórniku co miesiąc wykazuje nałożenie od 5 – 8 mandatów karnych za naruszenie zakazu wjazdu pojazdem do lasu i zaśmiecanie lasu. To efekt przemyślanych działań zmierzających do wyeliminowania prostytucji w lasach. W tym celu stosowane są również wspólne patrole ze strażą leśną.

Kórniccy strażnicy nakładają także co miesiąc kilka mandatów na niepanowanie nad zwierzęciem. Otrzymują je głównie właściciele psów, z powodu których była podejmowana interwencja.
W Kórniku nie ma całodobowego pogotowia ratunkowego dla zwierząt dzikich. Zadanie te wykonują strażnicy, którzy współdziałają z weterynarzem.
Porównując sprawozdania straży miejskiej z Kórnika i Mosiny widzę także jeszcze inną istotną różnicę.
Nasza Straż dokonuje kontroli posesji pod kątem utrzymania czystości – wykazuje dużą ilość kontroli –  81, 31, w kwietniu aż 239, w styczniu i lutym łącznie  426. Co ciekawe te liczne kontrole zakończyły się zaledwie dwoma mandatami karnymi.
Straż w Kórniku sięga po mandaty karne zdecydowanie częściej.

Nie ukrywam, że forma sprawozdań z Kórnika bardziej mi odpowiada. Wszyscy wiemy, co leży w obowiązkach strażników. Chcemy poznać konkrety z ich działalności a nie wklejane co miesiąc te same zdawkowe teksty:

Dla porównania sprawozdania:

SM Kórnik czerwiec       –       Mosina SM

 


Z lipcowego sprawozdania SM w Kórniku:

Inne wydarzenia:

1/. 27.06.2017 roku godz, 12.00 Las Czmoń ujawnienie na gorącym uczynku zaśmiecania lasu przez obywatelkę Bułgarii – ukarano MKK 100 PLN.

2/. 10.07.2017 roku w wyniku przeprowadzonych czynności wyjaśniających dotyczących przywiezienia do siedziby straży w dniu 09.07.2017 roku psa rasy Shih tzu przywiązanego do drzewa w lesie w Jeziorach Wielkich ustalono, że popełnione zostało prawdopodobnie przestępstwo – sprawę przekazano policji.

3/. W dniu 17.07.2017 roku do siedziby straży mieszkanka Kórnika przyniosła rannego ptaka Jerzyk którego odwieziono do fundacji „BENEK” do Szewc.

4/. W dniu 19.07.2017 roku interweniowano wobec latającego w aptece w Kórniku przy ul. Woźniaka nietoperza, pochwycono i o zmierzchu wypuszczono na wolność.

5/.  Operatorzy Centrum Monitoringu i Zdarzeń w omawianym okresie  przyjęli 135 zgłoszeń, z czego 9    interwencji przekazanych zostało patrolowi Policji, natomiast 3 Straży Pożarnej.

a) Przekazano do realizacji 12 zgłoszeń o padłej zwierzynie na terenie gminy Kórnik oraz w uzgodnieniu z WOŚ 2 zgłoszenia dot. najprawdopodobniej barszczu Sosnowskiego.

b) W dniu 22.06.2017 ok. godziny 02:30 operator zaobserwował kierującego pojazdem typu bus, który na ul. Dworcowej wjechał pomimo ograniczeń pod wiadukt – na miejsce skierowano  patrol policji. Natomiast 04.07.2017 inny kierowca busa utknął pod w/w wiaduktem od strony Dziećmierowa. Na miejscu obecny był patrol policji oraz konieczna okazała się pomoc Straży Pożarnej.

c) W dniu 25.06.2017r  00:10 na ul. Dworcowej zauważono osoby, które dokonały zniszczenia znaków drogowych. Czynności wyjaśniające w sprawie dokonanych uszkodzeń prowadzi KP Kórnik.

d) W dniu 28.06.2017 krótko po północy operator CMIZ zaobserwował 2 osoby, które ulicą Armii Krajowej oraz Śremską przemieszczali się po jezdni ze stołem do ping ponga. Powiadomiono patrol policji.

e) W dniu 03.07.2017 operatorowi udało się namierzyć osobę, która  rozwieszała plakaty na Pl. Niepodległości.

f) W ostatnim miesiącu operatorzy odnotowali zwiększoną ilość interwencji ze zwierzętami (43) – aż 26 zgłoszeń dot. psów biegających bez nadzoru, z czego w 13 przypadkach tego faktu nie potwierdzono. Straż Miejska została wezwana również do młodego łosia, który miał spacerować w lesie przy drodze 434 oraz do 1,5m węża przy boisku koło J. Kórnickiego – w obu przypadkach mimo starannego opatrolowania okolicy zwierząt nie potwierdzono.

g) W dniu 04.07.2017 w godzinach porannych przyjął zgłoszenie od patrolu policji z prośbą o wsparcie w związku z sarną, która przez dziurę w opłotowaniu przedostała się w pobliże drogi S-11. Mimo prób odgonienia sarny ze strony policji, zwierzę niespodziewanie zrobiło unik i wpadło prosto pod nadjeżdżający pojazd przed przyjazdem strażników.

h) W w/w okresie operatorzy CMiZ odebrali wiele telefonów z zapytaniem lub skargami dot. strzałów z armatek w sadach oraz na polach.

i) Operatorzy zaobserwowali również znacznie większą niż zazwyczaj ilość osób spożywających alkohol w miejscach publicznych oraz przyjęli więcej zgłoszenia od mieszkańców dot. osób pod wpływem alkoholu lub hałasującej młodzieży, często spożywającej również alkohol. Za każdym razem na miejsce skierowany został patrol Straży Miejskiej lub policji. W związku z tym Straż Miejska tradycyjnie w miesiącach letnich wydłużyła godziny pracy oraz o 56% zwielokrotniła kontrole miejsc zagrożonych.

j) W/w okresie 4 razy udostępniono materiał dowodowy w postaci nagrań do spraw prowadzonych przez KP Kórnik.

0 Comments

No Comment.