Impreza w świetlicy kosztuje…

Mamy 31 wsi skupionych w 21 sołectwach. 17 sołectw dysponuje świetlicą. Świetlicy nie ma w sołectwach: Babki, Rogalin i Sasinowo. Baranówko korzysta z świetlicy w sąsiednich Sowinkach, a w Dymaczewie Starym świetlica jest, ale praktycznie nie nadaje się do użytkowania, gdyż jest zbyt mała, zawilgocona, nie posiada WC.
Większość świetlic znajduje się w budynkach z 2 poł. XX w. ciągle modernizowanych i remontowanych. Najstarszym, bo ok. stuletnim poszkolnym budynkiem dysponuje świetlica w Borkowicach.
W gminie są dwie nowe świetlice – obydwie wybudowane za ponad 900 tys. zł. Obie z udziałem środków zewnętrznych. W 2009 r. zbudowano świetlicę w Czapurach, a w 2014 świetlicę w Krośnie.
Większość starszych świetlic swoje powstanie zawdzięcza dużemu zaangażowaniu mieszkańców, często inicjatywie OSP.
Świetlice to miejsca integracji, odbywania zebrań wiejskich, mogą być także wynajmowane odpłatnie na okolicznościowe imprezy.
Obowiązuje cennik. Obecnie trwają konsultacje nad nowymi stawkami za wynajem. W ubiegłym roku najczęściej wynajmowana była świetlica w Krośnie. Wpływy z jej wynajmu to ponad 33 tys. zł.

Oprócz kosztów wody, ścieków, odpadów, energii elektrycznej, gazu i przeglądów, które wynoszą ponad 100 tys. zł, w 2019 r. na doposażenie, remonty świetlic wydatkowano 410 tys. zł.
Wpływy do budżetu z tytułu wynajmu świetlic wiejskich (w 2019 r. 70 tys. zł) w niewielkim stopniu pokrywają koszty modernizacji i utrzymania świetlic.

3 Comments
Wieś Wiórek 10/06/2020
| |

Żeby przynosiła zyski musi być sprawnie i transparentnie zarządzana. Reklama i promocja. Stawki bez kombinacji. Budynek jest ten sam więc zróżnicowanie cen zbędne. Rodzaj imprezy nie ma wpływu na wynajem – zwykłe naciągactwo. Jasne i przejrzyste zasady, systemy płatności elektronicznej. Kto tu ma co do gadania? Kalendarz dostępny online + płatności. “Sołtys to tylko nadzorca i sprzątaczka” System powinien być podobny jak zakup pokoju np.: Booking.com. Idzie nowoczesność a w świetlicach tyły. Więc jak klienci maja walić oknami i drzwiami, gdy po drodze same “schody”…

Klaudia 09/06/2020
| |

Tabelka z wpływami jest chyba niekompletna coś za dużo a gdzie indziej coś za mało na przykład pięć świetlic 2016 i 2017 żadnych wpływów trochę to niepokojące. O ile w Mieczewie, zanim Kolankiewicz został sołtysem, poprzedni walił gminę w rogi to brak wpływów bym zrozumiała, chyba że gminę wszyscy oszukują i przywłaszczają sobie dobro materialne. Następnie Borkowice koszty remontów i doposażenia wychodzi, ponad 31 400 Sołtys Patela chwalił sie, że remont wyniósł 315 000. Jak dobrze pamiętam, tam był kapitalny remont od dachu po całe wnętrze i ogrzewanie http://wspolniedlagminy.pl/maciej-patela/

Klaudia 09/06/2020
| |

W szczerą uczciwość sołtysom nie wierze na pewno coś tam na lewo idzie, ale jeden jest, legendą ten gdzie są największe obecnie wpływy.Już od 2014 roku jak otwarli nowo wybudowaną świetlice, to działała jak parowóz na pełnych obrotach, mimo że opłat nie wolno było pobierać to przemiły pan sołtys z poborem się nie hamował. Dopiero po zmianach na targowisku miejskim świetlica zaczęła zarabiać.